Dijital Örgü Makinesi Kişiye Özel Giysi Üretiyor

Uygun fiyatlı ve kompakt tasarımlı dijital örgü makineleri sayesinde kişiye özel elbise tasarımı daha düşük maliyetlerle gerçekleştirilebiliyor.

Moda ve tekstil mühendisliği okurken kaliteli örgü makinelerine erişim sıkıntısı çeken bir grup tarafından tasarlanan dijital örgü makinesi Kniterate, şu anda Kickstarter üzerinden fon topluyor. Şirket özellikle bu makinenin mahalle sakinleri tarafından kolektif bir biçimde satın alınmasını ve yine kolektif üretimde kullanılmasını istiyor.

Bilgisayarla kontrol edilen bu dijital örgü makinesi farklı renk ve desenlerdeki kumaşları rahatlıkla dokuyabiliyor. Ayrıca yine makineyi kontrol etmek için tasarlanan uygulama sayesinde dokuma sıklığı ayarlanabiliyor; deneme dokumaları yapılabiliyor ve yeni fikirler test edilebiliyor. Karmaşık yapıya sahip kumaşlar parça parça dokunuyor ve son bir işlemle parçalar birleştirilebiliyor. Her makine, yanında tasarım taslakları, dikiş yöntemleri ve Kniterate topluluğu tarafından ortaklaşa üretilen tasarım katalogu bulunan bir yazılımla birlikte geliyor. Makinelerin Nisan 2018’de piyasaya sürülmesi bekleniyor, çünkü şirket makinenin ve akıllı uygulamanın daha esnek ve daha yararlı olması için makineyi geliştirmeye devam ediyor.

Başarılı bir inovasyon olan dikiş makinesi hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Kolektif bilgi paylaşımı ve açık kaynak tasarımlar günümüzde gittikçe yaygın hale geliyor. Peki sizce başka hangi sektörler açık kaynak anlayışının kullanılmasına müsait?

 

İlginizi çekebilir

En iyi 10 Moda ve Güzellik İnovasyonu
Atık Plastiklerden Dilediğiniz Eşyayı Üretmeye Ne Dersiniz?
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir