İyi Çalışanların İstifa Etmesine Neden Olan Yönetici Davranışları

Yöneticiler sık sık en iyi çalışanlarının istifa etmesinden şikayet ederler. Ancak ne yazık ki iyi çalışanların gitmelerine neden olan şey kendi davranışlarıdır.

Yöneticiler işle ilgili problemler yüzünden çalışanlarını suçlarlar ve konunun özünü görmezden gelirler: insanlar işten ayrılmazlar; insanlar yöneticilerinden ayrılırlar.

Ancak bu kolaylıkla engellenebilir. Gerekli olan yeni bir bakış açısı ve biraz çabadır.

 

İşte iyi çalışanların istifa etmesine neden olan yönetici davranışları:

1 – Çalışanlarını çok çalıştırırlar: İyi çalışanlar çok çalıştırıldıklarında psikolojik olarak yıpranırlar. Yetenekli çalışanları çok çalıştırmak kafalarının karışmasına neden olur ve iyi performans göstermezlerse cezalandırılacaklarını düşünürler. Çalışanları fazla çalıştırmak amaca zarar verir.  Stanford tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre iş haftası 50 saati geçerse verimlilik hızlı bir şekilde zayıflıyor ve 55 saatten sonra iyice düşüyor.

Yetenekli çalışanlarınızın daha fazla çalışmasını istiyorsanız, statülerini de yükseltmeniz gerekir. Yetenekli çalışanlar daha fazla iş yükü alabilirler ancak işleri onları boğarsa işi bırakırlar. Zamlar, terfiler ve unvan değişiklikleri iş yükünü arttırmanın kabul edilebilir yollarıdır. Sırf yetenekli oldukları için iş yüklerini arttırırsanız, başka bir iş bulurlar.

2 – Çalışanlarının katkılarını görmezden gelirler ve iyi işleri ödüllendirmezler: Birçok yönetici için çalışanlarının sırtını sıvazlamak önemsiz bir şeydir. Çok çalışan ve her şeyini veren herkes övülmek ister. Yöneticilerin çalışanları ile iletişim kurmaları, onları mutlu edecek şeyleri öğrenmeleri ( kimi için zam, kimi için takdir) ve iyi iş çıkardıklarında onları ödüllendirmeleri gerekir.

3 – Çalışanlarını önemsemezler: İnsanların birçoğu patronları ile olan ilişkileri yüzünden istifa ederler. Akıllı şirketler yöneticilerinin profesyonel olmak ve insan olmak arasındaki dengeyi tutturabileceklerinden emindirler. Bunlar çalışanlarının başarılarını kutlayan, zor zamanlarda empati kuran ve acı verse bile insanlara meydan okuyan patronlardır. Çalışanların önemsenmediği şirketlerdeki personel devir hızı yüksektir. Üretim kazancından başka bir şey düşünmeyen bir insanla 10 saat çalışmak imkansızdır.

4 – Taahhütlerini yerine getirmezler: İnsanları mutlu etmek ve kapıdan çıkıp gitmelerini izlemek arasında fark vardır. Taahhütte bulunduğunuz zaman çalışanlarınızın gözünde büyürsünüz çünkü çalışanlarınız güvenilir ve onurlu bir insan olduğunuzu düşünürler. Ancak taahhüdünüzü yerine getirmezseniz alçak, ilgisiz ve saygısız olursunuz. Sonuç olarak, bir patron taahhütlerini yerine getirmezse neden diğerleri taahhütlerini yerine getirsin ki?

5 – Yanlış insanları işe alırlar ve terfi ettirirler: Çalışkan ve iyi çalışanlar hem fikir oldukları profesyonellerle çalışmak isterler. Yöneticiler çalışan seçiminde yeteri kadar titiz davranmazsa, problemler yaşanır.  Yanlış insanı terfi ettirmekse daha da büyük bir yanlıştır. Canınızı dişinize taktığınız halde terfi hak etmeyen birini verilirse, kendinizi aşağılanmış hissedersiniz. Ve tabii ki işten ayrılmak istersiniz.

6 – Çalışanlarının tutkularının peşinden gitmesine izin vermezler: Yetenekli insanlar tutkuludur. Tutkularının peşinden gitmeleri için onlara fırsatlar sunmak üretkenliklerini ve iş tatminlerini arttırır. Ancak birçok yönetici insanların küçük bir kutu içinde çalışmasını ister. Bu yöneticiler insanlar odaklarını genişletirse ve tutkularının peşinden giderse üretkenliğin zayıflayacağını düşünürler. Bu korku yersizdir. Yapılan çalışmalara göre tutkularının peşinden gidenlerin iş deneyimleri artıyor ve beş kat üretken oluyorlar.

7 – Çalışanlarının becerilerini geliştirmekte başarısızdırlar: Yöneticilere dikkatsizliklerinin sebebi sorulduğunda “güven”, “otonomi”, ve “yetkilendirme” gibi kelimeleri kullanarak kendilerini suçsuz göstermeye çalışırlar. Bu tamamen saçmalıktır. İyi yöneticiler çalışanları ile ilgilenirler ve sürekli olarak onları dinlerler ve geribildirimlerde bulunurlar.

Yönetimin bir başlangıcı vardır ancak sonu yoktur. Yetenekli çalışanlarınız varsa, beceri setlerini geliştirebilecekleri alanları bulmak sizin elinizdedir. Yetenekli çalışanlar geribildirim isterler ve bunun devamlılığı size bağlıdır. Geribildirimlerde bulunmazsanız, en iyi çalışanlarınız sıkılacaklardır ve kayıtsız kalacaklardır.

8 – Çalışanlarının yaratıcılıklarını engellerler: Yetenekli çalışanlar dokundukları her şeyi geliştirmek isterler. Sırf statükodan dolayı değişim ve bir şeyleri geliştirme kabiliyetlerine gölge düşürürseniz, işlerinden nefret ederler. Doğuştan gelen arzularına engel olursanız, sadece onları değil kendinizi de sınırlandırmış olursunuz.

9 – Akılları ile meydan okumazlar: İyi patronlar çalışanlarının ilk başta yapılamaz gibi görünen şeyleri başarmalarına yardımcı olurlar. Sıradan ve marjinal hedefler belirlemek yerine konfor bölgelerinden çıkmalarını sağlayan yüce hedefler belirlerler. Daha sonra, başarılı olmalarına yardımcı olmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Yetenekli ve akıllı insanlar yaptıkları şeyi çok kolay veya sıkıcı bulurlarsa, kendilerine meydan okuyabilecekleri başka işler ararlar.

En iyi çalışanlarınızın istifa etmesini engellemek istiyorsanız, onlara nasıl davranacağınızı dikkatli bir şekilde düşünmeniz gerekir. İyi çalışanlar güçlü ve kararlı olsalar bile, yetenekleri sayesinde bir sürü seçenekleri vardır. Sizin için çalışmaları için elinizden gelen her şeyi yapın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir