Başarılı İnsanlara Ait 7 Davranış Kalıbı

Kendiniz de başarılı olabilecekken neden başarılı insanlara imrenip duruyorsunuz? Başarı sadece şans demek değildir. Odaklanmak, kararlılık, pozitif bakış ve çalışkanlık demektir başarı. Düşünce yapınızı ve davranışlarınızı değiştirmek başlangıçta zor olabilir; ancak nihai kazanç bu kadar ekstra çaba göstermeye kesinlikle değer. Aşağıda başarılı insanların günlük hayatta uyguladıkları yedi davranış biçimini irdeleyeceğiz.

 

1. Beklemeyin. Yapın.

is-kurmak-istiyorum

Başarı ve tembellik hiç iyi bir ikili değildir. Gerçek başarıyı elde edenler, rüyalarının gerçek olmasını beklemekle yalnızca zaman ve enerji kaybedileceğini bilirler. Uygun olmayan şartlar hakkında şikayet etmek yerine, zorlukları aşmanın yollarını ararlar. Başarılı insanın sözlüğünde “bahane” diye bir kelime yoktur. Hayatın onları şekillendirmesi yerine hayatı kendileri şekillendirmeye çalışır başarılı insanlar.

Mutlaka okuyun: Girişimciler fazla düşünmezler, bir karar verip ilerlerler!

 

2. Son durağa değil, yolculuğa odaklanın.

anne-girisimci

Başarıya giden yol, değerli hayat dersleriyle kaplıdır. Bu yolda çok şey öğrenebilirsiniz. Başarılı insanlar zevki erteleyip yolculuğa odaklanabilirler. Gökkuşağının bitimindeki altın dolu küpe odaklanmak yerine gökkuşağının kendisini dikkate alırlar. Bu da süreci çok daha tatmin edici hale getirir.

Mutlaka okuyun: Başarılı bir işletmenin 3 bileşeni: Tutku, özgürlük ve etki

 

3. Statükoyu değiştirin.

is-kurmak-isteyen-kadinlar

“Her zamanki iş hayatı” dünyayı değiştirmez. Elon Musk veya Bill Gates’in bu kadar büyük başarılar elde etmesinin nedeni, yeniliğe olan açlıklarıdır. Startup’lar her geçen gün düşünülmeyeni yaparak kuralları değiştiriyor. Modern sağlık hizmetleri eve geliyor, istenen her şey birkaç saat içinde eve teslim ediliyor, robotlar insanların yerini alıyor. Ve daha niceleri… Ancak bu her şeyin yapıldığı anlamına da gelmez. Sadece Türkiye’de, her yıl ortalama 200 bin adet iş kuruluyor.  Bu kadar yüksek rekabetin arasında sivrilmek de size düşüyor.

Mutlaka okuyun: Rakiplerinizi Alt Etmenin 4 Yolu

 

4. Öğrenmeyi bırakmayın.

hizli-ogrenmek

Biri öğrenmeyi tamamladığını düşündüğünde o kişi için başarı yolları hemen hemen tıkanmış olur. Ne kadar bilirseniz bilin, bilmediğiniz daha milyonlarca şey vardır. Başarının peşinde olan insanlar, öğrenmeyi asla bırakmazlar.

“Esas fark yaratan, bildiğiniz şeylerden sonra öğrendiklerinizdir.”

Mutlaka okuyun: Her Girişimcinin Öğrenmesi Gereken 21 Şey

 

5. İmkansıza değil, mümkün olana odaklanın.

risk-yonetimi

İnleyip sızlamak kimseye bir şey kazandırmadı. Başarılı insanlar hedeflerine giden yolda karşılaştıkları zorluklara takılıp kalmazlar. “Sınır gökyüzüdür” felsefesini benimseyip mümkün olan şeylere yönelirler. Karşılarına çıkan her engelde, hedeflerini yeniden gözden geçirirler ve tekrar tanımlarlar.

Aynı anlayışa sahip kişiler “Bunu nasıl başarabilirim?” sorusunu kendilerine sık sık sorarak bakış açılarını tazeleyip yeni kapılar açmaya çalışırlar. Engeller, ancak siz izin verirseniz engeldir.

Mutlaka okuyun: Her Girişimcinin Alması Gereken Riskler

 

6. Zeki ve başarılı insanlarla arkadaşlık kurun.

akilli-insanlarin-10-aliskanligi

“Zengin olmak istiyorsanız zengin insanlarla arkadaş olun. Komik olmak istiyorsanız komik insanlarla arkadaş olun. Yoksul olmak istiyorsanız yoksul insanlarla arkadaş olun.” Geçerliliğini koruyan bu tavsiyeyi kimin verdiğini bilmiyoruz, ancak oldukça doğruluğunun kanıtlanmış olduğunu söyleyebiliriz. Birlikte zaman geçirdiğiniz kişiler zamanla sizin zihniyetinizi ve davranışlarınızı şekillendirir.

Başarmak istediğiniz bir şey ya da olmak istediğiniz biri varsa; bu özelliklere sahip arkadaşlar edinmeniz gerekir. Başarılı insanların çevreleri pozitif, zeki ve başarılı bireylerden oluşur. Bu tür bir çevre, onları başarı elde etmeye yönelik davranışlarını pekiştirir. Aynı zamanda o kişilerden destek ve fikir alma imtiyazı da sağlar.

 Mutlaka okuyun: Dahi İnsanların Sizi Daha Akıllı Yapacak 8 Garip Alışkanlığı

 

7. Asla pes etmeyin.

başarılı olmak

En büyük başarılar, elde etmesi en zor olanlardır. Başarılı insanlar geçici engelleri işin tuzu biberi olarak görebilen kişilerdir. Başarısızlıklar, yeni şeyler öğrenmek ve denemek için birer fırsattır. Başarısızlık, pes edip vazgeçmek demek değildir bu kişilerin lügatinde. Kaldı ki başarılı insanların büyük bölümü başarısızlık ihtimalini kabul edebilen; ancak başarısızlığa razı olmayan kişilerdir.

Başarılı olmaya niyetlenen kişiler, başarıların ancak bir dizi başarısızlık sonrasında elde edilebileceğini bilirler. Heveslerinin kırılmasına izin vermezler ve başladıkları işi tutku ve kararlılıkla sürdürürler.

 Mutlaka okuyun: Asla Pes Etmemeniz İçin 20 Neden

 

Sıra sizde.

super-kahraman-girisimcilik

Tanıdığınız her başarılı insanı kendinize idol edinmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine onlara başarı getiren özelliklerini analiz edin. Bu özellikleri gündelik hayatınızda uygulamaya çalışın.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir