Drone ile Nakliyat Gerçek Oldu

Çin’in nakliye devi JD, Çin’de drone ile nakliye denemelerine başladı.

Konu internetten satış olduğunda başarının en büyük sırrı hızlı ve ucuz bir şekilde kargo işlemlerini gerçekleştirebilmektir ve drone ile nakliyat, bu sektörde maliyetleri düşürmek için çığır açan bir uygulama olabilir. Çinli nakliye firması JD, Doğu Çin’in Jiangsu bölgesindeki Suqian şehrinde drone ile kargo hizmeti için çeşitli denemeler yapmaya başladı.

drone-kargo

Hizmet şimdilik firmanın daha kırsal alanlarda olan merkez depoları arasında, insan denetiminde, belirli uzaklıklar dahilinde gerçekleştiriyor. Şirketin yaptığı açıklamaya göre bireysel uçuş yolları üzerindeki olası tehlikelerden kaçınabilmek için insan denetimi mevcut koşullarda zorunlu. Dronelar 15 kiloya kadar yük taşıyabiliyor ve saatte 55 kilometrelik bir hızla 19,5 kilometrelik bir yol alabiliyor. Bu cihazlar ayrıca yağmurlu ve rüzgarlı havalarda da hizmet vermeye devam edebiliyorlar. Drone kullanmanın en büyük avantajı ise saatler süren teslimatları dakikalar içerisinde yapabiliyor olması ki, bu da maliyetlerin düşmesine yardımcı oluyor. Bir drone, hedefine dolambaçlı yollardan gitmek zorunda kalan bir kargo aracından çok daha hızlı bir şekilde müşteriye ulaşabiliyor. Amaçları yeni teknolojileri lojistik sektörüne uygulamak olan JD firmasının X Lab adındaki biriminin yöneticisi olan Xiao Jun dronelar ile ilgili şunları söylüyor: “Droneların yardımıyla birlikte kırsal kesimde yaşayan halk, Çin’in büyük şehirlerindeki gibi çevrimiçi alışverişin kolaylığından ve verimliliğinden yararlanabilecekler. Ve bizim için ise drone kullanmak, önemli ölçüde kargo masraflarını düşürmemize yardımcı olacak.”

İnovatif iş fikri hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Firmanın droneları Çin’deki Amazon sitesinde tanıtıldı ve mevcut kargo ücretlerini şimdiden yarı yarıya azalttı. Droneların afet bölgelerinin haritasını çıkarmak ve ulaşılamayan yerlerdeki kişilere yardım etmek gibi çeşitli alanlarda kullanıldığını gördük. Hatta drone uçuşları için sigorta hizmetleri sunan bir firma bile var. Sizce drone teknolojisi kullanılarak başka ne tür yenilikçi fikirler hayata geçirilebilir?

 

İlginizi çekebilir?

Dronelarla İlgili İş Fikirleri
Başarılı İnovasyon Projeleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir