Girişimcilikte Sabırlı Olmanın Sağladığı 8 Fayda

Çocukluktan itibaren “sabır” kavramının büyük bir erdem olduğu öğretilegelmiştir. Yani sabırlı olmanın, her istenen şeyin o anda gerçekleştirilemeyeceğinin, bazen beklemek gerektiğinin önemi çocuk yaşta ailemiz ve öğretmenlerimiz tarafından öğretilmiştir.

Ancak “sabretmek” konusunda gerçekten çok azımız bilgi sahibiyiz. Zira sabır, sahip olunan bir şey değildir.  Sabretmek bilinçli bir eylemdir. Dolayısıyla sabır “öğrenilebilen” bir şeydir, doğuştan gelen bir özellik değildir.

İş hayatında başarılı olmak için müşterilerle, çalışanlarla, ortaklarla sabırlı bir şekilde iletişim kurmak gerekir. İletişim, müzakere, pazarlık, strateji geliştirme gibi konularda “sabır” anahtar bir kavramdır. Yani hayatın dalgalı bir biçimde seyrettiği dönemler olabilir, önemli olan kötü zamanlarda da sabırlı olabilmektir.

Biz de bu yazımızda girişimciler için sabırlı olmanın sağladığı 8 avantaja değineceğiz.

 

1. Pozitif Sonuçlar

Sabırsızlık bir alışkanlıktır, sabır da öyle. Sabırsız davrandığımızda “anlık haz” için daha büyük hazları feda ederiz. Bu durumsa hayal kırıklığına neden olur. Tabii hayal kırıklığı da pes etmenin ardındaki temel nedendir.

Sabırsız hareket eden bir insan, iş hayatındaki hedeflerine profesyonel bir biçimde yaklaşamaz. Sabırsızlık nedeniyle oluşan başarısızlıklar, kişide sürekli yeniden başlama isteği doğurur. Ancak sürekli olarak yeniden başlamak da kişiyi kısır bir döngüye sokar.

Bu alışkanlıktan, yani sabırsız hareket etmekten vazgeçmek ise ciddi bir motivasyon gerektirir. Daha olgun, daha sakin ve daha sabırlı hareket etmenin daha pozitif sonuçlar doğurma ihtimali her zaman daha yüksektir. Kaldı ki durum gerçekten öyledir. İş hayatında sabırlı olmak; kişinin itibarını yükseltir, satışları artırır, müşteri memnuniyetine olumlu etki yapar, daha çok kazanç ve terfi ihtimalini artırır. Yani iş hayatında bu tür hedeflere ulaşmak istiyorsanız sıkı çalışmalı ve sabırlı olmalısınız.

 

2. Daha Sağlıklı Bir Karar Mekanizması

Doğru ve mantıklı karar verirken sabır en önemli kaynaktır. Pek çok girişimci rakiplerinin önüne geçmek için farklı yöntemler uygulamayı dener, şirketin performansını ve verimliliğini artırmaya çalışır. Fakat sabırsız hareket edildiğinde en sağlam iş planları, en iyi pazarlama kampanyaları suya düşer ve en parlak çalışanlar bile fayda etmeyebilir.

Sabırlı davranan bir girişimci zihnini bulandıracak negatifliklerden uzak durur.

  • “Ya reklam kampanyası başarısız olursa?”
  • “Ya o ihaleyi alamazsak?”
  • “Ya yatırım alamazsak?”

Bu gibi düşünceler ve sorular, doğru karar verme mekanizmasına son derece zarar verir. Ancak sabırlı davranan bir insan kontrol edemeyeceği şeyler için evham yapmaz ve önündeki işi başarılı bir şekilde tamamlamaya çalışır, şu ana odaklanır. Şu ana odaklanmak ise kısa ve uzun vadede iyi kararlar vermeyi sağlar.

 

3. Saygınlık

Başarılı iş insanları ve girişimciler, kendilerini başarıya ulaştıracak yetenekleri kazanarak kendilerini sıradan insanlardan ayırırlar. Sabır insana dayanıklılık kazandırır. Kişiye hedeflerine ulaşmak için azim ve kararlılık sağlar. Hedeflerine ulaşan kişinin ise saygınlığı artar. Saygın kişiler, o konuma pes ederek değil, mücadele ederek gelmiş kişilerdir.

Kişi tüm engellere ve zorluklara rağmen azim ve kararlılıkla çalışmaya devam ederse arzuladığı başarıya ulaşacaktır. Her çaba, ancak kişi kendini yaptığı işe adarsa ve sıkı çalışırsa başarı potansiyeli taşır. Bunun için de sabır önemli bir meziyettir. Ne kadar hızlı ya da yavaş ilerseniz ilerleyin, süreç boyunca sabırlı olmaya, gemiyi en son terk edecek kişi olmaya özen gösterin.

 

4. Soğukkanlılık – Temkin

Sabırlı bir insan kendini kontrol edebilir; temkinli ve soğukkanlıdır.  Kendini kontrol edebiliyor olmak ise başarıya ulaşmanın altın kurallarından biridir. Sabırlı insan, karar vereceği zaman kendine zaman tanır, duygularının eylemlerine gölge düşürmesine izin vermez. Kendini yönetebilen, kendini kontrol edebilen bir kişi ise karşısına gelebilecek her türlü olumlu ya da olumsuz duruma hazırlıklıdır.

Başarısızlık ya da yerinde saymanın temel nedeni olarak sabırsızlığı rahatlıkla ileri sürebiliriz. Sabırsızlığın temel nedeni ise kendini kontrol edememektir. Kişi kendini kontrol edemediği zaman anlama ve öngörüden yoksun hareket eder. Bunlar olmayınca da belli bir plan dahilinde hareket edilemez, beklentiler gerçekçi olmaz.

Önümüzdeki meselelere temkin yaklaştığımızda ise sabırlı olmanın sağlayacağı meyveleri toplamak kalır geriye.

Mutlaka okuyun: Bilim Adamları Oto-Kontrolün Önemli Bir Başarı Faktörü Olduğunu Söylüyor

 

5. Hoşgörü – Tolerans

Sabırlı bir insan aynı zamanda hoşgörülüdür. Sabır insana süreç boyunca karşılaşılabilecek zorluklar hakkında bilgi verir ve bu zorluklarla diplomatik bir biçimde mücadele etme özelliği kazandırır. Yani zorluklara karşı cesaret, güç ve optimizm sağlar.

Sabırlı bir girişimci, iş hayatında bazı şeylerin zaman zaman doğru gitmeyeceğini ve bu durumun duygusal olarak rahatsızlık vereceğini iyi bilir. Dolayısıyla kendine bu durumlar nedeniyle işkence etmez. Bunun yerine probleme yönelik çözüm geliştirmek için işine dört kolla sarılır.

İnsanların tuhaf hareketlerini tolere etmeyi bilen, beklenmedik durumlara karşı anlayışlı olabilen, bazı durumlarda celallenmeyip sakin kalmayı başarabilen insan daha az stres yaşar ve daha esnek olur.

Mutlaka okuyun: Girişimciler, Değişimlere Karşı Nasıl Dayanıklı Olabilir?

 

6. Umut

Sabır kişiye umut verir. Hedeflerimize ve hayallerimize yönelik inancımızı düzenli olarak tazeler. Umutlu olduğumuzda ise istediğimizi elde edebilme ihtimaline olan inancımızdan ötürü pes etmeyiz, başarı için ne gerekiyorsa onu yapmaya hazır ve istekli oluruz.

Başarılı oldukça da gecikmenin, inkar etmek olmadığını anlarız. Diğer bir ifadeyle, hedefine geç de olsa ulaşmak, hiç ulaşamamaktan binlerce kat evladır.

Mutlaka okuyun: Girişimciler Ne Zaman Vazgeçmeli ya da Mücadeleye Devam Etmeli?

 

7. Pozitif Şirket Kültürü

Sabırlı olmak şahane sonuçlara gebedir. Her girişimcinin, şirketin, liderin temel önceliği sergileyeceği tutum ve tavırların tonu olmalıdır. Eğer pozitif bir şirket kültürü varsa başarı için gerekli olan diğer unsurlar (müşteri ilişkileri, pazarlama vs.) da başarılı olacaktır. Pozitif bir şirket kültürü de ancak yapılan işe kendini adamak ve o işin gereklerini sabırlı bir şekilde yerine getirmekle mümkündür.

Sabırlı olmak, istediğimiz şeyi başarma ihtimalini artırır. Bu nedenle başarılı yöneticiler, başarılı CEO’lar, başarılı insanlar aynı zamanda sabırlı insanlardır. İnsanlarla saygılı ve sabırlı şekilde iletişim kurmak, onların da size iyilikle yaklaşmasını sağlar.

Mutlaka okuyun: Güçlü Bir Şirket Kültürü Nasıl Oluşturulur?

 

8. Üstün Başarı

Tabii sabrın sağladığı en önemli şey ise üstün başarıdır. Yetenek, uzun vadeli sabırdan sonra elde edilir. Her gerçek başarının arkasında başarının zorlu bir yoldan geçerek elde edileceği farkındalığı vardır. Kayda değer her başarı, ancak azim ve sabırla elde edilir. Diğer bir ifadeyle büyük girişimcilerin, bilim insanlarının, sporcuların başarılarının temel sırrı sabırlı olmalarıdır.

İnsan potansiyelini ancak sabırla gerçeğe dönüştürebilir. Sabır sayesinde dünyaya kendi özgün katkımızı yapabiliriz. Bu hiç de küçük bir şey değildir. Dünyada her bir bireyin yapacağı katkının ayrı bir yeri ve önemi vardır.

Bir marka oluşturmak ve onun saygınlığını artırmak zaman alan bir eylemdir. Yani tohumu toprağa ektikten bir gün sonra tohumun ağaç olup meyve vermesin bekleyemezsiniz. Başarı sabır ve kendini işine adamakla başlar…

Bu bakımdan anlık reaksiyonlar yerine sağlam değerler ve düşünceler üzerine hareket eden bir girişimci olmanın önemini kavramalısınız. Zira iş dünyasında sabırlı olmanın önemi saymakla bitirilemeyecek kadar çoktur.

Evet, sabır zaman işidir. Sabırlı bir kişiliğe sahip olmak için bilinçli bir efor sarf etmek gerekir. Ünlü mucit Thomas Edison bu konuda bizlere şöyle diyor:

“Birçok başarısız insan, pes ettikleri esnada başarıya ne kadar yaklaşmış olduklarının farkında değildir.”

Mutlaka okuyun: Girişimcilik Hayatında Tutarlılığın Gücü

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir