Paranızı Yöneterek Milyoner Olmanın 15 Yolu

Milyonerlerin farklı alışkanlıklara, farklı hobilere ve ortalama bir insandan daha geniş düşünme becerisine sahip oldukları bilinen bir gerçek. Parayı yönetme başarılarında da bu alışkanlıklarının etkisi büyük.

İşte sizlere milyonerlerin onları daha çok zengin yapan para yönetme konusundaki alışkanlıkları:

 

1.Dürtülerini kontrol edebiliyorlar

Markete aç karınla gittiğinizde kaç kere kendinizi abur cubur alma konusunda frenleyebildiniz?  Alışveriş yaparken insanların çoğunun dürtüsel kararlar alması yaygın bir durum. Milyonerlerin her nasıl oluyorsa haz geciktirmek ve dürtü kontrolü konusunda inanılmaz yetenekleri var.  1960’larda Stanford’da Dr. Walter Mischel tarafından bu iddayı destekleyici bir çalışma yapılmıştı. Dr. Mischel okul öncesi çocukları teker teker bir odaya alarak onlara istedikleri zaman yiyebilecekleri bir çikolata verdi. Çikolatayı yemeden odaya bir yetişkinin gelmesini bekleyebilenlere ise iki çikolata verilecekti. Bir çikolata yerine iki çikolataya kavuşabilmek için odaya bir yetişkinin gelmesini bekleyebilen çocuklar uzun yıllar takip edildi ve bu çocukların hem evliliklerinde hem de iş hayatlarında çok daha başarılı oldukları gözlendi.

Mutlaka okuyun: Başarının gizli anahtarını bulan deney: Marşmelov Deneyi

 

2. İstekleri ve ihtiyaçları arasındaki farkın ayrımını yapabiliyorlar

Milyonerler ihtiyaç ve istekleri arasındaki farklılıkları iyi bilirler. Hepimizin daha yeni bir ev, daha güzel bir araba, daha yeni bir ofis ve daha pahalı bir ayakkabı istediğimiz zamanlar oluyor. Peki bunlara gerçekten ihtiyacımız var mı? Yoksa sadece kendimizi şımartmak için mi istiyoruz onları?

Pratikte yarar sağlamayan gereksiz şeylere para harcamak yerine, milyonerler bu parayı ileride servetlerini arttırmak amacıyla bir kenarda biriktirirler. Belki de bu yüzden yılda 250.000 TL’den fazla kazanan insanların yüzde 61’i aynı arabaları satın alıyor.

Mutlaka okuyun: Mutlu Olmak İçin Alışveriş Yapmayı Bırakın, Deneyimlere Odaklanın!

 

3. Uzun vadeli sürece odaklanıyorlar

“Uzun vadeli hedefleri gerçekleştirmek en az 5 yıl sürüyor. Uzun vadeli hedefler mükemmel motivasyon araçları. Uzun vadeli hedefler içinde bulunduğunuz anın ötesine bakmanızı ve bu anı en verimli şekilde kullanıp kullanmadığınızı görmenizi sağlar.”

Günlük görevler uzun vadeli hedeflerinize bağlanmanızı sağlar, eğer günlük görevleriniz yoksa uzun vadeli hedeflerinize ulaşmanızın da pek mümkünatı yoktur.

Mutlaka okuyun: 7 Adımda Uzun Vadeli Düşünmek

 

4. Birden fazla gelir kaynakları var

Tüm milyonerler tek bir gelir kaynağıyla yetinmek yerine başka gelir kaynakları aramaya başlarlar. Neden mi? Çünkü gelir kaynaklarının birden bire kuruyabileceği ihtimalini bilirler. Olası gelir kaybını düşünerek, bir milyoner, mutlaka yeni gelir kaynakları bulur ve gelir kaynağı aramaya devam ederek kendisini garantiye alır.

Mutlaka okuyun: Her Ay Yeni ve Karlı Bir İş Nasıl Kurulur?

 

5. Yatırımları otomatikleştirirler

Fırsatlardan yararlanmak adına ne zaman ve ne kadar yatırım yapmaları gerektiğini göz açıp kapayıncaya kadar anlayabilirler.

Mutlaka okuyun: Uyurken Para Kazanmanın 8 Yolu

 

6. Bütçe takipleri yaparlar

Bütçe takibi yapan milyonerler ne kadar para kazandıklarını ve ne kadar giderleri olduklarını takip ederler. Böylece bir harcama planı oluşturarak gereksiz harcamalardan kaçınırlar.  Bu nedenle çoğu zengin insan, gelir gider durumlarının bilincinde ve parasını tek başına kolaylıkla yürütebilir durumdadır.

Mutlaka okuyun: Para Yönetimi Nasıl Yapılır?

 

7. Acil durumlar için hazırlıklıdırlar

Milyonerler kıyıda köşede bir “yağmurlu gün” parası bulundururlar. Bazen beklenmedik bir krizle karşı karşıya kalabileceklerinin farkındadırlar: İşlerini kaybetmek veya kötü bir hastalığa yakalanmak gibi. Böyle durumlarda borç para almak yerine kriz geçene kadar biriktirmiş oldukları parayı kullanırlar. Kişisel önerim, bankada en az 12 ay geçinebileceğiniz kötü gün paranız olsun.

 

8. Sadece gerçekten uzman oldukları alanlarda yatırım yaparlar

Dünyanın en zenginlerinden olan Warren Buffett’ın  size bir önerisi var: “Sadece bildiğiniz şeye yatırım yapın.” Bu bütün milyonerlerin bildiği bir hiledir, çünkü onlar gelir getiren bir şirketin nasıl kararlılıkla oluşturulduğunu bilirler. Risklerin ve fırsatların farkındalar.

 

9. Giderleri izlerler

Giderleriniz için ne kadar para harcadığınızı biliyor musunuz? Bilmiyorsanız günlük, aylık ve yıllık giderlerinizi hesaplamaya başlayın, tıpkı milyonerlerin yaptığı gibi. Böylece çok gereksiz yere harcadıklarınızın ya da daha iyi bir fiyata alabileceğiniz şeylerin hızlı bir şekilde farkına varacaksınız.

 

10. Kendi standartlarının altında yaşarlar

Varlıklı kişilerin olması gerekenden daha mütevazı bir hayat sürdükleri sır değil aslında. Örneğin Warren Buffett hala, Omaha, Nbraska’da 1931 yılında satın aldığı 31.500 dolarlık evinde yaşıyor.

Google’ın kurucu ortaklarından olan Sergey Brin de 30 milyar dolarlık kişisel serveti ile dünyanın en zenginleri arasındadır. Buna karşılık o hala kiralık 2 odalı bir evde yaşamaktadır. İşe de her gün toplu taşıma araçlarını kullanarak ya da pateniyle gidip gelmektedir.

Mutlaka okuyun: Zenginler Nasıl Yaşarlar?

 

11. Şimdiki zamanlarından fedakarlık yaparlar

Şu an için 2000 model bir arabaya binseniz ne kaybedersiniz? Önümüzdeki iki yıl içerisinde eninde sonunda yeni bir araba satın alma imkanın olacak çünkü bunu yapmak için geçerli sebepler edineceksin. Bu milyonerlerin paralarını yönetme biçimi. Onlar daha büyük hedeflere ulaşmak için geçici hedeflerden fedakarlık yapıyor. Yarın daha iyi olabilmek için bu gününüzü kurban edin.

 

12.Borç almazlar

Milyonerler kendilerini borca sokmazlar. Kredi kartlarını ödemek için borç para almazlar – kartlarını ödemeye paraları yoksa kredi kartı kullanmaktan kaçınırlar- Tabii işlerini geliştirmek ve yeni bir şirket için yatırım yapmadıkları müddetçe… Başka bir deyişle; ödeyemeyecekleri bir durum varsa gidip de para harcamazlar. Borçlardan ziyade sahip oldukları ile geçinirler.

 

13.Finansal yardım alırlar

Milyonerler kendi güçlü ve zayıf yönlerini bilirler. Zayıflıklarını düzeltmek uğruna para harcamak yerine finansal danışmanlardan yardım alırlar.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocasını Bulmak İsteyenlere

 

14. Kendilerini eğitirler

Örgün eğitim, milyonerler için bir ön koşul değildir. Bill Gates, Mark Zuckerberg, ve Amancio Ortega üniversite okumadan milyoner oldular. Tai Lopez de bir örgün eğitim almamış olmasıyla bilinir; günde yaklaşık bir kitap bitiren Lopez, yine de kendinizi eğitime adamanız gerektiğini söyleyenlerden biridir. Bütün zengin insanlar gibi onlar da her gün kendilerini nasıl daha çok eğitebileceklerinin yollarını araştırmaya devam ediyorlar.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

15. Bir karar vermeden önce rakamlara odaklanırlar

Matematik dersinde öğretilen trigonometrik hesaplar yapmanızdan bahsetmiyorum. Sadece herhangi bir mali kararı vermeden önce temel toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini yapın. Örneğin; onarılması gereken eski bir aracınız varsa, bir milyoner olarak arabaya yapacağınız tamir masrafları ile yeni bir araç alınca yapacağınız masrafları karşılaştırırsınız. Sonrasında en uygun hangisi oluyorsa ona göre kesin bir karar alırsınız.

 

İlginizi çekebilir

Okulu Bırakıp Dünyanın En Zenginlerinden Olan 8 Kişi
Para Yönetimi Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir