İşinizden Daha Fazla Kazanç Elde Etmenizin Yolları

Bir şirket sahibi olarak devamlı kar getiren yeni fırsatlar kovalamanız gerekiyor. Kazancınızı artırmak için aklınıza ilk gelen işinizi büyütmek olsa da aslında çoğu şirketin, karlılığı yükseltmek adına başvurabileceği keşfedilmeyi bekleyen pek çok yöntem vardır.

Bu yazıdaki yöntemleri uygulayarak, ekstra yatırım yapmaya gerek kalmadan kazancınızı ve karlılığınızı hatırı sayılır oranlarda artırabilirsiniz.

 

1.Zam yapmak

Bu yolla kazancı attırmak çok orjinal bir fikir gibi görünmese de doğru stratejilerle ürünlere zam yapmak oldukça avantajlı olabilir. Düşük fiyata satın alıp yüksek fiyattan almak elbette işletmeniz için en karlı modeldir. Hatta eğer düzenli olarak zam yapabiliyorsanız ve iş hacminizi istikrarlı devam ettirebiliyorsanız keşfedilmemiş bir kar kaynağından faydalanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Müşteri Kaybetmeden Fiyatlarınızı Artırmanın Yolları

 

2.Müşteri paylaşımı

Eğer yönetilmesi zor müşterileriniz çoğunluktaysa yeni müşteriler kazanmayı ihmal etmeyin. Hatta başka bir şirket ile işbirliği yaparak bir komisyon karşılığında müşteri paylaşımına başvurun.

Örneğin, bir pazarlamacı bir müşterisinin internet sitesini yapmak üzere 3000 TL ücret alıyor diyelim. Eğer o pazarlamacının bu siteyi kendi yazacak vakti kalmamışsa, dış kaynak kullanarak işi başka bir yazılımcıya yaptırabilir ve ona 2000 TL ücret ödeyip kendine 1000 TL alabilir.

İşbirliği yaparken mutlakaişini en iyi yapan kişi ve şirketlerle çalışın.

 

3.Yeni Ürün ve Hizmet Ekleme

 

Eğer çabalarınıza karşılık veren başarılı bir iş sahibiyseniz ama kazancınızı en karlı hale getirmek niyetindeyseniz yeni bir kar kaynağı yaratmak üzere şirketinize yeni bir ürün veya hizmet hattı eklemeyi düşünebilirsiniz.

Ekstra Space Storage’ı ele alalım mesela. Stoklama alanlarına çoklu elektrikli araç şarj etme istasyonları eklediler ve bu çevre dostu kazancın tanıtımını yaptılar. Ürünün sizin sunduğunuz ürünlerle aynı eksende yer almasına özen gösterin, iyi bir pazarlama ve reklam yapın, hayata geçirmeden önce iyi bir aksiyon planı geliştirin.

 

4.Müşterileri çalışana dönüştürme

Markanızı tanıyan, seven ve güvenen müşteriler sayesinde kazanç elde etmek yeni müşteri kazanmak için para harcamaktan çok daha az maliyetlidir. Eğer üstün nitelikli ve deneyimli müşteriliniz varsa gelecekte sizinle iş yapmak isteyeceklerdir ve başkalarını da size yönlendirebilirler. Neredeyse her şirket müşteri yönlendirme programı uygulayabilir. Mevcut müşterilere size başkalarını yönlendirmek kaşılığında ürün veya hizmet teklif edebilirsiniz. Bu yolla şirketinizi yıllar içinde katlayarak büyütmeniz mümkün.

Mutlaka okuyun: Müşteri Referans Programı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

 

5.İndirimli ya da bedava ürün sunma

Şirketinizin türüne bağlı olarak satış yapmak amacıyla ufak tefek bedava ürünler vererek müşterilerinizin aklını çelebilirsiniz. Mesela avukatlar bazen müşterileri cezbetmek adına ilk dava danışma randevusunu ücretsiz sunarlar. Ya da otomobil tamir servisleri ücretsiz yağ değişimi teklif eder, yağ değişimi yaparken de arada müşteriye başka bir hizmet satarlar. Ayrıca fırsat siteleri üzerinden de indirimli hizmet ve ürün satışı yapabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Daha Çok Kar Etmek İçin İndirim Nasıl Yapılır?

 

6.Zengin müşteriler

Hangi kitleye odaklandığınıza bağlı olarak müşteri portföyünüzde gizli bir kar kaynağınız olabilir. Varlıklı müşterilere odaklanarak şirketinizin yıllık karını müthiş bir oranda yükseltebilirsiniz. Yalnızca bu potansiyel müşterilere ilk yaklaşımınızın doğru olması konusunda özenli davranın, fazla ısrarcı veya muhtaç bir görüntü sergilemeyin. Bu tür potansiyel müşterilere çevreniz sayesinde ulaşın ve kendinizden emin bir şekilde işinizi satın.

Mutlaka okuyun: 80/20 Kuralı(Pareto Prensibi) Nedir? Hayatınızı Nasıl Değiştirebilir?

 

7.Yaratıcı yollardan müşteri kazanma

Müşteri kazanmak bir masraftır ama gelir getirdiği için geri dönüşü olur. Müşteri edinmenin daha yaratıcı ve daha verimli yollarını bularak masraflarınızı azaltabilirsiniz ve böylece yatırım getirisini de geliştirmiş olursunuz. Reklam ve pazarlama yöntemlerinizi geliştirmek müşteri kazanmanın ve elde tutmanın en etkili yoludur.

Mutlaka okuyun: Kolay Müşteri Bulma Yolları

Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir