Birbirinden Yaratıcı 5 İcat

İnternette her dakika, kitlesel fonlama ile hayata geçirilen milyonlarca proje ortaya çıkıyor. Kickstarter ya da Indiegogo gibi sitelerde gezindiğinizde garip, işe yaramaz hatta aptalca sayılabilecek projelerle karşılaşmanız işten bile değil. Bu karmaşanın içindeyse gerçekten kıymetli bazı fikirler de bulunuyor. Çakma ürünler ya da telefon kılıflarını bir kenara bırakarak, bu haftanın en alışılmadık, iddialı ve heyecan verici projelerini derledik. Kitlesel fonlamalı projelerde aklınızda tutmanız gereken en önemli şey, iyi bir fikrin bile başarısız olabileceğidir. Bu nedenle hayalinizdeki ürün için para yatırmadan önce araştırmanızı dikkatli bir şekilde yapın.

 

Kappa – Katlanabilir 3D Yazıcı

3D yazıcılar son yıllarda hızla gelişti. Bugün piyasada farklı şekil, boyut ve özelliklerde onlarca farklı 3D yazıcı bulunabiliyor. Bu çeşitliliğin getirisi olarak yenilikler azalmaya başlasa da, Kickstarter ve Indiegogo gibi sitelerde yeni akıllı 3D yazıcılar ile ilgili birçok fikir bulunabiliyor. Bunlardan biri de Singapur’da geliştirilen “Ionic3DP” yazıcı. 3D yazıcı standart kartezyen ve delta konfigürasyonlarını kullanmak yerine baştan sona farklı bir hareket tarzı ile çalışıyor.

Kappa adı verilen 3D yazıcı, Scott Russell Düz Çizgi Mekanizmasını kullanıyor. Otomobil endüstrisi ile üretim hattında kullanılan robotlarda sıkça kullanılan bu mekanizma, hassasiyet ve güvenilirliği artırıyor.

3D yazıcı eşsiz tasarımı sayesinde uzun nesneleri yazabilirken, katlanabilir olması sayesinde de kolayca taşınabiliyor. Kurulumunun ve kullanımının oldukça kolay olması sebebiyle, Kappa’nın fiyatı da oldukça uygun. 3D yazıcının Kickstarter’da şu andaki fiyatı 359 Dolar yani yaklaşık 1000 Türk Lirası.

 

Adventure Tape – Çok Amaçlı, Tekrar Kullanılabilir Bant

Koli bandı keşfedildiği günden bu yana hak ettiği ilgiyi gördü. Bildiğiniz gibi bez destekli polietilen yapıştırıcı ile Apollo 13 uzay mekiğini tamir etmek dahil birçok şey için kullanabilirsiniz. Öte yandan, İkinci Dünya Savaşı sırasında icat edilen koli bandı, uzun süredir yerinde sayıyor. Artık dünya daha yeni ve daha iyi bir alternatife hazır. Eğer siz de bant devrimi için bekliyorsanız iyi haber şu ki; koli bandının yeni versiyonu icat edildi ve adı da “Adventure Tape”, yani “Macera Bandı”.

Adventure Tape’nin yaratıcılarından Anthony Cooper verdiği bir röportajda, icatları için “Adventure Tape birçok amaç için kullanılabilir fakat biz şimdilik açık hava ve seyahat meraklıları ile ekstrem spor tutkunlarını hedef alıyoruz.” ifadelerini kullandı. Cooper’a göre Adventure Tape’nin en büyük avantajı, iz bırakmayan yapısı sayesinde kullanıldıktan sonra kolayca çıkarılması ve eşyalarınıza zarar vermemesi. İp ve halatlara göre daha sağlam ve esnek olması, Adventure Tape’nin kopmamasını sağlarken, kendinden yapışkanlı olması sayesinde karmaşık düğümlere ihtiyaç duyulmadan kolayca bağlanabiliyor.

Tamir etmenin yanı sıra, snowboard bağlaması gibi birçok şeyin yerine de kullanılabileceğini belirten Cooper, zor bir durumdayken Adventure Tape’nin botlara da snowboard’a da zarar vermeden bağalanabileceğini belirtiyor.

 

Sonic Soak – Ultrasonik Çamaşır Makinesi

İş için ya da turistik amaçlı uzun bir seyahate çıktıysanız, başka bir yerde çamaşırlarınızı yıkamanın ne kadar rahatsız bir durum olduğunu iyi biliyorsunuzdur. Hele ki çamaşır makinesi bulamazsanız tüm çamaşırlarınızı elinizde yıkamanız gerekir ki bu oldukça zahmetli ve zaman alan bir iştir. Fakat bu sorun için yeni bir çözüm var. Sonic Soak adı verilen taşınabilir ultrasonik çamaşır makinesi, işinizi bir hayli kolaylaştıracak.

Peki nasıl çalışıyor. Bir kabın içine su, deterjan ve kirli kıyafetlerinizi koyun. Daha sonra tek yapmanız gereken Sonic Soak’ı kabın içine atmak. Cihaz, dönüştürücüsünün ultrasonic titreşimler göndererek oluşturdukları kabarcıklar sayesinde kıyafetlerinizi temizler. Bu kabarcıklar kirlerin içinde patlayarak yok eder. Sonic Soak’ın kullandığı teknolojinin aynısı kimya laboratuarlarında sıklıkla kullanılıyor.

Cihazın üzerindeki dönüştürücü yüksek voltaja ihtiyaç duyduğundan pille çalışmıyor fakat bu taşınabilir olmasını engellemiyor. Ayrıca Sonic Soak, klasik çamaşır makinelerine göre yüzde 80 daha az enerji harcıyor. Her şeye rağmen, çamaşırların kurutulması konusunda Sonic Soak’ın hiçbir katkısı yok.

 

GoSun Go – Taşınabilir Güneş Enerjili Ocak

Güneş enerjisi toplayıp ısı elde etmek bin yıldır yapılıyor. Hatta MS 2. yüzyılda Arşimet’in aynalarla güneş ışınlarını yansıtarak, yaklaşan düşman savaş gemilerini yaktığı söylenir. İnsanlar bundan çok daha eski zamanlarda da güneş enerjisi üzerine deneyler yapıyorlardı. İki bin küsur yıl sonra hala aynı yolda ilerliyoruz. Fakat artık ekipmanımız çok daha gelişmiş.

Bu gelişmiş ekipmana bir örnek de GoSun firmasının güneş enerjili ocağı “Go”. Aynalar kullanılarak dizayn edilen bu alet, gemileri yakmak için değil, yemek pişirmek ve su kaynatmak gibi amaçlara sahip. Odun ve kömür kullanarak ateş yakmak yerine GoSun’ın Go’su ile hızlı bir şekilde suyunuzu kaynatabilir, yemeğinizi ısıtabilirsiniz. En iyi yanı ise, GoSun’ın önceki ürünlerine nazaran daha küçük ve daha kolay taşınabilir olması. Bu sayede kamplara ve pikniklere giderken rahatça yanınıza alabilirsiniz.

 

Eta Clock – Analog Yer Gösteren Saat

Harry Potter hayranı mısınız? Peki Weasley ailesinin sihirli saatini hatırlıyor musunuz? Hani şu, tüm aile bireylerinin o anda nerede olduklarını gösteren sihirli saat. Eğer o saatin muggle dünyasında da satılmasını bekliyorsanız iyi haberlerimiz var. “Eta Clock” adındaki bu muhteşem ürün, telefonlardaki uygulaması ile senkronize çalışarak ailenizin veya arkadaşlarınızın o anda nerede olduklarını akrepleri ve yelkovanları aracılığıyla gösteriyor.

Saatin yaratıcılarında MIT mezunu Kristie D’Ambrosio-Corell fikrin, özel hayatlarını koruyarak ailelerinin onları artık merak etmeyecekleri bir yol bulmak istemeleri üzerine çıktığını söylüyor. D’Ambrosio-Corel’e göre, anne babasının 35. evlilik yıldönümü için bu saat mükemmel bir hediye oldu. Saat sayesinde, artık yetişkin olan çocuklarını, onların özel hayatlarına girmeden takip edebilecek. Eta Clock fikri ortaya çıktıktan sonra çalışmaya başladıklarını belirten D’Ambrosio-Corell, bu süreçte birçok insanın benzer bir cihaz arayışında olduğunu gördüklerini söyledi. Bu talep de ilk Starter kampanyalarını başlatmalarına vesile oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.