Süper Başarılı İnsanların 11 Yeteneği

Kendiniz için başarıyı tanımladığınızda, izlemeniz gereken yol da belirginleşecektir.

Bir insan olağanüstü başarıları nasıl elde eder? Bazıları bunun ancak şansla mümkün olabileceğini düşünürken, bazıları ise bu uğurda bazı prensiplerden vazgeçilerek böylesine büyük başarılar elde edilebileceğine inanır. Gerçek ise, başarıyı getiren asıl şeyin bu ikisinin ve ek olarak başka birkaç etkenin kombinasyonu olmasıdır.

Başarıyı tanımlamak biraz yanıltıcı olabilir çünkü böylesine bir tanım objektif olmayacaktır. Bazı insanlar yılda bir milyon lira kazanabilmeyi ister. Diğerlerinin isteği ise, iyi bir yaşama ve seyahat edebilecekleri şekilde yılda 6 haftalık ücretli izne sahip olmaktır. Dolayısıyla bir yanda kendi kendilerine bir şeyler kazanma arzusu duyan insanlar varken, öbür tarafta hobileri ile zaman geçirebilmeleri için geleneksel yollardan para kazanmanın yollarını bulmayı dileyen insanlar yer alıyor.

Sizin başarı tanımınız ne olursa olsun, aşağıda listelenen 11 yetenek ile bu başarıya ulaşmanız çok daha hızlı olacak.

 

1- Zihninizde dönüp duran olumsuz düşüncelerden kurtulun

The New Yorker gazetesinde yakın zamanda yayımlanan bir makaleye göre geçmişi hatırladığımızda, aslında düşündüğümüz şekilde hatırlamayız. Zihnimize üşüşen görüntüler zihnimizde yeniden oynayan eski filmler gibi değildir. Aksine, ne zaman bir anıyı hatırlasak, bu anı onu hatırlayış şeklimize göre değişiklik gösterir.

Negatif düşünceleri zihninizde ne denli düşünüp durursanız, negatif duyguları da o denli deneyimlersiniz, ki bu da bu düşüncelere gereğinden fazla tutunmanıza sebep olacaktır. Kısa bir süre içerisinde de yeterince iyi ya da yetenekli olmadığınıza inanmaya başlayacaksınız ve hiçbir zaman başarıyı yakalayamayacaksınızdır.

Bu noktada izlemeniz gereken yol, geçmişteki anılarınızı ve hatalarınızı hatırlarken, onlardan ders çıkarmaya çalışmak, onları gelişim anları olarak düşünmektir.

 

2- Kendiniz için daha pozitif bir ortam yaratın.

Başarının büyük bir kısmı çevremizdeki ortama bağlıdır. Oysa en az da buna önem veririz. Çalıştığınız ve zamanınızın büyük kısmını geçirdiğiniz ortamın başardığınız şeylerin ve onlarla ilgili hislerinizin üzerinde etkisi oldukça yüksektir. Doğru ortama sahip olmak işinize daha bağlı olmanızı ve işiniz ile ilgili daha fazla heyecan duymanızı sağlar. Olumsuz bir ortam ise ilhamınızı ve neşenizi örseleyecektir.

Aynı şey eviniz için de geçerli, hatta evdeki ortamınız çok daha önemlidir çünkü eviniz günün sonunda tüm günün enerjisini dengelediğiniz yerdir. Evinizi, bir nevi arınma yeri haline getirmenin yollarını bulun. Örneğin, dağınıklığı toparlayarak ve gerçek anlamda rahatlayacağız ve huzurlu hissedeceğiniz bir ortam yaratarak evinizde ufak bir feng shui oluşturmaya çalışın.

Mutlaka okuyun: Çalışmayı Zevke Dönüştüren En Yaratıcı Ofisler

 

3- Nedeninizi açıkça belirleyin

Uzun vadede başarı sağlayabilmek için bir şeyler yapmak istemenizin sebebini bilmek zorundasınız. Bazen sebebiniz o kadar da açık olmayabilir, onu bulabilmek için merak duygunuzu takip etmelisiniz. Fakat, takip ettiğiniz tek şey para ya da “başarılıymış gibi görünme” fikri ise, sebebinizi bulmanız mümkün değildir. Bu tür bir motivasyon yeterince sürdürülebilir değildir.

Nedeniniz size ilham verir ve sizi daha büyük bir amaca yönlendirir. Hiçbir şey yolunda gitmiyor gibi hissederken bile sizi motive edendir. Simon Sinek’in “Neden İle Başla” isimli kitapta da yazdığı gibi “İnsanlar yaptığınız şeyi değil, bu şeyi yapma nedeninizi satın alır.” Hitap ettiğiniz kitleyi, potansiyel ve mevcut müşterilerinizi kendinize bağlamanın yolu nedeninizi anlamaktan geçer.

Yaptığınız her şeyde bir neden bulabilmek zaman isteyecektir.  O nedenle vakit kaybetmeden anlamak için çabalamaya başlayın, peşi sıra nedeninizin kendini göstermeye başladığını göreceksiniz.

Mutlaka okuyun: Kendi “Neden”inizi Öğrenmek Üzerine

 

4- İç sesinize kulak verin ama aklınızla da bu sesi teyit etmekten asla vazgeçmeyin.

Zamanın büyük kısmında, doğru cevabı zihnimizde yankılanmadan çok önce biliriz. Açıklayamadığımız şekilde hissederiz. Bu elbette ki, kararlarınızı tamamen duygularınıza dayalı olarak almanız gerektiği anlamına gelmiyor. Sadece, hayatınızdaki kararları vermeden önce aklınızla beraber duygularınıza da rol vermeniz gerekmektedir.

Ortaya çıktığında, zihninizin mantıksal parçası da içgüdülerinizi etkilemeye başlar. Sezgileriniz, ilk elden deneyimleriniz üzerine kuruludur. Geçmiş deneyimlerinize ve pratiklerinize dayalı olarak şeylerin ne şekilde gelişeceğine dair önsezi duymanızı sağlayan şey zihninizin yeteneğidir.

Yapabileceğiniz en iyi şey içgüdünüze güvenmek, daha sonra da içgüdünüzü aklınızın mantıksal parçası ile teyit etmektir. Şeytanın avukatlığını yapın. Mantığınızı koruduğunuzdan emin olun ama bir yandan da içgüdülerinizin kararlarınıza etki etmesine izin vermeye devam edin.

 

5- Başarınızı görsel hale getirin.

Görselleştirme prensipleri, profesyonel spor alanlarından iş dünyasına kadar hemen hemen her alanda işe yaradığını kanıtlamış durumda.  Kariyerlerinin zirvesinde olan pek çok profesyonel, performanslarını arttırmak için çok uzun zamandır bu prensiplerden yararlanmaktadır. Yaptığınız şeyi zihninizde ne kadar açıkça görselleştirebilirseniz, yeni bir yeteneği ya da alışkanlığı da o kadar kolay edinebilirsiniz.

Kendinizi arzuladığınız hayatı yaşarken ve yapmak istediğiniz şeyleri yaparken zihninizde canlandırmak tüm hayat yolculuğunuzun ve başarınızın anahtarıdır. Bu, tüm zamanınızı evde oturmuş umut ederek ve dileyerek harcamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Aksine, zihninizde vizyonunuza sıkıca tutunmanız ve bunun için savaşmanız anlamına gelmektedir.

 

6- Vadettiğinizden çok daha fazla çalışın

Herkes başarı hakkında konuşur. Zor olan ise her gün bu uğurda canla başla çalışmaktır. Başarılı olmak için, sizi bu başarıya taşıyacak yeteneklerinizi yönetebilmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda, yaptığınız şeye karşı çok güçlü bir inanç beslemelisiniz.

Amacınızı bilmeniz ve ana inançlarınızı ve değerlerinizi takip etmeniz gerekmektedir. Çünkü yaptığınız şeylerin söylediğiniz şeylerden farklı olması kadar hiçbir şey güvenilirliğinizi bu denli sarsamaz.

Bu nedenle, yapacaklarınızı dile getirin, söyledikleriniz ile uyumlu aksiyonlar alın ve hepsinden de öte buna inanın. Yola devam edin, başkalarına da ilham olurken hedeflediğiniz başarıyı yakalayacaksınız.

Mutlaka okuyun: Çok Çalışmak Üzerine Özlü Sözler

 

7- Etkili iletişim kurun

Çoğu zaman sosyal beceriler, sürekli başarılı olmayı arzu edenler ile başarıyı sağlamış olanları birbirinden ayıran en önemli özelliklerdir.

Etkili iletişim kurabilmek bir yetenektir. Bu konuda egzersiz yapmalı, sadece diğer insanları değil aynı zamanda kendinizi de anlamak için yoğun çaba sarf etmelisiniz. Başkalarının yoluna ışık tutmadan önce kendi yolunuzda ışığınızın efendisi olmak zorundasınız.

Hayal kırıklığına uğradığınız anların farkına varmaya çalışın ve olumsuz hislerinizi nasıl yöneteceğinizi öğrenin. Aynı zamanda, söylemek istediğiniz kelimeleri söylemeyi ertelemek gerektiğini ve ne zaman yapıcı geri bildirim vereceğinizi bilmeniz gerekmektedir. İletişim kurmak bir sanattır, bu sanatı geliştirmek için zaman ayırmanız şarttır.

Mutlaka okuyun: Etkili İletişim Nasıl Kurulur?

 

8- Kendinizi hedeflerinize adayın

Bu vaadi kendinize bir kez verdikten sonra, bu vaadi sonuna kadar koruyabilmeniz gerekir.

Bir şeye dahil olmak ile bu şeyin gerçekleşmesi için tümüyle kendinizi adamak arasında fark vardır. Başarmak için, hedefleriniz için kendinize yatırım yapmalı ve bu hedefler için kararlı olmalısınız. Örneğin, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeyi vaat etmediğiniz durumda, o hayalleri başkaları gerçekleştirecek demektir. Bu nokta da tabii ki, hiçbir şey başka birini sizin hayallerinizi gerçekleştirirken izlemek kadar moral bozucu değildir.

Bir şeyi yapmaya kendinizi adamak yıllarınızı alabilir. Fakat kendini adamayı öğrenmek burada anahtar faktördür çünkü bir hedeften diğerine kolayca transfer olabilen bir yetenektir. Bir alanda kalıcı olabileceğinizi kendinize kanıtlayabilirseniz seçtiğiniz her alanda kalıcı olabilme şansınız artacaktır.

Fakat bu adanmışlığı bir kez yarattığınızda, sonuna kadar gitmeniz gerekmektedir. Kendini adamanın ve hedefi gerçekleştirmenin ne demek olduğunu ancak bu şekilde anlayabilirsiniz.

 

9- En iyi hale getirmeye çalışmaktan asla vazgeçmeyin

“Başarı sürecinin” bir parçası da sürekli daha iyi hale getirmeye devam etmek ve zaman içerisinde kaynaklarınızı en iyi şekilde kullanmayı öğrenmektir. İyileştirmeye çalışmayı bıraktığınızda, artık başarıya doğru da yol almıyorsunuz demektir. En iyi ihtimalle yerinizde sayacaksınızdır.

Gelişim ve yapılanma süreci hiç bitmeyen bir yolculuktur. Her zaman gelişim yolları bulabilmenizi sağlar. Bu uğurda ne kadar çabalarsanız, o denli yol kat edersiniz. Yeni stratejileri ve metodolojileri denemekten vazgeçmeyin. Unutmayın,  öncü insanlar sınırlarını zorlayan ve hayatta kendi yollarını çizebilenlerdir.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

10- Durmadan soru sorun

Öğrenmekten asla vazgeçmeyim. Asla.

Öğrenmek soru sorarak mümkündür, insanlara bildiğimizi düşündüğümüz cevapları vererek değil. Bu nedenle, ne kadar çok soru sorarsak, o kadar iyi cevaplar alabiliriz.

Başka insanların size rehber olması için zamanınızı ayırmak başarılı olmanın bir parçasıdır. Çünkü bu insanlar çoğunlukla sizin başarmaya uğraştığınız şeyleri çoktan başarmış size göre daha yaşlı insanlardır. Soru sorma eyleminin size getireceği katma değer ölçülemeyecek kadar büyüktür. Yola yeni çıkanlar için ise, soru sormak zihinlerinin yeni düşünce formlarına ve birbirinden farklı olasılıkları değerlendirmeye açık olmasını sağlayacaktır.

Sorduğunuz sorular ne kadar derin olursa, o denli bilge birine dönüşebilirsiniz. Ve bu süreç içerisinde kendinizi daha iyi tanımayı öğreneceksiniz. Kendinizi tanıdığınız için de, kendinizle daha barış içinde olacak ve kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

Mutlaka okuyun: Merak Duygusu Neden Çok Önemlidir?

 

11- Hiçbir günü boşa geçirmeyin.

Yaptığınız her şeyin birbiri ile ilişkili olduğunu kavrayamadan bir işten diğerine koşarak, hayatın tekdüzeliği ve monotonluğunda sıkışıp kalmak oldukça kolaydır. Fakat, sürdürülebilir bir başarı arzuluyorsanız, her günün sonunda o gün yaptıklarınızı gözden geçirmek için zaman ayırmanız gerekmektedir.

Nelerin iyi gittiğini, hangi işlerinizde belirlemeniz gereken eksiklikleri algılayamamış olduğunuzu düşünmek için 5 dakikanızı ayırmak bile yeterli olacaktır.

Bu şekilde yapacağınız bir öz değerlendirme, ister haftalık, aylık ya da yıllık olsun, zaman içerisinde sürekli arınmak ve gelişim göstermek için oldukça önemlidir.

Bunu yapmadığınız takdirde, görmeniz gereken şeyleri görememeye başlayabilirsiniz. Bu yüzden bir adı geriye gidin. Büyük resme bakın. Ancak bu şekilde gitmek istediğiniz yer hakkında daha yerinde kararlar verebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Hayatınızı Dolu Dolu Geçmesini Sağlayacak Kişisel Gelişim Yazıları

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir