Başarıya Ulaşmak İçin Edinmeniz Gereken 8 Alışkanlık

Bizler tekrarlanan hareketlerimizin ve davranışlarımızın birer sonucuyuzdur. Aristoteles’in de dediği gibi başarı bir davranış değil, alışkanlıktır.

 

1. Hedeflerinizi gözünüzde canlandırın.

Çocukluğumuzda durmadan bir şeyler hayal eder ve bunlar üzerinde düşünürüz. Ancak yaşlarımız ilerledikçe hayal etme yeteneğimiz zayıflar. Hayal etmeyi, başarılarınız ve amaçlarınız için günlük bir aktivite veya egzersiz olarak görün. Bu egzersizler kariyerinizde attığınız adımları güçlendirecektir.

Hedeflerinizi aklınızda canlandırmanın doğru veya yanlış bir yolu yoktur. Sadece her sabah ve akşam gözlerinizi kapatıp sahneyi kurun ve oynatma tuşuna basın. Hayalinizi gerçekleştirdiğinizde hayatınızın nasıl olacağını ve kendinizi izleyin.

Bu egzersiz size hedefinizin çoktan gerçekleşmiş olduğuna inandıracak, kendinize olan güveninizi geliştirecektir. Ve çok istediğiniz o an geldiğinde, buna hazır olacaksınız.

Mutlaka okuyun: Hayalinizi Gerçekleştirmenin Yolları

 

2. Beyninizdeki kayıtları güncelleyin.

Herkesin kafasında eski kaset kayıtları vardır. Karşımıza ne zaman bir fırsat çıksa bu kasedi oynatıp dururuz. Bir görüşmeye gittiğimizde kendimize olan güvenimiz azalır ve bu eski kaset devreye girerek istediğimiz şeyi alamayacağımızı düşündürür. Negatif dürtülerle bizi geriye çeker.

Gözlerinizi açın ve bu eski kayıtların size yarattığı engelleri düşünün. Olabildiğince kendinize bu kayıtları güncellemeyi hatırlatın, bunu bir alışkanlık haline getirin. Kendinize “Bu konuda çok iyi değilsin” demek yerine “Mükemmelsin! Ne kadar iyi olduğunu göster onlara” demeyi tercih edin.

Mutlaka okuyun: Kendine İnanmak ve Güvenmek İsteyenlere

 

3. Günde beş dakika ayırarak ideallerinizi yazıya dökün.

Gözünüzde canlandırmanın yanı sıra hedeflerinizi gerçekleştirebilmeniz bir yöntemi daha vardır. Bu da günde beş dakika oturup bu idealleri bir kağıda dökmektir. Çoktan başarıyı elde etmişçesine şimdiki zaman kipiyle başarılarınızın spesifik sonuçlarını yazın.

Örneğin “Aylık 300 lira ödeme yapmakta olan 2,500 müşterimiz var” gibi cümleler yazın.

Bu tür bir egzersiz ile beyninizdeki sinir sitemini tekrardan yapılandırarak odaklanmanın eşsiz bir yöntemini elde etmiş olursunuz. Ayrıca bilinçaltınızın için günlük yaşamda neye odaklanması gerektiği konusunda net bir yol çizer.

 

4. Gideceğiniz her yere 15 dakika erken gidin.

Dakik olmak tek başına yeterli değildir. Bunu geliştirin ve her şey için 15 dakika geriye çekin.

Geciken satıcı asla satış yapamaz. Bir görüşmeye geç kalan kişi görüşmeye yanlış adımla başlamış olur. İlk izlenimi bu şekilde vermenin geri dönüşü çok zordur.  Bu aslında karşınızdaki kişiye “Benim zamanım seninkinden daha değerlidir” mesajını verebilir ve hiçbir iş adamı bunu duymak istemez.

Eğer bu gerekli alışkanlığı elde edemeyenlerdenseniz, gideceğiniz her yere 15 dakika erken gitmek için bilinçli bir çaba sarf edin. Spor salonuna giderken veya arkadaşınızla akşam yemeği için buluşmaya giderken… İlk aşamada bunu yapıp sonrasında bu alışkanlığı kazandığınızda sadece önemli görüşmeleriniz için uygulayabilirsiniz.

Ayrıca erken gitme alışkanlığı düşüncelerinizi toparlamanız veya stresinizi azaltabilmeniz için size zaman kazandıracaktır.

Mutlaka okuyun: Sabahları 1 saat erken kalkarak her şeyi değiştirebilirsiniz!

 

5. Reddedilmenin üstüne gidin.

Herkes “Evet” cevabını duymak için can atar. Ancak sizi asıl mükemmel yapan “Hayır” cevabıyla başa çıkabilmenizdir.

Birçok insanın isteği “Evet, tamam” diyen hedefleri seçmektir. Günlük yaşam da dahi reddedilmek çoğumuz için hayal kırıklığıdır. Sürekli evet kelimesine odaklanmak ve bunu istemek, üzerimizde baskı kurar ve bizi gerginleştirir. Sonucunda ise bir şeylerden zevk almamızı ve başarıyı engeller.

Reddedilmek “Evet” cevabını duymanın bir parçasıdır. Bunu kucaklamanız ve kabullenmeniz gerekir. Günlük hayatınızda bunu birincil hedefiniz olarak belirlerseniz aradaki değişimizi göreceksiniz. Reddedilme korkusunu sıfıra indirgendiğinizde kendinizi çok daha iyi ve rahat hissedeceksiniz. Emin olun bu alışkanlık başarılar serinizi oluşturmada sizin bir numaralı unsurunuz olacaktır.

Mutlaka okuyun: Reddedilmekle Nasıl Başa Çıkılır: “Hayır”ı “Evet”e Çevirmenin 5 Yolu

 

6. Dikkatinizi dağıtan her şeyi kaldırın.

“Mükemmellik eklenecek bir şey kalmadığında değil, çıkarılabilecek bir şey kalmadığında başarılır”.

Etrafımızı çevreleyen dikkat dağıtıcı unsurlar varken derin bir şekilde odaklanmak ancak sadelik ve basitlik ile gerçekleşir. Bu sadeliği elde edebilmemiz için ise gereksiz olan her şeyi ortadan kaldırmalıyız.

Tüm gün boyunca neler yaptığınızı bir deftere yazın. Kayıt tutun. Birkaç gün sonra tüm yazılarınızı baştan sona inceleyin. Zamanınızı boşa harcayan ve sizin için gereksiz olan şeylerin sayısını gördüğünüzde emin olun şaşıracaksınız. Tüm bu dikkat dağıtıcı unsurları hayatınızdan çıkarabilirseniz, hayatınızın ne kadar değişeceğini fark edeceksiniz. Bu alışkanlık ile kariyerinizde ve hayatınızda büyük ilerlemeler kaydedebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Verimliliği ve Üretkenliği Artırmanın Yolları

 

7. Kendinize özel bir alan yaratın.

İnsanların pek çoğu popüler kültür ile meşguldür. Ergenlik çağından itibaren bu böyle devam eder. Televizyon veya internet gibi medya araçları bizi en çok oyalayan şeylerdir. Bu dikkat dağıtıcı akım ile sürüklenmek yerine kendi bireyselliğinizi ortaya koyabileceğiniz bir küre oluşturabilirsiniz.

İstediğiniz hedefe tamamen odaklandığınızda zamanla toplum ile olan iletişiminiz giderek zorlaşabilir. Ancak istenilen başarıyı elde edebilmek için arada sırada bu fedakarlığa katlanmak gerekebiliyor.

 

8. Kendinize yatırım yapın ve harekete geçin.

Başarı, günlük yaşam içerisinde yapmayı sevdiğiniz şeylerden oluşur. Başarılı olabilmek için ne sevdiğinizi ve özünüzde nasıl bir insan olduğunuzu bilmeniz gerekir. Harekete geçeceğiniz zaman geldiğinde ise cesaretli olmanızı gerektirir.

Kendinize yatırım yapmak ve güvenmek sabır ve kararlılık gerektirir. Aklınıza koyduğunuz her şeyi yapabilirsiniz. Ancak bu hedefleri gerçekleştirebilmek için korkularınız ile yüzleşmeye istekli olmalısınız. Çünkü bir insan kendine güvenmekten korkabilir. Fakat asıl sorun kendinize güvenmediğinizde başlar. Kendiniz için yatırım yapmazsanız elinizdeki zamanı, etrafınızdaki fırsatları ve potansiyelinizi kaybedebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Kendini Geliştirmenin Yolları

Avatar

Yazar : Kerem

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir