Kendi Çabanızla Milyoner Olmak İçin Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar

Bir insanın sadece kendi çabalarıyla milyoner olabilmesi kolay bir şey değil. Yine de bu büyük başarıyı kendi emeğiyle elde etmiş kişiler de var ve onların başından geçenlerden, tecrübelerinden faydalanmak gerek. Bu süreçte rehber niteliği taşıyan bazı kurallar var. Bunlar hangi sektörde olursanız olun işe yararlığı isplanmış yöntemler. Eğer kendi çabanızla milyoner olmaya baş koyduysanız bu kurallara göre yaşamaya özen gösterin.

 

1.Meydan okuyun

Kendi çabasıyla milyoner olmuş herhangi bir kişiye bu olaya neden girdiğini sorsanız, ancak çok azı yalnızca ”milyonlar kazanmak için” şeklinde cevap verecektir. İnsanların büyük çoğunluğunun başarısının sırrı, hayallerinin peşinden gitmek ve kendi çapında başarılı olmak için gereken zorluklara meydana okuma arzusudur.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’un dediği gibi: “Tutkusu Olan İnsanlar Dünyayı Değiştirebilir”

 

2.Rahata fazla alışmayın

Bu yolda ilerlerken asla durup ” Tamam artık bu kadarı bana yeter. Bundan sonra çok fazla çalışmasam da olur.” diye düşünmeyin. Eğer amacınıza ulaştıysanız ve bir milyoner olduysanız kendinize bir hedef daha koyun. Asla rahata alışmamalı ve hep daha fazlası için çalışmalısınız.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Kaçırmasına Rağmen Sizi Daha Başarılı Yapacak 10 Şey

 

3.Herkesten daha fazla araştırın ve çalışın.

Ne kadar yetenekli olursanız olun, diğer herkesten daha fazla araştırmaya ve çalışmaya gönüllü değilseniz asla gerçek potansiyelinize ulaşamazsınız. Hedeflerinize ulaşmanın tek yolu bu.

 

4.Hatalarınızdan ve başarısızlıklarınızdan ders alın.

Bu süreçte hatalar da yapacaksınız başarısız da olacaksınız. Esas başarıyı getiren şey, bu hatalar sonucunda nasıl davrandığınızdır. Eğer olur da düşerseniz kendinize fazla yüklenmeyin ama işlerin neden bu hale geldiğini anlamaya çalışın. Bunu, öğrenmek ve tecrübe edinmek için bir fırsat olarak görün. Ve sonra temiz bir sayfa açarak yola devam edin.

Mutlaka okuyun: Bazen Başarısızlık Başarıya Giden Yolu Açar

 

5.Her gün okuyun

Bu maddenin altını çizmek lazım- ne kadar çok okusanız az. Asla okumayı bırakmayın ve her gün okuyacak yeni konular bulun. Kendi sektörünüzdeki en son gelişmeler ve yeniliklerden haberdar olarak piyasa yönelimlerini takip etmelisiniz.

Mutlaka okuyun: Yılda 100 Kitap Okumanın Sırrı

 

6.Akıl ve beden sağlığınıza dikkat edin.

Her gün spor yapın, dengeli beslenenin ve uykunuza özen gösterin. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur, egzersiz yaparken zihni boşaltma fırsatınız olur. Bu şekilde gerçek potansiyeliniz açığa çıkar.

Mutlaka okuyun: Egzersiz Yapmanın İşimden Daha Önemli Olmasının Nedeni

 

7.Başarılı ve kafa dengi insanlarla vakit geçirin.

Çevrenizde yanlış insanlar bulunursa kendinizi boş yere tüketirsiniz. Sizinle aynı görüşte olan, aynı amaçları olan, finansal başarıyı hedefleyen, motivasyonu yüksek insanlardan oluşan gruplara girin. Bu tür insanlarla beraber olmak hem motivasyonunuzu yüksek tutar hem de odağınızdan sapmamanıza yardımcı olur. Çalışmayı sevmeyen insanlarla bir arada bulunmayın. Sürekli eğlenip gününü gün eden insanlardan size fayda gelmez.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilere Ait 7 Davranış Kalıbı

 

8.İhtiyaç sahiplerine yardımcı olun ve sevdiklerinize destek olun

Beden ve akıl sağlığının öneminden bahsettik ama bir de ruh sağlığı var. Çevrenize karşı duyarlı olun ve ihtiyacı olanlardan yardımınızı esirgemeyin. Sevdiklerinize yardımcı olarak servetinizin keyfine varabilirsiniz. İhtiyaç sahiplerine destek olun. Ben ihtiyaç sahibi çocukların eğitiminde büyük rol üstlenen bir vakıfa bağış yaparak başlamıştım. Hem hayata bakışımda hem de iş etiğim üzerinde etkisi oldu.

Mutlaka okuyun: Sektörde Lider Olmak İstiyorsanız Başkalarına Yardım Edin!

 

9.Dürüst ve şeffaf olun.

Yalancılık ve düzenbazlıkla hiçbir yere varılmaz. İnsanlara karşı daima dürüst, şeffaf ve açık sözlü olun. Bu özelliklere gereken önem verilmiyor olabilir ama uzun vadedeki profesyonel başarınız adına en önemli şey bu niteliklerdir.

Mutlaka okuyun: Dürüst ve Güvenilir İnsanların Özellikleri

 

10.Başarılı olmak için kısa vadeli değil uzun vadeli düşünün.

Birçok insan yalnızca ”Gelecek sene içinde X kadar para kazanmak istiyorum” gibi kısa dönem başarılara odaklanıyor. Kısa vadeli hedeflere değil, hayatınıza dair büyük resmi oluşturacak olan uzun vadeli planlara odaklanın.

Bu yöntemleri takip ederek kendi kendine yetebilen ve ailesi için hatrı sayılır bir servet inşa eden bir kişi olabilirsiniz. Şüphesiz bu yolda karşınıza bin türlü zorluk çıkacak ama bu kuralları aklınızın bir köşesinde tutarsanız ve geçmişte bunun başarmış kişilerin tecrübelerinden faydalanırsanız finansal hedeflerinize ulaşacaksınız.

Mutlaka okuyun: Hedeflerime Nasıl Ulaşabilirim?

Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir