İnstagram’da Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?

Eğer İnstagram’da hatrı sayılır bir takipçi kitleniz varsa içeriklerinizden ve takipçilerinizden nasıl para kazanabileceğinizi düşünüyorsunuzdur.

Öncelikle şunu belirtelim: İnstagram’da para kazanmak için 3 temel şey bulunuyor:

  • İyi içerik
  • Trafik
  • Etkileşim

İyi içerik üretmekle ilgili çok şey söylenebilir ancak konumuz “İyi içerik nasıl üretilir?” sorusuna yanıt aramak değil.

Takipçi konusuna geldiğimizde ne kadar çok organik takipçi, o kadar çok etkileşim diyebiliriz. Markalar ve şirketler artık etkileşim oranını takipçi sayısı kadar önemsiyor.

Etkileşimi zayıf 400.000 takipçi yerine içerikle ve hesap sahibiyle etkileşime giren 40.000 takipçi daha iyidir bile denebilir. Buna mikro-fenomenlik adı veriliyor.

İnstagram’da satış yaparak para kazanmanın temelinde doğru takipçi kitlesine sahip olmak yer alır. Yani takipçileriniz, sattığınız ya da pazarladığınız ürün ve hizmetlerin potansiyel müşterisi olmalı.

Bu yazımızda öncelikle İnstagram’dan para kazanmanın başlıca yöntemlerine değineceğiz ve ardından Trendyol’da satış ortaklığı (affiliate marketing) sistemi ile Trendyol’da istediğiniz ürünlerin linkini paylaşarak nasıl para kazanabileceğinizden bahsedeceğiz.

 

1- Sponsorlu İçerik – Paralı Reklam

İnstagram’daki popüler para kazanma yollarından biri sponsorlu içerik paylaşmak…

Yani gönderi, hikaye veya canlı yayında bir markanın ürünlerini paylaşmak.

Büyük takipçili hesaplar bu tür reklam kampanyalarından daha çok para kazanmakta ve genelde markalar bu kişilere ulaşmaktadır.

Görece daha az sayıdaki hesaplar da yine sayfanın temasına göre iyi kazanabilir. Yani burada az kazanmak, çok kazanmak sayfadan sayfaya göre değişebilmektedir. Ancak ne kadar çok organik takipçiniz varsa reklam alma ihtimaliniz de o kadar artar.

 

2- Kendi Ürün ve Hizmetlerinizi Satın

Kendi bilgi, beceri ya da deneyimlerinize dayanarak fiziki veya dijital ürünler üretip kendi Instagram hesabınızdan satış yapabilirsiniz. Örneğin e-kitap, fotoğraf düzenleme eklentileri, online ders, uzman olduğunuz konuda danışmanlık hizmeti gibi şeyler…

Ya da kendi ellerinizle ürettiğiniz şeyleri de gayet rahatlıkla tanıtıp pazarlayabilirsiniz. Kendi ürettiğiniz mobilyalar, tokalar, kıyafetler, bardaklar, aksesuarlar…

Ayrıca mesela kendi hesabınıza özgü tişört, kupa, telefon kılıfı gibi şeyleri takipçilerden aldığınız ön sipariş neticesinde Matbuu, Bidolubaski gibi sitelerde bastırabilirsiniz. Böylece herhangi bir yatırım yapmanıza gerek kalmaz. Takipçi size sipariş verir ve EFT yapar. Siz de ürünü söz konusu baskı sitelerinden bastırır, takipçinin adresine kargolatırsınız.

 

3- Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)

Ve yazımızın esas konusu olan satış ortaklığı…

Eğer takipçi sayınız yüksekse ve bu kişiler içeriklerinizle iyi etkileşime giriyorsa, etiketlediğiniz hesapları takip ediyor, paylaştığınız linklere tıklıyorsa satış ortaklığı yöntemini denemelisiniz.

Örneğin seyahat temalı bir hesabınız var. Türkiye ve dünyadan gezdiğiniz yerlerden fotoğraflar paylaşıp insanlara seyahat ipuçları veriyorsunuz diyelim.

Peki ama böyle biri İnstagram hesabından nasıl para kazabilir?

Şöyle…

İnstagram’da 10.000 ve üzeri hesaplar hikayelerine link ekleyebiliyor. Satmak veya satış ortağı olmak istediğiniz ürünlerin linkini hikaye olarak ya da biyografi kısmında paylaşabilirsiniz. Bir gönderinin altına “Bu seyahatta kullandığım ve hayatımı kurtaran ayakkabıyı profilimdeki linkten inceleyebilirsiniz.” gibi bir şey yazabilirsiniz örneğin.

Moda ve güzellik konusunda İnstagram hesabı olan fenomenler satış ortaklığını çok iyi kullanıyor. Ülkemizde de Trendyol bu konuda epey ciddi bir strateji yürütüyor. Yazımızın devamında “Trendyol Affiliate Sistemi” hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

E-ticaret ve internetten alışveriş yaygınlaştıkça insanlar artık bir şey satın almadan önce inceleme videoları izliyor, yorumları okuyor. Birilerinin ürünle alakalı yorumlarını izleyerek satın alma kararını veriyor.

Bu bağlamda seyahat, fitness, yemek, teknoloji, eğitim gibi konuların pek çoğu satış ortaklığı sistemine gayet uygun.

Seyahat ve gezi konulu 35.000 takipçili bir hesabınız varsa; oteller, havayolu şirketleri, outdoor kıyafetler, turlar, etkinlikler gibi başlıklarda satış ortaklığı yapabilirsiniz. Yani gezilerinizde sürekli kullandığınız ayakkabınızın üreticisi ile iletişime geçip “Benim şu kadar takipçim var. Sizin markanızı kullanıyorum. Size müşteri trafiği aktarabilirim. Bu konuda bir işbirliği yapabiliriz.” gibi bir teklifte bulunabilirsiniz. (Takipçiniz 300.000 olsa bu teklif muhtemelen sizden değil, söz konusu markadan gelecekti.)

 

Instagram’da Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?

Affiliate marketing (satış ortaklığı) hadisesinin bir numarası Amazon’dur. Ancak Amazon Türkiye’nin şu an bir satış ortaklığı programı yok. Yakın gelecekte böyle bir uygulamanın başlaması kuvvetle muhtemel.

Şu anda ülkemizde satış ortaklığı sistemini en iyi uygulayan mecra Trendyol. (Aşağıda Trendyol’da satış ortaklığı yapmanın yollarını anlattık.)

Bununla beraber onlarca markanın kendine özgü satış ortaklığı programı var. Google araştırması yaparak bu markaları tespit edebilirsiniz. “Marka adı + satış ortaklığı” yazarak arama yapabilirsiniz.

Bu markalarla anlaşma yaptıktan sonra üye olup size özgü ürün linklerini kendi hikayelerinizde paylaşabilirsiniz. Satış ortaklığı sistemine üye olduğunuzda ürün linki size ait olur. Yani linkin bir kısmında sizin üye numaranız yazar: ref446466 gibi.. Bu numara sizin satış ortaklığı numaranız olur. Bu link üzerinden alışveriş yapıldığında siz komisyon kazanmış olursunuz. Temel mantık bu.

Tabii Instagram tamamen görsel bir platform olduğu için pazarladığınız ürün görsellerinin kaliteli ve ilgi çekici olması şart.

Ürün fotoğrafı kendi kendini pazarlayabilmeli yani. Keza gittiğiniz bir otelin, kullandığınız bir havayolu şirketinin, gittiğiniz bir mekanın şık bir fotoğrafını çekip altına fotoğrafın altına da link bıraktığınızda, bu linke neden tıklanması gerektiğini iyi bir dille anlattığınızda satış ortağı olarak görevinizi yapmış olursunuz. Takipçiler bu linke tıklayıp otelden rezervasyon yaptırırsa, uçak bileti alırsa, kafeden 1000 gram kahve sipariş ederse vs. bundan bir komisyon alırsınız çünkü siz bu şirketlere müşteri pasladınız…

İnstagram hikayenizde link paylaşabilmek için en az 10.000 takipçiye ulaşmanız gerek. Yani “Yukarı kaydır” özelliği 10.000 takipçi eşiğini aştığınız zaman erişebildiğiniz bir İnstagram özelliği.

 

 

İlginizi çekebilir

Trendyol İnfluencer İş Birliği Nasıl Yapılır?
İnstagram’dan Para Kazanmak
İnstagram’da Günlük 300 Takipçi Kazanma Yöntemleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir