İş kurmak ve yönetmek ile ilgili ipuçları

İşyerinde etkinliği ve verimliliği arttırmak kolay değildir, özellikle de kendi işinizi yönetiyorsanız. Kendi işinizi kurmanız ve yönetmeniz, kendi işinizin patronu olmanızı ve bağımsız olmanızı sağlar. İşte iş kurmak ve yönetmekle ilgili ipuçları

 

Asla pes etmeyin

başarılı olmak

İş kurmak hız trenine binmek gibidir. Bir gecede servet sahibi olamazsınız. İş kurmak ve yönetmek için çok çalışmak, çaba sarf etmek, alın teri dökmek ve zaman harcamak gerekir. Kısa sürede büyük sonuçlar elde edemezseniz endişelenmeyin. Elinizden gelenin en iyisini yapmaya devam edin: kararlı ve inatçı olun. Hızlı hareket edin ve pes etmeyin.

İlginizi çekebilir: Başarıya ulaşmak için cesaretli olmak zorundasınız!

 

Kendinizi uzman olarak konumlandırın

basarili-insanlar

Kendinizi uzman olarak konumlandırırsanız kendinizi rakiplerinizden farklılaştırırsınız. Alanınızdaki gelişmeleri yakından takip etmek için online makaleleri ve ticaret dergilerini okuyun. Düzenli olarak blogunuza yazılar ekleyin, kitap yazın, medya yerleştirmelerini güvence altına alın, doğru pazarlama tekniklerini kullanın, sergilere katılın, sosyal medyada aktif olun, seminerlere katılın ve seminerler verin. Etrafınızda sizin kadar akıllı ( veya daha akıllı ) profesyoneller, müşteriler, tedarikçiler, işverenler ve yandaşlar olsun. Bu disiplin, iş kurmanın ve yönetmenin ayrılmaz bir parçasıdır.

İlginizi çekebilir: Rakiplerinizi alt etmenin 4 yolu

 

İş fikrinizin veya ürününüzün arkasında durun

basarili-is-fikirleri

Bir işi yönetirken yapmanız gereken en önemli şeylerden biri iş fikrinizin veya ürününüzün arkasında durmaktır.  Yaptığınız şey konusunda tutkulu ve kararlı olun. Sonuçta iş kurmak ve yönetmek zaman, çaba ve emek gerektirir. Yaptığınız işi angarya gibi görmek yerine yaptığınız işten keyif alın.

İlginizi çekebilir: Harika iş fikrini beklemeyin, harekete geçin!

 

İstekli olun ve müşterilerinizle ilgilenin

musteri-memnuniyeti

Müşterilerinizi bekletmeyin. Her zaman dürüst olun ve müşterilerinizin rahat olmasını sağlayın. Müşterilerinize onların ihtiyaçlarını anladığınızı ve onları önemsediğinizi gösterin. Unutmayın ilgi ve empati çok önemlidir. Her zaman aramalara ve e-postalara aynı gün içinde geri dönün. Aksi halde bir sürü fırsatı kaçırabilirsiniz. İster yeni kurulmuş bir şirket olsun ister oturmuş bir şirket olsun takip etmek hayati önem taşır.

 

Önce zorlu görevleri tamamlayın

basari-hikayeleri

Ne tür bir iş kurarsanız kurun, ilk olarak zorlu görevleri halledin. Bir karar vermekte zorlanıyorsanız bazı şeyler net değil demektir. Geriye gitmekten ve daha fazla soru sormaktan korkmayın. Müşteriler istedikleri bilgiyi alamadıkları için mutsuz olabilirler veya hızlı olmanızı isteyebilirler ancak bu sizin işinizi ve müşterilerinizi önemsediğinizi gösterir.

 

Satış yapmayı öğrenin

60-saniyede-satis-yapmak

İyi satış kötü pazarlamayı yener ancak iyi pazarlama kötü satışı asla yenemez. Satış yapabilme konusunda kendinizi donatın. Günümüz dünyasında internet, seçilen alanlarda bilgi birikimini paylaşan gurularla dolu. Ve hepsi bedava.

İlginizi çekebilir: 60 Saniyede Nasıl Satış Yapılır?

 

Bütün müşteriler iyi müşteri değildir

musteri

Hayır demekten asla korkmayın. Uygun değilseniz veya teslimatı yapamayacaksanız bunu karşı tarafa en kısa sürede bildirin. Bunu yapmanız işinizde iyi olduğunuzu gösterir. İlk olarak, sizden istenen şeyi yerine getirip getiremeyeceğinizden emin olun. İkinci olarak, bu kişi ile çalışmak isteyip istemediğinizden emin olun. Bu ilk seferse müşterinizi başka birisine yönlendirin. İkinci seferse, kibar bir dille reddedin. Bir işi yönetirken bunu yapmak zordur ancak işinizi doğru müşterilerle büyütmek istiyorsanız bunu yapmanız gerekir.

 

Fark edin ve sahiplenin

basarili-girisimci

Müşterilerinizi, tedarikçilerinizi, yatırımcılarınızı ve çalışanlarınızı ödüllendirin. Onlara sizin için ve işiniz için ne kadar önemli olduklarını söyleyin. Tanıdığınız insanların değerini ne kadar çok bilirseniz size o kadar çok yardımcı olurlar. Bu insan doğasıdır.

 

Roma bir günde kurulmadı

basarili-insanlarin-9-aliskanligi

Herkesin tavsiyelerine kulak verin ancak yüreğinizin sesini dinleyin. Anı yaşayın, her yeni gün yeni bir öğrenme deneyimidir. Bir gün işleri berbat ederseniz, bunu başarısızlık olarak değil öğrenme deneyimi olarak kabul edin.

Herkes eğitimli olmak zorunda değil. Sizi ileriye götürecek olan sağduyu, içgüdü ve kişilerarası iletişim becerileridir. Attığınız her adımda sağduyunuzu kullanın. Herkese güvenmeyin. Olay insanlar, yerler, durumlar ve koşullar olduğunda içgüdünüzü kullanın. Ne yapmanız gerektiğini en iyi siz bilirsiniz.

Kendiniz olun ve elinizden gelenin en iyisini yapın ancak sosyal işaretleri ve diğer insanların beden dilini de okuyun. Başarılı olmanın %70’i insanlarla iyi ilişkiler kurmaktır ve %30’u işin kendisidir. İnsanlarla vakit geçirin ve insanların ürününüzden veya hizmetinizden bahsetmesini sağlayın. Kendiniz olun, durumları birbirine karıştırmayın, ürününüzü veya hizmetinizi satmadan önce kendinizi satmayı öğrenin.

 

İlginizi çekebilir

İstifa edip kendi işini kurmak isteyenlere
Başarılı iş fikirleri
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir