eBay’de Nasıl Satış Yapılır?

İster büyük bir işletmeniz olsun ister evinizdeki eşyaları satacak olun, eBay evinizde oturarak dünya çapındaki alıcılara ulaşmanın en iyi ve en kolay yoludur.

eBay’de satış yapmaya başlamak şaşırtıcı derecede kolaydır. eBay’i kullanan 181 milyon potansiyel alıcı vardır ve listelediğiniz ürünleri en kısa sürede satmaya başlayabilirsiniz.

İşte sizlere, ebay’de nasıl satış yapacağınız konusunda hiçbir yerde bulamayacağınız altın değerinde bilgiler:

 

Başlarken

1 – Siteyi keşfedin

eBay.com’a giriş yapın. İngilizceniz yok ise google translate özelliğinden faydalanabilirsiniz.

eBay’in arama özelliklerini deneyin ve birkaç listeyi gözden geçirin. eBay’in arama fonksiyonunun nasıl çalıştığına aşina olmanız daha iyi listeler hazırlamanıza yardımcı olur.

Arama sonuçlarının en üstünde gözüken listelere özellikle dikkat edin. Bunlar en fazla teklif alanlar ürünlerdir.

2 – İyi bir hesap ismi bulun

eBay size bir isim verir ancak satış amacına uygun bir isim bulmanız daha avantajlıdır. Saldırgan veya sattığınız şeylerin değerini düşürecek herhangi bir isimden uzak durun.

İsminiz en az iki karakterden oluşmalıdır ve @,’,<,> ve & hariç boşluklar veya semboller içermemelidir. Küçük harflerden oluşmalıdır.

eBay ne kullanıcı adı olarak internet sitelerinin veya e-posta adreslerinin kullanılmasına ne de “ebay” kelimesinin kullanılmasına izin vermez. Bu eBay çalışanı gibi görünmeye çalışan kullanıcılara veya müşterilere eBay aracılığıyla daha az itibarlı sitelere yönlendirmek isteyen kullanıcıları engellemek için uygulanmaktadır.

Sahip olmadığınız marka ismi kullanmayın.

Nefret dolu veya müstehcen isimler eBay tarafından bloke edilir.

Birçok insan eBay kullandığı için istediğiniz ismin alınıp alınmadığını kontrol edin ve istediğiniz ismin alınmış olma ihtimaline karşılık alternatif isimler bulun.

Kullanıcı adınızı daha sonra değiştirebilirsiniz ancak bunun her 30 günde bir yapabilirsiniz ve bunu çok sık yaparsanız devamlı müşterileri kaybedersiniz.

3 – eBay hesabı oluşturun

eBay’in ana sayfasına gidin ve sayfanın üstüne yer alan “kayıt ol” veya “register” linkine tıklayın. İsminizi, geçerli e-posta adresinizi girmeli ve bir şifre yazmalısınız. Bunu yaptıktan sonra kullanıcı adı seçmeniz istenir.

eBay girmiş olduğunuz e-posta adresine e-posta gönderir. Hesabınızı onaylamak için e-postadaki talimatları takip edin.

Var olan bir işiniz varsa iş hesabıyla da kayıt yapabilirsiniz. Kayıt ol sayfasının üstündeki “iş hesabı aç” linkine tıklayın. İşletme adınızı ve diğer ek iletişim bilgilerini girin.

4 – Ödeme yönteminizi seçin

eBay alım ve satım işlemleri için bir sürü ödeme seçeneği sunar ancak en popüler olan Paypal’dır. eBay’in sitesindeki linkleri takip ederek veya www.paypal.com’u ziyaret ederek Paypal hesabı açın.

Paypal ile başlamak iyi stratejidir. Satış sürecine hakim olduktan sonra veya müşteriler alternatif ödeme seçenekleri talep ettiğinde ödeme seçeneklerinizi genişletebilirsiniz.

Banka hesap bilgilerinizi girmeniz gerekecek, bu nedenle buna hazır olun.

eBay satıcının internet ticari hesabı aracılığıyla ProPay veya Skrill, Kredi /Hesap kartı ile yapılan ödemeleri de kabul eder.

Başka seçenekleri de araştırmak isteyebilirsiniz ve kendiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz. Kabul edilebilir olanları görmek için eBay’in kabul edilen ödeme politikalarını inceleyin.

5 – Birkaç küçük ürün alarak itibar kazanın

eBay’in kendini güvenilir pazar olarak konumlandırmasındaki en büyük etken alıcıları ve satıcıları birbirlerine geribildirim bırakma konusunda teşvik etmesidir. Alıcılar satıcıların geri bildirimlerine bakarlar ve profilinize artı puan eklemenin en hızlı yolu birkaç şey almaktır.

İhtiyacınız olan veya istediğiniz birkaç ürün alın ve alıcı olarak iyi geribildirim almak için hızlı bir şekilde ödeme yapın. Tekrar satabileceğiniz şeyleri alırken endişelenmeyin. Burada önemli olan eBay topluluğunun bir üyesi olarak güven kazanmaktır.

Olası alıcılar geribildirimi olmayan yeni bir satıcıyı fark ederler, sizin ürkek bir satıcı olduğunuzu düşünürler ve ürünlerinizi alırken tereddüt edebilirler.

6 – Profil sayfanızı düzenleyin

Küçük şeyler satacaksanız ayrıntılı bir profilinizin olması gerekmez ancak resim ve biraz bilgi eklemek alıcıların gözünde meşru bir satıcı olarak algılanmanıza yardımcı olur.

Daha pahalı şeyler satacaksanız – özellikle de yeni bir satıcıysanız – kendinizle ilgili daha fazla bilgi vermeniz önemlidir.

İnsanlar bu bilgileri okudukları için koleksiyoncu, perakendeci ve belirli ürünlerle ilgili bilgi birikimi olan bir insan olduğunuzu göstermek için referanslarınızı açıklamalısınız.

 

Ne satmak istediğinize karar verin

ne-is-yapabilirim

1 – Bildiğiniz bir şey satın

eBay koleksiyonculara ve amatörlere hizmet vermektedir ve ürünlerinizi sergilemek için en iyi yer olmaya devam etmektedir. Belirli bir kategorideki nadir bulunan ürünleri bulma konusunda iyiyseniz bu ürünlerde uzmanlaşabilirsiniz.

2 – Neyi satamayacağınızı bilin

İnsan vücudu parçaları, uyuşturucular, canlı hayvanlar ve yasadışı hizmetler gibi yasal olmayan ve tehlikeli ürünlere izin verilmez. Sadece yetişkinler kategorisindeki ürünler gibi sınırlandırılmış ürünlerden satabilirsiniz. Hesabınızın askıya alınmasını ve hatta kalıcı olarak yasaklanmasını engellemek için eBay’in yasaklı ve sınırlı ürünler politikasını inceleyin.

3 – Sahip olduğunuz şeylerle veya küçük ölçekli başlayarak riski minimuma indirin

Ne satacağınızdan emin değilseniz birkaç satış yapmadan envanter oluşturmak riskli olacaktır. Satışların nasıl gittiğini görmek için birkaç küçük ürün listelemekle başlayın. Kullanmadığınız şeylerle başlayın veya denemek için birkaç ürün seçin.

Envanteri doldurmadan önce deneme yapmanız çok önemlidir. Kar etmek için ürünlerinizi yeteri kadar yüksek fiyattan satamayabilirsiniz veya envanterinizdeki ürünler elinizde kalabilir.

Koleksiyonlarınızdan veya işlerinizden oluşan bir envanteriniz varsa harekete geçmeye hazırsınızdır! Birkaç satış yapmanız eBay’de satacağınız ürünlerle ilgili en iyi yaklaşımı belirlemenize yardımcı olacaktır.

4 – Ürünleri nasıl tedarik edeceğinizi hesaba katın

Genelde ne satacağınız ne bulduğunuza göre değişir. eBay için bir şeyler tedarik etmek zaman alabilir ve çaba sarf etmeniz gerekebilir. Bu nedenle içinize sinecek ve keyif alacağınız bir tedarik yöntemi bulmanız önemlidir.

eBay kelepir ürünler bulmak için iyi bir yerdir. Bazı insanlar az değer biçilmiş, kötü sunulan veya yanlış başlığa sahip ürünlere bakarlar.

İkinci el satışlar ilginizi çekiyorsa eBay başlamak için en uygun yerlerden biridir. Aldığınız şeyden geri dönemeyeceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle satılamaz şeyler almamaya dikkat edin.

İndirim ve outlet mağazaları kelepir ürünler bulmak için iyi yerlerdir ve ürünü satamazsanız iade politikası avantajlarından faydalanabilirsiniz.

5 – Her ürünün listelenmesi için ne kadar zaman harcayacağınızı belirleyin

Resimler çekmeniz, açıklamalar yazmanız ve sattığınız her ürünü nasıl göndereceğinizi hesaplamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Bu zaman alacağından benzer ürünleri ve kolay fotoğraflanan ve açıklanan ürünleri satmanız daha etkili olacaktır.

Toptan satılan veya benzer özellikler taşıyan ürünler bulmaya çalışın. Böylelikle kendiniz için liste şablonları veya çoklu ürünler için sadece bir liste yaratabilirsiniz.

Kolay açıklanan ve fotoğraflanan ürünler arayın. Popüler ürünlerin açıklamaları genelde kısa olur çünkü insanlar onları gözden geçirdiğinden ne olduklarını bilirler.

Aynı şekilde gönderebileceğiniz ürünlere bakarsanız hızlı şekilde paket yapabilirsiniz ve nakliye malzemeleri üzerinden toptan indirimler alabilirsiniz.

6 – Kargo ve depo lojistiklerini hesaba katın

Büyük ve ağır ürünlerden kar etmek zordur çünkü kargo pahalı olur ve çok yer kaplarlar.

Alıcılar kargo dahil ürünün toplam maliyetine bakarlar. Bu nedenle kargo masrafı bir ürünü makul fiyattan satabilmek için hesaba katılması gereken bir faktördür.

Alanı önemli bir konu olarak iyice düşünün. Bir şeyler satarken evinizi kullanmanız genel masrafları azaltır ancak stoğunuz fazla yer kaplamaya başlarsa hayatınız eskisi gibi olmaz. Ürünleriniz için ve sarmak, paketlemek ve depolamak için bir odanız var mı?

7 – Envanterinizi hızlı bir şekilde nasıl tüketebileceğinizi hesaba katın

Trendlerin hızla değiştiğinin ve ürünlerin elinizde kalabileceğinin farkında olun.

8 – Nelerin popüler olduğunu bilin

Açıkçası bir ürün ne kadar popüler olursa o kadar çok insan o ürünü araştırır ve teklif verir. Bu ustalık gerektirir ve başarılı satıcılar neyin satılacağını sezgisel olarak bilirler. Ancak eBay’in nelerin popüler olduğunu saptayan bazı araçları vardır.

eBay’in popüler ürünler sayfasını kontrol edin. Ürünler; marka kıyafetler, elektronikler, altın mücevherler, moda aksesuarlar ve futbol tişörtleri de dahil burada listelenir.

Satışı tamamlanmış listelere bakın. Bu, kaç tane ürün satıldığını, ne zaman satıldığını ve ne kadara satıldığını görmenizi sağlar. Mobil cihazınıza eBay uygulamasını yükleyin. Bir mağazaya veya ikinci el ürünlerin satıldığı bir dükkana girerseniz ve ne alacağınızdan emin olamazsanız uygulamadan faydalanabilirsiniz.

Bir şey popülerse birçok satıcının bu ürünü sattığının farkında olmanız gerekir. Pazarın doyduğu bir ürünü satmaya çalışmak zordur çünkü arama sonuçlarının içinde kaybolmak çok kolaydır ve fiyatlar çok ucuzdur. Bu nedenle küçük bir satıcı olarak kar etmeniz neredeyse imkansızdır.

 

eBay’de satış yapmaya başlayın

internette-urun-satmak

1 – Pazarı araştırın

Satmak istediğiniz ürünleri eBay’de araştırın ve listeleri okuyun, özellikle de iyi fiyata satılarak tamamlan listeleri veya bir sürü teklif alan güncel listeleri.

Olası alıcı olarak size en faydalı gözüken bilgileri veya fotoğrafları not edin. Aynı türdeki bilgiler olası alıcılarınız için de faydalı olacaktır.

Sizi satıcı olarak güvenilir yapacak şeyleri düşünün ve satışlarınız ve profiliniz aracılığıyla aynı güvenilirlik duygusunu nasıl ileteceğinizi düşünün.

2 – Sisteme girin ve “Benim eBay’im” veya en üstteki ana sayfa aracılığıyla satışa basın

3 – Listeniz için başlık girin

Bu başlık açık arttırmanızın cephesi olacaktır. İyi bir başlık hem olası alıcılara listenizle ilgili yeterli bilgi vermenizi sağlar hem de insanların ilgisini çeker.

İlgili bütün kelimeleri girin ve kelimeleri doğru yazın. Başlıkta yetersiz bilgi olması daha küçük bir alıcı grubunu ve/veya teklifçileri etkileyecektir.

Kelimeler alakalı olsun. “Harika” veya “havalı” gibi kelimelerden uzak durun. Oldukça küçük bir alanınız olduğu için bu alanı insanların aradığı şeyler için kullanın.

Alanınız varsa alternatif ifadeler kullanabilirsiniz. Örneğin iPod satıyorsanız başlığınıza “MP3 player” ekleyin. Ancak eBay’in araması değişken cümleleri de otomatik olarak yakalar, açık arttırma başlığının yanı sıra kategori isimlerini de kontrol eder. Belirli ifadeler kullanarak araştırma yapın ve açık arttırmaların başlıklarını inceleyin.

4 – Ürün fotoğrafları güzel olsun

İyi fotoğraflanmış ürünler satılırken kötü fotoğraflanmış ürünler müşterileri iter. Yoksa ucuz bir dijital fotoğraf makinesi veya kameralı telefon alın. Listenizde en az bir tane fotoğraf olsun. Birden fazla fotoğraf olması alıcının size karşı olan güvenin artmasına yardımcı olur.

Fotoğrafları çekerken ışık iyi olsun. Mümkün olan yerlerde flaşı kapatın ve gün ışığı kullanın; dışarı çıkın veya pencere önünde çekin.

Daha iyi görünmesi için gerekirse fotoğrafları döndürün veya kırpın ve fotoğraf kalitesini arttırmak için fotoğraf düzenleme yazılımı veya eBay’in fotoğraf editörünü kullanın.

Mümkün olduğunca çok fotoğraf çekin. Faydalı olacağını düşündüğünüz her açıdan ürünü fotoğraflayın.

Kirli veya rahatsız edici bir arka plan kullanmayın ve yakınlardaki bütün dağınıklardan kurtulun. Güzel, temiz ve nötr bir arka plan için bir sayfa beyaz kağıt kullanın.

Diğer listelerdeki fotoğrafları veya internetteki fotoğrafları asla kopyalamayın. Sahtekarlık ve ikiyüzlülükten uzak durun. Bu telif hakkı ihlalidir ve telif hakkı bildirimi olsun yada olmasın kabul edilemez.

5 – Ürün açıklaması girin

Gerekli bütün bilgileri yazın. Üretici, uygunluk, boyut, ağırlık, renk ve koşulları buna dahildir.

Fazla bilgi ekleyerek bir şeyi olduğundan daha üstün göstermeye çalışmayın. Alıcı ihtiyacı olan bilgiyi üstünkörü okuyacaktır ancak istediği bilgiyi bulamazsa anında “geri” ikonuna basacaktır. Ekstra bilgi arama motorlarının listenizi bulmanıza yardımcı olur.

Listenin yanına veya başına en önemli bilgileri yazın.

Tasarım basit olsun. Bazı satıcılar listelerini alakasız unsurlarla karmaşık hale getirir ve bu da okumayı zorlaştırır. Resimlerin ve metnin sizin adınıza konuşmasına izin verin.

Listeniz için kısmen büyük, okuması kolay metin fontları seçin ve aşırı hareketlilikten, çarpışan renklerden ve diğer dikkat dağıtıcılardan uzak durun.  Unutmayın ki bazı alıcıların görme yeteneği zayıftır ve daha büyük yazıları tercih ederler.

Ürünle ilgili kusurlar konusunda net olun. Alıcılar bunu her şekilde fark edeceğinden problemin ne olduğunu yazın. Ürünlerin kusurlarını net bir şekilde açıklamanız alıcının güvenini kazanmanızı sağlar ve alıcının ürünü alma olasılığı artar.

6 – Satış formatı seçin

Sizin için ve ürün için uygun olan bir format seçin.

Online açık arttırma: Açık arttırmalar 1 ila 10 gün arası sürer ve bazen ürünün en yüksek fiyattan satılmasını sağlar çünkü alıcıları birbirleriyle rekabet etmeye zorlar.

  • Nadir bulunan parçalar gibi insanların sık sık aradığı bir şey satacaksanız bu harika olacaktır çünkü alıcılar sattığınız ürüne sahip olmak için birbiriyle yarışacaktır.
  • Ürünü ne kadara satacağınızdan emin değilseniz açık arttırma formatı oldukça faydalı olacaktır ve benzer ürünleri gelecekte ne kadara satacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır.

Şimdi al ürünler:  Alıcı açık arttırmanın bitmesini beklemek zorunda değildir. Bunun yerine ürünü anında alır ve ürün alıcıya gönderilir.

  • Rutin olarak veya gayri ihtiyarı olarak alınan ürünler için harikadır.
  • İnsanların acil ihtiyaç duydukları ürünlerin açık arttırmada bir sürü teklif alması pek rastlanan bir durum değildir.

7 – Ürünü ödediğiniz paraya, zamanınıza, eBay ücretlerine ve kargo masrafına göre fiyatlandırın

Birisi sizden bir ürün aldığında veya açık arttırma bittiğinde satın alma için bağlayıcı anlaşma oluşur ve her iki tarafta satışı iptal edene kadar anlaşma geçerlidir.

Sabit fiyatlı ürünlerin fiyatını istediğiniz zaman veya açık arttırmalı ürünlerin fiyatını ilk teklif verilmeden önce değiştirebilirsiniz.

Düşük başlangıçlı teklifler daha çok teklifçi ve ilgi çeker ve ürünün beklediğinizden de yüksek bir fiyata satılmasını sağlayabilir ancak bir ürün yeteri kadar ilgi çekmezse veya yeteri kadar göze çarpmazsa son satış fiyatı oldukça düşük olur.

Düşük başlangıçlı teklif sunarken fiyatı koruyabilirsiniz ancak eBay bunun için ekstra fiyat alır ve bazı alıcılar için bu rahatsız edicidir.

Kargo ve ambalajlama için fazla fiyat istemeyin. Düşük fiyat sunmak için kargo ücretinde ufak tefek değişiklikler yapmak bazen faydalı olsa da alıcıların birçoğu şişirilmiş kargo masraflarından rahatsız olur.

eBay’in size gönderdiği faturalara dikkat edin ve bu faturaları zamanında ödeyin. Komisyon ücreti ve listeler için başka ücretler ödemeniz gerekecektir ve listeler yapmaya devam edebilmek için ödemelerinizi düzenli ve tam yapmanız gerekir. Ücretler sizi şaşırtsa bile bunları iş giderlerinin bir parçası olarak görmeniz gerekir.

8 – Açık arttırmayı ne zaman başlatacağınıza ve sonlandıracağınıza karar verin

Açık arttırmalar başlandıktan sonraki 1, 3, 5, 7 veya 10 gün içinde biter. Açık arttırma bitişi ve ne kadar sürdüğü ürününüze bağlıdır.  Açık arttırmanızı alış zamanının en yüksek olduğu zamanda bitirmek üzere programlayın ki en yüksek satış fiyatını yakalayın.

Pazar,  pazartesi ve hafta sonları biten açık arttırmalar en yüksek trafiğin yakalandığı zamandır. Bu nedenle en iyi son fiyatlar bugünlerde yakalanır.

Ürünlerin birçoğu sezonluktur ve bu nedenle belirli ürünleri belirli zamanlarda satışa çıkarmak daha avantajlıdır. Örneğin plaj malzemeleri en iyi yazın satılırken kayak malzemeleri en iyi kışın satılır.

eBay’in belirli kategorilerdeki planlanmış promosyonlarını pages.ebay.com/sell/resources.html’den kontrol edin. Satışlarınızı bu kategorilerin vurgulandığı zamanlara göre planlayın.

9 – Samimi olun

Satıcıların birçoğu olası müşterileri yıldırmak için ekstra çaba gösterir. Ödeme yapmayan teklifçilere gözdağı vermek için sayfalarca tehdit yazarlar. Bunu yapmayın! Her hareketinizin takip edildiği veya satış elemanın diğer müşterileri şikayet ettiği bir fiziki mağazadan alışveriş yapmak istemezsiniz. İnternette faklı değil. Potansiyel alıcılarınızı potansiyel hırsızlar veya suçlular gibi itham etmeniz size zarar verir.

Politikalarınıza ek bilgi eklemek zorundaysanız uzunluğu ürün açıklamasından kısa tuttuğunuzdan emin olun.

İade politikanız olsun. Bu hem eBay üzerindeki indirimler için hak kazanmanıza yardımcı olur hem de alıcıların güveninizi kazanmanıza yardımcı olur. Alıcıların çok azı ürünleri iade ettiğinden alıcıları güvende hissettirmeniz çok önemlidir.

Açık arttırma devam ederken alıcıların bütün sorularına cevap verin. Her zaman hızlı, sabırlı, net, profesyonel ve samimi olun. Alıcılar sorularının yanıtlanmamasından hoşlanmazlar ve bu profesyonelliğinize zarar verir.

10 – Kaydetmeden önce her şeyi iki kere kontrol edin

Tekrar kontrol etmek ve onaya basmak için her şeyi doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olun. Onaya basmazsanız giriş olmaz. Onaya basarsanız da ürününüzün eBay’de yer aldığına dair bir e-posta alırsınız.

Yazdıklarınızı kontrol edin. Büyük harfleri ve noktalama işaretlerin doğru kullanmanız okumayı kolaylaştırır.

Bütün hataları düzeltin. İlk teklif verilene kadar hataları düzeltmeye devam edebilirsiniz.

 

İşlemi tamamlayın

online-is-kurmak

1 – Açık arttırmayı izleyin

Sayaç değişimini izleyerek ürünüze olan ilgi hakkında fikir sahibi olursunuz ve birkaç kişi bakarsa açık arttırmanın daha çok kişinin ilgisini çekmesi için ayarlamalar yapabilirsiniz. Neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını görmek ve ihtiyaç duyulan değişiklikleri uygulamak için gözlem yapmayı öğrenin.

Gerekirse açık arttırmayı bitirin. Açık arttırmayı 12 saat içinde bitirebilirsiniz. Bunu sürekli yapmayın çünkü izleyiciler teklif verirken heyecan duyarlar ve bunu alışkanlık haline getirmeniz hayal kırıklığına uğramalarına neden olur. Arızalı, kayıp veya çalınmış ürünler gibi istisnai durumlar için saklayın.

Teklif alamıyorsanız açık arttırmanın son 12 saatinden önce fiyatı düşürebilirsiniz.

Alıcıları yakından takip edin. Paypal ile ödeme yapmayan, gönderim yapmadığınız ülkelerdeki veya kötü geribildirimler veren alıcıları bloke etmeniz mümkündür.

2 – Ürün satıldığında hazır olun

Ürünün satıldığına dair mesaj aldığınızda ödemeyi birkaç saat içinde almazsanız alıcıya fatura gönderin.

3 – Geribildirim bırakın

Alıcı kendi üzerine düşeni yaptıktan sonra geribildirim bırakmak kibar ve iyi bir iş uygulamasıdır. Gönderim gününde geribildirim bırakmak her iki taraf içinde iyidir ve sizde her şeyi düzgün bir şekilde yaparsanız karşı tarafta sizin için olumlu geribildirimler bırakacaktır.

Alıcılardan kibar bir biçimde geribildirimde bulunmalarını rica edebilirisiniz. Ancak bunu bir kez yapın, üstelemeyin.

4 – Ürünleri düzgün ve güvenli bir şekilde paketleyin

Ürünler kırılacak cinstense uygun olmayan paketleme ürünlerin kırılmasına ve müşterilerin mutsuz olmasına neden olur. Buna karşılık iyi paketleme alıcının satış izlenimini güçlendirir. Kargo için ödeme yaparken fiyatı hesaba katın: kutu, dolgu malzemesi vb.

5 – Alıcı veya diğer satıcıdan memnun değilseniz temas kurun ve problemi zamanında ve kibar bir biçimde konuşun

Sorun çözülmezse olumsuz geribildirimi son çare olarak kullanın.

Her zaman müzakerede bulunmaya çalışın çünkü olumsuz geribildirimi tersine çevirmek veya kaldırmak zordur. Alıcı ödemeyi yapmadan önce trafik kazası geçirebilir ve hastanede yatıyor olabilir. Hayatta bu tip şeyler oluyor.

Geribildirim gönderirken dikkatli olun. Geribildirim sayfasında dürüst olmayan yorumlar yapmanız davalara neden olabilir. Bu nedenle yorumlarınızdan dolayı sorumlu olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Dürüst ve profesyonel olun ve her şeyden önemlisi çocukça ve sinirli yorumlar yapmayın.

Olumsuz geribildirim alıcıların size güvenmelerini engeller ve satıcıların siz bir şey satarken iki kere düşünmelerine neden olur. Yapılan herhangi bir olumsuz geribildirimin doğruluğunu araştırın. Ağzınıza geleni söylemeyin.

Sadece dürüst geribildirimler bırakarak ve olumlu geribildirim “ticaretini” engelleyerek geribildirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olun. Alıcı ödemesini zamanında yaparsa satıcı olumlu geribildirim bırakır. Alıcı ürün zamanında gelirse ve göründüğü gibi çıkarsa olumlu geribildirim bırakır. Alıcının olumlu geribildirim bırakmasını bekleyen satıcı geribildirim ticareti yapıyordur.

 

Listelerinizin reklamını yapın

1 – Listelerinizin reklamını yapmak için sosyal paylaşım sitelerinin gücünden faydalanın

Sanatçı veya zanaatkarsanız listelerinizle ilgili blog yazıları yazın. Listelerinizi Facebook ve Twitter’da paylaşın.

2 – Gönderim ücretini toplam fiyata veya minimum teklife ekleyin

İnsanlar ücretsiz gönderilen veya ucuz ürünlere bakarlar ve bu tür ürünleri almaya meyillidirler. Sizde böyle bir şey sunacaksınız ne sunduğunuzdan emin olmalısınız.

3 – Olumlu geribildirimler almak için pahalı olmayan ürünler satın

Geribildirim skoru eBay’de alım satım yapmanın en çok göz ardı edilen bileşenidir. Aynı veya benzer listelere bakan alıcılar geribildirim puanı yüksek olan satıcıyı tercih ederler. Bu nedenle geribildirim puanınızı arttırmanız çok önemlidir.

4 – eBay’de güçlü satıcı olmaya çalışın

Güçlü satıcı olma ihtimalinizi arttırmak için:

  • Her ay minimum düzeyde satış yapın, devamlı olarak
  • Bu minimum satışları en az üç ay boyunca devam ettirin
  • İyi geribildirimler alın

5 – eBay’de mağaza veya dükkan açmayı göz önünde bulundurun

İnsanların sizi kendi URL’niz aracılığıyla arama motorlarında araştırmasını istiyorsanız, sattığınız ürünleri kendi hazırladığınız kategoriler altında gruplamak istiyorsanız ve düzenli ve diğer alıcılar için ilginç bir profil oluşturmak istiyorsanız eBay’de mağaza veya dükkan açmanız çekici olacaktır.

Düşük ücretli “sabit fiyat” listeleri gibi uzun vadeli faydaları vardır ancak bu satışlar alışılmış açık arttırma listelerinde değil sadece sizin mağazanızda gözükür.

Ayrıca mağaza veya dükkan sahibi olmanın aylık ücreti vardır. Yeni başlayan satıcılar için öncelikle diğer mağazaları veya dükkanları incelemek ve satış deneyimi kazandıktan sonra dükkan veya mağaza açmak daha iyi olacaktır.

 

İpuçları

İster acemi bir satışçı olun ister bir süredir satış yapıyor olun satış başarısının tek bir sırrı olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Gerçek şu ki kendiniz, ürünleriniz ve yaklaşımınızla nasıl başarılı olacağınızı bulana kadar kendi satış yöntemlerinizi denemek zorundasınız. Sağduyunuza, gözlem yeteneğinize ve araştırma becerilerinize güvenin ve iyi bir iletişimci olun. Bu sayede eBay’de satış başarısı yakalayabilirsiniz.

Ücretsiz satış eğitimlerinin avantajlarından faydalanın.

 

Uyarılar

Açık arttırmayla eBay üzerinden satış yapmaya kararlıysanız, fiyat yeteri kadar yükselmediği için fikrinizi değiştirmemelisiniz. Başlangıç fiyatını çok düşük tuttuğunuz bir ürün yüzünden zarara girebilirsiniz.

Yasalara aykırı ürünler satmayın. Bunun ciddi sonuçları vardır.

Bir ürün satmak veya ödeme almak için eBay dışındaki teklifleri kabul etmeyin. Bu eBay politikalarına aykırıdır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir