Çocuklarını yanlışlıkla arabada unutan aileleri uyaran sistem

Starfish, araba ölümlerinin önüne geçmek amacıyla çocuklarını arabada unutan anne babaları uyarmak için geliştirilmiş sensör temelli bir sistemdir.

Aileler çocuklarına göz kulak olmak için ellerinden geleni fazlasını yaparlar ancak bir anlık dalgınlık büyük trajedilerin yaşanmasına neden olabilir. Çalışmalar gösteriyor ki bebeklerini sıcak arabada bırakan aileler yüzünden bebek ölümleri sayısında ciddi bir artış var. Annelerin ve babaların çocuklarını görüş alanındayken takip etmesini sağlayan ve kaybolduklarında yerlerini tespit eden Sync Smartband gibi cihazları daha önce bahsetmiştik. Bugün size farklı bir iş fikrinden bahsedeceğiz. Starfish, bebeklerini araba da unutan anne ve babaları uyararak araba ölümlerinin önüne geçecek yeni bir sistemdir.

Studio Whale tarafından geliştirilen sistem çocukların araba koltuğunun altına yerleştirilen ağırlık algılama özelliği olan bir cihaz ve küçük bir GPS sistemi kullanıyor. Starfish, araba koltuğunun kullanımda olduğunu algılıyor ve aynı zamanda arabanın ve ailenin akıllı telefonunun yerini takip ediyor. Cihaz sürücü arabadan çıktığında bebeğin varlığını tespit ederse geri dönüp bebeği alması için annenin ve babanın akıllı telefonuna uyarı gönderiyor. Aile beş dakika içinde arabaya dönmezse cihaz acil durumlarda ulaşılacak kişilere uyarı göndererek ailenin son bulunduğu noktayla ilgili bilgi veriyor. Çoklu Starfish sensörları akıllı telefonla bağlantı kurduğundan büyük ailelerin Evde Tek Başına tarzındaki senaryolar yaşamasının önüne geçilebilecek.

Aşağıdaki videoyu izleyerek yaratıcı bir girişimcilik fikri olan Starfish hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Starfish’in yaratıcılarına göre Amerika’da sıcak araba olayı yüzünden her dokuz günde bir çocuk ölüyor. Ancak bu girişimcilik ürünü kafaları dalgın olan aileleri uyararak bu tür trajedilerin önüne geçilmesine yardımcı olacak. Fiyatına gelecek olursak cihaz 60 dolara alıcıyla buluşuyor.

Duyarlı ve bilinçli ebeveynler çoğaldıkça çocukların güvenliğine yönelik geliştirilen iş fikirleri ve girişimcilik ürünleriyle daha çok karşılaşacak gibiyiz. Sizin de bu tarz bir iş fikriniz var mı?

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir