Evcil Hayvan Bakıcılığından Para Kazanmak

Siz de evinizden uzaktayken evcil hayvanınızı özlüyor musunuz? Cevabınız olumluysa aradığınız çözüm evcil hayvan bakıcılığı yapmak ve birbirinden sevimli bu canlılarla ilgilenip severek para kazanmak olabilir.

Evcil hayvan bakıcılığı, ülkemizde yeni yeni yaygınlaşıyor olsa da sağlam bir gelir kapısı olacağı aşikardır-özellikle de öğrenciler için. Anket sonuçları öğrencilerin yüzde 74’ünün üniversite eğitimi süresince geçimlerini sağlamak adına yarı zamanlı bir işte çalıştıklarını ortaya koymaktadır. Ancak ne yazık ki öğrencilere yönelik pek çok iş üniversite programları ile uyumlu değildir veya ders programına uyumlu çalışma saatleri sunacak esneklikte bir işveren bulmak bir hayli güçtür. Öğrenciler dışında bu işe en çok rağbet gösteren gruplar arasında  hayvan severler, boş vakti bol olan ve ek gelir elde etmek isteyen ev hanımları, freelance çalışma imkanına sahip olan insanlar veya akşamları mesai sonrası çalışmayı tercih edenler yer alır.

Kedi, köpek bakıcılığı işi size kendi çalışma saatlerinizi ve ücretinizi belirleme imkanı sunar-bu işi yaparak günlük 100-300 TL arası-çoğu zaman da bu rakamın üzerinde- bir gelir elde edebilirsiniz. En sevdiğiniz hayvanlarla keyifli vakit geçirecek olmak da cabası!

İlginizi çekti mi?

Biz de öyle düşünmüştük.

Kılavuz niteliğindeki bu yazı, evcil hayvan bakıcılığı hakkında bilmeniz gereken hemen her şeyi içeriyor. Evcil hayvanlara ait birbirinden sevimli resimler de var.

Daha ne olsun!

 

Evcil Hayvan Bakıcılığı Nedir?

kedi köpek bakıcısı olmak

Evcil hayvan bakımı tıpkı bebek bakımına benzer – ancak burada birinin çocuğu ile değil evcil hayvanı ile ilgilenirsiniz.

Kimi evcil hayvan sahipleri, kedi veya köpek bakımından sorumlu bakım yerleri ya da otellerini kullanmak yerine birilerinin sevgi dolu bu canlıları bizzat göz etmesini tercih eder. Bu tercihin farklı nedenleri olabilir-evcil hayvanlar evlerinden uzaktayken strese girebilir veya hayvan sahipleri evde bakım bedelinin dışarıya oranla çok daha düşük olduğunu düşünebilirler.

Evcil hayvana kendi evinizde bakabileceğiniz gibi yerinde bakım(sahibinin ev) yapmanız da talep edilebilir.

Bu işe harcayacak sınırlı bir vaktiniz varsa veya günler sürecek bir sorumluluğu üstlenmek istemiyorsanız, farklı seçeneklere yönelebilirsiniz. Köpek gezdiricisi olabilir, evinizde küçük çaplı bir köpek bakım merkezi kurabilir veya evcil hayvanlara gün boyu –özellikle de sahipleri çalışırken-eşlik edebilirsiniz. Özetle, sizden beklenen bu sevimli canlıları beslemek, onlarla oynamak ve onları güvende tutmaktır- tıpkı kendi evcil hayvanınıza dahası çocuğunuza yapacağınız gibi.

 

Kedi, Köpek Bakıcılığının Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Evcil hayvan bakıcılığı yaparak gelir elde etmek istiyorsanız, bu işin artıları ve eksilerini iyi bilmeniz önemlidir:

Artıları

  1. Hayvanları hem sever hem de onlara göz kulak olur, dahası bu keyifli işin karşılığında para kazanırsınız.
  2. Gelecekteki kariyer hedefiniz hayvanlarla alakalıysa ve hizmetinizden memnun olan müşterilerden güçlü referanslar alabiliyorsanız, evcil hayvan bakıcılığı özgeçmişinizi zenginleştirecektir.
  3. Evcil hayvanları belirli aralıklarla beslemeniz gerekir, yani bu işte dakiklik son derece önemlidir- bu, zaman yönetimi ve organizasyon becerinizi artırmada kullanacağınız mükemmel bir fırsattır.
  4. Çalışma saatlerinizi ve saatlik ücretinizi isteğinize/ihtiyaçlarınıza göre belirleyebilirsiniz.
  5. Hayvanlarla vakit geçirmeniz modunuzu yükseltir ve ruh sağlığınız kadar akademik performansınızı da olumlu etkiler.

 Eksileri

  1. İş fırsatları beklediğinizden az olabilir – iş fırsatlarının azlığı veya çokluğu, nerede yaşadığınıza veya benzer hizmetlerin başkalarınca da sunulup sunmadığına bağlı olarak değişir.
  2. Gerektiğinde evcil hayvanlara ilaç vermeniz beklenir-ki bu hayvanların asla ama hoşlanmadıkları bir şeydir.
  3. Evcil hayvan sahipleri gereğinden fazla titiz olabilir. Bu anlaşılır bir durum olarak görülebilir-tabi sahibi köpeğinin iyi haşlanmış ve bir buçuk santimden büyük olmayacak şekilde parçalara ayrılmış etle beslenmesini isteyip ve onu uyutmak için balina sesleri çıkarmanız gerektiğini söylemediği müddetçe.
  4. Evcil hayvanlara kendi evinizde bakıyorsanız, onları sahiplerine ulaştırmak için özel bir araca ihtiyacınız olabilir.
  5. Evcil hayvan bakıcılığı işlerini bir web sitesi üzerinden buluyorsanız, söz konusu siteye kayıt veya reklam için ayrı bir ücret ödemeniz gerekebilir.

 

Kedi Köpe Bakıcılığı Yapmak İçin Özel Bir Lisansa/Belgeye İhtiyaç Duyulur Mu?

Teknik olarak, evcil hayvan bakıcısı olmak için özel bir belgeye/lisansa ihtiyacınız yoktur. Ancak,  başkalarına ait evcil hayvanların bakımını kendi evinizde yapmayı planlıyorsanız, bir hayvan barınağı işletme ruhsatına ihtiyaç duyarsınız. Bu ruhsatla ilgili kurallar şehirden şehre değişse de hemen hepsi için geçerli olan tek kural gece ve gündüz için ayrı ruhsatlara sahip olmaktır. Bu ruhsatın maliyeti belediyelere bağlı olarak değişir ve genellikle 600 ila 5000 TL arasındadır. Kulağa pahalı gelse de ruhsatsız yakalanmak sınırsız para cezasına çarptırılmanıza veya 6 aya kadar hapis cezası almanıza sebep olabilir. Özetle, hayvan barınma ruhsatı almanız akıllıca olacaktır, en azından böyle bir ruhsata ihtiyacınız olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ülkenize/şehrinize özel kriterleri (fiyatlar da dahil olmak üzere) kontrol edin ve lisans için başvurun.

Evcil hayvan bakıcısı olmak için özel niteliklere sahip olmanıza da gerek yoktur – yani teoride herkes bu işi yapabilir. Bununla birlikte, rakiplerinizi alt etmenize yardımcı olacak deneyim veya niteliklere sahip olmanız yararınıza olacaktır.

Veterinerlik öğrencisi veya mezunu olmanızı beklemiyoruz, ancak öyleyseniz, bu büyük bir avantaj olacaktır. Şayet böyle bir eğitiminiz yoksa evcil hayvan bakıcılığı profilinizin o güne kadarki  tüm deneyimlerinizi içerdiğinden emin olmaya odaklanmalısınız. Yani, küçük yaşlardan itibaren evcil hayvan beslediyseniz, ata binmeyi biliyorsanız veya düzenli olarak komşunuzun köpeğini gezdirdiyseniz, bunlardan mutlaka bahsedin – vereceğiniz her bilgi hayvanlarla iyi anlaştığınızı gösterecektir.

Evcil Hayvan Bakıcılığı İçin Sigorta Gerekir Mi?

Evcil hayvan bakıcısı olmak için sigorta yaptırmanız şart değildir, ancak yapmanız durumunda hayvan sahiplerinin takdirini toplarsınız. Bu sayede, potansiyel müşterilerinize vicdan ve sorumluluk sahibi bir evcil hayvan bakıcısı olduğunuzu gösterebilir, dahası bir şeyler ters gittiğinde kendinizi ve beslediğiniz canı garanti altına alırsınız.

Sigortanızın kapsamı seçtiğiniz paketin niteliğine göre değişecektir. Hayvanın bakımınız altında iken hastalanması veya vefat etmesi, hayvanın üçüncü bir şahsa veya mülküne zarar vermesi veya hayvan sahibinin evinin anahtarlarını kaybetmeniz vb. durumlardan herhangi biri sigorta kapsamına dahil edilebilir.

Sigorta ödemeleri aylık 60TL’den başlar ve evcil hayvan bakıcılığından ne kadar kazanabileceğinizi (tabi istenmeyen durumların olası maliyetini de) göz önünde bulundurursak bu rakam hiçbir şeydir. Anlayacağınız, sigorta teminatına sahip olmanız her daim lehinize olacaktır.

 

Evcil Hayvan Bakıcıları Ne Kadar Kazanır?

köpek gezdirerek para kazanmak

Evcil hayvan bakımı ile elde edeceğiniz geliri merak ediyorsanız, farklı bölgelerde aynı işi yapan insanların talep ettikleri ücrete bir göz atın. Evcil hayvan bakıcısı olarak elde edeceğiniz gelire ilişkin ortalama rakamlar ise şunlardır:

İşin türü                                                                                                      Ortalama ücret

Sahibi yokken/ işteyken evcil hayvan bakımı                                           Saatlik    40 TL

Köpek gezdirme                                Saatlik 100 TL (birden fazla köpek için ekstra ücret talep edilir)

Kendi evinizde birkaç saatlik köpek bakımı                                                150 TL

Sahibinin(host) evinde gece bakımı                                                            250 TL

Bu rakamlar ortalama değerleri ifade eder. Elde edeceğiniz gelir nerede yaşadığınıza ya da bakacağınız evcil hayvanın türüne bağlı olarak değişebilir.

Evcil hayvan bakımı konusunda kendinizi geliştirirseniz, elde ettiğiniz geliri yükseltme ihtimaliniz artar, hatta bu işi düzenli gelir kaynağınız haline dahi getirebilirsiniz. Dahası, işverenlere evcil hayvan bakımının yanı sıra bahçelerini sulamayı veya postalarını almayı da teklif edebilir; sağlam bir güven ilişkisi kurabilirsiniz. Bu çabalar sayesinde hayvanların sizinle kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlarsınız-ki bu çabalar bakımını üstlendiğiniz evcil hayvana ödül maması vermek veya evcil hayvanının iyi olduğunu bildirmek adına hayvan sahiplerine düzenli mesajlar veya resimler göndermek anlamına gelebilir.

İşinin ehli bir evcil hayvan bakıcısı olursanız bir kediye bakma karşılığında Paris’te 14 gecelik ücretsiz konaklama dahi elde edebilir, bu işi bir seyahat hilesine dahi dönüştürebilirsiniz.

 

Evcil Hayvan Bakıcılığı İşleri Nasıl Bulunur?

köpek gezdirerek para kazanma uygulaması

Bu alana ilişkin iş fırsatlarını yakalamak için ailenize ve arkadaşlarınıza evcil hayvan bakıcısına ihtiyacı olan birini tanıyıp tanımadıklarını sorabilir; alternatif olarak, yerel Facebook sayfalarına iş talebinizi gönderebilirsiniz. Çok daha geleneksel biriyseniz, yaşadığınız bölgeye özel poster veya el ilanları dahi hazırlayabilirsiniz.

Daha garanti bir yöntem arayışındaysanız, sizi hayvan sahipleriyle bir araya getirecek evcil hayvan bakıcılığı sitelerine bir göz atın. Bu tarz şirketlerle çalışmanız, sigorta teminatından yararlanma ihtimaliniz de artacaktır-sigorta teminatına ilişkin tüm ayrıntıları incelemeyi unutmayın.

 

4 Adet Köpek Gezdirerek Para Kazanma Uygulaması

1) Petsurfer.com

Evcil hayvan bakıcılığı sitelerinin çoğundan farklı olarak petsurfer hemen hemen her türden hayvana hizmet vermektedir.

Elbette ki kedi ve köpekler en popüler evcil hayvanlar olduğundan listenin ilk sırasını oluştururlar. Ancak bu işi yapmak isteyip çeşitlilik peşinde olanlardansanız, bu platformu tercih etmelisiniz. Çünkü burada tüm hayvanlar hoş karşılanır.

 

2) Doggo

Köpek bakıcısı olmayı umuyorsanız, kesinlikle bu siteyi denemenizi öneririz.

İsimden de tahmin edebileceğiniz üzere bu site yalnızca köpeklerle, yani onların gezdirilmesi ve veya bakımıyla ilgilenmektedir.

Platforma erişim ücretsizdir ve kazancınızın büyük bir kısmını size teslim ederken kalan kısmı hizmet ücreti olarak alır.

 

3) Armut

Armut daha çok boyacı, tamirci, nakliyeci bulma sitesi olarak bilinse de köpek gezdirme, sitede evde bakım veya günlük bakım hizmetlerinden herhangi birini sunarak da para kazanabilirsiniz.

 

4) Trusted Housesitters

“Para sıkıntım yok ama ucuza seyahat etmek istiyorum” diyorsanız, Trusted Housesitters’ı kullanabilirsiniz. Bu site ücretsiz konaklama karşılığında evcil hayvan bakıcısına ihtiyaç duyan dünyanın her yerinden ev sahipleriyle hayvan bakıcılarını eşleştiriyor.

Siteye katılmak ücretsiz ancak teklif gönderebilmek için yılda 129 dolar bir ücret ödemeniz gerekiyor, ancak bu tutarı bir veya iki gecelik ücretsiz konaklamada geri kazanabilirsiniz-tabi hangi ülkeye seyahat ettiğinize bağlı olarak.

 

İlginizi çekebilir

Yürüyerek Para Kazanma

Para Kazandıran Siteler

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir