Evden Çalışmak İsteyen Girişimcilere Tavsiyeler

Bugün birçok girişimci uzaktan çalışıyor. Bazıları evlerinden, bazıları paylaştıkları iş alanlarından, hatta kafelerden bile çalışanlar var. Teknoloji sayesinde çalışanlar hatta girişimciler bile günlük olarak ofis ile iletişim halinde olup esnek çalışma saatlerinden yararlanabiliyorlar. Ayrıca, ihtiyaç duyulduğu takdirde ulaşılabiliyorlar.

Evden çalışan herkes size bunun kendi avantajları olduğunu fakat aynı zamanda beraberinde getirdiği bir takım zorluklar olduğundan bahsedebilir. 1998 de işe başladığım zaman, sosyal medya ortaya çıkmamıştı ve hiç müşterim yoktu. O zamanlar çoğu arkadaşım bilinen çalışma yöntemlerini kullanıyordu, yani hepsi ofise gidiyordu.

6 yıl boyunca büyük bir otel için çalıştım ve her gün çevremde birçok insan olmasına alışmıştım. Evden çalışmaya başladığımda bu bana huzur verdi fakat çok yalnızdım. Sarı renkli miskin köpeğimden başka iletişim kurduğum biri yoktu ve bu fikirlerinizi paylaşacağınız birinin olmadığı anlamına gelir. Pijamalarımla saatlerce çalıştım ve kimse bunu denetlemiyordu. Sabahları çalışmak için kendimi çok zorladım ve böylece kendi kendimi disipline etmeye çalıştım.

Fakat bir süre sonra, kendime bir rutin yarattım ve bazı uygulayabileceğim yöntemler öğrendim. İşte işinize yarayacak ve evde çalışırken odaklanmanızı sağlayacak birkaç yararlı ipucu:

 

Kendinize belirli ofis saatleri koyun.

Evden çalışan birçok insan daha az yerine fazladan çalıştıklarını düşünür. Diğerleri belirli bir çalışma saatlerini uygulamakta çok zorlanırlar mesela bir gün çok az çalışıp diğer gün sabahlayabilirler. Bazı bölünmeler kaçınılmaz olur. Sizden beklenilen işler yoğun ve ek çalışma saatleri gerektirebilir. Tabi burada aile temel etkenlerden biridir, özellikle çocuklar gün boyu evdeyse.

Yapabildiğinizin en iyisini yapın ve çalışma saatlerinize bağlı kalın. İşiniz bittikten sonra işten ayrılmayı unutmayın, telefonunuzu sessize alın ve sessizliğin tadını çıkarın. Dinlenmeniz için kendinize süre verin böylece daha üretken olabilirsiniz.

 

Çalışma gününüzün planını yapın.

Çalışma gününüzü planlamak verimliliğinizi artıran en önemli etkenlerden biridir. Vücudunuzun en dinç olduğu saatler seçin ve ona göre çalışma saatlerinizi düzenleyin.

Eğer en iyi sabahları odaklanabiliyorsanız, saat 10 a kadar e-maillerinizi kontrol etmemek için dayanın. İşe başlarken ajandanızı hızlı bir şekilde gözden geçirmek verimliliğinizi artıracaktır.  Yapacağınız işleri önem sırasına göre listeleyin. Hatta mümkünse çalışma odanızın kapısını kapatın böylece çalıştığınızı ve rahatsız edilmek istemediğinizin sinyalini vermiş olursunuz.

 

Etki bırakmak için giyinin ( evde sadece köpeğiniz olsa bile )

Gün boyunca pijamalarınızla kalma fikri ilgi çekici de olsa bu iyi bir iş alışkanlığı değildir. Duş alıp kahvaltı ettikten sonra dişlerinizi fırçalayıp giyinmek özgüveninizi tazeler. Gündelik kıyafetleri tercih edebilirsiniz fakat salaş kesinlikle değil. Böylece ofis ve ev arasında geçişleriniz daha kolay olur, ikisi de aynı yerde olsa bile.

 

Kendinize bir çalışma ortamı hazırlayın.

Süreklilik evden çalışmak için çok önemli bir faktördür. Her gün aynı yerde çalışmaya özen gösterin, bu çalışma odası olarak kullandığınız bir yer, salonunuza yerleştirdiğiniz bir masa hatta yemek masası bile olabilir.

Çalışma alanınızın ihtiyaçlarınızı karşıladığından ve yaptığınız işle uyumlu olduğundan emin olun yeter. Etrafınızı size ilham veren ve mutlu eden eşyalarla süsleyebilirsiniz. Mesela sevdiğiniz çiçeklerle, bir müzikle ya da resimle.  Çalışma alanınızı her gün gitmekten zevk aldığınız bir yer haline getimelirsiniz. Böylelikle işinize daha iyi odaklanabilir ve elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz.

 

Mola verin.

Gün içerisinde kahvaltı için zaman belirleyin.  Masanızı temizleyin, biraz esneyin ve evin içerisinde yürüyün veya biraz dışarı çıkın.  Öğle arası verin ve gün orası öğününüzü unutmayın.

Biraz sosyalleşmeye ihtiyacınız varsa arkadaşlarınızla veya müşterilerinizle yemeğe gidebilirsiniz. Evden çalışmanın en önemli avantajı, esnek çalışma saatleridir. Mesela spor sizin için önemliyse spor salonuna gitmeniz sizi tekrar canlandırır ve daha verimli bir akşamüstü geçirmenizi sağlayabilir.

 

Dikkatinizi dağıtabilecek şeylerden uzak durun.

Yazımın başında da belirttiğim gibi evde çalışmanın en büyük dezavantajlarından birisi hesap verilebilirliğinin olmamasıdır. Yanınızda çalışan iş arkadaşlarınızın veya bir partnerinizin olmaması dikkatinizin kolayca dağılmasına sebep olabilir.

Evde her zaman sizi yolunuzdan çıkartacak, günlük olarak yapacağınız işler olacaktır. Bulaşık, çamaşır gibi ev işlerinizi ‘’ eve’’ gidene kadar erteleyin.

Sürekliliği olan bir üretim için gün boyunca odaklanmaya çalışın böylelikle daha verimli olabilirsiniz. Ayrıca, internetin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Maillerinize, sosyal medyaya ve işinizle alakası olmayan sitelere harcadığınız zamana bir limit koyun.

Gerekirse telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan bir zamanlayıcı ayarlayın. Başarınızın önüne geçecek aktivitelere paranızı ve zamanınızı harcamayın.

 

İlginizi çekebilir

Evde para kazanmanın yolları
Düzenli işlerine devam ederken kendi işlerini kuran girişimcilerden 7 ders
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir