Bu Yıl Milyoner Olmanız için 8 İpucu

Zengin olmak, şans veya fırsatlardan ziyade, daha çok tutumlu ve azimli olmak ile ilgilidir.

Milyoner… Bu, birçoğumuzun sahip olmak istediği bir unvan ancak bu unvana sahip olmak ne kadar mümkün?

İster inanın, ister inanmayın ama milyoner olmak, bu yıl içerisinde gerçekleştirebileceğiniz bir hedeftir. Birçok insan hayatı boyunca birkaç kez milyoner olabiliyor. Birçoğu otuz yaşından önce bunu arabalara, evlere ve gereksiz pahalı yaşam tarzlarına harcıyor.

Milyonları hızlıca eritip bitirebilirsiniz ancak milyoner olma süreciniz yıllarınızı alabilir. Eğer bu sekiz paha biçilmez tavsiyeyi sindirerek hayatınızda uygularsanız, sonunda milyoner olabileceğinizi garanti edebiliriz. İşte, bunu bu yıl başarmanız için ipuçları!

 

1. Yazılı Bir Mali Plan Hazırlayın

1. Yazılı Bir Mali Plan Hazırlayın

Birçok insanın milyoner olamamasının ana nedeni, yazılı bir mali planlarının olmamasıdır. Bir mali plan oluşturmak sizi konuşmaktan ziyade harekete geçirmeye zorlar. Aynı zamanda tüm hayallerinizi ve hedeflerinizi gerçekleştirmek için doğru kararlar almanıza da yardımcı olur.

Geleceğinizi güvence altına almak istiyorsanız şu iki faktöre mutlaka dikkat etmelisiniz: ne kadar paranız var ve ne kadar para harcıyorsunuz. Bu iki etmen, bütçeniz ne kadar olursa olsun finansal planlama için olmazsa olmazdır. Başarılı ve zengin insanların ortak yönlerinden biri finansal planlamaya önem vermeleridir. Bu nedenle mevcut bütçeniz 10.000 TL de olsa 400.000 TL de olsa mali planlamaya gereken önemi vermelisiniz.

Bir mali plan yaratırken, şunları değerlendirmeniz gerekiyor:

  • Neyin daha önemli olduğuna odaklanın ve geçmişe takılmayın.
  • İlk olarak, bütçenizdeki sabit giderleri listeleyin. Ardından keyfi harcamalarınızı listeleyerek neleri kontrol edebildiğinize odaklanın.
  • Gelecekte hayatınızı idame ettirmek için ne kadar paraya ihtiyaç duyacağınızı hesaplayın.

Mutlaka okuyun: 12 Adımda Bütçe Nasıl Yapılır?

 

2. Gelirinizi Artırmaya Odaklanın

2. Gelirinizi Arttırmaya Odaklanın

Günümüzün ekonomik koşullarında, sadece para biriktirerek milyoner olamazsınız. İlk adım, gelirinizi kademeli olarak artırmak ve bunu alışkanlık haline getirmek olmalıdır. Yani aylık geliriniz 4000 lira ise bir yıl içinde bu geliri 6000 lira yapmaya çalışmalısınız. Gelir arttıkça bu geliri kontrol etmek ve yeni fırsatlara yatırım yapmak için cesaretiniz de artar.

Yukarıdaki örnekte belirttiğimiz gibi bir yılda 2000 lira gelir artışı hedefliyorsanız sitemizdeki “ek iş fikirleriyle” ilgili yazıları okuyarak ilham alabilirsiniz.

Parayı takip etmeye başlayın ve bu sizi, gelirinizi kontrol etmeye ve fırsatları yakalamaya zorlayacaktır.

Mutlaka okuyun: Gelirinizi 2-3 Katına Çıkarma Yöntemleri

 

3. Paranızı İşletin

3. Faizin Cömertliğinden Faydalanın

Milyoner olmak için bildiğim en iyi yol, paranızla yatım yapmaktır. Paranızın çoğalması için ona zaman verin ve olabildiğince çok getiri kazanmaya çalışın. Bu sayede yedi haneli rakamlara ulaşma şansınızı oldukça arttırabilirsiniz.

“Elbette paranızdan büyük getiriler elde etmek, söylendiğinden çok daha zordur çünkü kontrolünüzde olmayan birçok etken vardır. Ancak, tüm yatırımcıların iki büyük etken üzerinde kontrolleri vardır ve bunlar uzun vadeli getirilerde size epey bir fayda sağlayabilir: yatırım giderleri ve vergi avantajları. Eğer milyoner olmak istiyorsanız, her ikisini de mümkün olduğunca düşük düzeylerde tutmaya çalışmalısınız.”

Mutlaka okuyun: Paranızı Yöneterek Milyoner Olmanın 15 Yolu

 

4. Gelir Kaynaklarınızı Arttırın

4. Gelir Kaynaklarınızı Arttırın

Milyonerler üzerinde 5 yıl boyunca yapılan bir araştırmaya göre kendi kendine milyoner olanların %65’inin üç, %45’inin dört ve %29’unun beş veya daha fazla gelir kaynağı olduğu tespit edilmiş. Bu gelir kaynakları arasında ek işletmeler, başka işlerde çalışma, yatırımlar ve evden arabanıza kadar taşınmaz varlıklarınızı kiralamak bulunuyor.

Mutlaka okuyun: Gelirinizi Artırmanın En Etkili Yolları

 

5. Birikimlerinizi Otomatiğe Bağlayın

5. Birikimlerinizi Otomatiğe Bağlayın

Eğer milyoner olmak istiyorsanız o zaman kesinlikle para biriktirmeyi alışkanlık haline getirmeli ve bir acil durum birikiminiz olmalıdır. Ancak bunları yapabilmeniz için birikimlerinizi otomatik olarak gerçekleştirmelisiniz. Bu, otomatik olarak aylık gelirinizi arttıracak ve siz görmeseniz bile servetinize katkıda bulunacaktır. Gelirinizin en az yüzde 10’u ile yatırım ve yüzde 5’i ile doğrudan birikim yapabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Tasarruf Etme ve Para Biriktirme Yöntemleri

 

6. Bilgi ve Becerilerinizi Geliştirin

6. Bilginizi ve Becerilerinizi Geliştirin

“Her gün en az 30 dakika boyunca okuyun, araç sürerken işiniz ile ilgili podcastleri dinleyin ve kendiniz için size akıl hocalığı yapacak kişileri bulun.” diye yazıyor 22 yaşında milyoner olmayı başarmış bir girişimci. “Alanınızda bir uzman olmanıza gerek yok, mali, politik veya spor gibi farklı konularda çok yönlü bir dahi olmanız gerekiyor. Bilgiyi hava gibi tüketin ve öğrenme arzunuzun her şeyin önünde olmasını sağlayın.”

Mutlaka okuyun: Her Girişimcinin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

 

7. Elinizdekilerle Yetinmeyi Öğrenin

7. Elinizdeki ile Yetinin ve Kredilerden Uzak Durun

Dünyanın en zengin insanlarının oldukça tutumlu oldukları zaten bilinmektedir. Yeni ve lüks eşyalara çok fazla para harcamazlar. İndirimlerden yararlanırlar ve mütevazı ev ve araçlar satın alarak elindekiler ile yetinmeyi bilirler.

Aynı zamanda paralarını idareli bir şekilde kullanarak borçlarını da kontrol altında tutarlar.

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi

 

8. Çevrenizi Milyoner İnsanlarla Donatın

8. Milyonerleri Örnek Alın

Birçok vakada, en yakın arkadaşlarınız varlık düzeyinizi de belirler. Aslında bu yeni bir bakış açısı sayılmaz. Arkadaş olduğumuz insanlardan etkileniriz ve bu yüzden kazananlar, yanındaki insanlara da kazandırırlar.

Kendinizden daha başarılı insanlar ile takılarak olaylara olan bakış açılarınızı genişletebilir ve gelirinizi artırabilirsiniz.

Gerçek şu ki, milyonerler para hakkında diğer insanlara kıyasla daha farklı düşünürler ve onların varlığından elde edebileceğimiz birçok kazancınız olacaktır.

Mutlaka okuyun: Orta sınıf ve zengin insanlar arasındaki 10 fark

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir