Halı Mağazası Açmak

Herkesin bir hayali vardır. Kimileri başkalarının evlerini güzelleştirmek,  yaşadıkları yerleri daha konforlu ve keyifli bir hale getirmeyi arzu eder. Bunu yapmanın bir yolu da halı mağazası açarak yer döşemeleri için güzel şekillerde ve renklerde ürünler satmaktır. Yeni işinizi kurmadan önce yapmanız gereken bir takım ön hazırlıklar vardır.

Eğer bu işi yapma konusunda istekliyseniz işte hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeniz için tanımlanmış adımlar.

 

Nasıl Başlanır?

Halı mağazası açmak için yeterli sermayeniz yoksa o zaman başlangıçta gerçekleştirmeniz gereken en önemli adımlardan biri bir banka veya yatırımcıyla görüşmek ve sermaye bulmaktır.

Finansal sorunları çözdükten sonra diğer adıma geçmelisiniz, yani halı mağazanızın konumuna karar vermelisiniz ve işletmeniz için uygun bir bina bakmalısınız. Perakende satış sektöründeki en önemli noktalardan biri mağazanın yeridir. Trafiğin yoğun olduğu bir alanda ve eğer mümkünse ana cadde de bir yer bulmaya çalışın. Binaları gezerken geniş bir showrooma ve yeterli miktarda depo alanına ihtiyacınız olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Dışarıdan bir depo alanı kiralarsanız maliyetlerinizi azaltabilirsiniz. Yerel emlakçıların çoğu uygun olan perakende satış alanlarını bilirler. Yerinizi tespit edip, kira kontratı imzalandıktan veya satın alma işlemini tamamlandıktan sonra showroomu fonksiyonel hale getirebilmek için çalışmanız gerekecektir. Halı mağazanızı açmadan önce gerekli düzenlemeleri yapmak için en az üç aya ihtiyacınız olacaktır.

Halı mağazanızı açarken takip etmeniz gereken bir sonraki adım ise imalatçılardan ve distribütörlerden oluşan toptancı hesaplarını düzenlemektir. Bu sayede müşterilerinize çeşitli türde döşeme ürünleri sağlama imkânına sahip olursunuz. Bu distribütörler, depolamanız gereken en çok satan ürünler konusunda ve özel sipariş verilmesi gereken ürünlerle ilgili size tavsiye verebilirler. İyi anlaşmalar yapabilmek için uygun fiyatların peşine düşüp çarşı pazar dolaşın e ve sizmakul fiyatlar verebilecek güvenilir satıcıları araştırın.

Eğer satışlar için personele ihtiyacınız varsa bunu önceden belirlemelisiniz.  Başvuruları almaya ve görüşmeleri yapmaya başlayın. Halı mağazanızı açarken deneyimli satış elemanları almak zorundasınız. Görüşmeleri nasıl yapacağınızı online işletme kurslarına katılarak öğrenebilirsiniz. Bu sayede etkili bir insan kaynakları yönetimi gerçekleştirebilirsiniz.

Kapılarınızı açma gününüz yaklaştığında reklam faaliyetlerine başlamanız gerekir. Telefon rehberleri hala popüler olan bir reklam şeklidir fakat internet ve direk postalama kullanan satıcıların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ayrıca bir basın bülteni yazın, halı mağazanızı ne maksatla açtığınızı açıklayın ve yerel medyaya bülteni gönderin. Haberleri yaymaya başlayın ve ürünleriniz hakkında konuşulmasını sağlayın. Müşteriler mağazanıza gelmeye başlayacaktır ve hayalleriniz gerçeğe dönüşecektir.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir