Jeff Bezos’un Hayatı Hakkında 31 İlginç Bilgi

Jeff Bezos, 1994’te henüz 30 yaşındayken finans devi D.E. Shaw & Co.’nun yönetici kadrosunun en genç üyesiyken Amazon’u kurmak üzere işinden ayrılıp Seattle’a yerleşti. Şimdilerdeyse, 166 milyar dolarlık bir servetiyle( Eylül 2018 verisine göre) dünyanın en zengin adamı olmanın tadını çıkarıyor.

Amazon’un kurucusu ve CEO’su aynı zamanda uzaya da meraklı. Yeni şeyler denemekten korkmayan Bezos, 2013 yılında The Washington Post’u alarak gazeteciliğe, uzay merakını gidermek için kurduğu Blue Origin’le de astronomiye el attı.

Hakkında daha fazla şey öğrenmek için, işte karşınızda Jeff Bezos’un hayatıyla ilgili 31 ilginç bilgi.

 

1- Ateşli Bir Star Trek Hayranı

Kendisi büyük bir Star Trek hayranı. Alexa’nın kült şovdan esinlenilerek yapıldığını iddia eden iş adamı 2016 yapımı Star Trek Beyond’da ufak bir uzaylı rolü dahi aldı. Hayranlığı o derecede ki az kalsın Amazon’un adını, Star Trek pilotu Kaptan Picard’ın meşhur sözünden esinlenerek MakeItSo.com koyacakmış. 

 

2- Simpsons Dizisinde Oynadı

Bir başka kült yapım The Simpson’ın 2008’de yayınlanan bir bölümünde bir diğer milyarder Mark Cuban ile birlikte rol aldı. Kendisini seslendiren Jeff Bezos’un dizideki milyarder Mr. Burns ile bir milyarderler kampında tanışmaları konu edildi.

 

 3- İnsanlık İçin Küçük Bir Adım

NASA’nın Mercury ve Apollo görevlerini de büyük hayranlıkla izlemiş olan Bezos, Apollo’nun artıklarını toplamak için bir deniz altı keşfine bile çıktı.

 

4- Hayallerini Yaşıyor

Çocukluk hayallerini gerçekleştiriyor. Uzay turizmi firması Blue Origin’i 2000’de kuran işadamı, yıllar önce okulda arkadaşlarına, büyüdüğünde bir uzay girişimcisi olmak istediğini anlatırmış.

 

5- Günde 8 Saat Uyuyor

Sabahları kalkmak için alarm kurmuyor ve yaklaşık sekiz saatini uyuyarak geçiriyor. Yani gecesini gündüzüne katarak çalışan CEO’lardan değil.

Mutlaka okuyun: Zengin ve ünlü insanların şaşırtıcı uyku alışkanlıkları

 

6- Bir Gözü Hep Gelecekte

Görünüşe bakılırsa Bezos’un aklı küçükken bile hep gelecekte ne olacağındaymış. Brad Stone tarafından yazılan biyografisi The Everything Store: Jeff Bezos and the Age of Amazon’a göre küçükken beşikte yatmaktan bıkıp bir yatak istediğinde sorunu beşiğini bir tornavidayla sökerek çözmüş.

 

7- Düşmanın Arasında

En büyük rakibi olacak Amazon’u kurma aşamasındayken sık sık dev kitapçı zinciri Barnes & Noble’a uğrarmış.

 

8- Tam Bir Aile Adamı

Evlat edinme Bezos’un hayatında önemli bir yere sahip. Kendisi onu yetiştiren üvey babası Miguel Bezos tarafından evlat edinilmiş. Belki de bu yüzden eşi Mackenzie ile sahip oldukları 4 çocuğun biri de Çin’den evlat edindikleri bir kız çocuğu.

 

9- Çiftlik Hayatı

Gençliğinde yazlarını büyükbabasının sığır çiftliğinde geçiren Bezos, yel değirmeni tamir etmeye kadar varan birçok çiftlik işiyle ilgilenirmiş. Büyükbabasıysa 1950’lerde uzay teknolojileri alanında çalışmış ve ABD savunma bakanlığının önemli kollarından olan DARPA’da Atom Enerjisi Kurulu başkanlığı dahi yapmış.

 

10- Çok Yol Katetmiş

Gençken bir süre McDonald’s aşçılığı yapan milyarder yine aynı yıllarda ilkokul çocukları için Hayal Enstitüsü adını verdiği bir de yaz okulu düzenlemiş.

 

11- Manzaraya Bayılıyor

Amazon’u kurmak üzere Seattle’a giderken doğa harikası Büyük Kanyonu görmek için durmayı ihmal etmemiş.

 

12- Aşk Hayatı

90’ların sonunda hakkında yazılmış bir Wired dergisi makalesine göre hayatına girecek kadınlar için oldukça yüksek standartları var. Kendisi “Bir kadında aradığım bir numaralı özellik beni bir üçüncü dünya hapishanesinden kurtarabilecek olmasıdır.” demiş.

 

 13- Oldukça vefalı

Albuquerque’de büyüyen CEO, Princeton’da elektrik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği eğitimi gördü. 2011’de mezun olduğu üniversiteye 15 milyon dolar bağışladı.

 

14- İyi Bir Okur

Tahmin edeceğiniz üzere oldukça iyi de bir okur. Favori kitabıysa Kazuo Ishiguro’nun The Remains of the Day romanı.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilerin Okuma Alışkanlıkları

 

15- Müşteriye Güven Veriyor

Üst düzey ilgi gerektiren bir sorunuz mu var? jeff@amazon.com adresine bir mail yollamanız yeterli. Bezos sorununuzu uygun bir çalışana yönlendiriyor ve sorun çözüldüğünde de tüm sürece dair bir bilgilendirme alıyor. Böylece sorununuzun çözülmüş olduğundan emin oluyor.

 

16- Akıllı Yatırımlar Yapıyor

Bezos birçok röportajında büyükbabasının çiftliğinde çalıştığı yıllardan bahsetti. Görünüşe bakılırsa hayatını bu kadar etkileyen bu tecrübe onun yatırım tercihlerini de etkilemiş. Bezos, Plenty adında bir firmanın dikey tarım girişimine bir hayli yatırım yaptı. Şirket bitkileri 7 metrelik kuleler üzerinde LED ışıklar kullanarak güneşe ve toprağa ihtiyaç duymadan yetiştiriyor. Amazon kurucusunun yatırımı sayesinde yakında Çin’de 300 kadar dikey tarım çiftliği açacaklar.

 

 17- Tasarruf, Onun İçin Bir Yaşam Biçimi

Amazon bugün bir dünya devi ancak tabii ki işler biraz daha küçük başladı. Jeff Bezos şirketin ilk yıllarında ofis malzemelerinden tasarruf edebilmek için kendisinin ve ilk çalışanlarının masalarını kendi elleriyle yapmış. Tahta kapılardan bozarak yaptığı bu masalar şirkette öyle bir gelenek halini almış ki, bugün de o masaların benzerleri hala Amazon ofislerinde kullanılıyor. Bir blog haberine göre şirkette müşteriye ürünü daha ucuza ulaştırmaya yarayan yaratıcı fikirlere verilen bir “kapı masa ödülü” bile varmış.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilerin Çalışma Masaları

 

 18- Oldukça Mütevazı Bir Hayat Sürüyor

Tutumluluğun Amazon’un temel ilkelerinden olduğu göz önünde bulundurulursa Jeff Bezos’un milyon dolarlar değerinde bir araba kullanmaması şaşırtıcı gelmeyebilir. Ancak Bezos bu konuda o kadar tutumlu ki 1997’ye kadar 87 model bir Chevrolet Blazer kullanmış. Bu arabayla şirketin ilk dönem getir götür işlerini dahi gören milyarderin 1997’de aldığı arabaysa mütevazı bir Honda Accord.

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi

 

 19- Ölümden Döndü

Bezos 2003’te Blue Origin roketlerini test etmek için arazi keşfindeyken az kalsın canından oluyordu. Texas’ta havadan keşif yaparken helikopteri düştü, neyse ki hafif yaralar alarak kurtulmayı başardı. Yaraları çoktan iyileşti ama Bezos’u muhtemelen bir daha kolay kolay helikopterde göremeyeceğiz. 2004’te Fast Company’ye verdiği röportajında şöyle dedi: “O son birkaç saniyede aklımdan geçenler çok dramatik şeyler olmadı. Tek düşündüğüm şey bunun ölmek için ne kadar saçma bir yol olduğuydu. Hayatımı değiştiren bir olay olduğunu da söyleyemem ama önemli bir ders çıkardığımı düşünüyorum: Uçağa binme şansın varsa asla helikoptere binme!”

 

 20- Google’a Yatırım Yaptı

Amazon’u kuralı henüz 5 sene olmamışken Google’a 1 milyon dolarlık küçümsenemeyecek bir yatırımda bulunmuş Bezos. İki şirketin de şimdiki değerleri göz önüne alındığında Bezos’un geleceği görme yetisinin boyutları ortaya çıkıyor. Amazon başarısız olsaydı bile sahip olduğu Google hisseleriyle yine hatırı sayılır bir servete sahip olacakmış.

 

21- Sıkı Bir Dwayne Johnson Hayranı

Dwayne Johnson’ın son filmi Rampage’in Nisan galasında Bezos’un büyük bir The Rock (Dwayne Johnson) hayranı olduğu ortaya çıktı.

Sosyal medya sayesinde, Amazon CEO’sunun ortaklarına mektup yazarken dev bir oyuncak pandaya yaslandığı fotoğraf Johnson’ın dikkatini çekti. İşini bitirince çocuklarıyla Rampage’i görmeye gideceğini yazan Bezos bir fotoğraf da filmin posterinin önünde çektirdi. Buna karşılık Dwayne Johnson da Bezos’u yemeğe davet etti.

 

22- Aklı Hep Sayılarda

Henüz ortaokuldayken bile Bezos’un kafası hep bir şeylerin nasıl iyileştirilebileceğine çalışırmış. The Evening Store’dan Brad Stone’un yazısına göre, 11 yaşındayken bir matematik projesi olarak öğretmenlerinin öğretme becerilerinin değerlendirildiği bir anket hazırlamış. Anketi sınıf arkadaşlarına doldurtarak öğretmenler için puanlar elde etmiş ve en iyi yöntemi kimin uyguladığını bulmayı hedeflemiş.

 

 23- Torunlarının torunlarını düşünüyor

Blue Origin projesini ayakta tutmak için her yıl Amazon hisselerinin 1 milyar dolarlık bir kısmını Blue Origin’e transfer eden Bezos, yeni dünyalar keşfetmenin onun en büyük önceliği olduğunu söylüyor. Bir röportajında aynen şöyle dedi: “Blue Origin yaptığım en önemli iş… Torunlarımın torunlarının durağan bir dünyada yaşamalarını istemiyorum.”

 

24- Serveti Dudak Uçuklatıyor

Bezos’un toplam serveti 166 milyar dolar. Bu onu en yakın rakibi Bill Gates’ten tam 68 milyar dolar daha zengin yapmaya yetiyor. Bloomberg’in analizine göre Bezos’u son birkaç yılda bu kadar zengin yapan şey Amazon’un her temmuzun ikinci haftası düzenlediği Prime Day indirimi. Dünyanın en zenginleri listesinin ikinci sırasındaysa 98.1 milyar dolarlık servetiyle Bill Gates var. Tabii Gates, Vakfı aracılığıyla yaptığı onca hayır işi olmasaydı bu rakam Bezos’a çok daha yakın olabilirdi.

 

25- Her Zaman Birinci Değil

Bill ve Merinda Gates zamanlarının çoğunu hayırseverliğe ayırıyor. Bezos ise 2017 dünyanın en zenginleri listesindeki en zengin 10 kişi içinde hayır işlerine en az para ayıran milyarder.

 

26- Yaratıcılık Ailede Var

Ailede girişimci ruha sahip tek kişi Bezos değil. Çocukları evde Amazon ürünleriyle inovatif bir girişimde bulunup bir temizlik robotuna Amazon Echo bantlayarak yepyeni bir ürün yaratmışlar. Bir mühendislik harikası olmasa da genç beyinler için yaratıcı bir fikir. Amazon’un da yakın zamanda kendi ev robotlarını üretmek için harekete geçtiğini ekleyelim.

 

27- Anne ve Babasından Büyük Destek Gördü

En başından beri anne ve babasının büyük desteğini görmüş. O kadar ki Amazon ilk kurulduğunda 245 dolarlık hisse alarak şirketi desteklemişler. Alınan küçük bir risk olsa da karşılığını fazlasıyla vermiş olduğunu söylemeye gerek yok. Bu hisselerin değeri bugün 30 milyar dolar kadar.

 

28- Biraz Politika

Bezos geçmişte politikaya dahil olmamayı seçmişse de karısıyla birlikte With Honor Fund isimli bir kuruluşa 10 milyon dolar bağış yaptılar. Bu kuruluşun amacı siyasi parti gözetmeksizin gazi ve emekli askerlerin kongreye girişini desteklemek.

 

29- Her Şeyin Zamanı Var

2018 Eylül ayında Washington D.C.’de katıldığı bir etkinlikte başarısının anahtarının günde 8 saat uyumak olduğunu söyledi. Asla sabah 10’dan önce bir toplantı düzenlemiyor ve önemli telefon konuşmalarını akşam 5’ten önce bitirmeye çabalıyor.

 

30- 3’ler Kuralı

Aynı etkinlikte, Bezos karar verme stratejisinden de bahsetti: “Eğer bir günde 3 doğru karar vermişsem bu kadarı yeterli diyorum. Ne kadar az olurlarsa o kadar doğru olurlar.”

 

31- Müşteri Her Zaman Önce Gelir

Amazon’da kitap dışında şeyler satmaya başlamadan önce rastgele 1000 kişiye Amazon’dan ne almak isteyeceklerini sormuş. Cevaplar çok çeşitli olmakla birlikte ortak noktaları hepsinin anlık ihtiyaçlar olmasıymış. Böylece Amazon’da gerçekten de her şeyin satılabileceğine karar vermiş.

Mutlaka okuyun: Müşteri Geri Bildirimleri İşiniz İçin Neden Bu Kadar Önemli?

 

İlginizi çekebilir

Amazon Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler
Jeff Bezos Hayatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir