İşteki Başarınızda Sağlıklı Olmanın Önemi

Kendinize karşı dürüst olun. Bir girişimci olarak gerçekten randımanlı bir şekilde çalışabiliyor musunuz? Yoksa uzun saatler boyunca çalışıyor, çoğu zaman uykusuz kalıyor ve hatta yemek öğünlerini dahi atlıyor musunuz?

Vücudunuza iyi bakın. İyi beslenin, egzersiz yapın, yeterli derecede uyuyun. Tüm bunları yapmanın karışlığında enerji seviyenizin yükseldiğini, odaklanma sorunu yaşamadığınızı ve işlerinizi daha disiplinli bir şekilde yürütmeye başladığınızı fark edeceksiniz. Bu sayede verimliliğiniz yükselecek ve yaptığınız hızlı yükselişle rakiplerinizi geride bırakacaksınız.

Bu makalede sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemenin dünya çapında bir girişimci olmanın yolunu açtığından bahsedeceğiz. Tabii bu sayede banka hesabınızda birikecek yüksek meblağlardan bahsetmeye gerek yok. Özellikle vurgulamak istiyorum ki uyku, egzersiz ve sağlıklı beslenme günümüzde girişimcilerin başarısını belirleyen kilit faktörler arasındadır. Bu durum sanatçılar, uzmanlar, düşünce liderleri, endüstri devleri ve üst düzey yöneticiler için de geçerlidir.

 

Uykuya önem verin!

Yeteri kadar uyursanız zihniniz dağınık olmayacağı için liderlik yarışında pek fazla sıkıntı çekmezsiniz. Alarmı erteleme düğmesi uyku açısından çok zararlı bir buluştur diyen uyku uzmanı Michael Breus’un ortaya attığı teoriye göre erteleme düğmesine basarak biraz daha uyuduğunuzda yataktan dinç bir şekilde kalkmak yerine sersem bir şekilde kalkarsınız. Bu haliniz günün geri kalanında da sizi etkiler. Girişimci, tüm günü ayakta geçirip aldığı sayısız kararla sağa sola emirler yağdıran kişidir. İşler ters gittiğinde sorumluluğu üstlenen kişidir. Sizce kafası karışık ve enerjisi tükenmiş biri sağlıklı kararlar alabilir mi?

İşlerinizi etkin bir şekilde yürütmek istiyorsanız yeterli uyku kritik öneme sahiptir. Büyük paraların döndüğü işleri bağlamak, ekibinizle etkin bir şekilde iletişim kurmak ve ürünlerinizle ilgili olarak sosyal medyada ilham verici tanıtımlar yapabilmek için zihninizin açık olması gerekir. Kısacası öncelikle kendiniz ardından müşterilerinizle ekibinizin menfaatleri açısından zinde ve aktif olmak durumundasınız.

Alarmı erteleme tuşuna basmak psikolojik açıdan düşüşe geçmenize neden olur.

O tuşa bastığınızda bilinçaltınız size fazladan 5 dakika uyumanın hedeflerinizden daha önemli olduğunu vurgular.

Sizi bilmem ama ben dışarıda yardımıma ihtiyacı olan çok sayıda girişimci varken uyku faslını uzatmayı gereksiz görüyorum. Sizi de aynı şekilde düşünmeye davet ediyorum. Akşam saatinde yatın ve sabah saatinde kalkın. Böylelikle derin ve kesintisiz uyuyarak yataktan uykunuzu almış bir şekilde kalkar ardından büyük bir zindelikle işinize gücünüze başlarsınız. İyi bir uyku size rekabet üstünlüğü sağlayacaktır.

Mutlaka okuyun: Girişimcilerin Başarısında Uykunun Önemi Nedir?

 

Egzersiz işinizden daha önemli!

Egzersiz sayesinde iş yerinizdeki zorluklara karşı vücudunuzu ve zihninizi zinde tutarsınız. Egzersiz duygusal yönden güçlü olmanızı sağlar.

İnsan işinde en yüksek performansı zor zamanlarda sergiler. Tüm girişimciler zor zamanlardan geçer. Bazen aylar boyunca zarar ederler bazense en ihtiyaç duydukları zamanda ekip üyeleri ortalarda yoktur. Egzersiz yapmak size zorluklarla başa çıkma konusunda yardımcı olur. Örneğin spor salonuna gittiğinizde ağırlık kaldırırsınız. Kaldırdığınız ağırlık miktarı arttıkça kaslarınız gelişir ve güçlenirsiniz. Kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız kaslarınızı zorlamanız gerekir. İş dünyasında da bu böyledir. Örneğin eski bir çalışanınız sizden müşterileriniz çalmış olabilir ya da piyasaya sürdüğünüz ürün zarar etmenize neden olabilir. Egzersiz yapan biri bu gibi aksaklıklar karşısında yılmaz çünkü zorluklarla mücadele etmenin kişisel gelişimine ve mesleki başarısına katkı sağlayacağının farkındadır. Egzersiz karşılaştığınız zorlu durumlar karşısında duygusal tepkiler vermek yerine, olaylara mantık çerçevesinde yaklaşmanızı sağlar. Bir girişimci olarak can sıkıcı durumların üstesinden gelmeyi öğrenirsiniz (örneğin öfkeli müşterilerle yapılan zorlu görüşmeler, işinizin gidişatını etkileyen piyasa değişimleri vb.). Düzenli olarak egzersiz yaptığınızda daha akıllı ve kararlı bir girişimci haline gelirsiniz.

Mutlaka okuyun: Girişimciler İçin Spor ve Egzersiz Yapmanın 4 Bilimsel Faydası

 

Sağlıklı beslenin!

Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde çuvalla para kazanan hızlı ve atak bir girişimci olmanız işten bile değildir. Yalnız sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeniz şarttır. Sağlıklı beslenmenin yararlarını herkes bilir.

Yaşam süreniz uzar, enerjik bir hale gelirsiniz ve zihniniz açık olur fakat bunların haricinde bir şey daha kazanırsınız. Yaşamınız düzenli bir hale gelir.

Şunu belirtmeliyim ki yaptığınız herhangi bir iş diğer işleri nasıl yapacağınızın göstergesidir. Örneğin bir girişimci sağlıksız besleniyor olsun ve hiç egzersiz yapmasın. Size göre de bu girişimci disiplinden yoksun değil midir? Bu girişimcinin hayatına yakından bakarsak iş yerinde de disiplinli çalışmadığını fark edebilirsiniz. Bu tarz bir girişimci elde ettiği kazancı da düzgün bir şekilde değerlendiremez.

Yaşamınızı bir rutine oturtmak kontrolün elinizde olmasını sağlar. Sağlıklı beslendiğinizde (sevmeden ve istemeden de olsa) tek bir iyi alışkanlığın yaşamınızda nasıl olumlu etkiler yarattığını fark etmeye başlayacaksınız. Ardından yaşamınızın diğer alanlarında da (işiniz gibi) iyi alışkanlıklar edinmeye başlayacaksınız.

Mutlaka okuyun: Ünlü Girişimcilerin Beslenme Alışkanlıkları

Ben erken kalkmayı severim. Kahvaltıda bir bardak proteinli karışım içerim ardından köpeğimle oynarım. Sonra erkenden iş başı yaparım. Siz de sabahları buna benzer disiplinli bir tarz benimserseniz günün geri kalanı da iyi geçer. Oluşturduğunuz momentum işinizi ileriye taşımak için kendinize güvenmenizi sağlar.

Özetle: Eğer karlı, uzun soluklu ve yükseleceğiniz bir işe sahip olmak istiyorsanız yeteri kadar uyumalı, egzersiz yapmalı ve iyi beslenmelisiniz. Girişimcilerin büyük çoğunluğu aşırı çalışıp çok az uyumaktadır ve sürekli meşgul olduklarından yakınarak spora da vakit ayıramazlar. Sonunda bu durum işlerindeki başarıyı olumsuz etkilemeye başlar. Sağlıklı olmak birinci önceliğiniz olmalı ki daha iyi kararlar alabilin, her durumu sakince değerlendirebilin, para kazanmanın yeni yollarını geliştirebilin ve işinizi büyüterek piyasada söz sahibi olabilin.

Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir