Gelirinizi Artırmanın En Etkili Yolları

Sevin ya da sevmeyin, para hepimizin yüzleşmesi gereken bir gerçek. Birçoğumuz ailenin, arkadaşların ve kişisel deneyimlerin ne kadar önemli olduğunu biliriz ve finansal anlamda özgür olmak, kendimiz ve sevdiklerimiz için yeteri kadar zaman ayırmamızı sağlar. Faturalarını ödemeyen bir insanın yaşadığı stresi düşündüğümüzde gelir elde etmenin hayatımız için bir temel oluşturduğunu daha iyi anlayabiliriz. Peki gelirinizi artırmak için ne yapabilirsiniz?

 

1. Plan yapın.

hayatinizi-planlayin

Hayattaki birçok şey gibi para kazanmak için de sağlam bir plana ihtiyacınız var. Uygulanması gereken kurallar raydan çıkmanızı engeller. Her hafta neyi elde etmek istediğinizi düşünün ve bu yolda nelere ihtiyacınız olduğunu yazın. Sonra sizi hedefinize götürecek yoldaki adımlarınızı belirleyin ve takviminizde her güne bir adım atayın. O gün gelince de elinizden geleni yaptığınızdan emin olun.

Mutlaka Okuyun: Başarılı Bir Gelecek Planı Nasıl Yapılır?

 

2. Hareketlerinizi öncelik sırasına koyun.

daha-az-calisara-daha-cok-para-kazanmak

Yaptığınız işlerin %20’sinin kazancınızın %80’ini oluşturduğunu biliyor muydunuz? Buna Pareto Prensibi deniyor,  80/20 kuralı da denebilir. Sizi başarıya götürecek işlerin %20’sine öncelik verin. Enerjinizi başarısı kanıtlanmış gelir kaynaklarına ya da getiri ihtimali yüksek projelere harcayın. Diğer %80’lik bölüme de ihtiyacınız olacak. Bunlar yapım aşamasında olan yan projelerden ve iş fikirlerinden oluşur. Ancak siz zamanınızı esas hedefiniz ve projeniz için harcayın.

Mutlaka Okuyun: Az Çalışarak Çok Para Kazanmak Mümkün mü?

 

3. Yeni şeyler deneyin.

yenilikçi ürünler

Sonuçsuz bir proje üzerinde çaba harcamak kadar özgüveninizi zedeleyen bir şey olamaz. Şayet beyhude bir proje üzerinde çok emek harcıyorsanız o işi bırakmaktan korkmayın. Psikolojide buna “çabanın gerekçelendirilmesi” deniyor. Yani bu insanların çok zaman ve enerji harcadıkları işlere daha bağlı oldukları anlamına geliyor. Bu da sizi sonuç vermeyen işlerde boşa zaman kaybetmeye götürebilir. “Zararın neresinden dönerseniz kardır” sözünü aklınızdan çıkarmayın ve böyle bir durumda yeni bir projeye başlayın.

Mutlaka Okuyun: Başarısızlığı Kabul Etmenin ve İlerlemenin 6 Yolu

 

4. “Hayır” deyin.

guzel-is-fikirleri

Zaman sizin en kıymetli kaynağınızdır, onu “çarçur” etmeyin. Haddinden fazla projeyle uğraşmak hem stresi artırır hem de heyecan verici fırsatların peşinde koşmanızı engeller. Bazı şeylere hayır demeyi öğrenin. Yeni bir iş fırsatı oluştuğunda kendinize: “Bu işe zaman harcamak benim istediğim sonucu verebilir mi?” diye sorun. Cevap “Hayır” ise bu işe girişmeyin.

Mutlaka Okuyun: Girişimciler Şahane Fikirleri Nasıl Bulurlar?

 

5. Çevrenizi başarılı insanlarla donatın.

basarili-girisimcilerin-25-ortak-ozelligi

Finansal başarı sağlamanın en iyi yollarından biri de halihazırda bu başarıyı elde etmiş biri gibi davranmaktır. “Yapana kadar taklit et” anlayışı çoğunlukla işe yarar. Başarılı insanlarla ve paranın yoğunlaştığı yerlerde zaman geçirdiğinizde, karşınıza sizi başarıya götürecek yeni fırsatların çıkması daha olasıdır. Başarmak istediğiniz şeyleri başarmış insanlarla arkadaşlık kurun. Ve bu çevreden istifade edin.

Mutlaka Okuyun: Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

 

6. Lider olun.

lider

İş hayatında ve hayatta başarılı olmak için bir fırsatı herkesten önce görebilme kabiliyetinin önemini hemen herkes bilir. Bunu aklınızda tutarak her daim başarıya giden diğer yolları aramalısınız. Ufkunuzu olabildiğince geniş tutmalı ve yaratıcı bakış açınızı asla bırakmamalısınız. Sevmediğiniz kitaplar okuyarak ya da sevmediğiniz insanlarla buluşarak size ters gelen perspektifleri mümkün olduğunca tecrübe etmelisiniz. Bir meseleyi farklı yönlerden görebilmek o meseleyi anlamanın ve o meseleye yeni bir yorum getirmenin en iyi yoludur.

Mutlaka Okuyun: Lider Olmanın Yolları

 

7. Zaman ve yeniden üretim arasındaki ilişkiyi anlayın.

daha-az-calisarak-daha-cok-para-kazanmak

Zaman fikri o kadar önemli ki tekrar edilmeyi hak ediyor. Değiştirmek için bir şey yapamayacağınız tek kaynak zamandır. Kim olursanız olun ya da ne kadar para kazanırsanız kazanın; bir gün 24 saat olmaya devam edecek. Bu nedenle enerjinizi, çabucak yeniden üretebileceğiniz gelir kaynaklarına harcamalısınız. Bir şey yapın ve maksimum kazanç elde edene kadar bu şeyi sürekli tekrar edin. Tek bir karikatür çizip onu dünyadaki yüzlerce gazeteye satarak para kazanmak gibi. Zaman değerlidir, bu nedenle yaptığınız işin zamanın ötesine geçmesine gayret edin.

Mutlaka Okuyun: Daha Çok Para Kazanmak İçin Çoğaltma Etkisini Kullanın!

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir