+44 Adet Evde Yapılacak İşler

Evde yapılacak bir işe başlamayı mı planlıyorsunuz? Evden yapılan işler size yeni bir hayatın kapılarını aralayabilir. Yapmanız gereken kendinize uygun işi bulmak ve en iyisini yapmak için çaba göstermektir. Bu makalede evde yapılacak işler hakkında hayati bilgilere ulaşacak ve büyük paralar harcamadan kısa sürede evden nasıl bir iş kurabileceğinizi öğreceksiniz.

Ama başlamadan size zaman kaybettiren işlere ve dolandırıcılara karşı tetikte olmanız şart.


Bir İşin Sahte Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Dışarıda size finansal istikrar ve para sözü veren bir sürü dolandırıcı olacaktır. Bu tuzaklara düşmeyin. Yani bir kişi size iş verir. Siz de bir ay boyunca emek vererek o işi yaparsınız. Ancak ödeme zamanı gelince işveren kişinin ne telefonuna ulaşabilir ne de e-maillerinize cevap alırsınız. Böyle bir durum, dolandırıcılar tarafından emeğinizin çalındığı anlamına gelir. Buna karşın alabileceğiniz bazı önlemler bulunmaktadır.

Araştırmaya azami derecede özen gösterin: Kim adına çalıştığınızı mutlaka bilmeniz gerekir. Başvurmayı düşündüğünüz iş ilanlarında, ilan veren şirketi muhakkak araştırın. Şirket hakkında internette yazılan yorumları okuyun.

Referans isteyin: Evde çalışan bir kişiyi işe almak isteyen bir şirketin, mutlaka sizin gibi evde çalışan başka çalışanları da vardır. Şirkete bu kişilerle konuşmak istediğinizi söyleyin ve bu kişilerin iletişim bilgileri isteyin. Şirket, bilgi vermeye yanaşmazsa bu pek iyi bir işaret değil denebilir.

Para kaptırmamaya çalışın: Bazı işlerde, özel bir yazılım ya da ekipman satın almanız istenebilir. Yani bir çeviri işi için şirket sizden X adlı çeviri yazılımını kullanmanızı ve bu yazılımı 99 liraya satın almanızı isteyebilir. Bu illa sahtekarlık anlamına gelmez. Ancak bu yazılımı neden ve nereden almanız gerektiğini mutlaka öğrenin. Ayrıca aldığınız ürünü geri iade edebilme şartlarını da öğrenin.

Ayrıca bu tür iş ilanlarının bulunduğu Upwork.com benzeri sitelerin sahte ilanları tespit etme sistemleri bulunuyor. Upwork’e göre, Upwork’un ödeme sistemi dışında ödeme yöntemi teklif eden işverenlerin büyük bir bölümü dolandırıcılık peşinde.

Sonuç olarak diyebiliriz ki evde çalışmak, günümüzde lüks sayılabilecek bir nimet. Trafik, erken uyanma, pazartesi sendromu gibi tatsız şeyler olmadan da kendi evinizde para kazanmak hakikaten çok hoş bir durum. Teknolojinin gelişmesiyle artık her geçen gün daha çok insan evde çalışmaya yönelmeye başladı. Evde yapabileceğiniz pek çok iş olmasına rağmen burada da sahtekarlık söz konusu. Bu yüzden en iyi işler kendi düşüncelerinizi yansıtan, kalbinizden geçen ve ellerinizle kurduklarınızdır. Eğer siz de evde çalışmak istiyorsanız yukarıda bazılarını sıraladığımız işlere yönelik becerilerinizi artırın ve pijamayla çalışmanın rahatlığını tadın!


Evde Nasıl İş Yapılır?

1- Evden ne tür bir iş yapmak istediğinize karar verin. Yetenekleriniz ve yapmaktan hoşlanacağınız şeyler arasında büyük farklar olduğunu sakın unutmayın. Bir şeyden zevk almanız o konuda iyi olacağınız anlamına gelmez. Organizasyon konusunda iyiyseniz ve insanlara yardım etmekten keyif alıyorsanız birisinin kişisel asistanı olabilirsiniz.

2- Rekabet hakkında bilginiz olsun. İş seçiminde bulunurken çevrenizde aynı işleri yapanları araştırın. Onların verdiği hizmetlere ve müşteri durumlarına göre iş seçiminde bulunun.

3- Yaşadığınız yerdeki ihtiyaçları tespit edin. İnsanların ne istediklerini ve neye ihtiyaç duyduklarını anlamaya çalışın. İhtiyaç duydukları şey sizin de ilgi alanınız içindeyse ve bu konuda iyiyseniz kesinlikle denemelisiniz. İnsanların çoğu birden fazla konuda iyi olabilir ve tek bir hizmet sunacaksanız diye bir kural yoktur.

4- Kazancınızı hesaplayın. Bunu kesinlikle yapmalı ve kendinize iki soru sormalısınız. İnsanlar hizmetleriniz karşılığında size ne kadar ödeyecek? Bu ödemeler karşılığında iyi bir gelir elde edebilecek misiniz? Örneğin özel pastalar yapıyorsanız sunacağınız olağan üstü tasarımlar, büyülükler ve harika lezzetler için insanlar size ciddi ödemeler yapabilir. Maliyetlerinizi ve elde edebileceğiniz kazancınızı karşılaştırarak mantıklı bir karar verin.

5- İşinizle ilgili olan yasal kısıtlamaları araştırın. İlgili resmi kurumlara başvurarak neler yapmanız gerektiğini öğrenin.

6- Evde yapılacak işiniz için bir iş planı hazırlayın. Bu sayede işinizle ilgili aklınızda olmayan pek çok şeyi fark edebilirsiniz. Ayrıca iş planı hazırlayarak başlangıç maliyetlerinizin ne kadar olacağını da tespit edebilirsiniz.

7- Ev merkezli işiniz için yatırım yapın. Müşteri çekebilmek için reklam ve pazarlama faaliyetleri gerçekleştirmeniz gerekir. Gazetelere ve radyolara reklam verebilirsiniz.

8- İşe başlayın. Şunu aklınızdan çıkarmayın. Başlangıçta işinizle ilgili her şeyi bilemeyebilirsiniz. Unutmayın ki, girişimciler işlerinde ilerledikçe öğrenirler.


Evde yapılacak işler nelerdir?

Akıl sağlığımızı korumak adına pandemi sırasında hepimiz sulu boyadan etamine ve kişisel bakıma kadar evde yapabileceğimiz hobileri keşfettik. Karantinanın ilk üç ayında el işleriyle ilgili aramalar %63 arttı. Neredeyse bir yıldan fazla sonra belki de hobiniz tutku duyduğunuz bir projeye dönüştürmeyi ve bunun hakkında bir iş kurmayı düşünüyorsunuz. El işinizi para kazanabileceğiniz bir işe dönüştürmek istiyorsanız sizler için gözden geçirmek isteyebileceğiniz kategorileri sizler için sıraladık:


1. Ciltçilik

Profesyonel ciltçiler, her türden kitap için ciltleme yapar. Bu tür bir iş, kitap severler veya basım ya da yayıncılık işinde çalışma deneyimi olan herkes için mükemmeldir. Kitap ciltleme hassaslık gerektirir, ancak aynı zamanda tasarım konusunda gözü olan birini de gerektirir. Yayıncılarla bağlantı kurmak, becerilerinizi pazarlarken de büyük bir avantajdır.

Ciltçilik bir hobi olarak nispeten ucuzdur, ancak profesyonel ekipman, önceden büyük bir yatırım gerektirir. Kazanç potansiyeli değişebilir ve büyük ölçüde kullanılan malzemelerin türüne ve siparişlerin hacmine bağlıdır. Ancak yayınevleriyle yapılan sözleşmeler, tutarlı bir gelir ve büyüme potansiyeli sağlar.


2. Sabun Yapma

Herkes günlük olarak sabun ve diğer temel hijyen ürünlerini kullanır, bu nedenle hijyen ürünleri yaratmak ve satmak sağlam bir iş modelidir. Hijyen ürünleri konusunda bilgili kişiler, çekici aromalar konusunda usta olanlar veya sıfırdan ilginç tasarımlar yapmaktan hoşlanan hobiler için sabun yapımı işi ideal bir seçenektir.

Sabun yapmanın en güzel yanı, nispeten ucuz malzemelerle bir mutfakta yapılabilmesidir. Büyük miktarlarda sabun üretmeyi planlıyorsanız, daha büyük bir çalışma alanına ihtiyacınız olabilir, ancak aksi takdirde evden çalışmaya başlamak kolaydır. Kazanç potansiyeli, pazarlama becerilerinize ek olarak ürünlerinizin kalitesine bağlı olacaktır, ancak başlangıç maliyetlerinizi hızlı bir şekilde geri almak kolaydır. El yapımı sabunlar karlı bir pazardır ve jenerik olmayan sabunlara olan istek artmaktadır.

Mutlaka okuyun: Evde Sabun Yapma


3. Çömlekçilik

Ellerinizi kullanmayı seven yaratıcı biriyseniz el yapımı çömlekler satmak işi zevkle harmanlamanın en harika yoludur. Yetenekli bir çömlekçi olmak buzdağının görünen kısmıdır çünkü ister internet olsun ister fiziki bir mağaza, ürünlerinizi pazarlama ve satmanın etkili bir yolunu bulmanız gerekir.

Diğer el işi hobilerine göre çömlekçiliğe başlamak için gereken sermaye yüksek olabilir. Bu, birkaç faktöre bağlı olacaktır; bunlardan en büyüğü, evden çalışmayı mı yoksa ayrı bir çalışma alanı mı kiralamayı seçeceğinizdir. Bir çalışma alanından tasarruf etmenin bir yolu, stüdyo zamanı karşılığında bir çömlek atölyesinde gönüllü olmaktır. Uygun donanıma, güvenilir bir mekana ve yüksek kaliteli tasarımlar yapma becerisine sahip olduğunuzda, kendi fiyatlarınızı belirleyebilir ve iyi bir yaşam sürebilirsiniz. Tüketiciler el işi çömlekler için daha yüksek fiyatlar ödemeye isteklidir ve bu ürünler için hedef demografi oldukça büyüktür.


4. Mobilyaları Dönüştürme

Mobilyaları dönüştürmek, eğlenceli bir hobiyi karlı bir işe dönüştürmenin en kolay yollarından biridir. Antika dükkanlarında veya bahçe satışlarında pazarlık yapmaktan hoşlanan herkes ve mobilya yenileme deneyimine sahip kişiler için çok uygundur. Dönüştürme süreci oldukça basittir: düşük fiyata satın alın, yenileyin ve yüksekten satın.

Başlangıç ​​maliyetleri son derece düşüktür, ilk fonlarınızın çoğu pazarlamaya ve eski mobilya satın alma maliyetine gider. Kazanç potansiyeli çok yüksek olmasa da, her proje için gereken zaman ve malzemeyi hesaba katarak sağlam bir iş kurabilirsiniz. Mobilya dönüşümü, özellikle bir ev veya daire döşeyen genç çiftler arasında popülerdir, bu nedenle satın almak isteyen tüketicileri bulmak nispeten kolaydır.

Mutlaka okuyun: İkinci El Mobilya Yenileyerek Para Kazanmak


5. Mum Yapma

Mum yapma becerilerinizi ve estetiğinizi geliştirmeye başlamak için iyi bir yer, çevrimiçi olarak sunulan birçok DIY kitinden biridir. 2020’nin son üç ayında Etsy’de mum yapım kitleri için yapılan aramalarda %893 artış oldu.

Mutlaka okuyun: Evde Mum Yapıp Satmak


6. Tişört Yapımı

Tişörtler, modası asla geçmeyen ve yaş veya cinsiyetten bağımsız olarak neredeyse her gardırobun temelini oluşturan bir giyim eşyasıdır. Kişinin bireyselliğini ifade eden ve ruh halini, estetiği, edebi zevkleri ve sosyal aktivizmi yakalayan tişörtler, butiklerden büyük kutu mağazalarına kadar büyük bir trend oluşturuyor. Ayrıca, şirketlere kişilik aşılamak ve markalarına ilgi yaratmak ve markalarını tanıtmak için harika bir yoldur. Özel tişört baskı endüstrisi için küresel pazar 2020’de 3,64 milyar dolar değerindeydi ve 2021 ile 2028 arasında %9,7 büyümesi bekleniyor.

Eşsiz tasarımlar yaratmak, esprili bir anlayışa sahipseniz ve mizahı pop kültürüyle harmanlamaya yatkınsanız bir niş bulmak, bazı tasarımları test etmek ve kaliteli çözünürlüğe sahip bir tasarımınız olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz.


7. Takı yapımı

Takı sektörünün 2025 itibarıyla 480.5 milyar dolara yükselmesi bekleniyor ki internet satışları bile tek başına 8 milyar dolar etmektedir. Takılar kendimizi özel hissetmemizi ve eşsiz bir şekilde stilimizi ifade etmemizi sağlar. El yapımı takı pazarında yeri ve değeri olan boncuklar, damgalı metaller, deri veya karışık malzemelerle çalışmayı seviyorsanız, bu sizin için harika bir fırsattır.

Bazı segmentler aşırı derecede doymuş olabilir, bu nedenle benzersiz bir estetik veya niş geliştirmek, takı pazarına girmek için birçok avantaj sunar. Birincisi, takı yapmak çok fazla ekipman gerektirmez. Malzemeler ve envanter de küçüktür, bu nedenle çok fazla depolama veya perakende alanı gerektirmez. Ve bitmiş ürünler hafiftir, bu da nakliyeyi kolaylaştırır. Son olarak, takılar genellikle yüksek algılanan değere sahiptir ve tipik olarak %25-75 arasında kar marjları sağlar. Perakendeye uygun envanterinizi oluştururken ve onu muhteşem fotoğraflarla yakalarken, en iyi potansiyel alıcıların nerede olduğunu belirlemek için araştırmanızı yapın. Etsy ve Shopier gibi doğrudan tüketiciye yönelik  çevrimiçi hobi pazarlarını, yerel fuarları, pazarları değerlendirebilirsiniz.8. Saç tokaları ve taçlar.

Saç aksesuarları, 20 milyar dolar ve artan değeriyle büyük bir sektördür. Bebek, çocuk ve gençlerin dolabının büyük bir kısmını oluşturur, bu nedenle stil trendleri ve güvenlik kılavuzlarına uygun eşsiz bir ürün yarattığınız sürece stabil bir sektördür. Baktığınızda bugün saç tokaları ve taçlar yetişkinler arasında da oldukça yaygındır. Parlak saç bantlarını ve saç tokalarını, güzel incilerle bezeli boncuklu tokaları ve dolgulu kadife veya ipek saç bantlarını düşünün. Tarz konusunda harika bir gözünüz varsa ve kaliteli, detaylı ve göründüğü kadar iyi hissettiren tasarımlar ortaya çıkarma yeteneğiniz varsa, bu pazar aradığınız şey olabilir. Doğrudan tüketiciye kendi sitenizde, el sanatı odaklı bir pazarda veya moda, aksesuar veya salon alanında perakendecilere toptan satış yapabilirsiniz.


9. Kaligrafi ve el yazması

El yapımı yazıların güzelliğine, zarafetine ve sanatına ilgi duyan birçok insan var. Dijital çağda bu zanaat daha kişisel, düşünceli ve özel bir şeyi temsil ediyor. Gurur duyduğunuz bir el yazınız varsa ve bu konuda tutkuluysanız, bunu hareketli bir işe dönüştürebilirsiniz. Sanat eseri olarak el yazması, davetiyeleri, evlilik yeminlerini, tebrik kartlarını, yer kartlarını, etkinlik tabelalarını ve ilham verici alıntıları ekstra özel kılar.

Kaligrafi, bir dizi vuruşla mektup yazma sanatı iken ve geleneksel el yazısının bir uzantısı olarak kabul edilirken, el yazması, harfleri tek tek gösterme sanatıdır. Her iki teknik de özel sanat eseri biçimleridir ve sizi logolar ve grafikler oluşturmak için kiralamak isteyen markalarla kazançlı anlaşmalara yol açabilir. Her iki teknikte de uzmanlaşan ve başlamak için bilmeniz ve satın almanız gereken her şeyle sizi donatan birçok çevrimiçi kurs vardır.


10. Nakış

Nakışa her zaman bir talep olmuştur; Ancak nakış, 2021’de şapkadan çantaya ve küpeye kadar birçok üründe popülerliğini göstermeye başladı bile. Şirketler ayrıca logolarını giysi ve aksesuarlara işlemeye devam ederek, uzaktaki çalışanlarının şirket ruhunu ve birliğini daha rahat bir şekilde polo gömlek ve tişörtlerle temsil etmelerine olanak tanır. Parçaların üzerine yamalar, aplikler ve ince dikişli detaylar gibi el nakışlarıyla küçükten başlayabilirsiniz. Ayrıca tasarımlarınızı ürünlerine dahil etmeleri için başkalarına satabilirsiniz.

Emek harcamanıza rağmen rağmen, elle dikiş ucuzdur ve sadece kasnaklar, iyi iğneler ve iplik gerektirir. Ayrıca her yerde yapabilmeniz için taşınabilirdir ve makinelerle elde edilemeyen yaratıcılık, hassasiyet ve kontrol sağlar. Giysi dikimi, çok daha büyük bir yatırım gerektiren, ancak tasarımlarınızı dijitalleştirmenize veya el işinin yapamayacağı şekilde önceden yapılmış binlerce tasarım arasından seçim yapmanıza olanak tanıyan bir dikiş makinesinin verimliliği ile en iyi şekilde elde edilir.


11. Ev dekoru

Kişinin ev ortamını taze ve canlandırıcı şekillerde geliştirmek, hiçbir zaman şu an olduğu kadar büyük bir tema olmamıştı. Pandemi kaynaklı bu fenomenden yararlanma olanakları sonsuzdur. Ahşapla çalışmayı seviyorsanız kişiye özel şarküteri tahtaları yapabilirsiniz. Tahtayı kesip biçimlendirdikten sonra pazarlanabilirliğini artırmak için üzerine baskılar veya kabartmalar ekleyebilirsiniz. Ahşapla çalışanlar için başka bir seçenek de çiftlik evi tarzı işaretler ve resim çerçeveleri oluşturmak ve boyamak olabilir. Tüm bunlar, müşterilerin iç mekanlarına sıcaklık kattığı ve reklam öğelerinin kârlarına katkıda bulunduğu yöntemlerdir.


12. Banyo tuzları

Banyoları ritüel haline getirmek 2021’de büyük bir trenddi ve banyo tuzları – banyo suyunu çok duyusal spa benzeri bir deneyime dönüştüren eğlenceli, renkli ve harika kokulu gazlar – vücut bakımı kategorisinde birinci sıradaki yerini koruyor. Her yaştan insan tarafından sevilir ve evde yaşamanın, çalışmanın ve okulun monotonluğuna biraz yeni bir eğlence getirme yetenekleriyle büyük bir çekiciliğe sahipti. Bu el işinin güzelliği, çoğu evde bulunan malzemelerle başlamasıdır: kolloidal yulaf ezmesi, kabartma tozu, mısır nişastası ve epsom tuzları. Buna biraz sitrik asit ve aromaterapi veya esansiyel yağlar ekleyin ve banyo tuzu işine başlamış olursunuz.

Tüketiciler, giderek artan oranda sentetik olmayan içerikli temiz güzellik ürünleri arıyor. Bu önemli husus, banyo tuzu tarifleriniz zararlı katkı maddeleri veya toksinler içermeyen sizin için iyi ve çevre için iyi bileşenlerin kullanımını vaat ettiğinde daha fazla satışa yol açabilir. Bu düşünceye uygun olarak, mükemmel çevre dostu ambalaj, markanız için başka bir husustur.


13. Dekoratif yastıklar

Kumaş dükkanları sizi şekerciye giren bir çocuk gibi sevindiriyorsa, temel dikiş yeteneklerine sahipseniz ve makaslar ve süsler ile aranız iyiyseniz dekoratif yastıkları tasarlamak ve üretmek aradığınız el işi olabilir. Desenli yastıklar insanların evini ekonomik ve kolay bir şekilde güncellemelerini sağlar. Her yaştan ve farklı tarza sahip insanlar için yastıklar, yataklara, koltuklara, zeminlere ve dış mekanlara kişisel bir dokunuş sağlar. Yaratıcı olmanın ve markanızı  kişiselleştirilmiş fotoğraf baskılı yastıklar, tasarımları el ile işlemek veya yastıkları ponponlar ile süslemek gibi tasarlamanın pek çok yolu vardır. Burada temel nokta yaratıcılıktır: seyahat ruhunu yakalamak için seyahat esintili bir koleksiyon hazırlayabilirsiniz.


14. Elle çizilmiş çıkartmalar

Vinil çıkartmalar, su şişelerini, duvarları, teknolojik cihazları ve okul dolaplarını süsleyerek hemen hemen her şeye bir tarz dokunuş katmanın eğlenceli bir yolu haline geldi. Yaratıcı ve tuhaflar ve hayal edebileceğiniz ve çizebileceğiniz her şey bir çıkartmaya dönüştürülebilir. Elle çizilmiş çıkartmaları satmak için en karlı gelir akışı, özel tasarım çalışmalarını işletmelere ve etkinlik organizatörlerine pazarlamaktır. Mahallenizde kimin yeni bir restoran veya mağaza açtığını öğrenin ve işlerini markalaştırmalarına ve tanıtmalarına yardımcı olmak için özel bir çıkartma hazırlayın. Tasarım çalışmanızı hediye çantaları ve diğer özel gün poşetleri üzerinde kullanmak için parti planlamacılarıyla birlikte çalışın. Elle çizilmiş düzenleyici etiketlerinizin paketlerini satmak için ev düzenleyicileriyle bağlantı kurun. Sanatsal yeteneğe ve müşterilere sahip olmak anahtardır, ancak malzeme stoklamak ve baskı sürecine hakim olmak kaliteli üretim başarısı için çok önemli olacaktır.

Sizler için en popüler evde iş imkanlarının listesini oluşturduk. Bu listeyi sizin için sürekli olarak güncelleyeceğiz.

15. Evde çeviri işi için tıklayınız

16. Evde reçel işi için tıklayınız

17. Evde boncuk işi için tıklayınız

18. Evde pasta işi için tıklayınız

19. Evde çağrı merkezi işi için tıklayınız

20. Evde çanta işi için tıklayınız

21. Evde iç çamaşır satmak için tıklayınız

22. Evde dikiş işi için tıklayınız

23. Evde kurdela işi için tıklayınız

24. Evde yemek yaparak para kazanmak için tıklayınız

25. Evden satış yapmak için tıklayınız

26. Evde çocuk bakarak para kazanmak için tıklayınız

27. Evde muhasebe işi için tıklayınız

28. Evde gelinlik dikim işi için tıklayınız

29. Evde kalem işi için tıklayınız

30. Evde davetiye işi için tıklayınız

31. Evde oyuncak işi için tıklayınızİnternetten Evde Yapılacak İşlere Nasıl Başlanır?

1- Evden yapılabilecek işlere başlamak günümüz internet teknolojisi sayesinde oldukça kolaydır ve milyonlarca insana ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda online para kazanabilmeniz için size bir sürü fırsat sunar. Sadece evden çalışarak iyi bir gelir elde etme niyetindeyseniz evden yürüteceğiniz işinize internet üzerinden başlayabilirsiniz.

2- Online dünyada sizi bekleyen kazançlı pek çok iş fırsatı vardır. İnternet sayesinde minimum yatırım gerektiren bir sürü evden yapılabilecek iş fikri bulabilirsiniz.

3- Özel ders, işletme koçluğu, pazarlama danışmanlığı, muhasebecilik, web tasarımı, iç mimarlık, dans eğitmenliği, haber bülteni hizmetleri, redaksiyon hizmetleri ve makale yazarlığı yüksek kazanç elde edebileceğiniz evden yapılacak işlerden bazılarıdır. Bu iş fikirleri büyük yatırımlardansa kişisel becerilerinize bağlıdır.

4- Yeteri kadar varlıklıysanız ve iyi bir bütçeniz varsa online gayrimenkul işine başlayabilirsiniz. İnternet üzerinden yürütülen gayrimenkul işi yüksek kazançlı iş fikirlerinden biridir.

5- İnternet aracılığıyla ev merkezli bir işe başlamanın bir sürü avantajı vardır. Tabi ki başlıca avantajlardan biri kendi isteklerinizi, zamanı ve ücretleri başkasının yerine sizin belirlemenizdir. İşlerinizi evden yürütmeniz sizi kendi işinizin patronu yapar. Zamanınızı siz ayarlarsınız ki bu oldukça önemlidir.

6- Online olarak pazarlamak daha kolaydır. Geleneksel pazarlama tekniklere bağlı kalmak zorunda olmazsınız. İnternet işleri sizin için daha basit hale getirir. İnternet sayesinde ev merkezli işinizin pazarlama, tanıtım, reklam ve duyurularını daha interaktif, daha etkileyici ve verimli yapabilirsiniz.

7- İnterneti kullanarak bir işe başlamak oldukça kolaydır. Bütün ihtiyacınız olan bir bilgisayar ve internet bağlantısıdır. Tabi ki insanlarla bağlantı kurmanızı sağlayacak bir internet sitesi de kurmanız gerekecektir. Ev merkezli işinizi büyütmek istiyorsanız sabırlı, kararlı ve çalışkan olmanız gerekir.

8- İşinizde başarılı olmak istiyorsanız internet için gerekli olan teknik ayrıntıları öğrenmeniz gerekecektir. Gerekli olan temel bilgileri öğrenmelisiniz ve işinizin büyümesi için biraz beklemesiniz. Unutmayın bir işi bir gece de kuramazsınız. Bu nedenle işler büyürken ve gelişirken sabırlı olmalısınız. Bu işin anahtarı kararlı ve dikkatli olmaktır.

9- Online para kazanmak için doğru araçları ve teknikleri öğrenmeniz gerekir. Ev merkezli işinizin tanıtım ve reklam faaliyetlere yardımcı olacak online pazarlama tekniklerini öğrenmelisiniz. E-mail reklamcılığı, affiliate ( satış ortaklığı ) pazarlama ve blog pazarlaması gibi pazarlama tekniklerini kullanın.

10- Yukarıda bahsettiğimiz internet pazarlama teknikleri işinizi online olarak tanıtmanıza yardımcı olacaktır. Bu teknikler internetteki görünürlüğünüzü arttırır. İşiniz iyi bir bilinirlik kazandıktan sonra trafiğiniz artacaktır ki bu da daha fazla müşteri demektir.

11- İnternet işine başladığınızda zamanla becerileriniz artacaktır. Bir süre sonra müşterilerin ayağına siz gitmeyeceksiniz tam tersi onlar size gelecektir. Online olarak doğru yolları izlerseniz ev merkezli işinizden iyi paralar kazanabilirsiniz.

12- Etrafınızda size rehberlik edecek insanların olması hayati önem taşır. Rekabet edebilmek için en iyi stratejileri ve ipuçlarını bilmeniz gerekir. Bunları öğrenmenin en iyi yolu evden çalışarak başarılı olan diğer insanlardan bilgi almaktır.

Çeşitli avantajlardan ve ayrıcalıklardan fedakarlık etmeden güvenli bir şekilde online olarak yapabileceğiniz işleri sizin için araştırdık ve size evden çalışma fırsatı sağlayan iş imkanları bulduk.


İnternet Üzerinden Evde Yapılabilecek İşler:

İnternet çalışma hayatına adım atmanın en iyi yollarından biri. Nerede yaşıyor olursanız olun bir internet bağlantınız olduğu sürece internetten para kazanabilirsiniz. İnternetten çalışarak kazanacağınız para sizi sabah 9 akşam 5 çalışma rutininin stresinden uzak tutarken, istediğiniz zaman hobilerinize ve ailenize vakit ayırma özgürlüğü tanımaktadır. İnternetten para kazanmanın en iyi ikinci tarafı ise para kazanmanın sayısız yolunun olması!

Yani bu internette illa ki ilginizi çekecek kazançlı bir iş bulacağınız anlamına geliyor. Üstelik internetten para kazanmak için karşınıza çıkacak fırsatların çoğu ya çok az yatırım gerektiriyor ya da hiç yatırıma ihtiyaç duymuyor.

Tabii ki işi kurmak, pazarı tanımak ve size hangi iş fırsatının uygun olduğuna karar vermek zaman ve çaba gerektirecektir. Ve tabii ki siz işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenene kadar bir çok defa hata yapacaksınız. Ama en azından başarısız bir işe büyük paralar yatırmak zorunda değilsiniz.

Tüm bu özellikler aşağıda sıraladığımız iş fırsatları için de geçerli.

Aşağıda yakın gelecekte popülerleşecek, denenmiş ve başarılı olmuş online para kazanmanın farklı yollarını bulacaksınız:


1. Satış Ortaklığı

Büyük ihtimalle satış ortaklığının internetteki en eski para kazanma yollarından biri olduğunu biliyorsunuzdur.

Kısacası, şöyle işliyor:

1-) Önce bir web sitesi, blog, sosyal medya hesabı ya da email bültenine sahip oluyorsunuz. Ne olacağı fark etmez. Bunlardan herhangi birini ya da birkaç tanesini kullanarak pazarlama mesajınızı insanlara ulaştırabilirsiniz.

2-) Satış ortaklığı için en popüler niş pazarlardan birini tercih edin. Potansiyel müşterilerinin sayısı fazla olsun.

3-) Potansiyel müşterilerinizi hedefleyerek pazarlama mesajlarının yanı sıra işe yarar içerikler de sunun.

4-) Bir ürünü bu şekilde pazarladığınızda kendi ürününüzü satmış olmuyorsunuz. Bunun yerine satışa ortak olup başkalarının ürününü satmaya çalışıyorsunuz. Bir müşteri internet sitenizdeki linke tıkladığı zaman ödemeyi tamamlaması için satış ortağınız sitesine yönlendiriliyor. Tamamlanmış her satış için siz de komisyon alıyorsunuz. En iyi tarafı ise teslimat ya da müşteri hizmetleri ile ilgilenmek zorunda olmamanız.

Mutlaka okuyun: Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?


2. Trendyol, Hepsiburada, Gittigidiyor, n11, Sahibinden, Amazon, eBay ya da Etsy üzerinden satış yapmak

İnternette satış yapmaya başlamanın en hızlı yollarından biri ‘üçüncü parti’ sitelerin gücünden faydalanmaktır. Gittigidiyor, n11, Amazon, eBay ya da Etsy gibi e-ticaret devleri potansiyel müşteri tabanına sahip güçlü satış ve pazarlama platformlarıdır. Milyonlarca kişi zaten her gün alışveriş yapmak için bu siteleri ziyaret ediyor. Üstelik alışveriş yapmaya da hazırlar — sonuçta siteyi bu yüzden ziyaret ediyorlar. Bu internet sitelerinde kendi ‘dükkanınızı’ açmak oldukça kolay. Müşteriler site üzerinden bütün ürünlerinize erişebiliyor. Ayrı bir internet sitesine kurmanıza gerek yok.

Kısacası bağımsız bir e-ticaret sitesi kurmanın bütün masraflarından ve zorluklarından kaçınmış oluyorsunuz.

Etsy el yapımı, özgün ürünlere odaklanan bir site. Dünya çapında 1.5 milyon satıcıya sahip. Tıpkı Amazon ve eBay’de olduğu gibi sitede kendi dükkanınızı açıp ürünlerinizi satabiliyorsunuz.

Tüm bu internet siteleri, diğer üçüncü parti sitelerle beraber, online satış yapmaya başlamak için işinizi oldukça kolaylaştırıyor.

Bir kaç öneri: ürünlerinizin temiz, yüksek kaliteli fotoğraflarını kullanın; ürün açıklamaları detaylı ve spesifik olsun. Rakiplerinize bakarak fiyatları belirleyin.

Mutlaka okuyun: Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?

Mutlaka okuyun: Etsy’de Nasıl Satış Yapılır?

Mutlaka okuyun: İnternetten Ne Satabilirim?

 

3. Blog yazmak

Düzenli bir şekilde sağlayacağınız değerli içeriklerle sizinle aynı ilgi alanlarına sahip, nişinizle alakalı ürünler ve bilgilerle ilgilenen potansiyel okuyucularınıza ulaşabilirsiniz. Okumaya devam edip ürünlerinizi satın almak isteyeceklerdir. Bu kişiler reklamlar, satış ortaklığı linkleri, blog postlarıyla sunduğunuz ürünleri satın almaya hazır tüketicilerdir. Neden mi? Çünkü işe yarar içerikleri ücretsiz sunuyorsunuz. Sizi tanıdıkça size güvenmeye başlayacaklardır. Zaten blog postlarınızı ve pazarlama mesajlarınızı okuyacak kişilerin de böyle olmasını istersiniz.

Ancak her şeyden önemlisi makaleler, videolar şeklinde sürekli bilgi girdiğiniz internet sitenizi, Google’ın gözünde de çekici kılmalısınız. Bu sayede arama motorunun listelerinde en üst sıralara çıkarsınız (çoğu kişi ilk sayfadan sonra sonuçlara bakmaz.) Yani sitenize daha fazla kişi, daha fazla potansiyel müşteri girmeye başlayacaktır.

Blog yazacaksanız bunu aklınızdan çıkarmayın: Belli bir nişe odaklanın ve böyle devam edin. Bu sayede arama motorlarının sitenizi bulup listelemesi için daha kolay içerik üretebilecek ve müşterilerinizin size sadık kalmasını sağlayabileceksiniz.

Mutlaka okuyun: Ne Blogu Açabilirim?


4. Niş e-ticaret

Bir internet girişimcisi olarak çoğu zaman tamamen yalnız çalışıyor oluyorsunuz. En azından ilk başlarda durum böyle. Tabi bu da Amazon gibi e-ticaret devleriyle doğrudan rekabete girmeyeceğiniz anlamına geliyor.

Zaten sanal bir dükkan açmak için sermayeye, depo alanına ya da lojistik sistemlerine ihtiyacınız olmayacak.

Bu yüzden yalnız bir girişimci olarak başarılı olmanın en iyi yolu tek bir şeye odaklanmaktır. Başka bir deyişle, spesifik nişinizi bulmanız gerekiyor. Bu sayede tek bir konu üzerinde hem pazarlamaya, hem de web içeriğinize odaklanabilirsiniz. Hem bu işin uzmanı olursunuz hem de odaklandığınız konuyla ilgili arama motorlarında üst sıralarda görünürsünüz. İdeal bir dünyada nişiniz ilgili olduğunuz bir alanla uyumlu olması işinizi severek yapacağınız hem de uzmanlığınızı kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Ancak en önemli faktörlerden birisi seçtiğiniz nişte ürünlerin pazarının olması. Örneğin 16. yüzyıl Fransız şiirini seviyor olabilirsiniz. Ancak çoğu kişinin ilgisini çekmez. Bu yüzden şu anda revaçta olan trendleri ve pazarları bulmanız gerekiyor. Kilo verme ürünleri her zaman popülerdir. Bitkisel kürler, takviyeler ve aktarlık da aynı şekilde oldukça revaçta. Bunlar dışında da revaçta olan bir çok pazar bulunuyor. Bu yüzden haberleri, sosyal medya hesaplarınızı, gazete ve dergilerdeki makaleleri ve Amazon ile eBay’de en çok satan ürünleri sürekli takip etmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Mutlaka okuyun: E-Ticaret Yapmak İstiyorum, Nasıl Başlayabilirim?


5. Kendi YouTube Kanalınızı Açmak

En ünlü YouTuberlar yılda milyonlarca dolar kazanıyor. Örneğin PewDiePie video oyunları oynadığı kanalından geçen yıl 15 milyon dolardan fazla kazandı. Ama Youtube’dan para kazanmak için milyonlarca görüntülenme sayısına ulaşmanız gerekmiyor.

Değerli içerikler üretmek için bir kaç fikir: nasıl yapılır videoları, kutu açma videoları, inceleme videoları, seyahat, müzik, komedi vs. Youtube’da her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği o kadar fazla niş var ki kendinize uygun bir tane bulmak zor olmayacaktır.

Peki Youtube’dan nasıl para kazanılır?

1. Youtube kanalı açın. Videolarınızı buraya yükleyeceksiniz.

2. Düzenli olarak video yükleyin. Kendi izleyici kitlenizi yaratabilmek için haftalık yada aylık bir rutininiz olsun. Video’nun hakkında bölümünde içeriği anlatmayı unutmayın. Videolarınızın kalitesinin iyi olduğundan ve izleyicilerin hoşuna gidecek içeriklere sahip olduğundan emin olun. Pahalı bir kameraya ihtiyacınız yok, başlarken akıllı bir telefon işinizi görecektir.

3. Videolarınız ve kanalınızla ilgili Twitter, Facebook ve e-mail listenizde paylaşım yapın. Videolarınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşıp internet sitenize ya da blogunuz embed kodunu ekleyebilirsiniz. Görüntülenme sayınızı artırmanız gerekiyor.

4. İzleyicilerden gelen yorumlara cevap verin. İzleyicilerinizle iletişim kurarak fan kitlenizi yaratın.

5. Youtube’un videolarınıza reklam vermesine izin vererek gelir elde edin. İzleyiciler reklama tıkladığında para kazanırsınız (bunu Google ile paylaşıyorsunuz). Daha fazla izlenme = daha fazla gelir.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?


6. E-kitap satmak

İnternet geleneksel yayıncılık dünyasını da vurdu. Diğer tüm bilgi çeşitlerinin yanı sıra internet kitapların dağıtımını ve satışını da değiştirdi. Bugünlerde karşımıza e-kitapların, yani elektronik kitapların bu kadar sıklıkla çıkmasının sebebi bu.

İnternetten satın alınıp anında bilgisayarınıza, tabletinize ya da e-kitap okuyucunuza indirilebiliyorlar. Her yıl her türden milyonlarca e-kitap satılıyor. Şu an e-kitaplar dünyada satılan kitapların yaklaşık yüzde 42’sini oluşturuyor.

En iyi tarafı ise e-kitap yazıp satabilmek için büyük bir yayınevi sahibi olmanız gerekmemesi. Yalnız bir internet girişimcisi olarak e-kitapları doğrudan kendi internet sitenizden satabilirsiniz.

Kendi yazdıklarınızı ya da başkalarının kitaplarını satabilirsiniz. E-kitaplar; roman, kurgu dışı kitaplar, nasıl yapılır kitapları, blog postlarından oluşan kitaplar ya da makaleler olabilir. Gerçekten bunun bir sınırı yok.

E-kitap hazır olduğunda kendi sitenize ya da bir internet sitesine yükleyerek tanıtımını yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak aynı zamanda sattığınız kitapların tanıtımını sosyal medyada, e-mail listenizde, blogunuzda ve internet sitenizde de yapmanız gerekiyor.

Mutlaka okuyun: E-kitap Yazarak Para Kazanmak


7. Uygulama Geliştirin

Bugün herkes akıllı telefon sahibi. Tabletler de oldukça popüler. Peki insanlar bu araçları ne için kullanıyor? Uygulamalar için tabii ki! Sosyal medya, oyunlar, araçlar ve eğlenceli her türlü uygulama için kullanıyorlar.

Siz de bu işe girebilirsiniz. İnsanların ihtiyacını karşılayan, daha önce yapılmamış niş bir uygulama fikriyle siz de bu büyük pastadan payınıza düşen parçayı alabilirsiniz. Bahşiş hesaplayan, fotoğrafları daha kolay bir şekilde depolamayı sağlayan, yoga hareketlerini resimli bir şekilde anlatan ya da podcast indirmenizi sağlayan bir uygulama yapabilirsiniz.

Bilgisayar programlamacısı da olmanız gerekmiyor. İnandığınız bir uygulama fikriniz varsa insanları işe alarak uygulamayı yaratabilirsiniz. Fiverr, Bionluk, Upwork gibi sitelerde çok ucuza çalışan birçok programlamacı varken işiniz oldukça kolay. Tabii ki programlamacıya ödeyeceğiniz miktar uygulamanın karmaşıklığıyla da doğru orantılı olarak artacaktır.

Dikkat etmeniz gereken nokta: Uygulamanızı iOS ve Android uyumlu geliştirmelisiniz. Bu sayede müşteri tabanınızı maksimize edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Uygulama Geliştirerek Nasıl Para Kazanılır?


8- Video Editörü

Bugünlerde pek çok yayımcı içeriklerini videolara kaydırmaktadır. Videolu reklamlar banner reklamlardan daha pahalıya mal olmaktadır çünkü tıklanma oranları daha yüksektir. Bu sayede işletmeler diğer reklam türlerine göre videolu reklamlardan çok daha fazla para kazanabilmektedir. Şu halde siz de, insanların izlemek isteyecekleri harika videolar hazırlarsanız, reklam geliri elde edebilir ya da web siteleri için çalışarak bu alanda kariyer yapabilirsiniz.

Video editörü olarak nasıl para kazanabilirim?

Video içeriği hazırlamak yazılı içeriğe göre çok daha pahalıya mal olduğundan eğer bir video editörü ya da yapımcısı olmak istiyorsanız, bu konuda beceri kazanmak yararınıza olur. Film karelerini işlerken, sesten ışığa video yapımının her aşaması hakkında bilgi sahibi bir uzman olarak kendinizi yetiştirmeye çalışın. Facebook Live’deki sistemle, YouTube’da video yayımlama sistemi arasındaki farkları öğrenin. Film yapımı hakkında her şeyi öğrendiğinizde, bir film ekibine katılabilirsiniz. Bu size tam zamanlı çalışabileceğiniz iyi bir kariyer olanağı sağlar. Video çekimi konusunda uzmanlaştığınızda, bununla ilgili yazılımları kullanmayı da öğrenmeniz gerekir. Bu aşamayı da geçtikten sonra kendinizi video editörü olarak tam anlamıyla hazır hissetmek için Facebook Live videoları, röportajlar ve diğer türlerde videolar hazırlamalısınız.

Mutlaka okuyun: Video Satarak Para Kazanma Yolları


9- Bilgisayar Programcısı

Tüm gün bilgisayar başında çalışacaksanız ofis dışında çalışmayı düşünebilirsiniz. Quartz’ın yaptığı bir araştırmaya göre, bilişim çalışanları diğer alanlarda çalışan kişilere göre çok daha yüksek oranda evden çalışmakta. Google gibi global bir şirkette çalışıyorsanız, çalıştığınız şirket ofis dışındaki çalışanlarla iletişim kurmak için bir altyapıya zaten sahiptir. Bu sayede çalışanların ofis dışında çalışmaları kolaylaşır. Ayrıca evden çalışmak, yetenekli teknoloji çalışanlarını bir hayli cezbetmektedir. Bu sayede öğle yemekleri bedavaya gelir. Bunun dışında eğlenceli atıştırmalıklar ve ara öğünler de cabasıdır. Kısacası evden çalışmak, hem işverenler hem de çalışanlar açısından avantajlı olmaktadır.

Bilgisayar programcısı olarak nasıl para kazanabilirim?

Büyük şirketler, haftanın birkaç günü evden çalışmak istediğinizde genelde esnek davranırlar (en azından öyle olmaları gerekir) fakat tam zamanlı olarak evden çalışmak istiyorsanız, daha küçük şirketleri seçmek sizin açınızdan yararlı olur çünkü dışarıdan çalışmakla ofiste yer tasarrufu yapmalarına katkıda bulunursunuz. Muhtemelen size maaş ödeyecek kaynaklara sahip olup da, ofislerinde yeterli alan bulunmayan bu nedenle evden çalışan teknoloji uzmanı arayan çok sayıda taze girişim ya da küçük çaplı şirket bulabilirsiniz. Evden çalışırken ofisinize bağlanmak için özel sanal ağ (VPN) denilen bir hizmetten yararlanılmaktadır.

İpucu: Organizasyon yeteneğinizi geliştirmek adına Trello gibi proje yönetim araçlarından yararlanabilirsiniz. Bu sayede mevcut projelerinizi en iyi şekilde yönetirsiniz.


10- Sanal Asistan

Çok sayıda şirket serbest eleman çalıştırmaktadır. Buna bir de şimdilerde sanal asistan adlı bir iş kolu eklenmiştir. Sanal asistanlar patronlarının hem iş hem de özel hayatlarına dair, çeşitli yerlerden randevu alma, çıkacakları seyahatler için tur satın alma gibi işleri yaparlar. Ayrıca çalışanlar ya da müşteriler arasındaki iletişimi düzenlerler. İyi bir sanal asistan ayrıca çalışanlar arasında görev dağılımı yapar, o günün iyi ve kısa bir iş günü olmasına çalışır. Bundan başka bu görevi evinden yapacak iletişim ve teknoloji becerilerine sahiptir.

Bir şirketin sanal asistan tutmasının sebepleri şunlardır:

1- Şirket büyümesine katkı sağlaması açısından iletişimi geliştirirler.

E-posta hesabımızda bekleyen yığınla e-posta ya da sesli postalarla başa çıkmak bayağı zordur. Sanal asistan önemli e-postalarınızı zamanında ve doğru şekilde yanıtlar. Bu bir şirketin müşterileri ve çalışanları arasında güven oluşturmak açısından önemlidir.

2- Zamandan tasarruf ederek patronlarının ilham verici fikirlere odaklanabilmelerini sağlarlar.

Sanal asistan bir yapılacaklar listesi hazırlayarak, iş liderlerinin yeni şeyler denemeleri için onlara serbest zaman yaratır. Patronlarının iş saatlerini organize ederek, acil olmayan projeleri rafa kaldırır ve acil olanları önlerine getirerek önemli olana odaklanmalarını sağlarlar.

3- Patronları için hayatı kolaylaştırırlar.

Patronlarının işlerini organize ederek onların daha kısa sürede daha çok iş bitirmelerine yardımcı olurlar.

Bir sanal asistanın maaşı bilgisayar programcısıyla karşılaştırılamaz fakat eğer yaşam standartları düşük bir şehirde yaşamaktaysanız, evden çalışıp tam gün sanal asistanlık yaparak geçinmeyi başarabilirsiniz ya da sanal asistanlık için iyi maaş ödeyen büyük şirketler için çalışmayı deneyebilirsiniz.

Sanal asistan olarak nasıl para kazanabilirim?

Bazı şirketler sanal asistan çalıştırmak hususunda dikkatli davranırlar. Şirket içinde bir sanal asistan çalıştırmak, bir yabancıya hassas bilgilere ulaşım yetkisi vermek demek olduğundan, var olan potansiyel tehlike nedeniyle şirketler diğer serbest çalışanlara oranla daha az sayıda sanal asistan çalıştırmaktadır.

Eğer sanal asistan olmak niyetindeyseniz, şirketlerin güvenini kazanmanın birinci önceliğiniz olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Organizasyon, sorumluluk ve iyi iletişim becerileri üzerine odaklanın. Bu arada bilgilerin gizliliğine de azami önem gösterin. Böylelikle işvereniniz sizi güvenilir biri olarak görebilir. Ayrıca Microsoft Office’i de iyice bir öğrenmeye bakın. Muhtemelen Word’ü nasıl kullanacağınızı bilmektesiniz fakat asistanlık yapacaksanız tablolar üzerinde çalışmanız gerekecek. Bu nedenle Excel’i iyi bilmeniz önemlidir.11- Sosyal Medya Yöneticisi

Sosyal medya yalnızca arkadaşlarınızla haberleşeceğiniz bir eğlence aracı değildir aynı zamanda rekabetçi bir pazarlama alanıdır. Buralarda binlerce marka ve şirket rekabetçi bir şekilde takipçilerine hitap eder. Bir şirketin sosyal medyada ortamında iyi bir şekilde tanıtılmasına yardımcı olursanız, şirket içinde kendinize iyi bir pozisyon sağlamış olursunuz. İyi bir sosyal medya yöneticisi olmanın en önemli kuralı, çalışılan şirketi en iyi şekilde temsil etmektir ve bunu yapabilmek için de o şirketi çok iyi tanımak gerekir. Örneğin, her ikisi de fast-food restoranı olmasına rağmen, Pizza Hut’ta çalışan bir sosyal medya yöneticisi, McDonalds’da çalışana göre farklı tanıtım yolları izler. Serbest olarak çalıştığınızda, şirketinizle ilgili en son haberleri alamayabilirsiniz fakat sosyal medya yöneticisi olmak, şirketinizle bir bütün olmak demektir. Yeni çıkan ürünleri, promosyonlu ürünleri bilmeli ve takipçilerinizi heyecanlandıracak içerikler hazırlayabilmelisiniz. Bunun haricinde hangi etiketleri kullanacağınızı ve doğru bir hitabet kullanarak, iyi sunumlar yapmayı da bilmelisiniz.

Eğer bir sosyal medya yöneticisi olmak istiyorsanız, sanal asistana benzer şekilde güçlü organizasyon ve iletişim becerilerine sahip olmanız gerekir. İyi bir Facebook ya da Twitter kullanıcısı olmak yararlı olacaktır fakat HootSuite, SocialFlow ve Facebook Analytics gibi sosyal medya takip araçlarını kullanabilmek daha önemlidir. Tıpkı bir sanal asistan gibi işvereninize rapor vermek amacıyla çabalarınızın hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığını, düzenlediğiniz kampanyaların başarıya ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu amaçla yukarıda sayılan araçlardan yararlanabilmeniz gerekir.

Sosyal medya yöneticisi olarak nasıl para kazanabilirim?

Öncelikle ne miktarda ve ne sıklıkta paylaşım yapacağınızı bilmelisiniz. Uygunsuz içerikler yayımlayıp takipçilerinizi kaçırmak istemezsiniz. Diğer yandan yeterli miktarda paylaşım yapmazsanız potansiyel fırsatları kaçırabilirsiniz. Bu nedenle işiniz için her platforma göre en uygun paylaşım düzenini oluşturmalısınız.

Akıllı olun. Hepimiz internette insanların, gerçekten inandıkları mı yoksa inanmamızı istedikleri şeyleri söyleyip söylemediklerini anlayacak kadar zaman geçirmişizdir. Bu nedenle çalıştığınız şirket ve takipçiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve takipçilerin neleri önemsediklerini bilmek, paylaşacağınız gönderilerin nasıl olması gerektiği hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar.

Etkileşim kurun. Sosyal medyanın en önemli özelliği, insanların etkileşim halinde olmalarını sağlamaktır. Bunu lehinize kullanın. Müşteriler ve takipçiler alışveriş ettikleri ve takip ettikleri şirket tarafından ilgi görmek isterler. Bu münasebetle siz de onların yorumlarına cevap yazarak ya da onlardan yorum talep ederek çeşitli yollarla onlara ilgi göstermelisiniz.

Bu üç şeyi yaparak, rahatlıkla çok sayıda takipçisi olan güçlü bir sosyal medya markası yaratabilir ve temsil ettiğiniz şirketin ürünlerini iyi bir şekilde tanıtarak satışların artışına katkı sağlayabilirsiniz. Sosyal medya yöneticisi olmak için ekstra bir yazılıma ihtiyacınız yoktur.

İnternette ya da evden çalışarak para kazanma imkânları gelecekte de devam edecektir.

Yatağınızdan bile çıkmadan tonla para kazanma gibi bir hayaliniz varsa şanslısınız. Artık evden çalışarak internette para kazanmak eskisinden de kolay. Üstelik bu durum yalnız sizin için değil işvereniniz için de bir avantaj sayılmaktadır. Böylelikle Airbnb’ye girerek, kendinize kiralık bir ofis aramanıza ya da Amazon’da bir şeyler satmanıza gerek kalmaz. Yukarıda anlatılan kariyer seçeneklerini değerlendirdikten sonra istediğiniz bir sektörde yalnızca bir laptop ve Wifi bağlantısı vasıtasıyla yeteneklerinizi göstermeniz mümkün.

Hangi seçenekte karar kılarsanız kılın yine de işlerin düzgün bir şekilde yürüyebilmesi için şirketinizle ve çalışma arkadaşlarınızla bağlantıda kalmanız gerekir. Şair John Donne’nın de dediği gibi, “Hiç kimse ıssız bir ada değildir.”

Mutlaka okuyun: Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?


12- Yazarlık

Eğer dilbilgisi konusunda iyiyim ayrıca akıcı ve güzel bir şekilde yazabiliyorum diyorsanız, bu işle ilgili bir üniversite bitirmemiş bile olsanız umutsuz değilsiniz. İnternet dünyada bu denli yaygınlaşmışken, yazarlar için her geçen gün evlerinde ya da bir kafede oturup çalışabilecekleri yeni iş alanları ortaya çıkmaktadır.

Yazarlık yapabileceğiniz çok çeşitli sektörler vardır. Online mağazalar ürün satış ve pazarlama amaçlı yazarlara ihtiyaç duymaktadır. Bunun dışında dijital cihazlar için kaliteli içeriğe sahip, açıklayıcı ve anlaşılabilir kullanım kılavuzları yazabilirsiniz. Buna teknik yazarlık denmektedir.

Reklamcılık, pazarlama, satış ve markalı içerik gibi alanlarda ister B2B (işletmeden işletmeye satış) ister B2C (işletmeden tüketiciye satış) şeklinde olsun tam zamanlı yazarlık işleri mevcuttur. Üstelik şirketler sürekli değişim geçirerek, web siteleriyle markalarını tanıttıkları ve çeşitli mesajlar ilettikleri sosyal medya hesaplarını yenilemektedir.

Bundan başka satış ve tanıtım yerine bilgi ve deneyim aktarımıyla ilgili farklı türde bir yazarlık istiyorum diyorsanız, internette o tür işler de mevcuttur. Entrepreneur gibi medya şirketleri dijital yayınlar üretmek üzere dijital yazar ve editörlere ihtiyaç duymaktadır. Bu internet bağlantısına sahip olduğunuz sürece, dünyanın herhangi bir yerinden çalışma olanağı sağlayan bir iştir. Entrepreneur’daki yazarlar yazılarını sanıldığı gibi örneğin New York’taki ofislerinden değil de, Paris’te bulunan ev-ofislerinden gönderebilmektedir.

Online yazarlık yaparak nasıl para kazanabilirim?

İyi bir yazarda bulunması gereken üç özellik şunlardır: “İyi bir yazar işlerini tam zamanında teslim eder. İyi bir yazar her zaman kaliteli içerikler yazar. İyi bir yazar işini severek yapar.” Gaiman başarılı bir yazarın bu üç maddeden en az ikisine sahip olması gerektiğini savunmaktadır.

Şirketler ve editörlere giden sayısız e-postaya bakılacak olursak, yazar olmak isteyen çok sayıda insan vardır ve bunların çoğu da işsizdir. Yazar olma niyetindeyseniz reddedilmeye alışmak zorundasınız ve reddedilseniz bile devam etmeye yetecek güçte olmalısınız.

Teknik yazar olma gibi bir hevesiniz varsa, iş aramaya başlamadan önce, teknik bilgilerle ilgili bir altyapıya sahip olmalısınız. Bu konuda Bill Gates gibi olmanız gerekmez fakat belirli konularda bir miktar bilgi birikimine sahip olmalısınız. Yazma yeteneğinizi geliştirmek için ücretsiz olarak WordPress’de bir blog açabilirsiniz. Burada çeşitli makaleler yayınlayarak, kendinizi deneyebilirsiniz. Bu yolla işiniz hakkında deneyim kazanır ve yazdığınız makalelerle oluşturduğunuz portföyü yazarlık işleri başvurularında referans olarak kullanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yazı Yazarak Para Kazanmak


13- İnfluencer Olun

Hali hazırda sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorsanız siz de potansiyel bir influencersınız demektir. İnstagram’da hatırı sayılı bir takipçi kitlesi edinerek ( 10 bin ve üstü) siz de bu işten para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Mutlaka okuyun: TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?


Uyarılar

Belli bir miktarda para kazanmaya başlayana kadar kendi işinizden ayrılmayın. Evden çalışan insanların çoğu bir yıllık kazanç elde ettikten sonra işlerinden ayrılırlar.

Evden yapılacak işleri düşünürken yetenekleriniz ve becerilerinizle ilgili aklınıza gelen bütün ihtimalleri yazın. Daha sonra bunları sınırlandırarak gerçekten ne yapmak istediğinize karar verin.


İlginizi çekebilir

Evde Ne Yapıp Satabilirim?

+44 Adet Evde Yapılacak İşler

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir