Doğru Meslek Nasıl Seçilir?

Doğru mesleği seçmek zordur. Ancak iyi tanımlanmış bir kariyer yolunuz olursa iş bulmanız kolaylaşır.  Sıkı çalışarak, biraz planlamayla ve biraz da iç gözlemle sizin ve ailenizin ihtiyaçlarını karşılayacak kazançlı ve tatmin edici bir yol belirleyebilirsiniz.

“Doğru meslek nasıl seçilir?” diyenlerdenseniz özel bir meslek seçim rehberi niteliğinde bu yazımızı  sonuna kadar dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

Meslek seçiminde ilgi alanlarınızı göz önünde bulunurun

1 – Hayalinizdeki mesleği düşünün

Meslek seçmeye çalışırken çalışmak zorunda olmasanız bile yapmak isteyeceğiniz bir mesleği düşünmelisiniz. Diyelim ki çok zenginsiniz ve çalışmanız gerekmiyor. Buna rağmen fırsatınız olsa hangi işi yapmak istersiniz? Bu soruya vereceğiniz yanıt sizin için en iyi meslek seçimi olmasa da ne yapmak istediğinize ilişkin fikir verecektir.

Oyuncu olmak istiyorsanız konservatuara veya iletişim fakültesine girmeyi düşünebilirsiniz.

Dünyayı dolaşmak istiyorsanız kabin memuru olabilirsiniz. Bu geçimizi sağlamanın ve hayallerinizi gerçekleştirmenin en iyi yoludur.

 

2 – Hobilerinizi düşünün

Hobilerinizi veya yapmayı sevdiğiniz şeyleri işe dönüştürmek çok kolaydır. Hobilerin birçoğu gerçek dünyanın ihtiyaçlarıyla ve durumlarıyla uyumludur. Yapmaktan hoşlandığınız şeyleri ve bunları nasıl işe dönüştürebileceğinizi düşünün.

Örneğin video oyunları oynamayı seviyorsanız video oyunu tasarımcısı, programcısı veya kalite kontrol uzmanı olabilirsiniz.

Sanattan veya resim yapmaktan hoşlanıyorsanız grafik tasarımcı olabilirsiniz.

Sporu seviyorsanız öğretmen olun ve sertifika alarak antrenörlük yapın.

 

3 – Keyif aldığınız şeyleri veya okuldayken keyif aldığınız dersleri düşünün

Akademik dersler ilerideki mesleğinizin temelini atabilir ancak bazı meslekler için daha çok okumanız gerekebilir. Lisedeyken en sevdiğiniz ders gelecekteki mesleğiniz olabilir.

Okuldayken en çok kimya derslerini mi seviyordunuz?  Laboratuar teknisyeni veya eczacı olabilirsiniz.

Okuldayken en çok edebiyat derslerini mi seviyordunuz? O zaman editör veya metin yazarı olabilirsiniz.

Okuldayken matematik derslerini mi seviyordunuz? O zaman muhasebeci veya aktüer olabilirsiniz.

 

Becerilerinizi göz önünde bulundurun

1 – Okuldayken veya şu anda en başarılı olduğunuz alanları düşünün

Okuldayken en başarılı olduğunuz dersleri düşünün. Başarılı olduğunuz alan yapmak istediğiniz şey olmayabilir ancak yetenekli olduğunuz bir alanı seçmeniz geleceğinizi garanti altına almanıza ve başarılı olmanıza yardımcı olur.

Fikre ihtiyacınız varsa bir önceki adımdaki örnekleri inceleyin.

 

2 – Uzman olduğunuz becerileri düşünün

Bir şeyleri tamir etmek veya bir şeyler yapmak gibi belirli becerilerde çok iyiyseniz bu becerilerinizi kullanarak başarılı olabilirsiniz. Eğitim almanız gerekebilir veya gerekmeyebilir ancak kalifiye işçilere olan talep daha yüksektir ve bu kişiler daha kolay iş bulur.

Örneğin marangozluk, oto tamiri, inşaat ve elektrik işlerinden anlayan insanlar elleriyle çalışarak veya bir şeyleri tamir ederek kazanç sağlayabilirler. Bu meslekler istikrarlıdır ve tatmin edicidir.

Aşçılık gibi becerilerde kolayca işe dönüştürülebilir.

 

3 – Kişilerarası ilişkilerinizi gözden geçirin

Becerileriniz diğer insanlara yardım etme ve diğer insanlarla iletişim kurmaya müsaitse sizin için uygun olan bir sürü iş seçeneği vardır. Diğerleriyle iyi iletişim ve etkileşim kuran insanlar pazarlama, satış veya benzer iş pozisyonlarında kolayca kariyer yapabilir.

Başkalarına göz kulak olmaktan hoşlanan bir insansanız hemşirelik yapabilirsiniz, yönetici asistanı veya büro müdürü olabilirsiniz.

 

4 – Bilmiyorsanız sorun!

Bazen başarılı olduğumuz alanları belirmekte zorlanırız. Hiçbir konuda iyi olmadığınızı düşünüyorsanız ailenize, diğer aile üyelerine, arkadaşlarınıza veya öğretmenlerinize sorun. Fikirleri sizi şaşırtabilir!

 

Şu anki durumunuzu göz önünde bulundurun

1 – Kendinizi keşfedin

Ne yapmak istediğinize karar vermek için kendinizi çok iyi tanımanız gerekir. Sizi gerçekten mutlu edecek bir iş yapmak istiyorsanız ne istediğinizi ve nelerden keyif aldığınızı net bir şekilde anlamanız gerekir. Bazı insanlar kendileri için önemli olan şeye karar vermek için bir süreliğine izin alırlar.

Bunda yanlış bir şey yoktur. Hayatınızdan nefret etmenize neden olacak bir işi yapmaktansa bir süre ara verip bir an önce ne istediğinize karar vermeniz gerekir.

 

2 – Finansal durumunuzu dikkate alın

Kariyerinizi değiştirme şansınız finansal durumunuza bağlı olarak değişecektir. Bazı kariyer yolları özel eğitimler gerektirir ve eğitimler pahalı olabilir. Ancak burslar veya teşvikler alabilirsiniz.

 

3 – İstediğiniz mesleği yapmak için gereken eğitimi düşünün

Sahip olduğunuz eğitimi veya alacağınız eğitimi göz önünde bulundurmanız önemlidir. Mali durumunuz daha fazla eğitim almanızı engelliyorsa sahip olduklarınızı göz önünde bulundurmanız sizin için daha iyi olacaktır. Zaman kısıtlamaları veya başka sınırlandırmalar varsa var olan lise diplomanız veya üniversite diplomanızla idare etmeniz gerekebilir.

 

4 – Okula dönmeyi düşünebilirsiniz

eğitimin insanı değiştirmesi

Kısıtlamalar yüzünden daha fazla eğitim almanız gerekiyorsa bu seçeneği dikkate alabilirsiniz. Herkesin üniversite diploması yoktur ancak çoğu meslek için eğitim önemlidir ve daha hızlı ilerlemenize yardımcı olur.

Örneğin teknik okullar geleneksel eğitimi tercih etmeyenler için iyi bir seçenektir.

 

5 – Daha fazla araştırma yapın

Kafanız hala karışıksa biraz daha araştırma yapın.

 

Geleceğinizi düşünün

1 – Ulaşması kolay olan meslekleri düşünün

Kolayca girebileceğiniz kariyer fırsatlarını düşünün. Bu meslekler hem becerilerinizin hem de torpilinizin olduğu meslekler olabilir.  Örneğin ailenizle aynı şirkette çalışabilirsiniz, aile şirketiniz veya arkadaşınız için çalışabilirsiniz. Seçenekleriniz sınırlıysa hızlı giriş yapabileceğiniz bir meslek seçmek en iyi seçenek olacaktır.

Mutlaka okuyun: Dünyanın En İyi Meslekleri

 

2 – Gelecekteki maddi refahınızı düşünün

Dikkate almanız gereken en önemli konulardan biri seçtiğiniz mesleğin kabul edilebilir maddi refah seviyesinde olmasıdır. Başka bir ifadeyle ailenizi ve kendinizi destekleyecek yeterli düzeyde para kazanabilecek misiniz?

Unutmayın ki bu çok büyük paralar kazanmalısınız anlamına gelmez. Önemli olan tek şey kendiniz ve yapmak istediklerinize yetecek kadar para kazanmanızdır.

Mutlaka okuyun: En Çok Para Kazandıran Meslekler

 

3 – Gelecekteki iş istikrarınızı düşünün

Kariyerinizin istikrarını dikkate almanız hayati önem taşır. Toplum farklı zamanlarda farklı şeyler istediği için iş piyasası dalgalıdır. Belirli meslekler için her zaman talep varken bazıları istikrarsızdır. Bu nedenle seçtiğiniz mesleğin sizin için ve arzularınız için yeteri kadar istikrarlı olduğundan emin olun.

Örneğin bazı üniversitelerin hukuk fakültesi ücretleri çok yüksek olsa bile insanların çoğu hukuk fakültesine gider çünkü ileride yüksek maaşlar alacaklarını düşünürler. Bununla birlikte hukuk fakültesi mezunları için son birkaç yıldır fazla talep yok.

Bir diğer örnekte yazar olarak çalışmak veya freelance işler üzerine kariyer yapmaktır. Bazen bir sürü iş alırsınız bazen de elinizde hiç iş olmaz. Bu şekilde çalışmak için kararlılık ve disiplin seviyenizin yüksek olması gerekir ve bu da herkeste yoktur.

Mutlaka okuyun: Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

 

Meslek Seçimi İçin İpuçları

İnsanların birçoğu kendileri için hangi mesleğin doğru bilmezler ve bunu anlamaları yıllar sürer. Bu nedenle geri de kaldığınızı düşünmeyin!

Mesleğinizi sevmiyorsanız değiştirin! Bazen bu daha fazla çalışmanız anlamına gelir ancak bu herkes için mümkündür.

Hayalini kurmadığınız bir işi seçmeniz dünyanın sonu değildir. Hayatınızı zindan etmeyen ancak sizin ve ailenizin geleceğini garanti altına alan bir işiniz varsa hayatınız ve işiniz için mutlu olmaya bakın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir