Çekirge Yetiştiriciliği Kazandırıyor!

çekirge-çiftligi

Rekabetçi ekonomi, insanları daha yaratıcı olmaya zorluyor. Rekabet oranı düşük karlı bir iş kurmak istiyorsanız yeni iş alanları yeni girişimcilere sayısız fırsat sunmaktadır. Tuhaf olduğu kadar da kazançlı olan çekirge çiftliği açmak sizin için doğru bir seçenek olabilir.

Daha önceki yıllarda çekirge çiftliği açarak yurtdışına ihraç eden girişimcinin hikayesi dikkatleri bu sektöre çekmişti. Siz de lezzetiyle olmasa da kazancıyla girişimcilerin iştahını kabartan çekirgelerden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

 

Neden çekirgeler?

Çekirge, balık avcılığı için harika bir yemdir ve sürüngen sahipleri tarafından atıştırmalık olarak satın alınır. Çekirgeleri büyütmek ve çiftleştirmek kolaydır ve 250 çekirge yaklaşık 12 TL’ye satılır. Rakam çok yüksekmiş gibi görünmese de her dişinin yaşam süresi boyunca günde 5 ila 10 arası yumurta bıraktığını da hesaba katın.

Kenarları 1 metre uzunluğa sahip bir kutu yaklaşık 1,000 tane çekirge alır ki bu da çekirge yetiştiriciliğini küçük bir alanda kolayca yapabileceğiniz anlamına gelir. Karlı olmasının yanı sıra çekirge yetiştirmek hayvanseverler için eğlenceli bir projedir.

 

Çekirge yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Acheta Domestica olarak bilinen gri çekirgeleri kafeste yetiştirmek çok kolaydır.

Çekirge yetiştiriciliğine başlamak için birkaç temel malzemeye ihtiyacınız olacaktır:

 • 75 litrelik kauçuk konteynır veya balık tankı
 • 2 küçük yetiştirme konteynırı
 • Her konteynıra uyacak kapaklar
 • 3-4 kavanoz ( ekşi krema, yoğurt, tereyağ, vb. )
 • 3-4 kağıt yumurta kutusu
 • Alüminyum perdeleme ( metal olmak zorunda )
 • Yapışkan bant
 • Tıraş bıçağı veya bir çift tel makas ( plastik kesimi için kullanılacak )
 • Pamuk
 • Çer çöp
 • Opsiyonel ısıtma yastığı

İki düzine yetişkin çekirge ile başlayabileceğiniz gibi bir düzine genç çekirge ile de başlayabilirsiniz. Çekirgelerin kaçmasını engellemek için alüminyum perdelemenin balık tankının üstüne konması gerekiyor. Ancak çekirgelerin nefes almaya da devam etmesi gerekiyor. Yumurta kutuları, pamuk ve çer çöp balık tankının içinde rahat bir habitat yaratmak için kullanılır.

istock-7089431-cricket

Çekirgeleri satmak

Çekirgeleri satmak için en uygun yerler petshop ve yem dükkanlarıdır. Yerli yetiştiricilerden çekirge alıp almadıklarını önceden kontrol ettiğinizden emin olun.

Devler ligine girmek istiyorsanız uluslararası petshop’lardan bazıları ile görüşün çünkü bölge distribütörü olabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Fransa’ya kurbağa satmak için tıklayınız.

Salyangoz çifliği açmak için tıklayınız.

Kaplumbağa üretim çiftliği açmak için tıklayınız.

Karides yetiştiriciliği için tıklayınız.

“İş kurmak istiyorum, ne iş yapabilirim? ” diyen girişimcilere özel yenilikçi iş alanlarını ve karlı iş fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir