Her milyonerin söylemekten kaçındığı 10 cümle

Gittiğim her yerde insanların para hakkında konuştuklarını duyuyorum.

Bir konferansta bir grubun “Paranın Her Şey Olmadığı” ve “Paranın Sizi Mutlu Etmediğini” tartıştıklarını duydum. Onların bu zayıf düşüncelerini fark ettikten sonra bu tip konuşmalardan kesinlikle kaçınmam gerektiğini biliyordum.

Birçok insan gururla para hakkındaki felsefeleri ile ilgili vaaz verir. Ne yazık ki, bu insanların kişisel finans konusunda ciddi derecede eğitimsiz olduğunu düşünüyorum. Ancak konu para kazanmaya geldiğince bunun hakkında düşünmenin belirli bir yöntemi vardır.

Haydi, her milyonerin kaçınması gerektiği 10 cümleye biraz daha yakından bakalım:

 

1- Para Kazanmak için Çok Çalışıyorum

İnsanların büyük bir çoğunluğu para kazanmak için “çok çalışmak” zorunda olduklarını düşünür. Bu düşünceleri onlara her ne kadar tamamen gereksiz de olsa bu öğüdü söyletmek zorunda kaldırtır. Para için çok çalışmak zorunda değilsinizdir çünkü paranızın sizin için çalışmasına izin verebilirsiniz. Eğer insanları cezbetmeyi becerebilirseniz para o kadar da zor gelen bir şey değildir.

 

2- Para Kolay Kazanılmıyor

Bu insan temelde paranın tek bir kaynaktan geldiğine inandığını düşünmektedir ki bu birçok insanında sahip olduğu hatalı bir düşüncedir. Parayı sadece tek bir yer veya kişiden elde edebileceğinizi düşünmek yerine onun her yerden her an gelebileceğine inanın. Eğer milyoner olmak istiyorsanız büyük ihtimalle birden fazla gelir akışına sahip olmanız gerekecektir.

 

3- Bu Çok Pahalı / Bunu Karşılayamayız

Bu genellikle bir kişinin çok yüksek bir fiyat ile karşılaştığında söylenir. Gerçek şu ki, gördüğünüz fiyat tam olarak da üstesinden gelmek zorunda olduğunuz bir sınırlamadır ve genellikle birçok insanı hedeflerine ulaşmada birbirinden ayırır. Eğer fiyat ile yaşarsanız, fiyat ile de ölürsünüz. Bir başka deyişle eğer fiyat her zaman ucuz olsaydı herkes onu alabilirdi ve kimse hiçbir şey için çalışmazdı.

 

4- Ak Akçe Kara Gün İçindir

İnsanlar benimle para biriktirme konusunda konuştuklarında, pis pis gülerler ve “Bilirsin, kötü günler için para biriktirmelisin” derler. Aslında temelde söyledikleri şey, “Bir felaket bekliyorum ve bu gerçekleştiğinde benim birikim hesabım birden sıfırlanacak”. Bunun yerine refah, iyi günler için biriktirin (lüks tatiller, evler, büyük yatırımlar, vb.)

 

5- Para Tüm Kötülüklerin Anasıdır

Bu tamamen yanlış bir ifadedir. Bunu şu şekilde düzeltebiliriz: “Paraya duyulan sevgi kötülüğün anasıdır.” Eğer para gerçekten de kötü olsaydı, bu makaleyi okumak için kullandığınız cihazı nasıl satın alabilirdiniz?

Parasızlık tüm kötülüklerin anasıdır

Mark Twain

6- Paramızı Eşim Yönetiyor

Bu insan açıkça kendi parası üzerinde hiçbir sorumluluk almaz ve daha fazlasını elde etmeyi de hak etmez.Bu kişinin her zaman finansal umutsuzluk içerisinde olması büyük bir sürpriz olmayacaktır. Alınacak ders: Eşinize güvenseniz bile her zaman banka hesaplarınızda ne olduğunu bilin. Onu her gün kontrol edin.

 

7- Benim Bütçeme Göre Değil

“Paranın az olduğunu” veya “açıldıklarını” savunan birçok insan vardır. Bunlar zenginliği tamamen sizden uzaklaştıran ifadelerdir. Eğer cüzdanınızı kapatır ve kendinizi bir ürün veya hizmetin elde edilemeyecek olduğuna inandırırsanız, büyük ihtimalle bunu asla elde edemezsiniz. Bunun yerine şunu sorun, “Bu ürün veya hizmeti nasıl elde edebilirim?” veya “Bunu satın alabilmek için ne yapmak zorundayım?

 

8- Para Sizi Mutlu Etmez

Ne zaman para alsam her zaman gülümserim. Beni gerçekten mutlu eder. Her şeyden önce aileme bakabilirim ve hayatımı kolaylaştıracak birçok şey satın alabilirim. İnsanlar “paranın mutluluğu satın alamayacağını” söylediklerinde, lüks ve mutlu bir hayatın tadını çıkartan gerçek milyonerlerin değil medyada gördükleri insanlara atıfta bulunurlar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki “insanlara mutluluk kaynağı olan 10 şey ” listesinde para zirvede bulunuyor.

 

9- Dininize Bağlıysanız Paranız Olamaz

Bu hassas bir konudur ama ben şahsen paranın Allah’ın bir bereketinin ifadesi olduğuna inanıyorum. Eğer yoksul olmanın erdemli olduğuna inanıyorsanız sadece Kral Süleyman’ın yaşayan en zengin adam olduğunu hatırlayın (semavi dinlere göre). Ayrıca elmas ve altın, Allah’ın insanları için yapılmıştır, düşmanları için değil.

 

10- Para O Kadar da Önemli Değil

İnsanlar genellikle “sonuçta sadece para” ve “bunu para için yapmıyorum” derler. Eğer “sonuçta sadece para” ve “bunu para için yapmıyorsanız” o zaman niçin parayı kabul ediyorsunuz? Para çok önemlidir ve ev, okul, iş ve dini çevrelerde öğretilmelidir. Paranın sorumluluklarından kaçan insanlar hiçbir zaman yeterince paraya sahip olamayacaklardır.

Para sizin ona olan tutumunuza göre tepki gösterir. Eğer paranın sizin için ne anlama geldiği ile ilgili karmaşık duygularınız varsa bu düşüncelerinizi sıfırlayın ve bu ifadeleri kullanmaktan kaçınarak yeniden başlayın. Çoktan gerçek zenginliğe hazır olduğunuzu varsayarak zihninizi boşaltın. Size yol gösterebilecek iyi bir akıl hocası bulun. Ve unutmayın ki, zihniniz buna hazır olduğunda para da size gelecektir. Dünya sadece siz hazır olduğunuzda parayı size sunacaktır.

 

İlginizi çekebilir

Orta sınıf ve zengin insanlar arasındaki 10 fark
22 yaşında zengin olmamı sağlayan 7 teknik

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir