Evden veya İstediğiniz Yerden Çalışarak Para Kazanabileceğiniz 5 Meslek

Kafa dengi iş arkadaşlarıyla aynı ofiste çalışmak keyifli olsa bile istediğiniz yerden çalışarak para kazanmanın sağladığı avantajlar şüphesiz daha caziptir.

Eğer hedefiniz düzenli bir gelir elde etmek ve dilediğiniz yerden çalışabileceğiniz bir işe sahip olmaksa bunun için ideal bir zaman diliminde yaşıyoruz. Zira artık internetin varlığıyla bazı mesleklerde ofis ortamında çalışmak zorunda değilsiniz.

İnternette “evde çalışarak” nasıl para kazanabileceğinizi gösteren pek çok yazı mevcut. Ancak bu yazılar genelde uzun vadeli çözümler sunmamakta.

Biz bu yazıda evden (ya da dilediğiniz yerden) çalışarak düzenli ve sabit bir gelir etmek için dikkate alabileceğiniz tam zamanlı 5 işten bahsedeceğiz.

 

1. Metin Yazarlığı

Eğer yazmayı seviyorsanız ve kaleminiz kıvraksa yazarlık mesleğini düşünebilirsiniz. Bilhassa İngilizce biliyorsanız metin yazarlığı ve çevirmenlik bağlamında pek çok iş fırsatı mevcut.

Metin yazarlığı hemen her sektörün ihtiyaç duyduğu bir meslektir. Şirketler, ürettikleri ürün ya da hizmeti satabilmek için ürün hakkında tanıtım yazılarına ihtiyaç duyarlar. Piyasaya sunacakları ürünün kullanım kılavuzunu hazırlaması için metin yazarlarına ihtiyaç duyarlar. Bu bakımdan reklam, pazarlama, içerik pazarlaması gibi alanlarda mutlak surette metin yazarlarına gerek vardır.

Eğer satış bazlı metin yazmak sizin tercihiniz değilse, dergi ve bloglar için de yazılar yazabilirsiniz. Özellikle makale bazlı içerik üreten web sitelerinin “Kariyer” bölümleri üzerinden başvuruda bulunabilir, internet siteleri için de içerik üretebilirsiniz.

Eğer bunlara ek olarak blog yazarlığını da düşünebilirsiniz. Belli bir temaya odaklanan blog siteleri açarak burada insanlara faydalı olabilecek, Google’da aranma düzeyi yüksek yazılar yazarak da sitenize trafik çekebilir ve dolayısıyla Google Adsense üzerinden reklam kazancı elde edebilirsiniz.

Velhasıl, konu yazarlık olunca pek çok para kazanma fırsatı bulunmaktadır.

 

Evde Çalışan Bir Yazar Olarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Ünlü edebiyatçı Neil Geiman iyi bir yazarı şöyle tanımlıyor: “Bir yazarın işi dakik olmak, her zaman kaliteli şeyler yazmak ve cana yakın olmaktır. Eğer bu üç özellikten ikisine sahipseniz başarılı bir yazar olmanız mümkündür.”

Yazar olarak hayatınızı kazanabilmek için gelen ret maillerine alışmanız gerekir. Başvuru yaptığınız yerlerden olumsuz cevap gelmesine ya da hiç cevap gelmemesine razı olmanız gerekir. Neil Geiman’ın da dediği gibi üç özelliğin ikisine “fit” olmayın. Eğer piyasada aranan bir yazar olmak istiyorsanız dakikliğe, kaliteli içerik üretmeye ve cana yakın olmaya özen gösterin.

Online ortam için içerik üreten bir yazar olarak temel bilgisayar bilgilerine de sahip olmanız önemlidir. Kimse sizden “hackerlık” düzeyinde bilgisayar bilmenizi beklemez, ancak yine de yazınıza link eklemeyi, başlık atmayı, fotoğrafları boyutlandırmayı bilmeniz gereklidir.

Eğer yazarlıktan para kazanmayı düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk iş, önce kendinize ait kaliteli bir yazı portfolyosu oluşturmak ve başvurularınızda bu portfolyoyu sunmaktır.

Bu noktada İngilizce bilmek size büyük avantaj sağlayacaktır. Yazacağınız yazılarda araştırma yaparak daha zengin bir içerik oluşturmanız için İngilizce araştırma yapabiliyor olmanız kesinlikle önemli bir vasıftır.

Meslek sahiplerinin ortalama maaşını gösteren Payscale.com sitesine göre ABD’de bu işi “evden” yapan bir kişi aylık ortalama 4000 dolar kazanmakta.

 

2. Video Editörlüğü

Günümüzde sosyal medyanın, özellikle de Youtube’un altın çağlarını yaşıyor olması videonun da önem kazanmasını beraberinde getirmiş durumda. Hemen her şirket ve kurum, Youtube’da yer almaya çalışıyor. Özellikle videolu reklamlar, şirketlere daha çok trafik sağladığı için video bazlı içeriğe de ilgi atmış durumda.

Bu bakımdan şirketlere ve şahıslara, insanların izleyeceği ve beğeneceği videolar üreterek, diğer bir deyişle video editörü olarak da oturduğunuz yerden para kazanabilirsiniz.

Bunun için Photoshop, Adobe Premiere ve Adobe After Effects yüklü bir bilgisayar ve şahane fikirlerinizin olması yeterlidir.

 

Evde Çalışan Bir Video Editörü Olarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Video üretmek, yazı yazmaktan daha maliyetli bir iştir.  Işıktan sese, kurgudan animasyona video üretiminin farklı dallarında deneyim kazanarak video editörü olarak çalışabilirsiniz. Güncel trendleri takip etmeniz de yine üreteceğiniz içeriklerin kalitesini artırabilecek bir unsurdur. Yani vlog nedir, Facebook Live nedir, Instagram stories nedir, bunları biliyor olmanız gerekir.

Üreteceğiniz içeriğin türü tamamen size kalmıştır. Bir şirket için tek başınıza “viral” videolar hazırlayıp onlarca kişinin üreteceği bir reklam filminden daha çok ses getirebilirsiniz. Bu hem şirket açısından daha az riskli ve daha az maliyetli bir iş olur; hem de size çalışma özgürlüğü sağlar.

Bu noktada Youtube üzerinden içerik üreticilerinin (content creator) çalışmalarına bakarak video editörü olarak çalışan insanların ne tür şeyler yaptığını görebilirsiniz.

Video editörlüğü, kurguculuk, animasyon, video üretimi gibi konularda yine Youtube üzerinden binlerce kaliteli eğitim videosu izleyerek becerilerinizi artırabilirsiniz.

Meslek sahiplerinin ortalama maaşını gösteren Payscale.com sitesine göre ABD’de  “evden” çalışan bir video editörü aylık ortalama 4000 dolar kazanmakta.

 

3. Bilgisayar Programcılığı

Bilgisayar programcılarının işi bilgisayar başında oturup mobil uygulama, oyun, web sitesi, program yazmaktır. Yani tamamen bilgisayar başında oturarak yapılan bir işten söz ediyoruz. Dolayısıyla bilgisayar programcısı, bilgisayarın olduğu her yerde çalışabilir. Zaten Quartz.com’un yaptığı araştırmaya göre günümüzde yazılım alanında çalışan insanlar, evden çalışmaya daha çok yönelmeye başlamış durumda.

Eğer global bir yazılım şirketinde (mesela Google!) çalışıyorsanız şirketin altyapısı ve iletişim ağı oturmuş demektir. Bu da ofiste çalışmak zorunda olmadığınız anlamına gelir. Uzaktan çalışma sistemi ise hem şirketler hem de çalışanlar açısından faydalı bir durumdur. Çalışanlar her gün trafikle uğraşmak zorunda kalmaz; şirketler ise elektrik faturası, öğle yemeği gibi konularda belli bir maliyetin altına girmek zorunda kalmaz.

 

Evde Çalışan Bir Bilgisayar Programcısı Olarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Bazı büyük şirketler, pek çok departmanda haftanın en az bir günü çalışma serbestisi uygulamaktadır. Yani büyük ve kurumsal şirketlerde cuma günü evden çalışmak yaygın bir uygulamadır. Bu açıdan tamamen evden çalışmak istiyorsanız küçük şirketler daha iyi bir seçenek olabilir. Zira tamamıyla evden çalışıyor olmak küçük bir şirketin ofis kiralama maliyetinden kurtulması anlamına gelir. Özellikle yazılımcıya ihtiyaç duyan startup’lar ve küçük şirketler iş bulmak için bakılması gereken ilk yerlerdir.

Çalışma yöntemi olarak ise şirketin bilgisayar sistemine VPN ile girmek yaygın bir yöntemdir. Şirket içi haberleşme için Trello, Slack gibi uygulamalar da yine yaygın olarak kullanılır.

Meslek sahiplerinin ortalama maaşını gösteren Payscale.com sitesine göre ABD’de  “evden” çalışan bir yazılımcı aylık ortalama 5000 dolar kazanmakta.

 

4. Sanal Asistanlık

Pek çok şirket, çalışanlarının evden çalışmasına müsaade ediyor. Yönetici asistanlığı da bu durumdan azade değil elbette. Sanal asistanlık bir kişinin günlük hayatı, randevuları, rezervasyonları, kişiler arası iletişimi gibi konularda o kişinin asistanlığını yapmak demektir. Bunun için bir ofiste çalışıyor olması da gerekmez. Tüm bu saydığımız görevleri internet ortamında yapmak mümkündür.

Kısaca, iyi bir sanal asistan sorumlu olduğu kişi ya da kişilerin çalışma hayatındaki işlerini kolaylaştırır, çalışma hayatını verimli hale getirir.

Sanal asistanlık konusunda faaliyet gösteren Belay Solutions’un CEO’su Bryan Miles, bir şirketin neden sanal asistana ihtiyaç duyduğunu şu 3 maddeyle anlatıyor:

İletişimi geliştirmek: Mail kutusunda biriken onlarca e-maili cevaplamanın,  fatura-rezervasyon-bilet gibi şeylerle uğraşmanın çalışma hayatında verimliliği düşürdüğü bilinen bir gerçek. Bu bakımdan sanal asistana sahip olmak, maillerin ve diğer işlerin zamanında halledilmesi anlamına gelir. Sanal asistan şirketin yöneticisi adına önemli mailleri cevaplar, müşterilerle direkt ve seri bir biçimde iletişime geçer.

Zaman kazanmak: Yapılacaklar listesindeki birçok işi sanal asistana havale etmek, şirket yöneticisine daha önemli işlere odaklanması için zaman kazandırır. Yöneticinin halletmesi gereken ancak çok da hayati olmayan işleri sanal asistanın devralması, o kişinin dikkatinin dağılmasını önler.

İş hayatını optimize etmek: Sanal asistan, şirket için serbest oyuncu görevi görür. Yapılması gereken işlerin bir bölümü tamamen ona havale edilir. Böylece çalışanların pek çoğu sadece kendi işlerine odaklanırlar. Kendi görev tanımlarında yer almayan günlük işler, sanal asistan tarafından yapıldığı için şirket içindeki çalışma düzeni de verimli hale gelir.

 

Evde Çalışan Bir Sanal Asistan Olarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Şirket için önemli bilgilerin, şifrelerin vs. yabancı birine emanet edilmesi fikri, pek çok şirket açısından hala kabul edilebilir bir şey değildir.

Bu nedenle eğer sanal asistan olarak para kazanmak istiyorsanız, öncelikle çalışacağınız şirketin ya da kişinin güvenini kazanmanız gerekir. İşveren tarafından dakiklik, sağlıklı iletişim ve organizasyon becerileri, nezaket gibi konularda güvenilir bir imaja sahip olmak, sanal asistanlık işi yapabilmek bakımından çok mühimdir.

Ayrıca Microsoft Office ve benzer programları kullanabiliyor olmanız da bu iş için olmazsa olmaz bir özelliktir.

 

5. Sosyal Medya Yöneticiliği

Sosyal medya yalnızca arkadaşlarınıza komik videolar gönderdiniz bir alan değil. Aynı zamanda yüzbinlerce marka ve şirketin birbiriyle yarıştığı bir pazarlama mecrası. Eğer markalara sosyal medya alanında destek olabilecekseniz, sosyal medya yöneticiliği ve danışmanlığı mesleğini dikkate alabilirsiniz.

Bir sosyal medya yöneticisinin, işlerini yaptığı şirketin kimliğini ve dilini bilmesi büyük önem taşır. Örneğin Tadım Kuruyemiş’in sosyal medya yöneticisi ile Tekbir Giyim’in sosyal medya yöneticisinin dili, üslubu, sosyal medya kullanım stratejileri farklı olmak durumundadır.

Sosyal medya yöneticili işini evden yaptığınızda kendinizi şirketten izole edilmiş hissetmeniz söz konusu olabilir. Ancak sosyal medya yöneticisi, şirkette olup bitenlerden birebir haberdar olmalıdır. Neyin tanıtılacağı, hangi ürünlerin piyasaya sürüleceği, ürün ve hizmetlerin detayları konusunda bilgi sahibi olmalı; insanlara bu yenilikleri etkileyici bir biçimde aktarabilmelidir.

Sanal asistanlıkta olduğu gibi sosyal medya yöneticiliğinde de iletişim ve organizasyon becerileriniz kuvvetli olmalıdır. Facebook, Twitter, Instagram gibi mecralarda; sosyal medya araçlarında ve arama motoru optimizasyonunda (SEO) deneyim sahibi olmak şarttır. Sosyal medya kampanyalarının etkili olabilmesi, hedef müşteri kitlesine ulaşılabilmesi için analiz araçlarının etkili bir şekilde kullanılması çok önemlidir.

 

Evde Çalışan Bir Sosyal Medya Yöneticisi Olarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Entrepreneur.com’un sosyal medya yöneticisi Andrea Hardalo, gerektiğinde ofise gelmeden de bu işi yürüten bir kişi olarak sosyal medya yönetimi konusunda şu üç tavsiyede bulunuyor:

İçeriğin miktarını belirleyin: İçerik dengesini iyi yakalamak gerekir. Gün içinde aşırı twit atar, Instagram’a aşırı fotoğraf yüklerseniz insanlar bundan bunalıp takibi bırakabilir. Ancak yeterince içerik yüklemediğinizde de potansiyel fırsatları kaçırabilirsiniz. Bu nedenle kullanacağınız sosyal medya sitelerine göre haftalık ve aylık içerik planı çıkarmak en iyi yöntemdir.

Özgün olun: İnsanların inandıkları şeyleri ifade etmeleri ve inanmadıkları şeyleri çeşitli nedenlerle ifade etmeleri arasındaki farkı sosyal medyada zaman geçiren pek çok insan anlayabilir. Bu nedenle temsil ettiğiniz marka ve takipçi kitlenizin değerlerini bilmeli; bu değerlerin kesişiminde yer alan özgün gönderiler paylaşmalısınız.

Etkileşime girin: Sosyal medyanın en önemli özelliği “sosyal” olmasıdır, yani herkesin birbiriyle etkileşime girme potansiyeline sahip olmasıdır. Bu durumu lehinize kullanmayı öğrenin. Müşteriler ve takipçiler, sözlerinin duyulmasından ve dinlenmesinden hoşlanırlar. Bu açıdan takipçilerle etkileşime girmeli, onların sorularını cevaplamalı ve onlardan geri bildirim talep etmelisiniz.

Bunları yaparak temsil ettiğiniz markanın sosyal medyadaki varlığını güçlendirebilir, bu sayede markanın satışlarını ve kazancını artırabilirsiniz.

Meslek sahiplerinin ortalama maaşını gösteren Payscale.com sitesine göre ABD’de  “evden” çalışan bir sosyal medya yöneticisi aylık ortalama 4000 dolar kazanmakta.

 

Evden Çalışmak Parlak Bir Geleceğe Sahip

Evden, yatağınızdan, kafeden, deniz kenarından, seyahat ettiğiniz Avrupa şehrinden çalışmak büyük bir nimet. Üstelik günümüzde, hiçbir dönem olmadığı kadar kolay. Bu yazıda ele aldığımız meslekleri ve diğerlerini dilediğiniz ortamdan yürüterek kendinize uygun bir kariyer edinebilirsiniz. Özellikle internetle alakalı bir meslek seçerseniz dizüstü bilgisayar, internet bağlantısı ve yetenekleriniz, para kazanmanız için yeterlidir. Hangi mesleği seçtiğinizden bağımsız olarak yine de çalıştığınız şirketteki gelişmelerden haberdar olmanız önemlidir. Evden ya da dilediğiniz yerden çalışarak özlük haklarından yararlanmak; trafikten, kardan, ayazdan, sıcaklardan etkilenmeksizin ev konforunda çalışmak 21. yüzyılın sunduğu en büyük nimetlerden biri…

 

İlginizi çekebilir

Evde Para Kazanmanın Yolları
Dünyanın Herhangi Bir Yerinden Yürütebileceğiniz İş Fikirleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir