Karşınızda Çocuk Bakıcısı Robot: iPal

Aileler günün her anı çocuklarıyla olmak için ellerinden gelen her şeyi yapsa da, çoğu bunun için yeterli vakti bulamıyor. Avatar Mind bundan yola çıkarak bir yetişkinin sorumluluklarını taşıyan ama çocuklarla 4-8 yaşında bir çocukmuş gibi iletişim kurabilen bir çocuk bakıcısı robot geliştirdi.

iPal denen bu 30 cm’lik insansı robot, göğsünde dokunmatik bir tablet taşıyor, doğal bir dil kullanıyor ve ailelerin yokluğunda içlerini rahatlatacak görüntülü takip ve konuşma imkanı sağlıyor.

” iPal çocuklar için harika bir robot arkadaş. Çizgi filmi andıran sevimli görünümüyle, kaliteli el işçiliğiyle, en güncel dili anlayabilen teknolojisiyle ve bulut uygulamalarıyla çocuğunuzun en yakın dostu olacak.” şeklinde sözediliyor Avatar Mind’ın websitesinde.

iPal geleceğimiz olsa bile, çocuk yetiştirirken robot kullanımının  yaratabileceği sonuçlara dair bazı soruları da beraberinde getiriyor.

bakici-robot

Sheffield Üniversitesi’nden emekli olan robot ve yapay zeka profesörü Noel Sharkey robot hakkında şunları dile getiriyor:

‘’Robotlar çocukları eğitmek için harika bir araç.Bilim ve mühendislikle ilgilenmeleri için çocuklara ilham veriyorlar. Ancak konu çocuklarımızı robotlara itaat ettirmeye gelince belirgin tehlikeler de yok değil. Çocuk bakımı için gereken hassasiyet veya anlayışa sahip değiller. iPal, bir çocuk bakıcısının yerini tam manasıyla tutmasa da sosyal bir robot olarak oldukça başarılı.”

Avatar Mind’ın kurucusu Jiping Wang ise bakıcı robotun, çocukları okuldan dönmeden önce eve varamayan çalışan aileler için mükemmel bir araç olduğunu söylüyor.

 

Robot çocuk bakıcısının genel özellikleri

  • iPal, 3-8 yaşlarındaki çocukları birkaç saat oyalamak üzere tasarlanmış bir robot.
  • Pembe ve mavi renkleri mevcut olan bu insansı robot, son kuşak doğal dili anlamak üzere otonom öğrenme yetisi ile programlanmış.
  • Eşsiz diyaloglar kurabilmek üzere çocukların nelerden hoşlandığını ve ilgi alanlarını aklında tutabiliyor.
  • Kullanıcıların, iPal’ı olan başka çocuklarla da iletişim kurmalarını sağlayan bir Child Messenger uygulaması da var.
  • Bu robot çocuklara masal okumanın, oyunlar oynamanın yanısıra temel programcılığı öğreten bir yazılıma da sahip.

Robot hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki tanıtım videosunu izlemenizi öneririz:

 

İlginizi çekebilir

İlginç Robotlar
Başarılı İnovasyon Fikirleri
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir