Büyük Liderlerin 10 İletişim Sırrı

Kimse önce iyi bir iletişimci olmadan büyük bir lider olmamıştır.

Büyük liderler her konuştuklarında insanlarla duygusal seviyede bir bağ kurarlar. Onların sözleri insanlara düşünebildiklerinden daha fazlasını başarma ilhamı verir.

Büyük iletişimciler bunu bilinçli olarak gerçekleştirirler ve güçlü bir mesaj vermek için 10 sırra güvenirler. Bu bahsedeceğimiz sırları iletişim kurarken uygulayın ve etkinizin nasıl artacağını kendi gözlerinizle görün.

 

1. Dinleyicilerini Tanırlar

Büyük iletişimciler önemli bir şeyler söylüyormuş gibi görünmeyi, uzmanlıklarını göstermeyi veya kendi egolarını şişirmeyi önemsemezler. Bunun yerine, insanların ne duymak istedikleriyle ilgilenirler ve insanların duyacağı şekilde mesajlarını iletirler. Bu liderlerin insanlara duymak istediklerini anlattıkları anlamına gelmez. Tam tersi—insanlara, bu bir kötü haber olsa dahi, neyi bilmelerinin önemli olduğunu anlatırlar.

 

2. Vücut Dilini Kullanmada Uzmandırlar

Büyük iletişimciler sürekli olarak insanların verdikleri mesaj olan tepkisini izlerler. Yüz ifadeleri ve vücut dilini okuma konusunda uzmandırlar, çünkü birçok kişinin onlara vereceği tepkinin sadece bununla sınırlı olduğunun bilincindedirler. Büyük iletişimciler bu uzmanlığı kendi mesajlarının ulaştırılmasında ve ihtiyaç halinde mesajlarını ayarlamada kullanırlar.

 

3. Dürüsttürler

En iyi liderler iletişimin etkili olması için gerçek olması gerektiğini bilirler. İnsanların söylenen sözler içerisinde gerçeği bulmaya çalışmalarını istemezler. Büyük iletişimcilerin bazı bilgileri paylaşmaması gerekirken, bunu açık ve net şekilde söylerler, zira yarım yamalak ve üstün körü cevaplar güvensizliğe ve şüpheye yol açar. İyi ve kötü zamanda, dürüstlük beraberinde güveni getirir.

 

4. Özgündürler

Büyük iletişimciler, sadece sahneye çıktıkları için olmadıkları bir kişi gibi davranmazlar. Mark Zuckerberg’in Facebook’u yatırımcılara kot pantolon ve kapüşonlu şekilde yaptığı sunumla yatırımcılara açmasının bir sebebi vardır. Büyük liderler gerçekte kim olduklarını göstererek insanları cezbedeceklerinin farkındadırlar. Aynı zamanda liderlerin rol yaptıkları zaman bunun tersinin gerçekleşeceğini de bilirler.

 

5. Otorite ile Konuşurlar

Büyük iletişimciler muğlak, cansız veya güvensiz davranarak kendilerini korumaya çalışmazlar. Bunun yerine, cesur davranır ve her şeyin nasıl olduğunu ve nasıl olması gerektiğini direkt olarak söylerler.

 

6. Gruplara Sanki Bireymişlercesine Seslenirler

Liderler nadiren tek bir kişiye konuşma şansına sahiptirler. İster konferans masasının etrafında veya kalabalık bir salonda toplanmış insanlarla konuşuyor olsunlar, büyük liderler her zaman ortamı nasıl idare edeceklerini bilirler ve her kişiyi sanki kendisiyle birebir konuşuyormuş gibi hissettirirler.

 

7. Dinlemeyi Bilirler (Ve Bunu İyi Becerirler)

Büyük liderler iletişimin çift yönlü bir yol olduğunu bilirler ve ne duydukları genelde ne söylediklerinden daha önemlidir. Başkası konuşurken, büyük iletişimciler ne söyleyecekleri hakkında düşünmezler. Bunun yerine aktif olarak dinlerler ve diğer kişinin perspektifini anlamaya odaklanırlar.

 

8. ‘Benim Hatam,’ ‘Hatalıydım,’ ve ‘Özür Dilerim’ gibi Söylemleri Kullanırlar

Büyük liderler bir hata yaptıklarında, bunu hemen kabul ederler. Başkasının hatalarını bulup ortaya çıkarmasını beklemezler. Hatadan “zararsızca sıyrılabilecekleri” halde, söz ve davranışlarıyla güvenilir olduklarını gösterirler. Bunu gerçekleştirirken drama veya sahte mütevazılık taslamazlar.

 

9. Geribildirim Almayı İsterler

En iyi iletişimciler asla verdikleri mesajın tam istedikleri gibi ulaştığını farz etmezler. Verdikleri mesajın doğru şekilde anlaşılıp anlaşılmadığını kontrol ederler ve eğer doğru anlaşılmamışsa, dinleyiciyi suçlamazlar. Bunun yerine söylemi değiştirip tekrar denerler.

 

10. Proaktiflerdir

En iyi iletişim becerilerine sahip liderler insanları söyleyeceklerine alıştırmakla zamanlarını harcamazlar. Kötü haberleri uygun zamanda paylaşarak dedikodunun önüne geçerler. Aynı zamanda açık ve anlaşılır hedef ve yöntemler belirlerler, böylece insanların yanlış yola saparak vakit kaybetmelerini engellerler.

 

Hepsini Bir Araya Getirecek Olursak

Büyük iletişimciler kalabalık içinde öne çıkarlar. Dürüsttürler. Özgündürler. Dinlerler. İletişim kurmada uzman olmalarının sebebi buna değer vermelerindendir ve büyük bir lider olmak için atılması gereken ilk önemli adım budur.

 

İlginizi çekebilir

Nasıl Lider Olunur?
Harika Bir Lider Olmak İçin 50 Kural
Avatar

Yazar : Baran

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir