Gelecekte En Çok İhtiyaç Duyulacak Meslekler

10 yıl önce akıllı telefonlar yoktu, sosyal pazarlama yemekli davetlerde yapılırdı ve Google henüz fiili değildi. Diğer taraftan teknolojideki hızlı ilerlemeler, küresel ısınma, yaşlanan nüfus ve nüfus patlaması geleceğimizi şekillendirmekte büyük rol oynamaktadır. 10 ila 20 sene sonra bazı işler unutulup gidecek ancak yüksek talepli bir sürü yeni iş ve meslek ortaya çıkacak.

Sizler için gelecekte en çok ihtiyaç duyulacak meslekleri araştırdık:

 

 

1 – İstatistik analisti

is-plani-hazirlama

Ne zaman kredi kartınızı kullansanız veya bankanızdan kredi alsanız bütün bilgi büyük veri ambarlarında depolanır. Günümüz şirketleri veriye boğuluyor ve çoğu bu verileri nasıl bulacaklarını ve kullanacaklarını bilmiyor. Google’ın baş ekonomisti Hal Varian 10 sene sonra istatistik uzmanlığının hem talep göreceğini hem de çekici bir iş fırsatı olacağını belirtmiştir.

 

2 – Siber güvenlik uzmanları

online-is

Elektronik veri, iş yapmanın ayrılmaz bir parçası haline geldiğinden hackerların sayısı da aynı oranda artmaktadır. Bu siber suçlular, askeri sırları çalmaya veya insanların kimliklerini ele geçirmeye çalışırlar. Siber uzayın 10 binlerce uzmana ihtiyaca olduğu halde ne yazık ki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi raporlarına göre bu alanda sadece 1000 eğitimli uzman vardır.

 

3 – Biyomedikal mühendisleri

ilac-firmasi-nasil-acilir

Bilim ve tıpla ilgileniyorsanız şanlısınız. Yeni görüntüleme teknikleri ve yapay organlar gibi tıbbi gelişmelerde büyük rol oynayan biyomedikal mühendislik alanının 2018’e kadar %72 oranında büyümesi bekleniyor.

 

4 – Sürdürülebilirlik profesyonelleri

yatirim-yapilacak-islerŞirketler çevreci olmaya ve kurumsal sosyal sorumluluklarını arttırmaya çalıştıklarından sürdürülebilirlik alanındaki profesyonellere olan talep artıyor. İçecek devi Coca-Cola geri dönüşüm ve iklim koruma gibi çevresel konuları denetlemek için 2011 yılında sürdürülebilirlik müdürü atadı.

 

5 – Sağlık ve bakım yardımcıları

yasli-bakim

Yaşlanan nüfus ve sağlıklı yaşamla ilgili artan bilinç sayesinde kişisel bakım ve sağlık yardımcılarına olan talep gün geçtikçe artmaktadır. İş Gücü İstatistikleri Bürosu her iki iş için de talebin 2020’ye kadar yaklaşık olarak %70 oranında artmasını bekliyor.

 

6 – Genetik danışmanları

dna-firmasi

DNA testlerinin ve analizlerinin fiyatı hala çok yüksek olsa bile yavaş yavaş birçok insanın karşılayabileceği seviyeye geliyor. Bu bilgi ile ne yapacaklarını bilmeyen insanlara yardımcı olacak genetik danışmanlarını büyük fırsatlar bekliyor. Özellikle de insanları, hayatlarıyla ilgili verilmesi gereken zorlu kararlar bekliyorsa.

 

7- Beslenme uzmanı

fast-food-yiyecek

Dünyadaki obezite salgınında herhangi bir yavaşlama yok ve beslenme uzmanlarına olan talep ortalamanın çok üstünde. Türkiye Obezite Araştırma Derneği’nin verilerine göre, Türkiye’de nüfusun %32’den fazlası obez ve bu tehlike çocuklara da sıçramış durumda. Bu sebeplerden ötürü, beslenme uzmanlarına duyulan ihtiyaç yakın gelecekte büyük oranda artması bekleniyor.

 

8 – LEED sertifikalı mimarlar

yesil-catili-ev

Ekonomik durgunluk nedeniyle yeni bina inşaatları yavaşlasa da insanlar evlerinin çevre dostu olmasını istiyor. LEED olarak bilinen Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik sertifikasına sahip mimarlara olan talep artacak. Bu mimarlar çevre duyarlılığını son model bina tasarımı ile harmanlamak için eğitiliyor.

 

9 – Veteriner teknoloji uzmanları ve teknisyenler

veteriner

10 sene önce evcil hayvan sigortası ile dalga geçenler şimdi evcil hayvanlarına bu sigortadan yaptırıyor. Kendilerine yoldaşlık etmeleri için yavru köpek alan insanların sayısı her geçen gün daha da arttığından veteriner teknoloji uzmanlarına ve teknisyenlerine de daha çok ihtiyaç duyulacak.

İşsiz kalmak istemeyenler ve ödüllendirici bir meslek seçmek isteyenlere özel gelecekte en çok aranacak meslekleri araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Geleceğin çılgın meslekleri
En çok kazandıran meslekler
Dünyanın en iyi meslekleri
Dünyanın en ilginç meslekleri
Meslek seçimi nasıl yapılır?
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir