Karşınızda Dünyanın En Pahalı Patates Cipsi

İsveçli bir şirket olan St. Erik’s kendi içeceklerinin yanında tüketilmek üzere dünyanın en pahalı patates cipsini üretiyor.

Görünüşe göre lüks içecek üreticisi St. Erik’s Doritos, Pringles ya da Lays’i kendi biralarına uygun görmemiş ve kendi özel cipsini üretmeye karar vermiş. Şirketin marka müdürü Marcus Friari şöyle diyor: “St. Erik’s İsveç’in önde gelen içecek üreticilerinden biri. Ürettiğimiz içeceklerin tüm aşamalarıyla gurur duyuyoruz. Ancak içeceklerimizin kalitesinde atıştırmalıkların olmadığını fark ettik. Birinci sınıf içecek, birinci sınıf çerez ve atıştırmalık gerektirir. Bu nedenle dünyanın en özel cipsini üretme kararı aldık. Bu kadar özel bir cips üretebildiğimiz için çok mutluyuz.”

Lüks ve siyah bir kutuda gelen cips, 5 parçadan oluşuyor. Her biri usta şefler tarafından yapılan cipsler özel Nordik baharatlara sahip. Kutudaki cipsler; Kuzey İsveç çam ormanlarından toplanan Matsutake mantarı, Faroe Adaları’nda yetişen yosun mantarı, Bjare yarımadasından toplanan özel dereotu, İsveç köylerinde yetişen özel soğan ve bazı içeceklerin üretiminde kullanılan bir çeşit ot olmak üzere 5 farklı tada sahip .

en-pahali-patates-cipsi1

Patates de özel elbette. İsveç’in eğimli ve taşlık bir bölgesi olan Armarnas’tan gelen patates çok nadir yetişen bir tür. Eğimli arazide yetiştiği için makineli tarım yerine elle ekilip elle hasat ediliyor bu patatesler.

Cipsleri üreten şef Pi Le şöyle diyor: “Tüm cipslerimiz el yapımı. Bu nedenle şekil, tat ve görünüş bakımından hepsini dengeli yapmak durumundayız. Tat olarak İskandinavya’ya özgü tatlara sahip olduğunu söyleyebilirim cipslerimizin. Gerçi birçok insan patates ve soğanı ayırt edebiliyor sadece. Ancak her anlamda kaliteli bir ürün ortaya koyduğumuz aşikar. Cipslerimiz, özel içeceklerimizde tüketilmek üzere sunuluyor. İnsanların içeceklerimizden aldıkları keyfi daha da artırmak bizim temel amacımız.”

en-pahali-patates-cipsi2

100 kutu St. Erik’s cipsi geçtiğimiz haftalarda satışa sunuldu. Kutusu 55 dolara – yani kutudaki tek parça cipsin değeri 11 dolar –  satılan cipsler  kısa sürede tükendi. Elde ettiği başarı göz önüne alınırsa şirketin üretime devam etmesi bekleniyor.

 

İlginizi çekebilir

Dünyanın En Pahalı 10 Yiyeceği
Dünyanın En Pahalı Çikolatası: To’ak
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir