İyi Bir Yöneticide Bulunması Gereken Özellikler

Diğer insanlarla uyum içinde çalışabiliyor musunuz? Liderlik vasfınız mı var? Eğer bu özelliklere sahipseniz iyi bir yönetici olabilirsiniz. Fakat gerçekten iyi bir yönetici olmak için bu iki özellikten çok daha fazlasına ihtiyacınız var. İyi bir yönetici olup olmadığınızı gösterecek çeşitli etmenler bulunuyor.

Size güzel bir haberimiz var: İyi bir yönetici olmak sadece doğuştan gelen yeteneklerinizle bağlantılı değil. İyi yöneticilerin sahip olduğu nitelikleri edinmek ve geliştirmek mümkün. Yöneticilik alanında bir işe hazırlanırken, iyi bir yöneticide bulunması gereken bu 25 nitelik ve özelliği aklınızda bulundurun.

 

İyi Yöneticinin Özellikleri Nelerdir?

Kişisel Özellikler:

Kendinizi geliştirmenize yardımcı olacak ve diğer insanlarla ilişkilerinizi iyileştirecek belirli nitelikler var. İşte başkalarının saygı duyacağı ve yanında kendini rahat hissedeceği bir yönetici olmak için gereken kişisel özellikler:

 

1. Öz motivasyon:

İyi bir yönetici, kendini motive etmeyi beceremiyorsa başkalarını hiç motive edemez. Öz motivasyon, yani kendinizi işe devam ettirebilme yetiniz, bir yönetici için olmazsa olmaz kişisel özellikler arasında yer alıyor. Kendinizde devam edecek gücü bulmalı ve sizinle çalışanları da motive etmelisiniz.

Mutlaka okuyun: Kendinizi Nasıl Motive Edersiniz?

 

2. Dürüstlük:

İnsanlar, iyi bir yöneticiye dürüstlüğünden ötürü güvenirler. Çalışanların onlar için sonuna kadar savaşacağınızı, dedikleriniz yapacağınızı ve kurallara uyacağınızı bilmeleri gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Dürüst ve güvenilir insanların özellikleri

 

3. Güvenilebilirlik:

Güvenilir bir insan olmanız gerekiyor. Gerek astlarınız, gerekse de üstleriniz size güvenebileceklerini bilmeliler. Kuruluştaki diğer kişiler size güvenebilmeliler.

 

4. İyimserlik:

Geleceğe umutla bakıyor musunuz? İyimser bir bakış açısı çalışanların moralini yükseltmeye yardımcı olabilir. Olumlu tavırlarınız çevrenizdekilere ilham verebilir ve işleri daha kolay tamamlamalarını sağlayabilir.

 

5. Özgüven:

Kendinize güveniyor musunuz? Özgüvenli kararlar alıp çevrenizdekilere iyi kararlar verebildiğinizi göstermeniz gerekiyor. Siz özgüvenli oldukça çalışanlarınız da kendilerine daha fazla güvenecekler.

Mutlaka okuyun:Özgüveninizi artıracak 23 öneri 

 

6. Sükûnet:

Yönetici olarak, baskı anında ayakta kalmayı başarmalısınız. Sakin kalarak gerekeni yapabilme yeteneği iyi bir yöneticide mutlaka bulunmalı.

 

7. Esneklik:

Değişen durumlara ayak uydurabilmek için iyi bir yöneticinin belirli bir oranda esnek olması gerekiyor.

 

İş Özellikleri:

Yöneticilik yaparken bazı iş sezgileri önemli bir hâl alıyor. Profesyonel bir satıcı kadar bilgi sahibi olmanız gerekmese de, bazı temel iş ilkelerine ve uygulamalarına aşina olmak size yardımcı olacaktır.

 

8. Sektörel bilgi:

Çalıştığınız sektörle ilgili ne biliyorsunuz? Sorulara doğru yanıt verebilmek ve daha etkin çalışabilmek için sektörünüz hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çalışanların sektörel bilgiye ihtiyacı olmasa da yöneticilerin kesinlikle var.

 

9. Ne zaman görev dağıtımı yapacağını bilmek:

Etkin bir yönetici bazı işlerin görev dağılımı yöntemi ile yapılması gerektiğini bilmelidir. Hangi çalışanınızın hangi göreve daha uygun olduğunu bilmeli ve onları başarılı olacakları ilgili projelere atamalısınız.

Mutlaka okuyun: İyi Yönetici Olmanın Sırrı: Görev Dağılımı Yapabilmek

 

10. Düzenlilik:

İyi bir yönetici olmak için düzenli olmanız gerekiyor. Projelerinizin, çalışanlarınızın ve verdiğiniz görevlerin takibini yapmak iş dünyasının zirvesine çıkmak için son derece önemli.

 

11. Temel para yönetimi:

Temel mali konseptleri anlarsanız belirli bir proje için tahsis edilen parayı nasıl yöneteceğinizi de anlayabilirsiniz.

 

12. İş hiyerarşisi:

İş hiyerarşisinin varlığını kabullenin ve emir komuta zincirine uyun. Kendi görevlerinizi ve kime rapor vereceğinizi bilin. Astlarınızın da durumdan nasıl etkilendiklerinden haberdar olun.

 

13. Yasal yaptırımlar:

Hukuk uzmanı olmanız gerekmese de, fiziksel taciz, işe alım ve işten çıkarım uygulamaları, gizlilik ilkesi gibi konuların yasal yaptırımları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

 

İletişim Özellikleri:

İyi bir yöneticinin çevresindekilerle etkin biçimde iletişime geçmesi gerekiyor. İletişimle alakalı birçok farklı özelliği gördüğünüzde şaşırabilirsiniz. Çabalarınızın sonuç verebilmesi için iletişim kurma yeteneğinizi geliştirmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Yöneticilik görevlerinizi yerine getirebilmek için sahip olmanız gereken bazı iletişim özellikleri şunlar:

 

14. Yazılı iletişim:

Yazı yoluyla etkin bir iletişim kurmayı öğrenmelisiniz. İyi bir yöneticinin e-postalarda ve teşekkür notlarında profesyonel biçimde, dil bilgisi kurallarına uyarak kendini ifade edebilmesi gerekiyor.

 

15. Toplum önünde konuşma:

İyi bir yönetici olarak toplum önünde nasıl konuşmanız gerektiğini bilmelisiniz. İster bir röportaj, isterse de çalışanlarınızla yaptığınız bir toplantı olsun kelimelerinizi doğru seçmeniz ve fikirlerinizi karşı tarafa başarıyla aktarmanız gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Topluluk Önünde Etkili Konuşma Yapma Sanatı

 

16. Yapıcı geri bildirim:

Hem çalışanlarınıza hem de diğer insanlara yardımcı olacak biçimde geri bildirim vermeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Etkili Geri Bildirimler Vermek

 

17. Aktif dinleme:

En önemli iletişim becerilerinden birisi de karşıdaki kişiyi dinlemek. Çalışanlarınızın, üstlerinizin ve müşterilerinizin sözlerine kulak vermeyi ve bunları dikkate almayı unutmayın.

Mutlaka okuyun: İyi Bir Dinleyici Nasıl Olunur?

 

18. Açık olmak:

Talimat verirken ne istediğiniz ve beklediğiniz sonuç konusunda açık olun. Çalışanlarınızın onlardan yapmalarını istediğiniz şeyi iyice anladıklarından emin olmanız gerekiyor.

 

19. Sunumlara hazırlık:

Sunumunuzu yapmadan önce, akıcılığı sağlayabilmek için sunumunuza iyi hazırlanmanız ve birkaç deneme yapmanız gerekiyor.

 

İlişki Özellikleri:

Yöneticilik yaparken çevrenizdekilerle kurduğunuz ilişkilerde karakteriniz büyük bir rol oynuyor. Çalışanlarınızın hem sizinle olan ilişkisini, hem de kendi aralarındaki ilişkileri yönetmeyi bilmeniz gerekiyor. Ayrıca üstlerinizle de iyi ilişkiler kurmalısınız. Böylece hiyerarşi halkasının alt ve üst zincirleri arasında köprü görevi görebilirsiniz.

 

20. Müşteri hizmeti:

Müşteri hizmetinin bir ilişki niteliği olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz. Fakat bu gerçekten de doğru. İyi bir yönetici olmak istiyorsanız müşterilerle iyi ilişkiler kurabilmeniz gerekiyor. Müşterilerinizle empati kurabilmeli, olaylara onların gözünden bakabilmelisiniz.

 

21. Ara buluculuk:

İnsanları nasıl uzlaştıracağınızı biliyor musunuz? İyi yöneticiler genellikle çalışanlar arasında, çalışanlarla müşteriler arasında ya da bir üstle çalışan arasında ara buluculuk yaparlar. Ara buluculuk özelliğinizi geliştirin ve iyi bir yönetici olmak için fikir ayrılıklarını çözme tekniklerini öğrenin.

 

22. Takım oyunculuğu:

Bir ekibin parçası mısınız? Eğer etkin bir yönetici olarak başarıya ulaşmak istiyorsanız takım oyuncusu olmanız gerekiyor. Başkalarıyla birlikte çalışma fikrine sıcak bakın ve başarı ihtimalinizi artırın.

 

23. Saygı:

Yönetici olarak saygı görmek istiyorsanız çalışanlarınıza saygı göstermelisiniz. Çıtayı belirlemek ve saygıya dayalı bir ilişki oluşturmak sizin elinizde.

 

24. İşbirliği:

Hem ekibinizle hem de diğer insanlarla işbirlikleri kurmanız gerekiyor. Başkalarıyla uyum içinde çalışabilmeli, farklı fikirleri ve kişilikleri birbirine kaynaştırabilmelisiniz.

 

25. İnsanlara değer vermek:

İyi bir yönetici, çalışanlarına kendilerini değerli hissettirebilmelidir. Bütün araştırmalar çalışanların üstlerinden takdir beklediğini gösteriyor. Ayrıca çalışanlarınızın size katkıda bulunabilmesi için de onları takdir etmeniz ve zaman zaman övmeniz şart.

 

İlginizi çekebilir

İyi Bir Yönetici Olmanın Yolları
Yeni Yöneticiler Patronlarına Yaranmak Yerine Ekiplerine Yardımcı Olmaya Çalışmalı!
Avatar

Yazar : yeni bir iş

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir