Başarıya ulaşmak için cesaretli olmak zorundasınız!

Cesaret birçok başarılı insanı diğerlerinden ayıran bu şeydir. Gösterilen tutku, azim ve dayanma gücü hayallerimizi gerçek olana kadar kovalamamızı sağlayan şeylerdir.

Cesaretli olmak, hiç kimsenin yapmaya istekli olmadığı şeyleri yapma alışkanlığından doğmaktadır. Cesarete sahip olduğunuzu belirten bazı küçük ibareler vardır ve aşağıdakileri düzenli olarak yapmıyorsanız, bir an önce yapmaya başlamalısınız.

 

Başarıya ulaşmak nasıl cesaretli olunur?

1- Hiç çekinmeden hatalar yapmak, aptal gibi görünmek ve yeniden denemek zorundasınız.

Yapılan bir çalışmada 800 girişimci ile görüşülmüştür ve bunların arasında en başarılı olanların sahip oldukları iki kritik şey şunlardır; Başarısızlığı hayal etme konusunda korkunç derecede başarısızlar ve insanların onlar hakkında ne düşündüklerini umursamama eğilimindeler. Bir başka deyişle, en başarılı girişimciler kendi başarısızlıkları için strese hiç zaman veya enerji harcamıyorlar. Onlar, başarısızlığı amaçlarına ulaşmada küçük ve gerekli bir adım olarak görüyorlar.

 

2- Çoktan kaybettiğinizi hissetseniz bile savaşmak zorundasınız.

Bir keresinde bir muhabir Muhammed Ali’ye her gün kaç mekik çektiğini sormuştu. Kendisi şu şekilde yanıtladı, “Mekiklerimi saymıyorum, sadece acı hissetmeye başladıktan sonra saymaya başlıyorum. Çünkü gerçekten önemli olan acıyı hissettikten sonraki zamandır.” Aynı şey işyeriniz için de geçerlidir. İşler sarpa sardığında her zaman iki seçeneğiniz vardır: ya engeli aşar ve süreç içerisinde büyümeye devam edersiniz veya onun sizi yenmesine izin verirsiniz. İnsanlar alışkanlıkları olan yaratıklardır. İşler zorlaştığında bırakırsanız bir dahaki sefere pes etmeniz çok daha kısa sürecektir. Öte yandan eğer kendinizi zorlayarak devam ederseniz cesaret içinizde büyümeye başlayacaktır.

 

3- Yapmaktan korktuğunuz aramaları yapmak zorundasınız.

Kimi zamanlarda yapmak istemediğimiz şeyleri yapmak zorunda kalırız çünkü bunların uzun vadede en iyi şey olduğunu bilirsiniz: Birini kovmak, bir yabancıyı aramak, şirket sunucularının yedeğini almak için tüm gece ayakta kalmak veya bir projeyi yırtıp atıp yeniden başlamak. Bu baş gösteren zorlukların sizi caydırması çok kolaydır ama en başarılı insanlar bu gibi anlarda işe hemen başlamak olduğunu yapabilecekleri en iyi şey olduğunu biliyorlar. Görevi yerine getirmek için endişe ile geçirilen her dakika aslında gerçekten iş yapılırken harcanacak enerji ve zamandan daha çok olacaktır. Bu zor aramaları yapmayı alışkanlık haline getirmiş olan insanlar bir martı sürüsündeki flamingo gibi olacaktır.

 

4-Duygularınızı kontrol altında tutmalısınız.

Negatif duygular her aşamada cesaretinizle mücadele edecektir.  Duygularınızın açık bir biçimde düşünme yeteneğinizi etkilemesine izin verdiğinizde kolay bir biçimde azminizi kaybedersiniz. Kötü bir ruh hali sizi olumsuz etkileyebilir ve hedefinizde saptırabilir. Aynı şekilde iyi bir ruh hali ise kolayca kendinize olan özgüveninizi arttırabilir ve sizi başarıya götürebilir.

 

5- Cesaretinize güvenmek zorundasınız.

Cesaretinize güvenmek ve atılgan olmak arasında çok ince bir çizgi vardır. Cesaretinize güvenmek mümkün olan her açıdan alacağınız kararları incelemektir ve gerçekler açık bir alternatif sunmadığında kendi seçim yeteneklerinize güvenirsiniz; doğru görünen ve hissettiren şeyi seçersiniz.

 

6- Alacağınızdan çok daha fazlasını vermek zorundasınızdır.

Araştırmacının bir çocuğu odada bir şeker ile 15 dakikalığına bıraktığı ünlü bir Stanford deneyi vardır. Araştırmacı çocuğa şekeri yiyebileceğini ancak eğer kendisi geri gelene kadar şekeri yemeden bekler ise kendisi döndüğünde bir şeker daha alabileceğini söyler. Araştırmacının dönmesini bekleyebilen çocuklar hayatlarında çok daha iyi sonular ile karşılaşmışlardır, bunlara sınav sonuçları, daha başarılı bir kariyer ve hatta düşük vücut kitle indeksleri de dâhildir. Haz ve sabırda gecikmeler yaşanması başarı için gerekli bir olgudur. Cesaretli olan insanlar gerçek sonuçların sadece zaman içerisinde gerçekleşebileceğini ve anlık hazdan vazgeçmek zorunda kalabileceklerini bilirler.

 

7- Kimsenin size inanmadığı zamanlarda bile yürümeye devam etmelisiniz.

Desteğe sahip olduğunuzda bir hedef belirlemek ve kendinize inanmak çok kolaydır ama asıl cesaret testi kimsenin yaptığınız işte size inanmadığı zamanlarda da bu kararlığınızı koruyabilmenizdir. Cesaretli olan insanlar düşünme şekilleri sayesinde insanları kazanana kadar her ne olursa olsun veya neyle karşılaşırsa karşılaşsınlar kendilerine inanırlar.

 

8- En iyisi olmaya çalışmalsınız.

Başarılı insanlar evet demenin bir yolunu bulurlar ve mevcut başarılarını onurlandırırlar. Herkesten daha iyi olmanın yolunu onlardan daha çok çalışmak olduğunu bilirler. Bu sebepten dolayı söz vermeseler bile zamanından önce işleri teslim etme eğilimindedirler.

 

9- Zihninizi uyuştursa bile detaylara odaklanmak zorundasınız.

Özellikle yorgun olduğunuz zamanlarda zihin uyuşturucu detaylar kadar hiçbir şey cesaretinizi sınayamaz. Cesaretli insanlar zorlukla karşılaştıkça bu zorluğun içerisine daha çok girer ve onu karşılarlar. Rakamlar ve detaylar bu konuda bir istisna değildir.

 

10- Size kaba olan insanlara nazik olmak zorundasınız.

İnsanlar size kötü davrandıklarında onların seviyesine inmek ve aynı şekilde yanıt vermek istersiniz. Cesur insanlar bu tip insanların kendilerinin üzerlerine gelmelerine izin vermezler ama aynı zamanda bu onlara kötü davrandıkları anlamına da gelmez. Bunu yerinde kaba ve acımasız insanlara diğer insanlara gösterdiklerinden daha kibar davranırlar çünkü diğer insanların negatifliklerinin kendileri aşağı çekmelerine asla izin vermezler.

 

11- Her ne olursa olsun eylemlerinizden sorumlu olmalısınız.

İnsanlar ilk olarak bir sorunu nasıl yaratığınızla değil, onunla nasıl başa çıktığınızı hatırlama eğilimindedir. Bahane bulmak bir seçenek olsa bile kendinizi yaptıklarınızdan sorumlu tutarak kendiniz veya egonuzdan daha çok yaptığınız işin sonuçlarına odaklandığınızı gösterin.

 

Hepsini bir araya getirin

Cesaret çok önemli olduğu kadar nadirdir de. İyi haber ise biraz odaklanma ve çaba ile hepimizin daha cesaretli olabileceğidir.

 

İlginizi çekebilir

Nasıl başarılı olunur?
Mutlu değilseniz şikayet etmeyi bırakın ve harekete geçin!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir