Milyoner Olmak mı İstiyorsunuz?

Milyoner olmak ulaşılmaz bir hayalmiş gibi görünebilir. Bu benim de başıma geldi ve ben de asla ulaşılamaz bir şeymiş gibi, hiç gerçekleşmeyecekmiş gibi hissederdim.

Fakat sonra, sayısız birçok milyoneri araştırmaya ve onlar hakkında çalışmalar yapmaya başladım. Sonuç olarak şunu farkettim ki,doğru düşünce yapısına sahipseniz milyoner olmak sandığınızdan çok daha kolay. Kendi çabasıyla milyoner olanlardan edindiğim izlenimlere göre, aşağıdaki özelliklere sahipseniz siz de milyoner olabilirsiniz.

 

1.Genç yaşta para kazanmaya başlamak.

Rocket Biz

Varlıklı insanların en yaygın ortak özelliklerinden biri, genç yaşta para kazanmaya başlamalarıdır. Örneğin Mark Cuban 12 yaşındayken kapı kapı gezerek çöp torbası satarmış, Warren Buffett 6 yaşındayken komşulara sakız satarmış ve Richard Branson da 11 yaşındayken muhabbeti kuşu besleyip satarmış.

Eğer çocukken sizin de içinizde bu girişimcilik ruhu olduysa daima para kazanmanın yollarını arayan biri olacağınız için bu özellik milyoner olabileceğinizin en sağlam göstergesidir.

 

2.Beklentilerin üstüne çıkmak.

başarılı girişimci olmak

Sınıfta tam not alamadığı zaman üzülen öğrencilerden birisi miydiniz? Milyonerler çıtaları zorlamayı sever. Sadece 1 milyon lira kazanmak onları tatmin etmez. 100 milyon lira ve fazlasını kazanmak isterler.

 

3.Çok iyi görünmek.

kendi-isinin-patronu-olmak

Bu biraz saçma sapan ve ayrımcı bir söylem gibi görünüyor ama Texas Üniversitesi’nde görevli ekonomi profesörü Daniel Hamermesh tarafından yürütülen bir araştırma bu durumu ortaya koyuyor. Bu araştırmaya göre ”cazibeli insanlar, ortalamanın altında fiziksel özelliklere sahip olan insanlara kıyasla yüzde 3-4 oranında daha fazla para kazanıyor.” Bu oran bir servete denk gelmez gibi duruyor ama tipik olarak iyi görünümlü bir insanın hayatı boyunca toplam 230.000 dolardan daha fazla tutara ulaşıyor.

Hamermesh, cazibeli insanların görüştükleri kişileri etkileyebildiklerini ve daha fazla satış yapabildiklerini keşfetmiş.

 

4.Eylem odaklı bir düşünce yapısına sahip olmak.

kendini-bulmak

”Fırsatları gören ve onlardan faydalanmak üzere harekete geçen insanlardan mısınız? Eğer öyleyseniz tebrikler, çünkü bu sizin finansal özgürlüğünüzde atılım yapmanızı sağlayacak eylem odaklı bir düşünce tarzı.”

 

5. Hızlı karar verebilmek.

hizli-ogrenmek

Milyonerler bir iş kurmak veya yatırım yapmak için mükemmel zamanı beklemez. Para kazanmaya başlamak için şu andan daha iyi olabilecek bir zaman olmadığını fark etmişlerdir. Öylece oturup bekleyecekseniz hayallerinizin üstüne bir bardak soğuk su için.

Özetle, hemen işe koyulun.

Mutlaka okuyun: Girişimciler fazla düşünmezler, bir karar verip ilerlerler!

 

6.Biriktirmekten ziyade para kazanmaya odaklanmak.

yatirim-yollari

Varlıklı insanların eli sıkı olduğu bilinir. Biriktirme ve harcama konusunda akıllıca davranmalarının yanısıra en iyi para kazanma şeklinin yatırım yapmak olduğunu da bilirler.

 

7.Açık görüşlü olmak.

kendi-isimi-kurmak1

Karşınıza ne zaman bir fırsat çıkacağını bilemezsiniz. Ve eğer karşınıza çıkan fırsatı değerlendirip yatırım yapmayı hemen reddederseniz bir servet kazanma şansını da kaybedebilirsiniz. Online faturalandırma şirketimi ilk kurduğumda muazzam bir domain gördüm ve üç gün içerisinde altı rakamlı bir satın alım yapmak durumunda kaldım. Bunun için biraz para bulmak ve ortaklarımı da razı etmek gerekiyordu. Hepimiz açık görüşlüydük bu yüzden bu süreç tamamlanabildi.

İşte bu yüzden varlıklı insanlar daima yeni fikirlere karşı açık görüşlüdür. Geçmişte olsa belki desteklemeyecekleri bir şeyi bile eğer üzerinden birkaç kuruş kazanacaklarsa yeniden değerlendirebilirler.

Warren Buffett’ın bir zamanlar dediği gibi, ” Karşımıza nadiren fırsatlar çıkar. Havadan altın yağdığında kovayla dışarı çıkarsın, bardakla değil.”

8.Tutumlu olabilmek

zengin-fakir-presnsipleri

Milyonerlerin başka bir özelliği de kazandıkları paraya kıyasla daha mütevazi bir hayat sürebilmeleridir. Paralarıyla gösteriş yapmak yerine pratik arabalara binerler, mütevazi evlerde otururlar ve alın teriyle kazandıkları parayı işe yaramayan lüks eşyalar satın alarak çarçur etmezler.

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi

 

9. Akıl danışmak

dogru-akil-hocasini-bulma-yontemleri

İlişki halinde olduğunuz kişilerin, başarınızı etkileyeceği bilinen bir gerçek. Bir saniye durup düşünün. Eğer vaktinizin çoğunu olumsuz düşünen ve motivasyonu olmayan insanlarla geçiriyorsanız onlardan sizi olumlu yönde motive etmesini bekleyebilir misiniz?

Başka bir deyişle, eğer zengin olmak istiyorsanız milyonerlerle takılmaya başlayın. Bu sizi sadece teşvik etmekle kalmaz, belki size akıl hocalığı yapmak isteyecek ve işin raconunu öğretecek birini de bulabilirsiniz.

Eğer çevrenizde bizzat tanıdığınız milyonerler yoksa bir toplantıda onlarla tanıştıktan sonra e-posta aracılığıyla veya sosyal medya üzerinden onlara ulaşarak ilişki kurmaktan çekinmeyin.

Mutlaka okuyun: Milyarderlerin akıl hocalarından 5 tavsiye

 

10. Geçmişe saplanıp kalmamak.

gecmisi-geride-birakmak

Milyonerler başarısızlık, reddedilme ve korkularına esir olma gibi durumları aşmışlardır. Enerjilerini sadece geleceğe yöneltirler. Hayatımda birçok kez milyonlarca lira kaybettim ve bunun üstesinden geldiğim için başarısızlık korkusunun asla beni durdurmasına izin vermedim.

Mutlaka okuyun: Geçmişi Geride Bırakmanın Yolları

 

11. Hedef koymak.

basarili-insanlarin-yapmadigi-10-hata

Gelecekten söz etmişken varlıklı kişiler uzun vadeli hedefler ve ihtiyaçlar üzerine kafa yorarlar.

”Şans eseri milyoner olmazsınız. Milyoner olmayı hedeflemiyorsanız asla olamazsınız. ”

 

12. Boşanmamak.

Evliliğiniz Üzerine Bahis Oynayın – Bir Şirket Çiftlere Evlenmeleri için 10,000$ Ödüyor ve Eğer Boşanırlarsa Faizi ile Birlikte Parayı Geri Alıyor

9000 kişi arasında yapılan bir araştırmaya göre; boşanmak bir insanın mal varlığını bekarlara kıyasla 3/4 oranında (yüzde 77’sini) azaltırken, evli olmak serveti neredeyse ikiye katlıyor (yüzde 93).

”Boşanmak mal varlıklarını basitçe karı koca arasında bölüştürmekten çok daha pahalıya patlıyor.”

” Eğer gerçekten servetinizi arttırmak istiyorsanız evlenin ve evli kalın.”

Elbette bu, eğer boşanmış bir kişiyseniz büyük servete sahip olamazsınız demek olmuyor. Ben daha önce bir kez boşandım ve o dönemden sonra da milyonlarca lira kazandım.

 

13. Daha büyük başarılar için sabretmek.

sabirli-olmayi-ogrenmek

Sabır göstermek milyoner olmanın en önemli adımlarından biridir.’

”Gerçek şu ki, zengin olmak çok zaman alır. Dünyanın en zengin adamlarından ve muhtemelen en iyi yatırımcılarından biri olan Warren Buffett bile müthiş servetinin yüzde sekseni 50 yaşından sonra oluşturmuş.”

Daha büyük kazançlar elde etmek adına sabretmeyi öğrenin.

 

14. Güçlü yönleri çoğaltmak.

”İşlerin yüzde 99’unda çok başarısızım, ama başarılı olduğum o geriye kalan yüzde bir için canımı dişime takarak çalışırım.”

Gary Vaynerchuk.

Bu demek değildir ki, zayıf yönleriniz üzerinde çalışmak ya da yeni şeyler öğrenmeye çalışmak gereksiz. Bunun anlamı şudur, milyonerler en güçlü yönlerini avantaja çevirebilir ve zayıf yönlerini kapatacak insanları yakınlarında bulundurabilirler.

 

15. İyimser olmak.

mutlu-olmak-icin-kurtulmak-gereken-11-alislanlik

Sürekli halinden şikayet eden ve her şey için başkalarını suçlayan kaç kişi tanıyorsunuz? İddiaya varım bu insanlar maddi olarak çok da iyi durumda değildir.

Milyonerler şikayet etmez, mızmızlanmaz veya suçlu aramaz. Onun yerine zorlukları kabullenir ve zorlukların üstesinden gelmenin yollarını ararlar.

”Zenginler, yaşamlarına kendilerinin yön verdiğine inanır. Yoksullar ise makus talihlerine yanarlar.”

 

16. Vurdumduymaz olmak.

dunyanin-herhangi-bir-yerinde-calismak

Eğer başkalarının sizin hakkınızdaki düşünceleri sizi tüketiyorsa onların sizi bastırmasına izin veriyorsunuz demektir. Zenginler kafaca rahat oldukları için başkalarının onlarla ilgili ne düşündüğünü umursamazlar

Aslında kafaca rahat olmak, engelleri aşmaya, baskılara direnmeye ve zorluklarla baş edebilmeye yardımcı olduğu için başarılı bir girişimci olmanın gereklerinden biridir.

 

17. Gündemi yakından takip etmek

is-gelistirme-muduru-olmak

Dünyanın en başarılı insanları güne başlarken sabah ilk iş olarak gündemi takip ederler. Örneğin Warren Buffett ve Bill Gates, yatırım yaparken dünyanın ne durumda olduğundan haberdar olabilmek için günlük gazeteleri okurlar.

 

18. Sürekli olarak kendini geliştirmek

kendinizi-gelistirmenin-pratik-yollari

Üniversite diplomanız ilerde elinize geçecek olan net kazançta farklılık yaratabilir ama o diploma sizin milyoner olup olmayacağınızı belirlemez. Bill Gates tüm zamanların en bilinen ”üniversiteden terk” iş adamıdır. Ama bu durum ona engel olmamıştır. Mark Zuckerberg ve Jeff Bezos gibi zenginler devamlı okuyarak, yeni bilgiler ve yeni beceriler öğrenerek kendilerini geliştirirler.

Siz neden milyoner olmayasınız?

Mutlaka okuyun: Kendinizi Geliştirmenin Yolları

Mutlaka okuyun: Okulu Bırakıp Dünyanın En Zenginlerinden Olan 8 Kişi

Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir