Başarılı Girişimciler Neden Her Gün Aynı Şeyi Giyerler?

Dünyada bıraktıkları iz, yaratıcı dehaları ve fanları dışında Steve Jobs, Mark Zuckerberg ve Albert Einstein’ın ortak noktası nedir sizce?

Her gün benzer kıyafetleri giyiyorlar ve her birinin imza stili bulunuyor. Her gün aynı şeyi giyen başarılı girişimcilere gelin birlikte göz atalım:

 

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg:

Ünlü milyarder genelde bir t-shirt, kapüşonlu sweatshirt ve kot pantolon giymeyi tercih ediyor. Kasım 2014’te Facebook’ta canlı gerçekleşen röportajında Zuckerberg şunları söyledi: “Her gün bir milyardan fazla insana hizmet edebileceğim şanslı bir pozisyondayım. Bu yüzden saçma ve gereksiz şeylere enerjimi harcadığımda işimi yapmıyormuşum gibi hissediyorum.”

Mutlaka okuyun: Mark Zuckerberg’den Girişimcilere Tavsiyeler

 

Apple Kurucu Ortağı Steve Jobs:

Apple CEO’su siyah balıkçı yaka üstü ve kot pantolonuyla biliniyor. Hatta bir noktada tüm şirketin aynı üniformayı giymesini isteyecek kadar bile ileri gitmiş. Jobs’un biyografisini yazan Walter Isaacson’a göre Jobs bu fikri 1980’lerin başında Sony başkanı Akio Morita’yı ziyaret ettiğinde öğrenmiş.

“Morita Jobs’a savaştan sonra kimsenin giyecek kıyafetinin olmadığını ve Sony gibi şirketlerin çalışanlara her gün giymeleri için kıyafet sağlamak zorunda kaldığını anlatmış. Yıllar içerisinde üniformalar kendi özgün tarzlarına kavuşmuş ve özellikle Sony gibi şirketlerde çalışanları şirkete bağlamanın bir yolu haline gelmiş. Steve Jobs bunun üstüne kendi şirketi içinde böyle bir bağlılık sağlamaya karar vermiş.”

“Tarz üniformalar yaratmak isteyen Sony, ünlü tasarımcı İssey Miyake ile bir araya geliyor. Miyake kollarını çıkarınca yelek haline de gelebilen naylon bir ceket tasarlıyor. Bunun üstüne Jobs Miyake’yi arayarak Apple için de bir yelek tasarlamasını istiyor. Ancak örnekleri çalışanlara sunduğunda yuhalamalarla karşılaşıyor. Kimse bu fikri beğenmemiş.”

“Ama süreç içerisinde Jobs Miyake ile arkadaş oluyor ve ona düzenli ziyaretler gerçekleştiriyor. Ayrıca, hem günlük hayatına uygunluğu hem de imza bir görünüm yaratması açısından kendi üniformasına sahip olma fikri de hoşuna gidiyor. Böylece Miyake’den siyah balıkçı yaka üstler yapmasını istiyor. Miyake Jobs için yüzlerce balıkçı yaka üst yapıyor. Jobs bana bu hikayeyi anlattığında çok şaşırmıştım. Bu yüzden o da dolabını açıp bana kıyafetlerini gösterdi. ‘Her gün bunları giyiyorum’ dedi, ‘Hayatımın sonuna kadar bana yetecek kıyafetim var.’ ”

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’tan Hayat Dersleri

 

Fizikçi Albert Einstein

Söylenene göre dahi fizikçinin hep aynı takımla dolu bir dolabı varmış. Her gün aynı takımı giyiyormuş. Ancak akademisyenler Einstein’ın kıyafet seçiminin ikinci eşinin işi olduğunu söylüyor. Eşinin vefatından sonra çoğunlukla pamuklu t-shirt ve sandalet giyerken görülüyor.

Hiç aynısını siz de yapmayı düşündünüz mü? İşte sizlere her gün aynı şeyi giymenin faydaları:

 

Basittir

Basit olan dahicedir. Karmaşık olan ise dikkat dağıtır. Siz de büyük ihtimalle çoğu kişi gibi dolabınızdaki kıyafetlerin sadece yüzde %20’sini giyiyorsunuz. Her gün farklı bir kıyafet seçmek için harcadığınız vakitle kendinizi kısıtlamak yerine, imza görünüm yaratıp her gün onu giyin. İmza stiliniz sadece sizin olacaktır ve istediğiniz kadar sıkıcı ya da özgün olabilir. Kot pantolon ve balıkçı yaka mı? Gri takım mı mavi takım mı? Büyük ihtimalle giymeyi sevdiğiniz kombinleriniz zaten vardır, o yüzden çok da düşünmenize gerek yok.

Kendi stilinizi oluşturun, alışverişe çıktığınızda sevdiğiniz şeyleri alın ve dolabınızı da buna göre düzenleyin. Size yakışmayan şeyleri başkalarına verin ve hayalinizdeki düzenli dolaba kavuşun.

 

Karar vermeye gerek yok

Her gün onlarca karar veriyoruz, üstüne bir de her gün ne giyeceğimizi mi düşünmemiz gerekiyor? Mark Zuckerberg imzası olan gri t-shirtünü giymenin getirdiği özgürlüğün zevkini çıkarıyor:

Hayatımı olabildiğince basitleştirmeye çalışıyorum, böylece topluma hizmet etmek dışında olabildiğince az karar verebiliyorum.

Sabahları aceleyle hareket etmemiz gerektiğinden güne hiç karar vermeye çalışmadan başlamak kulağa oldukça özgürleştirici geliyor. Her gün aynı şeyi giymenin sizi kurtaracağı stresi düşünün. İnsanlar duş alırken aydınlanma yaşıyor; siz ise kafanızı daha önemli şeylere yormak varken gerçekten dolabınızla mı uğraşmak istiyorsunuz?

Mutlaka okuyun: Karar Yorgunluğu Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

 

Hesabınızı yapın

Açıkça söyleyelim kimse size tamamen aynı şeyi her gün giymenizi söylemiyor. Kıyafetler kirleneceği için bu iğrenç bir şey olurdu. Önce her gün giyeceğiniz kombini seçin ve yaşam tarzınıza göre üzerinde küçük düzenlemeler yapın. Dokuma pamuk kumaş ya da kaşmir olabilir. Daha sonra her gün temiz ve düzenli bir görünümüz olması için her bir kıyafetten gerekli sayıda satın alın. Okulda giderken üniforma giydiyseniz her ne kadar nefret etseniz de sabahları işinizi kolaylaştırmıştır.

 

Daha Az Harcarsınız

Her gün ne giyeceğinizi bilirseniz özel günler için indirim zamanı sadece birkaç ekstra kıyafet alarak harcamalarınızı azaltırsınız. Dolabınız düzene girer! Bavulunuzu toplamak kolaylaşır! Dilerseniz ofisinize özel durumlar için birkaç tane kıyafet de koyabilirsiniz.

 

Özgüveninizi ve Odaklanmanızı Artırır

Size ve vücut tipinize nelerin uygun olduğunu bildiğinizden işinize ve daha iyi bir takım oyuncusu olmaya odaklanacak, böylece özgüveninizi artıracaksınız. Size uymayan kıyafetleri sırf indirimden aldınız diye ya da sabah giyecek temiz başka bir şeyiniz yok diye giymeye gerek yok. Kendi üniformanızı yaratarak her gün iyi görünebilir ve rahat olabilirsiniz.

 

Öngörülebilirdir

Her şeyden önce, kendi imza stilinizi yaratarak her gün minimum çaba harcayarak hazır olabilirsiniz. Buna ek olarak, dünyadaki tüm delilikleri düşününce, en azından her gün giyeceğiniz şeyin öngörülebilir olması hayatınıza belli bir istikrar getirecektir. Sırf bu yüzden bile denemeye değer.

 

İlginizi çekebilir

Zengin İnsanlar Neden Basit Giyinirler?
Başarılı Girişimcilerin Her Gün Yaptığı 14 Şey
Her Girişimcinin Sabah 7’den Önce Yapması Gereken 7 Şey
Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir