IKEA Kurucusu Ingvar Kamprad’dan İlham Verici Sözler

IKEA’nın İsveçli kurucusu Ingvar Kamprad son derece özgün ve özel bir iş insanı.

2008’den bu yana dünyanın en büyük mobilya perakendecisi ve üreticisi olan IKEA, Ingvar Kamprad’ın liderliği ve değerleri sayesinde bugünlere geldi.

27 Ocak 2018’de 91 yaşındayken hayatını kaybeden Ingvar Kamprad, dünyanın en varlıklı insanlarından biri olarak kabul ediliyor ve net servetinin (mirasının) 59 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Bu yazımızda İsveçli duayen iş adamı Ingvar Kamprad’ın sadelik, tevazu, azim, girişimcilik, inovasyon gibi konularda ufuk açan, ilham verici sözlerini paylaşıyoruz.

1. Yalnızca uyuyanlar hata yapmaz.

2. Kendime ait bir odaya sahip olabilirim ancak birlikte çalıştığım arkadaşlarımın odaları olmadığı için ben de onlarla aynı masayı paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

3. Müşterilerimizin menfaatine olan bir şey uzun vadede bizim için de iyidir.

4. Hata yapmak çalışan insanların sahip olduğu bir lükstür. Sadece vasat insanlar zamanlarını hata yapmadıklarını ispat etmek için harcar.

5. İnsanlar beni ucuz ve basit olmakla suçluyor. Varsın öyle zannetsinler, umrumda olmaz.

6. “İmkansız” sözcüğü sözlüklerimizden silinmelidir.

7. 80 yaşına girdiğim için üzgün değilim. Daha yapacak çok işim var. Öyle ki ölmeye bile vaktim yok.

8. 10 dakika saatlik ücretinizin 1/6’sı değildir. 10 dakika sizin bir parçanızdır. Kendinizi 10 parçaya ayırın ve bu parçalardan olabildiğince azını anlamsız işlere ayırın. Bu parçaların büyük bir kısmını önemli işler ayırın.

9. Zaman en büyük kaynaktır. 10 dakika içinde çok şey yapabilirsiniz. O nedenle 10 dakika zamanınız varsa bunu iyi bir şeye harcayın.

10. Yaratıcılık ve işine inanmak başarının en önemli iki anahtarıdır.

11. IKEA tamamen kusursuzdur diyemeyiz. IKEA’nın dünyanın en iyi markası olarak takdim edilmesi benim sinirlerimi bozuyor. Hedefimiz elbette zirvede yer almak ancak henüz oraya ulaşmış değiliz.

12. Para konusunda biraz tutumluyum. Harcamak üzere olduğum paraya bakarım ve kendime “bir IKEA müşterisi bu harcamayı yapabilir mi?” diye sorarım. Paraya sahip olmak onu çarçur etmek için geçerli bir neden değildir.

13. IKEA ruhu güçlü ve canlıdır. Biz gücümüzü sadelikten alıyoruz. Sadelik ve tevazu bizim şirket kültürümüzün, müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın en temel özellikleri.

14. İyi liderlik diye bir şey varsa bu başkalarına iyi örnek olmaktan başka bir şey değildir. Ben de çalışanlarıma karşı iyi örnek teşkil etmeye çalışıyorum.

15. Sadelik ve sağ duyu, planlama ve stratejik hareket etme faaliyetlerimizin esaslarıdır.

16. Mutluluk hedefe varmakla ilgili değil, yolda olmakla ilgili bir şeydir.

17. Sade bir rutin büyük bir etkiye sahiptir. Lüks otellerde kalmaya, pahalı arabalara binmeye, tasarım ürünü kıyafetler giymeye ihtiyacımız yoktur.

18. Benim için çalışan kişilere ben business class’ta uçarken nasıl economy class’ta uçmalarını söyleyebilirim?

19. En tehlikeli zehir başarı duygusudur. Bu zehrin panzehiri ise her gün “yarın nasıl daha iyi yapabilirim” diye düşünmektir.

20. Eylemlerinizden maksimum sonuç almak istiyorsanız iyi örnek olmak zorundasınız. Lafla peynir gemisi yürümez, eylemle örnek olmak gerek.

21. Eli sıkı olmak, pencereden aşağı para saçmaktan iyidir.

22. Hedefine ulaştığı yanılgısına düşen bir şirket kısa süre içinde duraklamaya girer ve sonunda gücünü kaybeder.

23. Görevini tamamlamış olmak şahane bir uyku ilacıdır. Görevini yapmış insan rahat uyur. Ancak aklında hala yapamadığı şeyler olan bir emekli bir insan, uzun yaşamaz.

24. Gündelik hayatında mutlu olan bir insan tutucu geleneklerden ve statü endişesinden arınmıştır. Böyle bir insan ilişkilerinde daha özgür olur.

25. Yönetim kadrolarında daha çok kadın personele ihtiyacımız var. Zira evdeki hemen her şeye kadınlar karar verir.

26. Bizim amacımız herkese hizmet etmek, az parası olan kişiler de dahil buna.

27. Mütevazi olmak, silik olmak demek değildir. Mütevazi olmak zaaflarını kabul etmek ve bunları düzeltmeye çalışmak demektir.

28. İş yerinde statü sembollerine gerek duymuyoruz. Çünkü iyi örnek olmak bir yöneticinin en belirgin özelliğidir.

29. Pek çok şey henüz keşfedimemiş, yapılmamıştır. Gelecek ne kadar büyülü!

30. 1000 dolarlık bir masa tasarlamak çok kolaydır. Zor olan hem kaliteli hem işlevsel hem de 50 dolar değerinde bir masa tasarlamaktır. Bunu ancak çok başarılı tasarımcılar yapabilir.

31. Kaynakların israfı, IKEA’da ölümcül günah olarak kabul edilir.

32. İyi bir mobilya çok parası olmayan bir kişiyi etkileyebilmeli. Bu kişi bu mobilyayı almak için bütçesinde yer açabilmeli ve sonunda bu mobilyayı alabilmeli.

33. Müşterilerime, çalışanlarıma ve doğaya karşı kendimi sorumlu hissediyorum. Ancak kendimi yatırımcılara, IKEA’nın felsefesini paylaşmayan kişilere karşı zerre sorumlu hissetmiyorum

34. Ne kadar bütçe dostu olduğunuzu göstermek istiyorsanız bütçe dostu ürünler üretin.

35. Borsaya girmenin IKEA için uygun olmadığını düşündüm. Uzun vadeli bir yaklaşımla baktığımda IKEA’yı finansal kurumlara bağımlı kılmak istemiyorum.

36. İlk 1 milyon dolarımı kazandığımda “Aman Tanrım, artık özgürüm” diye düşündüm. O günü unutamıyorum.

37. Vergilere daima maliyet gözüyle baktık: İş yapmanın maliyeti.

38. Benim görevim insanlara hizmet etmek. Onların ne istediğini, onlara nasıl en iyi şekilde hizmet edeceğimi onlardan uzak yaşayarak nasıl bilebilirim? Ben onların içinde yaşıyorum çünkü ben de sıradan bir insanım.

 

İlginizi çekebilir

Ingvar Kamprad’ın Hayatı ve Başarı Stratejileri
Ingvar Kamprad Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir