Etsy’de En Çok Satan Ürünler

Etsy, sipariş üzerine hazırlanan, el yapımı, özel tasarım veya vintage tarzı kişileştirilmiş ürünler satmaya meraklı herkesin yararlanabileceği bir e-ticaret platformudur. Birbirinden özgün pek çok ürünün yer aldığı bu platform tam da bu özelliği nedeniyle rakiplerinden farklı konumlanmıştır.

Peki, Etsy’de ne satılır? Etsy üzerinden satış yapmaya değer mi-şayet öyleyse Etsy’nin en çok satan, başka bir deyişle en çok para kazandıran ürünleri hangileridir?

Platformu verimli şekilde kullanmak için öncelikle sunduğunuz ürünlerin özgün, orijinal ve kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca, Etsy’de neler olup bittiğine dair bilgi sahibi olmalı, son trendleri takip etmeli ve istatistikleri mutlaka incelemelisiniz. Unutmayın, bu platform sayesinde ürünlerini nasıl satacakları hakkında hiçbir fikri olmayan çiçeği burnunda üyeler dahi kayda değer miktarlar kazanabilir, ancak ödevlerini iyi yapan ve platforma ilişkin tüm ipuçlarını doğru yakalamayı başarmış olanlarsa rekor satışlara imza atabilir.

O halde tarafınızı seçin ve Etsy’de satış yapmanın inceliklerine ilişkin kritik bilgiler sunduğumuz bu yazıyı okumaya başlayın. Etsy’de en çok satan ürünler ve bu ürünlere ilişkin ayrıntılarla donatılmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

 

Etsy’de Ne Satılır? 

Bu bölümde Etsy’nin tüketiciler tarafından en sık tercih edilen kategorileri/ürünleri ve  satışları artırmada kullanabileceğiniz en etkili taktiklere ilişkin bilgileri bulacaksınız.

Ancak başlamadan evvel şu büyük sorunun yanıtını arayalım: Etsy’de satış yapmaya değer mi? Etsy neden satıcılar için en elverişli e-ticaret platformlarından biri olarak görülüyor?

Cevabı merak ediyor ve başarılı bir satıcı olmak yolunda doğru adımlar atmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

 

Neden Etsy?

Etsy, herkesçe bilinen oldukça güvenilir bir platformdur. Pazar ve tüketici verileri yorumlamada uzman kuruluş Statista’nın yıllık raporuna göre, Etsy’nin yaklaşık 90,1 milyon aktif müşterisi mevcut- üstelik bu rakam her geçen gün katlanarak artıyor. Öyle ki 2022 yılı için sisteme yeni kayıt olmuş veya hesabını aktif hale getirmiş kişi sayısının 10 milyondan fazla olduğu söyleniyor. Yalnızca bu veriler dahi Etsy’i tercih etme nedeninizi açıklamaya yetmez mi?

Halen ikna olmadım diyorsanız ve platformda yeniyseniz, sisteme vakıf olmaya odaklanmalı, en önemlisi de Etsy üzerinden satışın inceliklerini bilmelisiniz. Etsy’nin neden sizin için en uygun seçenek olduğunu ancak bu yolla anlarsınız.

Platformu tercih etmekle sağlayacağınız bir diğer avantajsa Etsy’nin kategori sistemidir. Belirli bir kategoriye ait ürünler satıyorsanız, Etsy sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Diğer platformlarda, sizden çok daha farklı kategorilere ait ürünler satan pek çok satıcı ile yan yana konumlandırılacağınız için her biri ile ayrı ayrı rekabet etmek zorunda kalırsınız. Örneğin, çiçeği burnunda bir zanaat satıcısı olarak Amazon, eBay vb. e-ticaret platformlarından herhangi birini tercih ederseniz arada kaybolabilir, fark yaratıp öne çıkmak için yıllarınızı harcarsınız. Etsy ise bu rekabetin önüne geçmek adına ürün kategorileri belirlemiştir ve başarı ölçütü kendi kategorinize ait satış hacminizdir. Bu nedenle Etsy’de satış yapmak çok daha avantajlıdır.

Etsy’de mağaza açmak da diğer platformlara göre çok daha kolaydır. Tek ihtiyacınız olan aktif bir e posta hesabı ve listelenip satışa sunulacak ürünlerdir.

Etsy üzerinden kolayca satış yapabilirsiniz. 20 cent gibi cüzi bir listeleme ücreti ödeyerek ürünlerinizi dört ay boyunca sayfanızda tutabilirsiniz.

En güzeli de yerleşik bir trafik elde edecek olmanızdır. Mağazanıza yönelik trafiği artırmak için tek yapmanız gereken nişinizi belirlemek ve ürün listenizi niş seçiminizi gözetecek şekilde hazırlamaktır.

Sorunuzun cevabını aldığınıza göre asıl konuya dönelim ve en çok satan ürünler hakkında bilgi vererek Etsy’de neler satabileceğinize ilişkin fikir sahibi olmanızı sağlayalım.

 

En Çok Satan Etsy Kategorileri/Ürünleri

Etsy kategori listesinin başa çekenleri arasında giyim, mücevher, ev ve yaşam, çantalar ve aksesuarlar, el sanatları, elektronik eşyalar ve banyo malzemeleri ve oyuncaklar yer alıyor.

Bu bilgilere ulaşmak içinse eRank hizmetinden yararlanmanız gerek. Etsy eRank, Etsy ürün listenizi optimize etmek için tasarlanmış bir araç. Ayrıca, Etsy satıcılarına mağazaları hakkında içgörü oluşturma veya işleri büyütme/geliştirme odaklı yönergeler sunan bir değerlendirme aracı olarak da kullanılıyor. Bunu yaparken SEO’nun gücünden yararlanıyor- üstelik rekabet analizi ve takibini hızlı ve kolay hale getiren araçlara da sahip.

eRank’ı kurduktan hemen sonra, Etsy ’deki her kategoriye ait en iyi, en başarılı mağazaları ve ürünleri listeleyebilmeniz mümkün. Bu sayede, en iyi niş ürünlere sahip mağazaları, mağaza başı satış oranlarını hatta kimin zirvede olduğunu dahi rahatlıkla görebilir, hangi ürünün trend olduğunu veya takipçilerinizin nereden geldiğini bulabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse eRank Etsy’nin en başarılı satıcı ve ürünlerine ilişkin bir liste, yani Etsy’de en çok neyin satılacağına ve satıcısına maksimum getiri sunacağına dair net bir tablo sunuyor.

Siz de maksimum karın peşindeyseniz, aşağıda listeleyeceğimiz kategorileri iyi değerlendirin-  bu liste aynı zamanda Etsy’nin en çok satan ürünlerini de içermektedir.

Bu bölümde anlatacaklarımız, nihayetinde beyninizi kemiren çok daha kritik bir sorunun cevabını bulmanızı sağlayacaktır: Etsy’de ne satabilirim?

Etsy’nin en çok satan kategorileri/ürünleri şunlardır:

  • Zanaat Malzemeleri ve Araçları
  • El yapımı Ürünler
  • Takı/Mücevher
  • Düğün Eşyaları
  • Aksesuarlar
  • Kağıt ve Parti Malzemeleri
  • Giyim
  • Klasik/Vintage Öğeler
  • Ev ve Yaşam Ürünleri
  • Sanat ve Koleksiyon Ürünleri

Sıra geldi bunları tek tek incelemeye…

 

1) Zanaat Malzemeleri ve Araçları

Bu, Etsy’nin satış oranı en yüksek kategorisidir.

Kategorinin en çok satan ürünleri ise çıkartmalar, antika ürünler, küpe kancaları ve boncuklardır.

Hayır, yanlış duymadınız. Kulağa garip gelse de çıkartmalar Etsy’nin en çok satan ürünlerinden biridir. Neden mi? Çünkü çok sevimliler! Ve insanlar tatlı şeyleri kaçırmadıkları gibi böylesi ürünler söz konusu olduğunda asla tek seferlik bir alışverişle yetinmezler. Etsy ‘den alışveriş yapanların ve satıcıların yüzde 86’sından fazlasını kadınların oluşturduğunu söylersek yapbozun eksik parçası da tamamlanacaktır- kadınların alışveriş tutkusu herkesin malumu.

Zaten Etsy’nin el yapımı, özel tasarım ürünlerden oluşan bir pazar yeri olduğunu da bilmeyen yok. Anlayacağınız, benzersiz tasarımıyla göz dolduran dahası kişisel bir dokunuş hissi veren tüm bu ürünleri gördüğünüzde onları satın almamak için geçerli bir bahane bulmakta bir hayli zorlanacaksınız.

Burada antika ürünler, boncuklar ya da sanat, el sanatları, örgü ve mücevherat için gerekli olan her türden küçük alet ve temel malzemeye de ulaşmanız mümkün.

 

2) El Yapımı Ürünler

Etsy, el yapımı ürünlere yönelik benzersiz bir bakış açısına sahiptir ve burada listelenen ürünlerin çoğu bambaşka düzeyde bir müşteri tabanına hitap eder. Ürünler el yapımı olduğunda, dahası tam istediğiniz gibi kişiselleştirilebildiğinde alıcılar söz konusu ürünlerle çok daha derin bir bağ kurabilirler. Müşteri sadakati yaratmak tam da böyle bir şeydir, öyle değil mi?

Etsy’nin en çok satan el yapımı ürünlerini ise el yapımı çıkartmalar, takılar, kolye uçları ve kağıt tasarımları oluşturmaktadır.

 

3) Takı/Mücevher

Etsy’nin en sevilen bir diğer ürün grubu ise takılardır. Burada yer alan takı seçeneklerinin çoğu özel tasarım ve kişiselleştirilmiş öğelerden oluşur. Minimalist tasarımlar ise büyüleyicidir ve “masaldan fırlamış” hissi yaratabilir.

Etsy yaratıcı ürünlerle dolu bir cennettir ve insanların takı kitleri veya aletlerini buradan satın almaları dahi tamamıyla bu düşüncenin uzantısı olan doğal bir eğilimdir. Bu tarz ürünler Etsy’de göz açıp kapayıncaya dek satılmaktadır.

Tabi alıcıların böylesine özel tasarımların yanı sıra kısa ve öz ancak anlaşılır ürün açıklamalarının cazibesine de kapılacaklarını unutmamalısınız. Bu konuya bilhassa özen gösterin.

 

4) Düğün Eşyaları

Etsy bu kategoride gurur verici bir üstünlüğe sahiptir-öyle ki Etsy’e bir kez olsun girmeksizin düğün hazırlıklarınızı tamamlamış sayılmazsınız. Düğün davetiyeleri, elbiseler ve bu büyük günle alakalı her tür dekorasyon malzemesini Etsy ‘den temin edebilirsiniz.

En çok satan ürünler arasında nedime kıyafetleri, bekarlığa veda giysileri, el yapımı davetiyeler, süslemeler ve çok daha fazlası yer almaktadır.

 

5) Aksesuarlar

Etsy’nin bir diğer trend kategorisi ise aksesuarlardır. Etsy’de dolanırken ekose atkı ve eşarplar, son moda şapkalar vb. binlerce tasarım harikası ve şık ürünü görmezden gelemezsiniz.

Dünyanın dört bir yanından pek çok satıcı birbirinden sevimli fiyonklar, bandanalar, tokalar ve taçların yanı sıra kol düğmeleri veya tığ işlerini bu kategori altında satışa sunmaktadır- her parçanın ayrı ayrı göz kamaştırıyor olması da cabası.

 

6) Kağıt ve Parti Malzemeleri

Etsy’de kağıt severlere göre de pek çok şey var: Akıllara durgunluk veren süslemelerle dolu sevimli ajandalar, kartlar, şapkalar, pullar, çizim defterleri…Tarzınızı ve zevkinizi tanımlayacak parti süslemeleri arayışındaysanız yine en doğru yerdesiniz, size hitap edecek ürünleri rahatlıkla bulacağınızdan eminiz-parti dekorasyon malzemelerinin Etsy’de en çok satan ürünlerden biri olması asla tesadüf değil.

 

7) Giyim

İnsanlar benliklerini birebir yansıtan kıyafetleri tercih etme eğilimindedir. Dolayısıyla, baskılı giyim ürünleri, özel tasarım elbiseler veya son moda şortlardan herhangi birinin alıcıların dikkatini çekeceğinden emin olabilirsiniz.

Etsy, kadın, erkek ve çocuk giyim kategorilerine ait binlerce seçenek arasından seçim yapmanızı sağlar. Egzotik çocuk elbiselerinin bilhassa büyüleyici olduğunu belirtelim.

 

8) Vintage Ürünler

Etsy, vintage ürünleri satın alabileceğiniz sayılı pazar yerinden bir tanesidir. İşe yaramaz olduğunu düşündüğünüz parçalar belki de dünyanın diğer ucundaki birileri için koleksiyonluk ürünler olabilir.

Etsy vintage kategorisine ilişkin derinlemesine bir araştırma yaparsanız, bu kategorinin ev ve yaşam eşyalarından giyime hatta mücevher veya antikalara kadar uzanan geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu göreceksiniz.

 

9) Ev ve Yaşam Ürünleri

Etsy’nin ev ve yaşam kategorisi sadece mobilya ve kutu ürünleri sunmakla kalmaz, aynı zamanda geniş ve estetik ürün yelpazesiyle alıcıları mutlu eder.

Bu kategorinin en çok satan ürünleri arasında ise duvar dekorları, mutfak, yemek ve servis ürünleri, bahçe bakımına ilişkin araç gereçler, dekorasyon ürünleri vb. pek çok seçenek mevcuttur.

 

10) Sanat ve Koleksiyon

Bir sanat aşığıysanız ve tek istediğiniz sanatla dolu bir evde yaşamaksa Etsy isteklerinizi karşılamanızı sağlayacak en doğru yer olabilir.

Etsy’nin en sık ziyaret edilen, en benzersiz sanat koleksiyonlarını keşfetmeye ne dersiniz? Dijital baskılar, tablolar, illüstrasyonlar veya kara kalem çizimler arasından dilediğiniz seçimi yapabilirsiniz.

 

Etsy’de Nasıl Satış Yapılır?

Bu bölümde Etsy’de satış yapmanın püf noktalarından bahsedecek, platformun en başarılı isimlerinden örneklere yer vereceğiz.

Geçtiğimiz yılın en başarılı satıcısı seçilen çıkarmalarıyla ünlü hesap PlannerKate1’in kurucusu Kate Antesberger, bu işe çıkartmalarına ait fotoğrafları Instagram ‘da paylaşarak başlamış, Etsy ile tanışıncaya dek süreci başka platformlardan yönetmiştir. Etsy’e katılır katılmaz dört yıldan kısa bir süre içinde üç yaratıcıdan oluşan bir ekibe sahip tam teşekküllü bir satıcı olmuştur, harika değil mi?

Etsy’nin bir diğer başarılı mağazası da yetenekli bir tasarımcı olan Chrissy tarafından açılan GLDNxLayeredAndLong’dur.  Chrissy de Etsy’e başlamadan çok daha önce benzersiz ve akılda kalıcı takı çalışmaları sayesinde sağlam bir müşteri tabanı oluşturmuştur. Chrissy’nin el yapımı kolyeleri en çok satılan ürünlerden biridir, öyle ki Chrissy bir dönem dükkanını kapatmak zorunda kalmış ancak söz konusu parçaya yönelik talep azalmamıştır. Bu sancılı dönemi atlatmanın yolunu kısa sürede bulan Chrissy, 5 bini aşkın takipçisi, 50 bini aşkın yorumu ve beş yıldızlı değerlendirmesiyle oyuna yeniden dahil olmayı başarmıştır.

Örneklerimizden de anlayacağınız üzere Etsy’de satış yapmanın en iyi yolu risk almak, rekabetçi olmak ve her daim aktif/görünür olabilmekten geçiyor. Özetle, platform üzerinden gelir elde etmek istiyorsanız, kabuğunuza çekilip satış rekorları kırmayı beklememelisiniz.

 

Etsy’e Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

Etsy, yaratıcılığınızı, düşüncelerinizi ve fark yaratma becerinizi sergilemek için kullanabileceğiniz harika bir platformdur.

Yazımızın bu bölümünde yeni kurduğunuz Etsy mağazanızı ölçeklendirmenize yardımcı olacak, aynı zamanda “yılın Etsy satıcısı” ünvanını almanızı ve başarı merdivenlerini emin adımlarla tırmanmanızı sağlayacak etkisi kanıtlanmış ipuçlarına yer vereceğiz.

 

1) Mükemmel Ürünü Bulun.

Etsy, genel vitrinli bir mağaza oluşturmaya uygun bir platform değil. Müşterileri mağazanıza çekmek için ürün kategoriniz ve ürün yelpazenize has bir niş belirlemeli, nokta atışı seçimler yapmalısınız.

Bunun için göz atma geçmişinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede, Etsy’de rastgele ürün aramak dışında belirli bir amacı olmayan alıcıların bakış açısına da vakıf olursunuz. Tarama listenizde yer alan ve rastgele göz atmalar esnasında alıcıların dikkatini çektiğini fark ettiğiniz öğelerin bir listesini yapın. Ardından, içlerinden müşterilerin çoğunu etkileyecek en cazip ve en uygun seçeneği belirler, mükemmel ürüne ulaşmış olursunuz.

 

2) Anahtar Kelimeleri Kullanmada Ustalaşın.

Nişinizi belirleyip satacağınız ürünü bulduysanız, sıra anahtar kelimeleri kullanma sanatında ustalaşmaya gelmiş demektir. Etsy’de ürünler, Etsy SEO olarak da bilinen bir arama algoritmasına göre sıralanır. Bu yüzden, ürün listelerinizde anahtar kelimeleri en iyi ve en doğru şekilde kullandığınızdan emin olmalısınız.

Anahtar kelimeleri; ürün başlığı, açıklama vb. diğer ürün listeleme bölümlerine de dahil etmeyi unutmayın. Mağazanızın görünürlüğünü artırmak ve alışveriş yapanları mağazanıza çekmek için Etsy SEO sistemini en ince ayrıntısına kadar öğrenmeniz şart.

 

3) Fiyatlandırmada Tutarlı Olun.

Bir Etsy satıcısı olarak ürünlerinizin fiyatlarını siz belirlemelisiniz ve bunu yapmanın en iyi yolu aşağıdaki adımları denemektir.

İlk iş olarak, görür görmez “Buna mutlaka sahip olmalıyım” dedirten, en çok ziyaretçi alan ve en çok incelediğiniz bir öğeye/ürüne tıklayın. İkinci adımınız ona dikkatlice bakmak ve sizi söz konusu ürüne çeken şeyle ilgili ipuçlarını not etmek olsun. Son olarak, ürünün fiyatına bakın ve kendinize o ürünün bu paraya değip değmeyeceğini sorun. Cevabınız olumluysa ürünü dikkatlice analiz edin ve o ürün için neden bu kadar yüksek bir meblağ ödemek istediğinizi anlamaya çalışın. Bu, alıcıların bakış açısını yakalamanıza yardımcı olacaktır. Cevabınız olumsuz olduğunda ise farklı ürün seçeneklerine yönelin ve bu ürünlere ait rekabetçi fiyat aralığından yararlanmaya odaklanın.

En önemlisi de nihai amacınızın ürününüzün bu rekabetçi fiyatlandırma aralığında kalmasını sağlamaya çalışmak olduğunu unutmayın.

 

4) Müşteri Etkileşimlerinin Gücünden Yararlanın.

Başarılı satıcılar müşterileri ile olan ilişkilerini asla kesmezler. Etsy, kişiye özel ürünler ve yaratıcılık odaklı bir platform olduğu için burada müşterilerinizle etkileşime geçmek ve iletişimi her daim canlı tutmak çok daha önemlidir. Alıcılarınızın satın alma sürecine bizzat katılmasını sağlamalı ve kimi etkinliklerle onların dikkatini çekmelisiniz. Bu sayede, gelecek kampanya veya ürünlerin takibi için e-posta adreslerini veya telefon numaralarını ele geçirebilir, onlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

5) Farklı Platformlarla Bağlantı Kurun.

Etsy’de gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, çok kanallı satış sistemini benimsemeli, yani Amazon, eBay, Google Shopping vb. pek çok farklı platform üzerinden de satış yapmayı denemelisiniz. Bunun için stok durumunuzu, sipariş yönetiminizi ve reklam faaliyetlerinizi iyi organize etmeniz yani her adımı kusursuzca yönetebilmeniz gerek.

Unutmayın, ürününüzü yeterince analiz etmeden ve farklı platformlardaki performansını gözlemlemeden aceleyle bir Etsy mağazası açmanız hiç de iyi bir başlangıç olmayacaktır.

 

Son Söz

Şimdiye kadar, Etsy’de neler olup bittiğini öğrendiniz. En iyi satıcıların başarı sırlarına, ne satabileceğinize ve satış rekorları kıran ürünlere vakıf oldunuz. Yazımızda size bu işe nereden, nasıl ve hangi ürünle başlamak istediğinizi düşünmek için yeterince bilgi sunduğumuza inanıyoruz.

Artık sıra sizde.

İster ilhamınızı bulun ister bir cesaret kendi işinizi başlatın.

Kazancınız bol olsun!

 

İlginizi çekebilir

Etsy’de Satış Yapmak İsteyenlere

Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir