Çıtır Usta Bayilik Şartları

Fast food yemek anlayışı ülkemizde hızla yaygınlaşmaya başlayınca bizim mutfağımızın eşsiz lezzetleri de bu akıma ayak uydurdu. Gerçi hızlı ya da çabuk yemek seçenekleri ülkemizde her zaman vardı. Büfelerde yapılan tostlar, ekmek arası çeşniler, seyyar satıcıların köfte ve tavuklu pilavları çok öncesi zamanlardan beri mevcut. Ama Amerikan tarzı hızlı yemek, fazlaca rağbet görünce bizim de yeni yeni markalarımız doğdu. Kendi mutfağımızın lezzetlerini bu yemek kültürüne uyarlayarak bizlere sunmaya başladılar. O markalardan birisi Çıtır Usta.

 

Çıtır Usta’nın Hikayesi

Çıtır Usta markasının öyküsü 2003 yılında Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi olan İstanbul – GALLERIA ‘da başladı. 45m2’lik ilk restoranını açan Atilla Külekçioğlu, Çıtır Usta markasının temelini atmış oldu. 2007 yılına kadar markalaşma çalışmalarını tamamlayan Külekçioğlu, 2010 yılında restoran sayısını 10’na çıkardı. İstanbul dışında var olma kararı aynı yıl hayata geçirildi ve franchising sistemi ile ilk restoran Zonguldak’ta açıldı. Yatırım yapmak isteyen kesimden olumlu not alan markaya talep artınca Çıtır Usta’nın Bursa, Edirne, Keşan, Çerkezköy ve İzmir işletmeleri de birer birer açıldı. Bu durum merkezi yönetim ve fabrikalaşma yapılanmasını beraberinde getirdi. Çıtır Usta hızla büyümeye başladı. Şimdilerde yaklaşık 70 tane şubeye sahiptir. Hedef; Türkiye genelinde 100 işletme açmaktır.

 

Amacı ve Hedefi

Çıtır Usta’nın ürün çeşidi yaklaşık 60 adet geleneksel lezzet içeriyor. Lezzetler alakart restoran tipinde ve hızlı bir servis ile müşteriye sunuluyor. Bu hizmet anlayışı markaya sektöründe ilk olma özelliği kazandırıyor. Çıtır Usta tüm şubelerine, kendi fabrikasında hazırlanan ürünlerini ve ihtiyaç duyulan malzemelerini göndererek, tek tip lezzet üretiyor. Geleneksel Türk Mutfağı lezzetlerini, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’da tanıtmayı hedefleyen Çıtır Usta bu yolda çalışmalarını sürdürüyor. Üretim alanında en ileri teknolojiyi kullanmak, “Çıtır Usta Eğitim Akademisi”ni kurup burada nitelikli personel yetiştirmek ve Türkiye’nin her yerinde var olmak, en öncelikli amaçlarını oluşturuyor.

Çıtır Usta Lezzetleri

citir-usta-yemekleri

Garantili lezzet sunmayı başaran bir marka olarak Anadolu’muzun en nadide lezzetlerini faklı bir yorumla bütünleyerek ziyaretçilerine 60 çeşit ürün olarak sunmaktadır. Lahmacun, kebap çeşitleri, tavuk ürünleri, pide çeşitleri, et yemekleri, başlangıç lezzetleri, salataları, künefesi ve daha pek çok çeşit… Kebapları ve et yemekleri için gerekli olan tüm et ihtiyacı Bandırma’da yetiştirilen özel besi hayvanlarından karşılanmaktadır. Baharatlar ve sebzeler en tazelerinden seçilmekte olup yöresel özellik taşımaktadır. Garantili lezzet sunabilmeyi, tek tip lezzet üretmeye yani tek noktada üretim yapıp, en iyi sevkiyat sistemiyle İstanbul içi ve dışı tüm restoranlarına ulaştırmaya borçludur. Geleneksel lezzetlerimize getirdikleri standart, bu garantiyi sağlamaktadır. Tüm çözüm ortaklarının mal ve hizmetlerinin kalite kontrollerini bizzat yaparak bu garantiyi pekişmektedir.

 

Çıtır Usta Bayilik Şartları

Çıtır Usta yurt içi ve dışı bayilikleri ile büyümeyi hedefleyen bir markadır. Ama yatırımcılarından önemli beklentileri vardır. Finansal yatırım ve isim hakkı bedellerinin yanında kendi işletme anlayışı ile aynı özellikleri taşımasını ister. Sürekli yenilenme isteğine sahip, çalışkan, müşteri memnuniyeti odaklı hizmet veren, başka işlerle uğraşmayıp sadece Çıtır Usta bayiliğine yoğunlaşacak kişilerle iş ortaklığı yapmak ister. “ Birlikten Güç Doğar” inanışı ile hareket edecek yatırımcılar arar.

 

Çıtır Usta Bayilik Maliyeti

Çıtır Usta markasının iki farklı konsepti var.

Çıtır Usta EXPRESS : Giriş bedeli, 25 bin Amerikan doları

Çıtır Usta FULL KONSEPT: Giriş bedeli, 50 bin Amerikan doları

Ortalama bir şube açılış maliyeti: 400 bin TL

Kendi internet siteleri üzerinden franchise başvuru formu doldurmak mümkün.

Franchise isim bedeli: İsim hakkı anlaşması yapan yatırımcı, Çıtır Usta’nın işletmecisi olarak, anlaşmalı kaldığı süreç içinde ortak reklam giderine katkı payı ve isim hakkı bedeli olmak üzere sabit bir para ödemek durumundadır. Fakat markanın yeni işletmelere bir kolaylığı var. Açılan dükkân kara geçmeye başlayana kadar bu katkı payını işletmecisinden almıyor. Kendini amorti edip, geri dönüşüm başlayınca sabit ödeme de başlıyor.

Yatırımın ortalama geri dönüş süresi: Yeni açılan bir işletme ortalama olarak 22 – 28 ay içerisinde bayilik masraflarını çıkarıp kara geçmeye başlıyor. Çıtır Usta , yeni işletme kara geçinceye kadar yatırımcıya bazı desteklerini sürdürmeye devam ediyor.

 

Yatırımcı işletmelere sağlanan destekler

Dekorasyon Desteği: Çıtır Usta yönetiminin onayını alan dükkan, yatırımcının seçtiği işletme konseptine göre dekore ediliyor. Maliyet de bu seçim doğrultusunda değişiyor. İşletme mekânının; işlek ana caddelerde, okul gibi yerlere yakın bölgelerde ve insan yoğunluğunun çok olduğu yerlerde olması şartı koşuluyor. Markanın onayını alan mekan, işletmecisi başka seçenek sunmazsa, Çıtır Usta tarafından tamamen işletmeye hazır hale getiriliyor. İnşaat, donanım, dekorasyon tamamlanıp dükkân yatırımcıya anahtar teslim olarak veriliyor. İşletmeci dilerse kendi seçtiği mimari şirketle, Çıtır Usta’nın hazırladığı projeyi (Proje bedeli markaya ödenerek) birebir sadık kalarak uygulayabiliyor. Demirbaşların alımında, anlaşmalı firmalar sayesinde daha uygun bedelli alımlar yapılıyor. Dükkânların büyüklükleri açılacak yerlere göre (A.V.M. ya da cadde üzeri) 80m2 ile 250m2 arasında değişim gösteriyor. Lezzet gibi teknik donanım anlayışı da tek tip olup, tüm işletmeler aynı standart ekipmanlarla donatılıyor.

Personel ve işletmeci eğitimi – Pazarlama Desteği: Hem işletmeciye hem de çalışacak personele eğitim veriliyor. Amaç; Çıtır Usta ruhunu tam anlamıyla işletmeye oturtmak. Mekânın açılış süresinde kendi uzman ekibi, çalışan kadroya destek veriyor. Açılıştan sonraki süreçlerde belli aralıklarla denetlemeler yapılıyor. Denetlemelerde hazırlanan raporlar, işletmeye aylık olarak iletiliyor. Raporlar işletmenin gidişatına yön verici oluyor. İşletmeci ve personele verilen uygulamalı eğitim süreci 1 ay. Alanında uzmanlaşmış eğitmen kadrosu, işletmecilik, hijyen, ürün hazırlama ve sunum, servis, kurye, satış teknikleri, müşteri ilişkileri gibi tüm önemli konuları bir aylık süreçte işletme çalışanlarına uygulamalı ve ücretsiz olarak öğretiyor. Pazarlama teknikleri eğitimleri ile işletmenin pazarlamaya yönelik çalışmalarına da katkı sağlanıyor. Garantili lezzet, düşük maliyet, pazarı hazır yarı mamul ürün ve lojistik kolaylığı sağlayarak, birlikte çalışacağı iş ortaklarına pazarlama anlamında önemli bir destek sunuyor.

citir-usta-bayiligi

Lojistik Destek ve Düşük Maliyet Katkısı: Çıtır Usta Mutfağının tüm hammadde ve mamul ürünleri kendi tam donanımlı araçlarıyla İstanbul içi ve dışı şubelerine ulaştırılmaktadır. Marka, ürün maddelerini toplu ve büyük oranlarla aldığı için ekonomik fiyat seçeneği şansına sahiptir. Bu şansı da tüm şubeleri ve yatırımcılarıyla paylaşır. İşletmeciler kapılarına kadar ulaşan hizmetin konforunu yaşarlar. Marka, toplu alım gücünün yarattığı düşük maliyet kazancını, kaliteli ve tek tip lezzet ile birleştirerek önemli bir pazarlama üstünlüğü yakalamaktadır. Çıtır Usta Markası, isim hakkı verdiği işletmeciyle aynı düzlemde çalışarak, onların karşılarına çıkabilecek sorunları, tehlikeleri en aza indirgemek için özverili bir yaklaşım sergilemektedir.

Finansal Destek: Çıtır Usta yeni açılacak işletmeleri için yatırımcıya kredi alma konusunda destek sağlamaktadır. Kendi çalıştığı bankalardan kredi alabilmeleri için gerekli bağlantıları kurmuştur.

 

 

İletişim Bilgileri

Genel Merkez

Basın Ekspress Yolu Derin Sok. No:58 İkitelli / İSTANBUL

Fabrika

Atatürk Mah. Marmara Sanayi Sitesi İkitelli / İSTANBUL

Tel: 0 212 494 31 00

Faks: 0 212 494 31 38

Gsm: 0 530 975 66 59 http://www.citirusta.com

E-mail: citir@citirusta.com

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir