Çevre dostu ayakkabı bağcıkları

UNDO bağcıklarının her bir çifti, bir çift ayakkabı üretiminin karbon hasarını dengeliyor.

Üretilen her çift ayakkabıyla birlikte 13 kg CO2(karbondioksit) atmosfere salınıyor. Her yıl 25 milyar ayakkabı satıldığı dikkate alınırsa bu devasa bir hasar. Fakat şimdi UNDO Laboratuarları, ayakkabı üretiminin karbon hasarını dengelemeyi ve bu hasarın bir kısmını tersine döndürmeyi amaçlayan UNDO bağcıklarını üretti.

UNDO bağcıklarında ürünün imalat döngüsünün kapalı olmasını temsilen, bağcıkların uçlarını birbirine bağlayan metal uçlar bulunuyor. UNDO Laboratuarları ayakkabı üretiminden ortaya çıkan karbondioksiti dengelemek için yeniden ağaçlandırma ve yenilenebilir enerji kuruluşlarından kredi alacaklar. Bağcık uçları ayrıca ayakkabı kullanıcılarının kolayca yenilemesini sağlayan zeki bir mekanizmaya sahip: yeni bağcık geçici olarak eski olana bağlı ve böylece eski olan çıkarıldığında yenisi otomatik olarak ayakkabıya geçmiş oluyor.

Karbon dengeleyicinin masrafı şu anda Kickstarterda kitle fonlamasında olan bağcıklarının ücretiyle birleştirilmiş. Katkıda bulunanlar bir çift bağcığı 9 dolara ön sipariş edebilir; sonrasında ise çevreci bağcıkların 18 dolara satışa sunulması bekleniyor. Alıcılar ayrıca UNDO Laboratuarları uygulamasıyla hangi projeye katkıda bulunacaklarını seçebilirler.

 

İlginizi çekebilir

Yatırımı yapılacak çevreci iş fikirleri
Çevre dostu sigara izmaritleri
Organik iş kurmak isteyenlere

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir