Kar Etmenizi Sağlayacak İş Fikirleri Bulma Yolları

İyi bir iş fikri nedir? İyi bir iş fikri, eğer kar getiren ve uygulanabilir bir işe önayak oluyorsa, iyi olarak kabul edilir. Diğer bir deyişle, pazar fırsatına yöneliktirler. Hepimizin kendince fikirleri vardır (eğer benim gibiyseniz her zaman aklınızda bir fikir vardır), fakat bunların hepsi iyi bir iş fikri değildir.

Bu yüzden, iyi bir iş fikri bulmak için doğru yerlere bakmanız ve doğru soruları sormanız gerekir  . Fikrinizin uygulanabilir bir fırsat olabilmesi için bakmanız gereken 8 yeri sizler için sıraladık:

İşte sizlere iyi iş fikirleri bulmanın 8 yolu:

 

1. Bir sorun bulun ve buna bir çözüm üretin.

Daha önce sitemizde paylaştığımız iş fikirlerinden 100’lercesini buna örnek gösterebiliriz. Örneğin büyük şehirlerdeki gürültü kirliliğinden hepimiz şikayetçiyizdir. Özellikle de araçların kornalarına gereksiz basılması en çok şikayetçi olduğumuz konuların başında gelir. Bu duruma çözüm bulmak isteyen bir şirket gereksiz yere kornaya basan sürücüleri tespit edip ve araç sahiplere ceza yazabilen bir teknoloji geliştirdi. İş fikri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

2. Var olan bir iş fikrini geliştirin ve iyileştirin.

Bu “daha iyi bir fare kapanı hazırlayın” stratejisidir. Burada anahtar kelime değerlidir. Bir şeyler geliştirebilirsiniz, fakat geliştirdiğiniz şeyin değerli olması için müşterinin iyileştirmeleri önemsemesi ve bu iyileştirmeler için ekstra ödeme yapmayı kabul etmesi önemlidir. Bu esasında doğru pazar hedefini bulmakla alakalıdır.

Örneğin, kişisel olarak hangi arabayı kullandığımın benim için hiçbir önemi yoktur, benim için arabanın sağlam, rahat ve çok aşırı pahalı olmaması yeterlidir. Araba firmaları diledikleri kadar araba üzerinde iyileştirme yapsınlar, benim tepkim yine “Hımm. Güzel ama hiç buna o kadar para verecek halim yok” şeklinde olacaktır. Fakat arabaları gerçekten seven ve araç performansına değer veren birisi için bu iyileştirmeler gerçekten de değerli olabilir ve bu yüzden söz konusu iyileştirmeler için bu kişiler ekstra ücreti gönül rahatlığıyla vereceklerdir.

 

3. Bir ürün veya hizmette bir sorun bulun ve bunu ortadan kaldırın.

Bu bir şirketin ortaya çıkıp herhangi bir endüstri dalındaki verimsizliği veya sorunu ortadan kaldırmasına klasik bir örnektir.

Örnek olarak Google’ın piyasaya arama motoruyla ilk girişi gösterilebilir. O zamanlar, diğer arama motorları kullanıcının aradıklarına ilaveten oldukça alakasız birçok sonucu da kullanıcılara sunmaktaydı. Google arama yaparken ortaya çıkan bu hatayı ortadan kaldıracak bir çözüm getirdi ve hikayenin geri kalanını zaten hepiniz biliyorsunuz.

 

4. Piyasadaki boşluğu bulun.

Bu herhangi bir rakibin olmadığı coğrafik alanda bir iş kurmak kadar basittir. Organik ürünlere ulaşımın zor olduğu bir alanda organik ürünler satan bir dükkan açmak buna örnek gösterilebilir. Ayrıca mevcut bir boşluğu dolduracak yeni bir ürün veya hizmet yaratmak da bu kapsamda değerlendirilebilir. Daha önce paylaştığımız kendi kendine sulanan akıllı saksı buna iyi bir örnek teşkil eder.

 

5. Mevcut maliyetlerinin çok pahalı olduğu bir alan bulun.

İnternet, bu fırsattan istifade eden binlerce şirketin ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Eğitim ve profesyonel gelişim dersleri sunan online siteler, söz konusu sektörün fiyatlarını büyük oranda aşağı çekmesi örnek olarak gösterilebilir.

 

6. Henüz karşılanmamış bir ihtiyaç bulunan alanları bulun.

Bu ihtiyaç henüz insanların farkında olmadığı bir şey olabilir. Burada Apple’ın iPod ürününü piyasaya sürmesini örnek olarak verebiliriz. iPod’u piyasaya sunana kadar, kimse tüm müzik koleksiyonlarını beraberlerinde taşımak istediğinin farkında değildi, fakat ürün piyasaya çıktığı anda, muhakkak satın alınması gereken bir ürün sınıfına yükseldi.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’ın Hayatı ve Başarı Hikayesi

 

7. Önsezilerinize kulak verin.

Belki sahip olduğunuz bir fikri uyguladığınızda çok büyük bir miktarda para kazanacağınız hissine sahip olabilirsiniz. Daha fazla pratik yaptıkça ve fikirlerinizin uygulanabilirliğini onayladıkça, kar hakkındaki önsezileriniz artacaktır. Çok büyük miktarda para yatırmadan ve zamanınızı bu işe ayırmadan önce, iyi bir araştırma yaptığınızdan ve sonuçların onayını aldığınızdan emin olun.

 

8. Bir dileği gerçeğe dönüştürün.

Bunlar “Eğer … olsaydı, güzel olmaz mıydı” şeklindeki fikirlerdir.

  • Eğer uzayda tatil yapabilseydik, güzel olmaz mıydı – Virgin Galactic
  • Eğer ben her ayakkabı satın aldığımda, üçüncü dünya ülkelerinden biri de ayakkabı sahibi olsaydı, güzel olmaz mıydı – Tom’s Shoes
  • Eğer fakir toplumlara temiz su sağlayabilseydik, güzel olmaz mıydı – Thankyou Water.

 

Aksiyon

Gerçekten iyi iş fikirleri bulma konusunda ciddiyseniz, konuşmak yerine aksiyona geçin ve bu yöntemi deneyin. Alarmı 25 dakikaya kurun. Her bir kategori için bir fikir üretin ve fırsata dönüşebilecek iyi bir iş fikri bulmaya çalışın. Yapabilirsiniz! Yazımıza yorum yaparak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

 

İlginizi çekebilir

En Yaratıcı İş Fikirleri
İş Fikirleri Bulmanın Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.