İyi Uyumanızı ve Başarılı Olmanızı Sağlayacak 10 Uyku Ritüeli

Geceleri ne kadar iyi uyursanız, gününüz o denli iyi geçer.

Yatmadan önce yaptığınız son şey, uyuduğunuz esnada bilinçaltınızın kafa yoracağı şeyi belirler, bu nedenle ertesi sabahki ruhsal durumunuz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Araştırmalar, yatmadan önce ders çalışmanın sonraki zamanlarda söz konusu bu bilgiyi çok daha kolay hatırlamanızı sağlayacağını göstermektedir.

Stresli veya endişeli olduğunuzda zihninizi kapatmak son derece zordur. Düzenli olarak uygulayacağınız bir gece rutini, rahatlamanıza, daha kolay uykuya dalmanıza ve ertesi güne daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olur. Her günün sonunda sadece birkaç dakika için bile olsa o güne ilişkin düşünmenin geleceğiniz üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Gözlerinizi kapatmadan önceki bu son anlar başarınızı belirleyebilir.

Siz de başarılı olmak istemez miydiniz? O halde sizler için hazırladığımız ertesi günü başarıyla atlatmanıza yardımcı olacak 10 uyku öncesi ritüelini gerçekleştirmeyi deneyin.

 

1. O gün yolunda giden ve gitmeyen üç şeyi yazın.

Günün hızlı bir değerlendirmesini yapın. Her gün nelerin iyi gittiğini doğrulayıp kağıda dökmek kötü giden olaylara takılıp kalmanıza engel olur. Her gün yaptığınız onca iyiliğin farkına varmak adına bir dakikanızı ayırmanız kaydettiğiniz ilerlemeyi görüp kendinizi takdir etmenize yardımcı olur. Bunu, sahip olduğunuz her şeye ne denli müteşekkir olduğunuzu kendinize bir kez daha hatırlatmak için yapacağınız şükran dolu bir egzersiz olarak düşünün.

Madalyonun diğer tarafında ise yanlış giden durumları kabullenmenin önemi var. Kendinizi daha da geliştirebilmek için şöyle bir çekilip kendinize bakmak ve minik problemler tam teşekküllü felaketlere dönüşmeden önce ince bir ayar yapmak gerekiyor.

Her gün küçük de olsa kendinizi geliştirmek adına neler yapabileceğiniz konusunda düşünmeniz takip eden günlerde ne yapacağınızı önceden belirlemenize yardımcı olacaktır. Ama öncelikle hem iyi hem de kötü olayları kabullenmek için kendinize maksimum beş dakikalık bir zaman ayırın.

 

2. Ertesi günün yapılacaklar listesini hazırlayın.

Bunu ister gece rutininizin başında isterseniz de sonunda gerçekleştirin fark etmez, gün henüz bitmeden yarının nasıl göründüğüne dair net bir fikir edinmenin size katacağı değer tartışılmaz.

Kısa, öz ve net bir biçimde hazırlanmış bir yapılacaklar listesi, bir amaca sahip olarak uyanmanızı sağlar. Bunu yatmadan önce yapmanız, zihninizi rahatlatacak – bir sonraki gün yapmanız gereken şeyleri düşünüp endişe etmeyecek ve yatağınızda dört dönmeyeceksiniz. Hepsini yazdınız mı?Artık rahatlayabilirsiniz. Listeniz sabah sizi bekliyor olacak.

Uyumadan önce ertesi günün yapılacaklar listesini yapmanız bilinçaltınıza gece boyunca aklınızdan geçen bu fikirler üzerine düşünmeniz için bir fırsat tanır. Uyku periniz siz uyurken beyin fırtınası yapmanıza yardımcı olabilir. Ve uyandığınızda o günün sizin için neler sakladığını net bir şekilde anlamış olarak güne başlarsınız.

 

3. Ertesi gün için nelere ihtiyacınız olacağını belirleyin.

Bazı insanlar,giyeceği kıyafetlerini ya da kapıp götürmeye hazır bir öğle yemeğini bir gece öncesinden hazırlamanın iyi bir alışkanlık olduğuna inanıyorlar. Haklılar da. Bu küçük ritüeller, iyi bir uyku çekmek için rahatlamamıza yardımcı olacak provalar gibidir. Ertesi gün yoğun bir programınız varsa ya da kritik bir gün sizi bekliyorsa gece boyunca yerine getireceğiniz bu görevler ertesi günü başarıyla tamamlamanızda son derece yararlı olacaktır.

Zamanın ötesine geçmeyi ne denli başarırsanız, önemli olana odaklanmak için o denli hazırlıklı olursunuz. Yani daha az aksaklık yaşarsınız çünkü kapıdan çıkmaya hazır olursunuz. Gününüzün pürüzsüz bir şekilde ilerlemesi, kendiniz olan güveninizi arttırır, dünyayla güvenle yüzleşirsiniz, üstelik elinizin altında hazır bekleyen bir öğle yemeği ve kemerinize uyan ayakkabılarınızla.

 

4. Sıcak bir duş alın veya banyo keyfi yapın.

Yatma rutinlerinin amacı rahatlamak ve stres atmaktır. Geceleri gevşemek ve sakinleşmek için ekstra bir yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, sıcak bir duş harikalar yaratabilir.

Birçok insanın akıllarına gelen parlak fikirleri banyo yaparken bulduklarını iddia etmelerinin bir nedeni var. Suyla bir arada olmanın son derece tedavi edici bir etkisi olduğu bilinir, üstelik sizi adeta esir olan teknoloji bağımlılığından kurtulmanıza da yardımcı olabilir. Su aklınızı rahatlatmanın etkili bir yoludur, böylece düşünceleriniz daha akıcı olabilir ve fikirleriniz kristalleşip hayat bulma şansına sahip olurlar. Deneyin! Kendinizi köpüklerin içinde yüzdüğünüz esnada geliverecek bir rahatlama anı içinde bulabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Gün boyunca dinç olmanızı sağlayacak duş hilesi!

 

5. Uzun bir yürüyüş yapın.

Bazı insanlar yatmadan önce spor yapmanın gerekliliğine inanırlar. Bunun sizi geliştireceğine bu kadar mı inanıyorsunuz? Peki ya uzun bir yürüyüşün de aynı işlevi göreceğini söylesek? Hafif bir tempoda yürümek rahatlatıcıdır, bedeninizi yoracak külfetli ve zor işlerden biri değildir. Zihninizi sakinleştirmeye ve vücudunuzun gevşetmeye yardımcı olur.

Geceleri dışarıda olmak, teknolojiden kopup kendinize dönmeniz için ihtiyaç duyacağınız bu kişisel alanı yaratabilir. Koşuşturma ve günlük sıradan işlerden uzak olan bu zaman dilimi çoğu zaman göz ardı edilir. Yaşadığınız yeri gece görmek ve sokaklarda dolaşmak, bir şeyleri farklı bir bakış açısıyla görüp yeni fikirleri canlandırabilmenize yardımcı olur.  Düşüncelerinizin de ayaklarınızla beraber gezinmesine izin verin.

 

6. Esneyin.

Günün sonunda kaskatı olmuş eklemler, sırtınıza giren kramplar ve burkulmalardan muzdarip birer zombi gibi mi hissediyorsunuz? Belki de iyi bir gece uykusu için sizi gevşetip yumuşatacak hareketleri tekrar tekrar denemenin zamanı gelmiştir. Esnemek için birkaç dakikanızı ayırmanız vücudunuzun kapanma zamanının geldiğini anlayabilmesini sağlar.

Evinizde sessiz bir köşe bulun ve burada kendinizi fiziksel olarak nasıl hissettiğinizi anlamaya çalışın. Bütün gün bir ofis koltuğunda oturuyorsanız; omuzlarınızın, sırtınızın ve bacaklarınızın birkaç dakikalık bir özene ihtiyacı olacaktır. Esneme aynı zamanda, tüm gerginliğinizi yok etmekle kalmaz incinmeleri de önler ve vücudunuzu gerçekten hissetmenize yardımcı olur.

 

7. Sevdiklerinizle zaman geçirin.

Sizin için önemli olan birileri ile geçirdiğiniz gün hakkında konuşmanız sıklıkla önerilen bir şeydir. Yakınlarınızla zaman geçirmeniz stresinizi azaltmak, düşünmek, fikir alışverişinde bulunmak ve kendinizi yeniden şarj etmenin en harika yollarından biridir.

Hayatınızda neler olduğu hakkında konuşmak derin ve kalıcı ilişkiler geliştirmenin önemli bir parçasıdır. Arkadaşlarınızla, ailenizle veya eşinizle bir arada olmak için zaman yaratın. Sevildiğimizi ve önemsendiğimizi bilmek bizi sakinleştirir. Sadece bir evcil hayvanla oynamak bile geriliminizi azaltmaya ve kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilir. Hem gününüzü gerçekten önem verdiğiniz kişilerle geçirmekten daha güzel bir şey olabilir mi?

 

8. Meditasyon yapın.

Meditasyon, zihnimizin geçip giden günün karmaşasında dahi huzuru bulmamızı sağlar. Anlayacağınız, iş dünyasının ve girişimciliğin zorlu dünyasında meditasyonun hızla yaygınlaşması boşuna değil.

Meditasyon, sizi iyi bir gece uykusundan edip kafanıza üşütecek tüm düşünceleri savuşturmanıza olanak tanır ve size yeni bakış açıları sunar.

Meditasyonda ustalaşmak zaman ve sabır ister. Tutarlılık meditasyonun olmazsa olmazıdır- beynimiz dikkat dağılımına son derece açıktır, odağını otomatik olarak bir noktada toplamakta zorlanacak ve içinde bulunduğunuz ana odaklanmaya devam edecektir. Bu nedenle meditasyon yapın – bu zihin sakinleştirici uygulama gününüzü sonlandırmanın mükemmel bir yoludur.

Mutlaka okuyun: Meditasyon Nasıl Yapılır?

 

9. Hayal kurun.

Başarılı insanlar başarılarını görselleştirme becerisine sahiptir. Nereye gitmek istediklerini netleştirdikten sonra, o görüntüyü zihinlerinin derinliklerine sıkıca gömerler.

Bunu yatmadan önce yapmak, uyurken bilinçaltınızda üzerine çalışacağınız bu hedefi sağlamlaştıracaktır. Bu durum“Birincil Hedefi Tasarlama” olarak adlandırır.

Ana hedefinizi görselleştirmek, en büyük hedeflerinizi ve hayallerinizi gerçekleştirip onlara meşruluk kazandırmak için gereklidir. Bunu yatmadan önce yapmak, uyurken yaratıcı bilinçaltınızı harekete geçirir. Siz siz olun yeni ve heyecan verici fikirlere uyandığınızda bu fikirleri unutmayıp yazabilmek için yatağınızın yanında bir not defteri bulundurun!

Mutlaka okuyun: Hayal Kurmanın Önemi ve Faydaları

 

10. Bolca uyumak için plan yapın.

Son olarak, başarılı insanlar günlerini ve gecelerini iyi planlayarak yeterince dinlenmek için zaman ayırırlar. Günde dört ya da beş saat uykuyla yetinmenin onları huysuz, bitkin ve beyni durmuş bir halde bırakacağını bilirler. Uyku eksikliği yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve inme ile yakından alakalıdır.

Uzmanlar, yetişkinlerin günde yedi ila dokuz saat arasında uyumalarını öneriyorlar. Her gece aynı saatlerde yatağa girmek vücudunuzun uyku ritmi oluşturmasına yardımcı olur, böylece daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz. Her gece aynı uyku rutinini uygularsanız, zamanla vücudunuz buna alışmaya başlar ve ne zaman gevşeyeceğini bilir. Bu da uykuya dalmanızın daha kolay olacağı anlamına gelir.

Şimdiden uykulu mu hissediyorsunuz? O da ne, esnemeye de mi başladınız? İyi uykular diliyoruz…

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir