Fakir Olup Zengin Görünmek

Ne kadar paranız olursa olsun dış görünüşünüze biraz daha fazla önem vermelisiniz. Paranızla ne yapacağınızı bilmiyormuş gibi giyinmeyin, kişisel bakımınıza daha çok önem verin ve şık görünmenizi sağlayacak kıyafetler tercih edin. Ayrıca kıyafetlerinizi tamamlayacak aksesuarlara da ihtiyacınız olacak.Şık giyinme:

1- Birkaç tane kaliteli parçanız olsun ama dolabınızı zamansız parçalarla doldurun.

Kıyafetlere daha az para harcamak istiyor ama daha çok para harcıyormuş gibi görünmek istiyorsanız alışverişlerinizde akıllı davranmak oldukça işinize yarayacaktır. Birkaç tane tasarım ürününe ya da pahalı markaya yatırım yapabilirsiniz. Daha sonra bunları daha ucuz kıyafetlerle kombinleyebilirsiniz. Böylece farklı kombinler elde ettiğiniz gibi aynı zamanda zengin de görünürsünüz.

 • Eğer pahalı bir markadan bir çift ayakkabı almak gibi hayaliniz varsa birkaç ay para biriktirin. Yine de bütçenize daha uygun, gücünüzün yettiği markalardan da şık kıyafetler almayı unutmayın.
 • Aksesuarlar yerine kıyafetlere para harcamak daha mantıklı olacaktır çünkü aksesuarları daha sade kıyafetlerinizle birlikte kullanırsanız fazla parlak ya da gösterişli görünecektir.
 • Mümkün olduğunca indirimlerden yararlanmaya çalışın. İndirimden marka pantolonlar almayı başarırsanız artan paranızı dolabınızı çeşitlendirmek için zamansız parçalara ayırabilirsiniz.


2- Vücudunuza tam oturan kıyafetler alın. 

Zenginliğin göstergesi; belli markalar, kumaşlar veya tarz değildir. Aksine zenginliğinizi tam üzerinize oturan kıyafetlerle gösterirsiniz. Eğer zengin görünmek istiyorsanız giydiğiniz kıyafetlerin sizin için özel yapılmış gibi vücudunuza tam oturması gerekir. Resmi olsun ya da olmasın kıyafetlerin vücudunuza tam oturması ve fiziğinizi öne çıkarması gerekir.

 • Büyük mağazalarda bedenler genellikle kumaştan kumaşa göre değişir. Aynı beden iki pantolon birbirinden son derece farklı olabilir. Vücudunuza en iyi olan pantolonu bulmak için en az üç farklı beden deneyin.
 • Vücudunuza tam oturacak kıyafet bulabilmek için alışverişe ekstra zaman ayırın. Denediğiniz gömlek, etek ya da pantolon üzerinize tam olmuyorsa onu almayın.


 3- Kıyafetlerinizin etiketini kesin. 

Pahalı markaların kıyafetlerinde etiketler görünür yerde değildir. Paranızın olduğunu göstermek istiyorsanız kendinizi marka isimlerinin yazdığı bir reklam panosuna dönüştürmeyin. Daha sade ve şık markalara yönelin.

 • Markaların kıyafetlerinin üzerinde genelde ya amblemleri ya da marka isimleri bulunuyor. Bu markalar bütçenizin üstünde olsa da onların kıyafetlerini giymek zenginlik göstergesi değildir. Hangi markadan olduğu belli olmayan, vücudunuza tam oturan kıyafetleri seçmek sizin için daha yararlı olacaktır.


4- Fırsatını bulduğunuzda giyinip kuşanın. 

Zengin görünmek istiyorsanız gitmeniz gereken önemli bir yer varmış gibi davranırsınız. Yönetim kurulu toplantısına mı gideceksiniz? Yoksa özel bir dans kulübü gecesine? Veya yat kulübünüzün etkinliğine mi? Giyinip kuşanmak ve zengin görünmek için her gün bir bahane aramanıza gerek yok.

 • Erkekler pastel renklerde hırkalar, baskılı pamuklu gömlekler, vücuda oturan pantolonlar ve dar ceketleri mümkün olduğunca tercih etmeli. Ancak hiçbir durumda şort tercih edilmemelidir.
 • Aileden miras devralmış gibi görünmek istiyorsa kadınlar da etek, elbise ve topuklu ayakkabıları tercih edebilir ama marka pantolonlarını bir şal ve baskılı tişörtle de kombinleyebilirler. Dışarı eşorfmanla çıkmayı aklınızdan bile geçirmeyin.


5- Doğal kumaşlardan üretilmiş kıyafetler alın.

Mümkün olduğunca doğal materyallerden üretilmiş kumaşları tercih edin. Kıyafet alırken etiketleri kontrol edin ve sentetik kumaşlardansa pamuk, kaşmir, ipek, keten ve yünlü kumaşları seçin. Farklı kumaşların kullanıldığı kıyafetler seçiyorsanız da bu kumaşların doğal ipliklerden yapıldığından emin olun. Hatta, pahalı kumaşlardan alın ve kendi kıyafetinizi kendiniz dikin.6- Kıyafetleriniz her zaman temiz ve ütülü olsun.

Güzel kıyafetlerinizin olması güzel bir şey ama özen gösterdiğiniz kıyafetlerinizin olması çok daha güzel bir şeydir. Kıyafetlerinizi etiketteki talimata göre yıkayın ve kıyafetlerinizin ömrünü uzatmak için her zaman askıda kurutun. Kaliteli kumaşlarınızı kuru temizlemeciye verin ve kıyafetleriniz giymeden önce ütüleyin.

 • Belli kıyafetleri ne kadar çok yıkarsanız o kadar çok eskir. Kıyafetlerinizi ütüleyin ve özenle katlayın, böylece onları sürekli yıkamanıza gerek kalmaz.
 • Yün, kadife ve ipek kumaşlardan yapılmış kıyafetleri kuru temizlemeye verin. Pamuk ve kaşmirden yapılmış kıyafetleri ise evde yıkayabilirsiniz.


7- Hava koşullarına hazırlıklı olun.

Kıyafetlerinizde akıllı tercihler yapmak yetmiyor, aynı zamanda hava koşullarına uygun da giyinmelisiniz. Yağmura uygun olmayan kıyafetlerinizle yakalanmayın ve içinde bulunduğunuz mevsime göre ani hava değişimlerine her zaman hazırlık olun.

 • Sezonun modasını takip etmek için moda dergilerini de inceleyin. Böylece gelecek sezon nelerin moda olacağını tahmin edebilirsiniz.
 • Ailesinden miras devralan kişiler kat kat giyinmeyi çok sever bu yüzden serin havalarda kazak, manto ve benzer kıyafetler işe yarayabilir.


8- Ayakkabılara para harcayın.

Kombininizi ayakkabılar tamamlar bu nedenle kombin yapmaya çalıştığınızda ayakkabılara biraz daha fazla para harcamak iyi bir fikir olabilir. Gerçekten iyi yapılmış en az bir çift  ayakkabı edinin.

 • Erkekler için sade kundura ya da mokasen ayakkabılar iyi bir seçim olabilir. Bilek boyunda çizmeler de sizi şık ve varlıklı gösterebilir. Ayakkabıda deriyi tercih etmelisiniz.
 • Kadınlarda ise klasik topuklu ayakkabılar iyi bir seçim olabilir.
 • Ayakkabılarınızı her zaman temiz tutun. Yeni almış gibi görünmesini sağlamak için onları düzenli olarak boyayın. Hatta kutuları atmayın ve ayakkabınızı kutuda muhafaza edin.


9- Çok fazla göze çarpmayan takıları tercih edin.

Uygun takıyı seçmek zorlu bir görevdir. Biraz fazla göze batarsa sizi “zengin” gösterir ama işin dozunu kaçırırsanız “görgüsüz” olursunuz. Süslü ve gösterişli takılardansa sadeleri tercih edin. Birkaç parça şık takı takmak görünümünüze şık bir dokunuş getirebilir.

 • Gerçek takılara gücünüz yetmiyorsa klasiklerden vazgeçmeyin. Pahalı markaların gösterişli saatlerini takmaktansa daha basit, sade ve göze çok batmayan siyah deri kayışlı bir saat kullanın.
 • Sahte incileri tespit etmek zordur. Bu nedenle bütçenizi aşan elmas kolye yerine bunları kullanabilirsiniz.


10- Modaya uygun ve değişik aksesuarlar bulun.

Gerçek tasarımcı çantaları ya da cüzdanlar şıktır ama siz daha sade ve modası geçmiş olanları tercih edin. En son moda olan şeyler genelde insanların tercih ettiği şeylerdir bu da ailesinden miras devralan kitle için çok korkunç bir şeydir. Tasarımcı çantası olmasa bile siz yine de kaliteli, sade ve deri tasarımları seçin.

 • Klasikleşmiş siyah küçük çantalar güzel bir seçenektir. Bazı tasarımcıların avangart tasarımlarını tercih etmeyin. Ancak sonradan görmeleri etkilemeye çalışıyorsanız modayı takip etmek zorundasınız.
 • Biraz tasarruf yapmak ve kombininizi zengin göstermek için markalardan tasarım takıları kiralayın.


Kişisel Bakım:

1- Her gün duşunuzu alın.

Düzenli olarak duş almak bakımınıza özen gösterdiğinizi ve görünüşünüze dikkat edecek zamanınızın olduğunun göstergesidir. Her gün vücudunuzu temizleyin ve buna mutlaka zaman ayırın.

 • Duştayken derinizi temizleyebilmek için kabak lifinden yapılmış lif kullanın. Cildinizi derinlemesine temizlemek ve sağlıklı tutmak için ölü deri hücrelerinden kurtulun.
 • Spor yapıyorsanız iki kere duş alın. Bir kere sabah kalktığınızda ve bir kere de sporunuzu bitirdikten sonra. Teriniz üstünüzde kuruyup kalmasın.
 • Duş aldıktan sonra cildinizin parlaması için nemlendirici krem ve sabun kullanın.

Mutlaka okuyun: Gün boyunca dinç olmanızı sağlayacak duş hilesi!


2- En az 2- 3 haftada bir saçınızı kestirin.

Paraya sıkıştığınızda saçınızı kestirmek ertelediğiniz planların başında geliyor. Ayda bir ya da iki kere güvendiğiniz bir kuaförde veya berberde saçınızı kestirin. Saçınızdaki kırıklardan kurtulun ve tarzınızı yeni saç modelinizle tamamlayın.

 • Erkeklerin de saçını kestirmesi ve düzenli olarak tıraş olması gerekir. Sakallar ya da bıyıklar son derece ince ve hassas bir biçimde kesilmelidir.
 • Kadınlar sürekli olarak saçlarını kestirmeli ve aralara renk attırmalıdır. Saç rengi doğal görünmeli ve saçtaki gölgelerin de sanki yazın güneşin altında oluşmuş gibi görünmesi gerekir.
 • Tasarruf etmek istiyorsanız kendi saçınızı kesmeyi öğrenin.


3- Makyajınızda doğal renkleri kullanın.

Zengin bir kadının makyajı, doğal, nötr renklerden oluşmalıdır. Abartılı sürmelerden ya da takma kirpiklerden kaçınılmalıdır. Makyajınız göze hoş görünsün.

 • Cildinize özen gösterin. Pürüzsüz bir cilt varlıklı bir kadın için olmazsa olmazdır. Doğal cilt rengi göze daha hoş görünür. Güneş lekelerinden kaçının. Hafif bir güneş yanığı herkese yakışsa da güneş kremi sürmeyi unutmayın.
 • Varlıklı görünmenin bir başka yolu da kırmızı ruj kullanmaktır. Kırmızı ruj, her zaman dikkatleri çeker.

Mutlaka okuyun: Erkeklere Özel Makyaj Seti


4- Tırnaklarınıza özen gösterin.

Görünüşünüzde büyük bir fark yaratmak için maniküre bir sürü para harcamak zorunda değilsiniz. Tırnaklarınızı düzenli olarak temizleyin ve manikürünüzü makul fiyata yaptırın. Kısa tırnaklar havalı görünürken uzun tırnaklar da daha ucuz ve yapmacık görünür. Kusursuz bir görünüm için French manikürü tercih edin.

 • Erkeklerin de tırnaklarını ve tırnaklarının etrafındaki deriyi temiz tutabilmek için düzenli olarak manikür yaptırması gerekir. Tırnaklarınızı temizlemek ve onları güçlü ve sağlıklı tutmaya zaman ayırmak zenginliğin bir göstergesidir.
 • Tasarruf etmek için tırnaklarınızı ve tırnaklarınızın etrafındaki deriyi kendi başınıza temizlemeyi öğrenin.


5- Dişlerinizi beyazlatan diş macunu kullanın.

Diş bakımı pahalıdır. Dişlerinizin bakımını kendi başınıza yaptığınız müddetçe daha zengin görünürsünüz ve ayrıca bakımı bir başkasına yaptırmaya para harcamaktan kurtulursunuz. Her gün dişlerinizi temizleyin, nefesinizin kokmaması için alkol içermeyen ağız gargarası kullanın ve beyazlatıcı özelliği olan diş macunuyla günde iki kez dişlerinizi fırçalayın. Güldüğünüzde dişleriniz paranız kadar beyaz görünsün.

 • Beyaz dişler her zaman dişlerinizin sağlıklı olduğunu göstermez ama en azından sarı dişlerden daha iyi görünür. Dişlerinizi mümkün olduğunca beyaz tutabilmek için çok fazla kahve ve çay tüketmeyin, tütün ürünlerini kullanmayın.

Mutlaka okuyun: Amabrush İle Dişlerinizi Sadece 10 Saniyede Fırçalayın!


6- Kokunuzla etkileyin.

Kadınlar ve erkekler akılda kalan parfümler kullanmalı. Çiçek kokuları her zaman akılda kalırken şekerli kokular sizi çocukça gösterebilir.

 • Güzel parfümler almak için her zaman çok para harcamanız gerekmez. Yine de kaliteli parfümler genelde daha pahalı olur. Mağazalardaki indirim günlerini takip edebilir ve içinize sinen bir koku için biraz para biriktirebilirsiniz. Yeni ünlü olmuş kişilerin reklamını yaptığı parfümlerden kaçının.
 • Erkeklerin bileklerinin içine ve çene hattının altına parfüm sıkmalı. Kadınlar da parfümü bileklerinin içine, dirseklerine ve çene hattının altına veya kulaklarının arkasına sıkmalı.

Mutlaka okuyun: Kokusal Pazarlamayla Nasıl Daha Çok Satış Yapılır?


Zengin Davranmak:

1- Dışarı çıkın ve kendinizi gösterin.

Yeni restoranlar, yeni kulüpler ve şehirdeki diğer ünlü yerler listenizde olmalı. Zengin insanlar dışarı çıkmayı ve yeni açılan ve rağbet gören mekanlara gitmeyi sever. Zengin olduğunuzu göstermek istiyorsanız açılışları kaçırmamaya ve rezervasyonunuzu zamanında yapmaya dikkat edin.

 • Rağbet gören restoranların mail listesine katılın veya onları sosyal medyada takip edin. Böylece en yeni lezzetlerden ve trendlerden en çnce sizin haberiniz olur.
 • Açılışlar sizin geceniz olmalı. Bir mekanı herkes deneyip tükettikten sonra değil de ilk açıldığında herkesten önce ziyaret etmek istersiniz. Siz ilk kişi olun.

Mutlaka okuyun: Dünyanın En Pahalı 10 Yiyeceği


2- Temel görgü kurallarına uyun.

Zenginliğinizi zariflikle gösterin. Paranız olduğunu göstermek istiyorsanız her zaman görgü kurallarına uygun davranmanız gerekir. Bir kuyrukta sıra beklerken bile etrafınızdakilere zarif davranmalısınız.

 • Yemeğinizi yavaş yiyin ve lokmalarınızı çiğnerken ağzınızı kapalı tutun. Yemeğinize kurt gibi saldırmak yerine onun tadını çıkarmaya çalışın.
 • Sinirlendiğinizde sakin kalmaya ve sesinizi yükseltmemeye çalışın. Karşınızdaki kişi damarınıza bassa bile sakin konuşmayı alışkanlık haline getirin.
 • Dik durun ve çenenizi yukarıda tutun. Otururken de dikilirken de vücudunuzun mükemmel bir pozisyonda olması gerekir.


4- Pahalı markalardan haberdar olun.

Lüks markalardan haberdar olmanız o ürünlere sahip olmasanız bile zengin olduğunuzun göstergesidir. Zengin insanlar genelde şu markalar hakkında bilgi sahibidir:

 • Gucci, Dior, Burberry, Chanel, Dolce & Gabbana, Fendi, Coach ve Louis Vuitton gibi kıyafet markaları.
 • Lamborghini, Alfa Romeo, Aston Martin, Audi, Bentley, BMW, Bugatti, Cadillac, Jaguar, Maserati ve Ferrari gibi araba markaları.
 • Diğer kalbur üstü restoranlar, şefler, tasarımcılar, sanatçılar ve mimarlar. Zengin insanların alanlarında ünlü kişileri yakından bilmesi gerekir.
 • Düşüncelerinizi açıkça belirtin. Yavaş konuşun, açık olabilmek ve konuştuğunuzu net bir şekilde aktarabilmek için ses tonunuzu düşürün.


5- Kendinize lüks hobiler edinin.

Zengin insanların bir sürü hobisi vardır. Bu hobilerin bir kısmı pahalı olsa da hiçbir şey yapmadan insanları zengin olduğunuza inandırmak istiyorsanız kendinize aşağıdaki hobilerden birini seçebilirsiniz:

 • Golf oynamak
 • Tenis oynamak
 • Kayağa gitmek
 • Şık restoranlarda yemek yemek
 • Yelkenle ilgilenmek
 • Seyahat etmek
 • Ata binmek

Mutlaka okuyun: Zengin insanların her gün yaptıkları 9 şey


6- Genel kültürünüzü artırın.

Magazine Roll isolated on white

Zengin insanlar genelde özel okula gider bu nedenle etrafınızda neler olup bittiğinin farkına varmak önemlidir. Genel kültürünüzü tazeleyin ama eğitiminizle hava atmayın ya da uzman olduğunuzu iddia etmeyin. Zenginlerin takipçisi olduğu bu dergilere göz gezdirerek siz de başka konularda bilgi sahibi olabilirsiniz:

 • Forbes
 • The Economist
 • Harvard Business Review


7- Seyahat edin.

Zenginliğinizi seyahatlere para harcayarak gösterebilirsiniz. Genelde zengin insanlar çok seyahat eder, siz de mümkün olduğunca yeni ve egzotik yerlere gitmeye vakit ayırın. Zenginler gibi hareket etmek istiyorsanız dünya zevklerine düşkün olun ve düzenli olarak uçuş mili kazanın.

 • Genellikle kimsenin gitmeyi tercih etmediği yerlere gidin. Meksika’da Cabo şehirine gitmek turistlerin yapacağı iştir. Siz onun yerine Oaxaca şehirine gidin.
 • Avrupa’daki şehirlere gitmeye gücünüz yetmiyorsa gitmiş gibi davranın. İnternette egzotik yerlere bakın ve fotoğraflarını paylaşın. Kim Kardashian bile kendi tatil fotoğraflarını çekmek yerine Google görselleri kullanıyordu.

Mutlaka okuyun: Girişimciler İçin Macera Dolu Bir Seyahate Çıkmanın 5 Faydası


8- Zenginliğinizi internete taşıyın.

Zenginliğinizi bazen internette daha iyi gösterebilirsiniz. “White Whine” gibi internet sitelerinde gezinerek %1’inin kendilerini nasıl idare ettiğini görebilirsiniz. Size bir sır vereyim: Bu her zaman güzel bir şey değildir.

 • Sürekli hizmetten şikayet edin: “Bu restoran REZALET. Lezzetli bir çorba servis etmek bu kadar zor olmamalı.”
 • Böbürlenirken alçak gönüllü olun: “Bugün zor bir gündü. Yeni açılan kahveciden aldığım kahve BMW’mdeki kahve tutacağına sığmadı, bu yüzden lattemi çok hızlı içmek zorunda kaldım.”
 • Egzotik markaların ya da mekanların fotoğrafını sanki, o ürünü alacakmışsınız ya da bir sonraki tatilinizde oraya gidecekmişsiniz gibi paylaşın.


9- Gösteriş yapmayın.

Zengin insanlar ne kadar zengin olduklarından bahsetmeyi sevmez. Zengin insanların en son düşünceği şey ne kadar zengin olduklarıdır. Siz de halinizin vaktinizin yerinde olduğunu göstermek istiyorsanız bir adım geri durup insanların sizin hakkınızda tahmin yapmasını beklemelisiniz. “Zenginliğinizi” insanların gözüne sokmayın.

 • Para konusu açıldığında konuyu değiştirin. Karşınızdaki sizi gerçekten zorlarsa “Bu konu hakkında konuşmayı sevmiyorum.” ya da “Bu konuda oldukça rahatım.” gibi cevaplar verin.

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir