Bowling Salonu Kurmak

 Bowling eğlenceli ve aile dostu bir aktivitedir. Bütün bir yıl boyunca kar elde etmek isteyen insanlar için bowling salonu açmak harika bir yatırım fırsatıdır.

İş kurmak istiyorum ne iş yapabilirim” diyenler için bowling salonu kurmak üzerinde durulması gereken bir iş fikridir. Bu iş fikri nasıl hayata geçirilir sizler için araştırdık:

 

Bowling salonu nasıl kurulur?

1 – Bağımsız bir bowling salonu mu kurmak istiyorsunuz yoksa ulusal bir firmadan bayilik mi almak istiyorsunuz karar verin.

 • Bağımsız bir bowling salonukurarsanız pazarlama kararları, promosyonlar ve diğer günlük aktivitelerin tamamı sizin kontrolünüz altında olur. Ancak bayilik alan diğer bowling salonlarının büyük pazarlama bütçeleriyle rekabet etmek sizi zorlayabilir.
 • Ulusal bir firmadan bayilik alırsanız başarılı olmanız için gerekli olan pazarlama masraflarını düşürebilirsiniz ancak bowling salonunuzu saat kaçta açacağınıza, müşterilerden ne kadar ücret alacağınıza ve promosyonlara ana firma karar verecektir.

2 – Kiralayabileceğiniz veya satın alabileceğiniz bir mülk bulun. Herhangi bir sözleşme imzalamadan önce bulduğunuz mülkün amaçlarınızla ve ihtiyaçlarınızla örtüştüğünden emin olun.

 • Park yeri olan ve alışveriş merkezleri, sinemalar ve konser merkezleri gibi diğer eğlence yerlerine yakın bir yer bulmaya çalışın.
 • Boş depoların başarı şansı oldukça yüksektir. Metrekareleri büyüktür ve bowling salonuna dönüştürülmek için asgari düzeyde iç onarıma ihtiyaç vardır.
 • İhtiyaçlarınıza uygun bir yer inşa edecekseniz beklentilerinizi karşılayabileceğinden emin olmak için müteahhidinizin niteliklerini kontrol edin.

3 – Bowling salonunuzda başka ne tür hizmetler vermek istediğinize karar verin. Atari oyunları, bowling mağazaları, cafeler ve stantlar gelirinizi arttırabileceğiniz en popüler seçeneklerdendir.

 • Bowling salonunuzda alkol hizmeti vermeyi de düşünebilirsiniz. İçki ruhsatı almanız gerekecektir ancak alkol satmanız gelirinizi arttıracaktır.

4 – Bowling salonu dekorasyonu için inşaat grubuyla anlaşın. Yeni bir bina inşa edin ve tasarlayın veya var olan bir binayı bowling salonuna dönüştürün.

5 – Bowling salonunuz için ekipmanlar alın ve öngörülen açılış gününüzden haftalar önce elinize ulaşmasını sağlayın.

 • Kırılmalara karşı düşündüğünüzden ve ihtiyacınız olandan fazla lobut siparişi verin çünkü ihtiyacınız olacaktır.
 • Farklı ağırlıklarda ve farklı parmak ölçülerine uygun bowling toplarından alın. Çocuklar için hafif sıklet olan bowling toplarından ısmarlamayı unutmayın.
 • Engelli vatandaşlar için bowling rampalarından almayı unutmayın.
 • Hangi atari oyunlarından alacağınıza veya kiralayacağınıza karar verin ve teslimat için ayarlamaları yapın. Ödüllü olan atari oyunlarından sipariş vermeyi unutmayın.

6 – Stantlar için ızgara, buzdolabı, mikrodalga, çubuk kraker kutuları ve alkol satacaksanız bira muslukları gibi ekipmanların siparişlerini verin.

 • Yiyecek siparişlerini açılış gününden yedi gün önce verin. Sakın daha öncesinde vermeyin.

7 – Personelinizi öngörülen açılış tarihinden iki veya üç hafta önce işe alın. Bu sayede personelinizi bowling salonu ekipmanlarının kullanımı ile ilgili eğitebilecek yeterli zamanınız olur.

 • Personelin güvenliğini sağlamak için makinelerin tamiratlarını yapacak kişilerin özel olarak eğitilmesi gerekir.

8 – Açılışınızı programlayın ve tanıtımlara başlayın.

 • Açılış gününüzle ilgili el ilanları dağıtın.
 • Çevrenizdeki okullarla temas kurun ve okul gezisi yapanlara özel indirimler sunun.

 

Bowling salonu açma şartları

a) İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak mevzuatta öngörülen tedbirlerin alınmış olması,

b) Tapuda iş yeri olarak görünen yerlerde, bowling salonu açılması durumunda yönetim planında aksine bir hüküm yoksa, kat maliklerinin oy çokluğu ile aldığı kararın bulunması,

c) Yapı kullanma izin belgesinin alınmış olması,

d) Genel asayiş ve güvenlik yönünden yetkili kolluk kuvvetinin görüşünün alınmış olması,

e) Bowling salonunun; patlayıcı, parlayıcı, yanıcı ve benzeri tehlikeli maddeler üretilen, satılan, kullanılan, depolanan yerler ile gaz dolum tesislerine mevzuatın öngördüğü uzaklıkta bulunması,

f) Karayolu kenarındaki işyerleri için karayolu trafik güvenliğinin sağlanmış olması,

g) Bowling salonu için yangına karşı gerekli önlemlerinin alındığını gösteren itfaiye raporunun alınması,

h) Bowling salonunun okul, yurt, mabet bina ve tesislerine mevzuatın öngördüğü uzaklıkta bulunması,

i) Engellilerin işyerine giriş ve çıkışları için gereken kolaylaştırıcı tedbirlerin alınmış olması,

j) Yabancı uyrukluların işyeri açması ve çalıştırması konusunda, yabancılarla ilgili mevzuat hükümlerine uyulması.

Yetkili idareler, işyeri açma ve çalışma ruhsatının verilmesinden sonra yapacakları denetimlerde bu hususların yerine getirilip getirilmediğini kontrol eder.

 

İpuçları

Bowling salonu kurmaya karar verdiyseniz ilgili resmi kurumlara işletme ruhsatı ve izinler için başvurmanız gerekir. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin.

Bowling salonu kurarken sigorta firmanız belli sayıda ki personelin ilk yardım konusunda eğitimli olması gerektiğini söyleyebilir. Personel seçimi yaparken gerekli nitelikleri yerine getirdiklerinden emin olun.

Ne iş kurabilirim, nereye yatırım yapabilirim diyenlere özel iş kurma fikirlerini ve yatırım fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir