Hızlı Isınma Sağlayan Kendinden Isıtmalı Giysi

Polar Seal, kıyafetlerin içine yerleştirilen ısınma tamponları geliştirdi. Bilek kısmında yer alan düğmelerle harekete geçirilen bu hafif tamponlar, 10 saniye içinde vücudu ısıtıyor.

Giyen kişilere hava durumuna göre kolaylık sağlayan giyim eşyalarını daha önce de görmüştük. Bakterilerin gücünü kullanarak veya giysi katmanlarının arasına termal açıdan hassas polimerler dokunarak sıcak havalarda serinlik veren kumaş çeşitlerini buna örnek verebiliriz. Şimdi de, ihtiyaç duyulduğunda ısınmayı sağlayacak kışa özel giysi üretildi.

Polar Seal, jet pilotlarını sıcak tutan teknolojiyi temel alarak soğuk havada giyilebilecek kıyafetler tasarladı. Giysilerin tasarlandığı hafif ve esnek kumaş, biri sırtın üst tarafında, diğeri ise alt tarafında olmak üzere iki ısıtıcı tampon içeriyor. Böylece kullanıcılar doğrudan ısınırken kumaşın iç tarafına yerleştirilmiş tamponlar da görsel açıdan hoş olmayan bir görüntü ortaya koymuyor. Bilek kısmında bulunan LED ışıklı iki düğme sayesinde kullanıcılar ısıtma tamponlarının birini veya her ikisini harekete geçirebiliyor. Eldiven üzerinden bile komutları algılayabilen tamponların arzu edilen ısıya ulaşması sadece 10 saniye alıyor. Polar Seal, kıyafetleri spor giyim eşyası olarak tasarladı. %92 polyester, %8 de elastan olan hafif, esnek ve uzun ömürlü kumaşın kontrol düğmeleri de suya ve darbelere karşı dayanıklı. Standart USB ile şarj edilen tamponlar, bataryaları tam olarak doldurulduktan sonra 8 saat boyunca ısıtma sağlayabiliyor. Üstlerde, şarj aletinin muhafaza edilebileceği bir cep de bulunuyor. Şu an Kickstarter’da kitlesel fonlama sürecinde olan giysi ön sipariş yoluyla özel fiyata satın alınabilirken giysinin resmî dağıtımı 2017’nin sonunda başlayacak ve fiyatı ise 170 dolar olacak.

Başarılı inovasyon örneği hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Devre parçaları küçüldükçe giyim sektörü de giderek inovatif teknolojilerin kullanıldığı bir alana dönüşüyor. Elektrik üretebilen ya da epilepsi nöbetlerini sezinleyebilen giysilerin üretildiği yenilikçi dünyamızda sizce kumaşlar başka ne gibi amaçlar için kullanılabilir?

 

İlginizi çekebilir

En iyi 10 Moda ve Güzellik Girişimi
Başarılı İnovasyonlar
Avatar

Yazar : yeni bir iş

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir