Giyilebilir hava filtresi, hava kirliliği yüksek olan şehirlerde temiz hava almanızı sağlıyor!

“Wind Six” isimli giyilebilir hava filtresi bir taraftan hava kirliliğinin yaşandığı şehirlerdeki insanların rahat nefes almasını sağlarken bir taratan da kullanıcının etrafındaki havayı kontrol etmesini sağlıyor.

Vatandaşların sağlığına zarar veren duman ve diğer hava kirlilikleri Çin’deki en büyük problemlerden biri ve hava kirliliği yüzünden Çin’de yılda 700 bin kişi ölmekte. Bu sebeple Çin’deki vatandaşların büyük bir bölümü maske kullanıyor. Bu soruna daha rahat ve akıllı bir çözüm bulmak amacıyla geliştirilen giyilebilir hava filtresi Wind Six hava kirliliğinin yoğun olduğu şehirlerdeki insanların rahat nefes almasına yardımcı oluyor.

Şehirde dolaşırken maske takmak pek rahat olmasa da burnun ve ağzın havada dolaşan ufak kir parçalarından korunması gerekir. Wind Six’in geliştirdiği kulaklık gibi görünen ve mikrofon olarak da kullanılabilen bu yeni alette yüz, diğer aletlere göre açıkta kalıyor. Kullanılan güçlü ve yüksek hassasiyetli hava filtresi, şiddetli rüzgarlarda bile kullanıcının içine çektiği havayı %99 oranında temizliyor. Alette aynı zamanda ozonsuz elektrostatik tozdan arındırma teknolojisi de kullanılmış. Alet, tek bir şarjla altı ila sekiz saat arası çalışabiliyor.

çin hava kirliliği

Sensörlerle donatılmış kit, kirli havadan korumasının yanında kullanıcının etrafındaki havanın kalitesinin de denetliyor. Kullanıcılar akıllı telefonlarını kullanarak etraflarını çevreleyen havayı gözlemleyebiliyor. Gerçek zamanlı harita sayesinde şehrin farklı noktalarındaki hava kirliliği seviyesini de görüntüleyebiliyorlar. Bu sayede kullanıcılar rotalarını veya gidecekleri yeri planlayabiliyor ve kirli havanın kötü etkilerinden kurtulabiliyor.

Ürünün fiyatıyla ilgili henüz net bir bilgi yok ve geliştiriciler ürünü piyasaya sürmeden önce tasarımla ilgili önce ufak tefek değişiklikler yapmaya devam ediyor.

Aşağıdaki video Çin’deki hava kirliliğinin hangi boyutlarda olduğunu ve böyle bir inovasyon ürününe ne kadar ihtiyaç duyulduğunu gözler önüne seriyor.

Diğer ülkelerde de geliştiriciler tarafından buna benzer teknolojik iş fikirleri üretilmeye devam ediyor. Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz kullanıcıların virüs kapmasını ve grip olmasını engelleyen mont da bu amaçla geliştirilen sağlık sektöründeki yenilikçi iş fikirlerinden biridir.

Giyilebilir teknoloji alanındaki yeni iş fikirlerini ve inovasyon ürünlerini siz değerli okuyucularımıza ulaştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir