Hangi sektörde iş kurmalıyım diyenlere

Hayallerinizin peşinden gitmeye hazır mısınız? Sizler için en iyi sektörleri ve iş fikirlerini bir araya getirdik.

Kendi işinizi kurmanız için bir sürü paranızın veya deneyiminizin olmasına gerek yoktur. İhtiyacınız olan tutku ve motivasyondur. Hazır mısınız?

İyi bir iş fikriniz, iyi bir hedef pazarınız ve liderlik yeteneğiniz varsa kendi işinizi kurabilir ve başarılı olabilirsiniz. Peki kendi altın madeninizi kurabilecek niteliklere sahip misiniz?

Başarılı liderlerin en yaygın karakter özelliklerini belirlemek için bazı testler kullanılıyor. Bu karakter özellikleri listesi yöneticilerin bakış açısı kazanmasına ve kendi liderlik yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmak için gelişimsel amaçlarla kullanılabiliyor. Bunu büyük bir lider olma şansınızı değerlendirmek için kullanabilirsiniz.

Kişilik değerlendirme alanında öncü Raymond Cattell 1954 yılında liderlik potansiyeli denklemini geliştirdi. Askeri liderlerin çalışmalarına dayanan bu denklem bugün etkili lideri karakterize eden özellikleri belirlemek için kullanılıyor.

Etkili liderlerin özellikleri:

Duygusal istikrar: Liderler stresi ve hayal kırıklığını tolere etmek zorundadır.

Hakimiyet: Liderler genelde rekabetçidir ve zorlukların üstesinden gelmekten keyif alırlar.

Coşku: Liderler genellikle aktif, etkileyici ve enerjik görünürler. Çoğu zaman oldukça iyimserdirler ve değişime açıktırlar.

Özenli: Liderler genellikle görev anlayışı ile hareket ederler ve titiz olma eğilimindedirler.

Sosyal cesaret: Liderler risk alma eğilimindedirler. Genellikle sosyal yönden atılgandırlar ve vurdumduymazlardır.

Özgüven: Özgüven ve dayanıklılık liderlerin en yaygın özelliklerindendir. Suçluluk duymazlar ve onay almaya neredeyse hiç gerek duymazlar.

Sezgici olmak: Bugünlerde dünyada hızlı değişimler yaşanıyor ve aşırı enformasyon her şeyi bilmeyi zorlaştırıyor. Başka bir ifadeyle, akıl yürütme ve mantık bütün durumları çözmeye yardımcı olmuyor.

Zorlayıcılık: Liderler kontrollüdür ve sosyal etkileşimlerde oldukça kesindirler.

Empati: Kendinizi diğer insanların yerine koyabilmeniz en önemli özelliklerden biridir. Empati olmadan güven oluşturamazsınız.

Karizma: İnsanlar liderleri gerçek üstü görürler. Karizma bu algıda büyük rol oynar. Karizmatik liderler diğerlerini cezbeden ve büyüleyen bir vizyon tanımlayarak güçlü duygular uyandırırlar.

Lider doğmak nadir rastlanan bir durumdur. Koşullar ve istikrar herhangi bir liderin gelişimsel sürecinin ana bileşenleri olduğundan lider olmak gibi bir hedefiniz varsa kişiliğinizin bu yönlerini geliştirmeye çalışın.

 

Hangi sektörde, ne tür bir iş kurmalısınız?

2016-icin-is-fikirleri

Başarılı olmak için sevdiğiniz bir şeyi yapmalısınız. Sevdiğiniz şeyi yaparsanız asla çalışıyor gibi hissetmezsiniz. Ve kendi işinizi yönetmekten keyif alırsanız her gününüz heyecan dolu bir macera havasında geçer.

Globalleşen dünya sayesinde iş kategorilerinde sınırlar kalmadı. Birçok iş fırsatnndan birini değerlendirebilir, bayilik alabilir, evinizden çalışabilir veya başka bir yerde bağımsız bir şirket kurabilirsiniz. Belirli becerileriniz veya yetenekleriniz eksikse bunları tamamlaması için bir ortak da bulabilirsiniz.

Hayalini kurduğunuz işi kurun. Sizler için en heyecan verici iş kategorilerini bir araya getirdik. Bu iş fikirleri arasında her bütçeye ve ilgi alanına uygun bir şeyler var. Bu iş fırsatlarından birinin sizin için uygun olup olmadığını anlamak için durum tespiti araştırması yapın.

Bu işlerden hangisini yapabilirsiniz? Bulunduğunuz bölgede bu işlerden biri için pazar var mı? Hedef kitlenize nasıl ulaşacaksınız? Özel izinler almanız gerekiyor mu? Bu tür soruları kendinize sorun ve cevaplar üretin.

İlginizi çekebilir:
Ne iş yapmalıyım?
Başarılı iş fikirleri bulmanın yolları
Tutkunuzu nasıl başarılı bir işe dönüştürürsünüz?

 

Gıda

gida-sektoru-is-fikirleri

Gıda işleri popülerdir ve gıda endüstrisine girmek için beş yıldızlı şef olmanıza gerek yoktur. Gıda işine girmenin bir sürü yolu vardır.

Gıda ürünü yapabiliyorsanız bunu satın! Yaptığınız sosu şişeleyin, özel pastalarınızı satışa çıkarın veya kişisel şef olarak müşterilerinizin evinde harika yemekler hazırlayın. Gıda ürünü satmakla ilgili kuralları ve yönetmelikleri incelediğinizden emin olun. Bu tıpkı ehliyet almadan önce sınava girmeye benzer.

Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek veya belediyeye giderek ne tür ruhsat ve izinlere ihtiyacınızın olduğunu öğrenin. Başarılı olmak istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir.

Üretimi siz yapacaksanız Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmeniz gerekebilir. Aynı zamanda daha önceden gerekli ruhsat ve izinleri almış bir firmanın ürünlerini de satabilirisiniz.

İlginizi çekebilir:
Catering şirketi kurmak
Diyabetik pastane açmak
Restoran açmak
Cafe açmak
Fast food dükkanı açmak
Gıda sektöründe yenilikçi iş fikirleri
Karlı bir iş: Sağlıklı yiyecekler

 

Çocuklar

cocuk-bakmak

Küçük çocuklar için hizmetler sunan küçük ölçekli işletmeler oldukça kazançlıdır. Anne babaların çocuklarının programlanmış her etkinliğine katılmak için vakitleri yoktur. Müzik dersleri, spor aktiviteleri, okul sonrası kulüpler, dans kursları,  doğum günü partileri, okullar ve özel dersler bunlardan sadece birkaçıdır. Anne babaların yardıma ihtiyacı var.

Evlerinde çocuk bakıcılığı hizmeti veren ev hanımı annelerin sayısı artmaktadır. Bu anneler bir taraftan kendi çocuklarına bakarken bir taraftan da başkalarının çocuklarına bakarak para kazanmaktadırlar. Bebek bezlerinden oyuncaklara kadar malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Yardıma ihtiyaç duyabilir ve size yardımcı olması için yardımcılar bulabilirsiniz. İlgili resmi kurumlara başvurarak almanız gereken ruhsat ve izinler olup olmadığını kontrol edin.

Belirli bir konuda uzmansanız veya enstrüman çalabiliyorsanız dersler veya kurslar verebilirsiniz. Grup dersleri verirseniz tekli derslere göre daha çok para kazanırsınız. Dersleri kendi evinizde veya çocukların evine verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:
Bebek ürünlerini satarak zengin olanlar
Bebek giyim mağazası açmak

 

İnternet sitesi satışları

e-ticaretin-gelecegi

Günümüzde tüketicilerin birçoğu ürünleri internet üzerinden almaktadır. Yapılan araştırmalara göre dünya nüfusunun %87’si online alışveriş yapıyor. Ürünleriniz için kocaman bir global pazar var. Kendi internet sitenizi açabilir ve yaptığınız ve başka bir şirketten toptan olarak aldığınız ürünleri satabilirsiniz.

Hangi ürünler ilginizi çekiyor? Bisikletçiyseniz yeni tür bisiklet kilitleri, seleler veya kasklar satabilirsiniz. Sevdiğiniz ürünlere odaklanın ve küçük ölçekli işinizi eğlenceli ve ilginç hale getirin.

Müzisyenseniz müzik aletleri ve aksesuarları satabilirsiniz.

Çin ve diğer ülkelerden alabileceğiniz ürünleri incelemek için alibaba.com’u ziyaret edebilirsiniz. Ancak referansları kötü olan veya geribildirimleri zayıf olan şirketlerle iş yaparken dikkatli olmalısınız. Öncelikle şirketi Google’da araştırın ve herhangi bir şikayet veya negatif yorum olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir şey almadan önce dersinize çalışın ki sonradan kazıklanmayın.

İnternet sitesi barındırma hizmetlerini araştırın, araçları öğrenin, işinizin tanıtımını yapmak için kendi internet sitenizi açın ve yerli girişimcilere satış yapmaya başlayın.

İlginizi çekebilir:
E-ticaret nasıl yapılır?
Sermayesiz e-ticaret yapmak isteyenlere örnek başarı hikayeleri

 

Kişiselleştirilmiş ürünler

3d-seker

Kişiselleştirilmiş ürün sektörü milyarlık bir sektördür ve her sene büyümektedir. Siz de kişiselleştirilmiş mallar satarak yüksek karlar elde edebilirsiniz. Şeker kağıtlarından kişiselleştirilmiş su şişelerine, anahtarlıklara, amblemlere, yaka kartlarına ve hatta çocuklar için kişiselleştirilmiş kitaplar, dolgu oyuncaklar ve çocuk şarkılarına kadar her şeyi satabilirsiniz.

Satmak istediklerinizi kendi internet sitenizden veya  başka birilerinin mağazalarında satabilirsiniz. Alışveriş merkezlerinde de stand açabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

En yenilikçi iş fikirleri
Her yaşta başarılı olabilirsiniz!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir