Burgerci Açmak İsteyenlere

Eğer küçük bir işletme açmayı düşünüyorsanız birçok farklı seçeneğiniz bulunuyor. Fakat hiçbiri hızlı tüketilen gıda sektöründen daha mantıklı olamaz. Şimdi bir restoran açmaya karar verdiğimize göre, hangi tür yemeği seçeceğimizi düşünmeliyiz. Eğer çoğunluk gibi düşünüyorsanız, karar basit: Hamburger. Peki neden hamburger? İşte sebepleri;

 

Neden Burger Restoranı Açmalı?

1- Favori Yiyecek

Hamburger ülkemize girdiğinden beri her zaman insanların gözdesi olmuştur. Bu yöndeki talep değişkenlik gösterse de, hamburger her zaman ilk akla gelen yiyeceklerden olmuştur.

 

2- Hamburger Yapmak Kolaydır

Hamburger restoranlarının tek ihtiyacı iyi burger köftesi ve kaliteli ızgaralardır. Neyseki hamburger yapmak oldukça kolay ve üzerinde fazla zaman harcamaya gerek olmayan yiyeceklerdir. İhtiyacınız olan şeyler; taze et, taze ekmek ve taze malzemeler. Bunlara sahip olduktan sonra, dakikalar içerisinde mükemmel hamburgerler yapabilirsiniz.

 

3- Hamburger Çeşitliliği

Günümüz hamburger restoranları, atalarından oldukça farklı konumdadır. Eski basit hamburgerlerin yerini, sonsuz çeşitteki soslara sahip gurme burgerler aldı. Hamburger restoranı işletmeniz demek, basit ve bilindik bir yiyecek hazırlamanız anlamına gelmiyor. Aksine, günümüzde soslar, ek malzemeler ve beklenmedik kombinasyonlarla çok farklı lezzetler elde ediliyor. Burger hazırlamak kolay olsa da, burgerler basit değildir ve eşsiz lezzetler elde edilebilir.

 

4- Hamburger Sadece Et Severlere Hitap Etmez

Eğer sadece et yiyen insanlarla sınırlı kalmak gibi bir endişeniz varsa bunu düşünmenize gerek yok. Çok çeşitli vejetaryen ya da vegan hamburger seçenekleri bulunuyor.

Hamburger etleri artık sadece dana etiyle de sınırlı değil. Birçok farklı kırmızı ya da beyaz et de hamburger yapımında kullanılabiliyor. Sahip olunan diyete göre bir hamburger seçeneği mutlaka bulunacaktır.

 

Burger Dükkanı Nasıl Açılır?

Bir burger dükkanı açmak, başka herhangi bir dükkan açmakta da kullanılacak 4 ana bileşene ihtiyaç duyar. Bunlar; ürün, fiyat, yer ve reklam olarak sıralanır. Bu dört önemli faktörü göz önünde bulundurmak riskleri azaltarak başarı ihtimalini yükseltir.

 

1- Ürün Geliştirme

İşe nerede başlayacağınıza bağlı olarak müşterileriniz onlarca farklı hamburger seçeneği sunmanızı bekleyebilir. Zira eve servisler sayesinde hamburgere ulaşım artık oldukça kolay bir hale geldi.

Başarılı olabilmek için yeni ve eşsiz bir satış deneyimi sunmalı ve rakiplerin arasından sıyrılarak insanların sizin hamburgerinizi seçmesini sağlamalısınız.

Tad burada yeterli değildir. Birçok tüketici seçimlerini fiyata, yakınlığa, yan ürünlere ya da farklı soslar gibi seçeneklerin bulunmasına göre yapar. Bazı işletmeler ortalama lezzete sahip ürünler sunsa da, buluşup arkadaşlarla iyi vakit geçirilebilecek bir ortam vadetmesi sayesinde fazlasıyla başarılı olmuştur. Hızlı ve nazik bir servis sunmanız da rakipler arasından sıyrılmanızı kolaylaştıracaktır.

Hamburger için kullanılacak malzemelerden başlayın. Eğer yüksek kalite et kullanacaksanız müşterilerinizin bu farkı anlamalarını ve özel olarak bunun için para harcamalarını sağlayın. Ekmek ya da diğer malzemeler için de benzer durumlar geçerlidir. Menü çeşitliliğinin ne olacağı, yan ürünlerin seçimi gibi kriterlere de dikkat etmelisiniz.

Ürünlerinizi, objektif potansiyel müşterilerce test edildiğinden emin olun. Sadece arkadaşlarınıza ya da ailenize sormayın, zira onlar sizi desteklemek isteyeceklerdir. Onları tarafsız tutmak amacı ile farklı yöntemler deneyin.

Eğer paket servis değil de, müşterileri ağırladığınız bir mekan planlıyorsanız dekor ve yer de ürünün bir parçası haline gelir.

 

2- Ürününüze Değer Biçin

Eşsiz olduğuna inandığınız bir hamburger ve menü oluşturduktan sonra, bunu yapmanın size maliyetinin ne olduğunu belirleyin. Yani, ihtiyacınız olacak tüm ürünleri için toptancılar ile görüşüp her bir ürünün ne kadara mal olacağını belirleyin.

Sipariş almaya başlayana kadar sizi idare etmeye yetecek ve restoranı açık tutacak yatırıma sahip olduğunuzdan emin olun.

Rakiplerinizin fiyat politikalarını öğrenin ve sizin hamburger, içecek, yan ürünler ve diğerleri için ne fiyat biçeceğinize karar verin. Tüm maliyetleri dahil ederek ihtiyacınız olan satış fiyatını belirleyin ve rakiplerinizin fiyatları ile karşılaştırın. Eğer fiyatlarınız yüksek ise, insanları fazladan para ödemeye ikna etmeye yetecek kadar eşsiz bir ürün üretip üretmediğinizi sorgulayın ya da masrafları azaltabileceğiniz bir kalem olup olmadığını kontrol edin.

Ne kadar fazla sipariş alırsanız birim maliyetin o kadar azalacağını hesap edin. İyimser, gerçekçi ve kötümser olmak üzere 3 farklı satış senaryosu hazırlayın ve fiyatlarınızı nerede tutmanız gerektiğini belirleyin.

Mutlaka okuyun: Fiyatlandırma Nasıl Yapılır?

 

3- Yer Seçimi

Önceleri restoranın bulunduğu konum neredeyse en önemli etkendi. Fakat pandemi nedeni ile dışarıda yemeğe çıkmak yerine sipariş vermek çok daha yaygın hale geldi. Bu da demek oluyor ki, artık rekabet için yüksek kira vermeniz gereken bölgelerde bulunmanız gerekmiyor. Fakat yine de hedef kitlenize yakın olmanızda fayda var, zira gel al hizmetinde ve paket serviste müşteriye yakınlık, verimlilik için oldukça önemli bir kriter.

Mutlaka okuyun: İşiniz İçin Yer Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

4- Reklam Planı Oluşturmak

Burger işinizi nasıl tanıtacağınızın planını yapın. Seçenekleriniz arasında sosyal medya, yerel reklam kanalları, radyolar, televizyon ve reklam panoları bulunuyor. Rakiplerinizin nerelerde nasıl reklam yaptıklarını inceleyin. Yine de Mc Donalds ya da Burger King gibi markaları taklit etmek zorunda değilsiniz. Sizin burgerinizi satın alacak insanlar, yüksek ihtimalle bunu bambaşka nedenlerden ötürü seçeceklerdir.

 

Dikkate Alınması Gereken Diğer Şeyler

Gıda sektörü için geçerli sağlık şartlarını ve kanunları iyi bildiğinizden emin olun. Problemleri belirlemenize ve ortadan kaldırmanıza yarayacak detaylı bir işletme planı hazırlayın. Yasal sorumluluklarınız konusunda size yardımcı olacak bir avukat ile görüşün.

Bir miktar daha ayrıntıya girerek, hamburger restoranı açmanın yollarını anlatmak için ise, yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

 

Burgerci Açmak Karlı mı?

Konseptiniz ne olursa olsun, işletmeniz rayını oturduktan sonra ortalama yüzde 20 ile yüzde 25 kâr marjları ile çalışmaya başlarsınız. Klasik bir hamburger restoranında masraf kalemleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

Kazancın yaklaşık % 25’i malzemeler için harcanır.

% 31’i kira, ekipman bakımı, reklam, vergi ve benzeri giderlere aktarılır.

% 11’i de çalışan giderlerinden oluşur.

Bu hesaba göre de içerisinde %5’lik beklenmeyen giderlerin olduğu % 28’lik kâr marjı yakalanabilir. Bu kâr marjı, alternatif olabilecek birçok restorana göre daha makul bir seviyededir. Tabii bu noktada, başlangıç için harcanacak yatırımı da unutmamak gerekir.

Burger dükkanı için üretimdeki verim fazlasıyla önemlidir. Çünkü, türü ne olursa olsun, hamburger hazırlamak ardı ardına sıralanmış birçok aşamayı barındırır.

Eğer bu süreç baştan savma olursa, işletmeniz hem zaman hem de para israf ediyor demektir. Fakat iyi bir organizasyon ve iyi eğitimli personel sayesinde uzun vadede yüksek kazanç sağlanabilir.

 

İşletme Planı

Hamburgerlerinizi ön plana çıkaracak tek bir fikir etrafında işletme planınızı hazırlayın. Örneğin Suudi Arabistan’da bulunan “I’m Hungry” isimli hamburger restoranı, dünyanın en büyük hamburger restoranı ünvanına sahip ve bu oldukça başarılı bir satış yöntemi, zira akılda kalıcı bir özellik.

Siz daha küçük ölçekli fikirler üzerinde durmak zorunda olsanız da, pazarlama alanında tek bir fikir üzerine yoğunlaşmak gerektiğini unutmayın. Bu alandaki çeşitlilik ve yaratıcılık oldukça fazla olduğundan da, sizin aradan sıyrılmanızı sağlayacak yaratıcı fikri bulmak daha da önemli hale geliyor.

 

Hamburger Restoranı Çeşitleri

Hamburgerciler, şahsi butik işletmeler ile, franchise işletmeler olarak ikiye ayrılmış durumdadır.

Hızlı Hizmet: Hepimizin bildiği “fast-food” restoran tipine benzeyen fakat daha fazla seçenek ve daha keyifli bir ortam vadeden bu restoran türünde, her şeye rağmen dışarıdan sipariş vermek daha yaygındır.

Yüksek Kalite Burger: Bu tür restoranlar genellikle çok çeşitli ve kendine has menüye sahiptir. Ürünler de genel olarak yüksek kaliteye sahiptir ve glütensiz, organic, vagan gibi seçenekleri barındırır.

Gurme Burger: Bu sektörün tepesinde yer alan gurme burger restoranlar, en yüksek kalite malzemeler, şık dekor ve çok çeşitli burger seçeneklerinin yanı sıra, dev bir fikre de sahiptir.

Hamburger Kamyonu: Küçük ve mobil olan bu seçenek, daha özgür ruhlu girişimcilere hitap eden ve farklı noktalardaki talebe cevap veren bir seçenektir. Dubai ve İngiltere’de 2015 yılında filizlenen ve artık bilindik bir yöntem haline gelen hamburger kamyonu fikri, gerekli izinlerin alındığı ve iyi bir işletme planının oluşturulduğu durumlarda, özellikle de yoğun bölgelerde konumlanarak oldukça kârlı bir iş haline getirilebilir.

 

Başarılı Bir İş Planı

Uzmanlara göre, restoranın konumu kilit faktördür. Zira yoğunluğun az olduğu bir bölgede, hamburgeriniz ne kadar iyi olursa olsun, kimse bunu farketmez ve bu da işletmenizin sonu olur.

Restoranınızın müşterilere yakın bir konumda olduğunu varsayarak konuşmaya başlarsak, diğer kilit faktörün işletme planı olduğunu belirtmek gerekir. İşletme planı ise, üretim sürecinizin verimliliği anlamını taşır. Hamburger hazırlamak emek gerektiren bir süreçtir ve israf, doğrudan kâr marjını etkileyen bir durumdur. İşletme planınızda aşağıdaki liste göz önüne alınmalıdır.

  1. Mutfak düzenini verimlilik amacı güderek düzenleyin
  2. En iyi ekipmanlara yatırım yapın, işiniz görecek ekipmanlar ile yetinmeyin
  3. Her hamburgerin hazırlanma sürecini belirleyin ve tüm çalışanların bunu bilmesini sağlayın
  4. Verimliliği düzenli olarak kontrol edin ve sürekli üst seviyeye taşımaya çalışın

 

Franchise Hamburger Restoranları

Eğer deneyiminiz varsa, büyük burger restoranlarının şubelerinden biri olarak başlamak akla yatkın bir fikirdir. Fakat büyük markalara güven vermek için öncelikle kendi işinizi yönetmeniz gerekir. Bunun yanı sıra büyük bir giriş yatırımına da ihtiyacınız olacaktır. Zira franchise almak, bütçe dostu bir seçenek değildir.

 

Burgerci Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Genel geçer bir kural olarak, açılacak restoranın her bir metrekaresi için 1500 TL ile 11000 TL arası masraf yapılacağı öngörülür. Bu aralığın yüksek olmasının sebebi ise, yukarıda listelenen fast food seçeneğini de, gurme restoran seçeneğini de kapsıyor olması.

Kiralama bedeli ve ekipman masrafı, yeni bir girişimin en önemli iki kalemidir.

Kiralama: Doğru mekan için gereken tüm harcamaları yapmak zorundasınız. Çünkü yeni açacağınız restoranın hali hazırda rakipleri bulunuyor ve müşteriler, işletme planınızın bel kemiğini oluşturuyor. Bunun anlamı da, yoğun bölgelerde yer almalısınız. İşletmelerin hemen hepsi işlek bölgelerde bulunmak istediği için de, kiralayacağınız yerin masrafı yüksek olacaktır. Eğer kiranız düşükse, doğru yerde olup olmadığınızı tekrar kontrol edin.

Ekipman: Mutfak ekipmanlarınızı ikinci el olarak alıp kullanmayı deneyebilirsiniz fakat biz bunu yapmanızı önermeyiz. Sıklıkla gözden kaçan en büyük yatırım kalemlerinden biri, ekipmanların bakım onarım ve değişimi için harcanan miktardır. Masrafları kısmanın farklı yollarını bulmak mümkündür. Fakat bakım ve onarım maliyeti söz konusu olduğunda işi şansa bırakmanızı tavsiye etmeyiz.

 

Restoranın Konumu

Herkesin sadece sizin yaptığınız özel ve gurme hamburgeri yemek için restoranınıza gelmesini beklemiyorsanız dükkanınızı işlek bir bölgede konumlandırmanız daha isabetli olabilir. Bu da hem yüzlerce müşteri hem de yüksek bir maliyet anlamına gelir.

Daha fazla satış yapmak için ise, oldukça hızlı hamburger hazırlamanız gerekir. Kararınız bu yönde olursa turistik bölgelerde, üniversite yakınlarında, alışveriş merkezleri ya da çarşı yakınlarında kiralık yerler araştırabilirsiniz.

 

Restoran Tasarımı

İlk olarak güvenlik önlemlerine dikkat etmeli ve engelliler için kolay ulaşım sağlamalısınız. Bu konuda iyi bir araştırma yapmanızda fayda var.

Müşteri Alanı: Hamburger, doğası gereği hızlı tüketilen bir yiyecek olduğu için müşterilerinizin mekanda kısa süre durup gitmelerini tercih edersiniz.

Tezgahın Arkası: Depo ve diğer gerekli odalar haricinde, tezgahın arkası genel olarak mutfağı ifade eder. Mutfak düzeni, işletmenin başarısı için kilit önem taşır ve bu en küçük restoranda da en büyük restoranda da geçerlidir. Çalışanların ön planda olduğu bu süreçte, insanların zaman kaybetmemesini sağlamak üzerine bir tasarım yapılmalıdır.

Eğer bu konuda bilgi ya da deneyiminiz yoksa, profesyonel yardım almanız gerekebilir.

 

Restoran Menüsü

Menü tasarımı söz konusu olduğunda, Amerika’yı yeniden keşfetmenize gerek yok. Bu alanda belirlenmiş birçok başarılı örnek bulunuyor. Hatta bugüne kadar siz de birkaç iyi fikri, gittiğiniz restoranlarda görmüşsünüzdür. İnsanları acıktırdığı için turuncu rengin kullanıldığı ve yüksek çözünürlüklü fotoğrafların yer aldığı menüler ön plana çıkacaktır.

Karmaşık ya da pahalı bir menü hazırlamaya gerek yok. Eğer bu konuda öne çıkmak isterseniz iş başka. Bu durumda, profesyonel bir tasarımcıdan yardım alıp reklamcınızı da işe dahil edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Restoran Menüsü Nasıl Hazırlanır?

 

Bir Hamburgerin Maliyeti

Kaliteden kaliteye göre içerikte kullanılan malzemelerin maliyeti değişkenlik gösterir. Bu nedenle malzemeleri aldığınız yer ile görüşmeniz ve maliyeti kendiniz hesaplamanız gerekmektedir.

Fakat ortalama olarak malzeme masrafının en az %300’ü yani 3 katı bir fiyat etiketi ile hamburgeri satmanız gerektiğini bilin.

 

Personel Eğitimi

Başlangıçta gereğinden fazla eleman alma dürtünüzü dizginleyin. Bu en bilindik girişim hatasıdır. Fakat her zaman siz ızgaranın başına da geçemezsiniz. Yani desteğe ihtiyacınız var ki restoranın diğer işleri ile de ilgilenebilin.

Personele eğitim vermenin en iyi yolu, sizin bu işte ustalaşmanız ve usta çırak modelini uygulamanızdır.

 

Restoranın Açılışı

Sektördeki en önemli beş açılış adımı:

  1. Açılışı finansal olarak öncelikli sayın, zira sadece bir kez yapabileceğiniz bir şey
  2. Yerel ve çevrimiçi reklamlar aracılığı ile tanıtımınızı yapın ve davetli listesi oluşturun
  3. En iyi hamburgerlerinizi ücretsiz olarak dağıtın
  4. Tüm izinlerin alınmış olduğundan emin olun ki, kapanma riski ortadan kalksın
  5. Açılışı, sosyal medya hesaplarınıza takipçi kazanmak için bir fırsat olarak kullanın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.