Kısa Sürede Milyoner Olmanızı Sağlayabilecek Meslekler

“Kim Milyoner Olmak İster?”

Hemen herkesin zevkle izlediği bilgi yarışması… Sahi bu soruyu kendinize sorma gereği bile duymamışsınızdır, çünkü  herkes milyoner olmak ister zaten. Peki ama milyoner olmak için nasıl bir yol izlemek gerekir?

Aslında milyoner olmak sandığınız kadar zor değildir. İlla piyango kazanmanız ya da Kim Milyoner Olmak İster programında tüm soruları bilmeniz gerekmez. Eğer milyoner olmayı gerçekten arzuluyorsanız öncelikle zengin kişilerin sahip olduğu alışkanlıkları edinmelisiniz. Lüks restoranlara gitmek, pahalı kol saatleri kullanmak gibi şeyleri kastemiyoruz. Burada demek istediğimiz kendinize yapmanız gereken yatırımdan bahsediyoruz.

Aşağıda sıraladığımız meslekler aracılığıyla kısaca süre içinde bir milyon dolar kazanabilen pek çok kişi var. Peki ama kısa sürede milyoner kazanabilen bu kişilerin meslekleri neler? Gelin birlikte bakalım. (Not: Bu yazıda ABD maaş verileri dikkate alınmıştır.)

 

1. Doktor

Milyoner olma yöntemlerinden biri doktorluk gibi yüksek maaşlı bir mesleğe sahip olmaktır.  Forbes dergisine göre ABD’de en yüksek maaşı doktorlar alıyor. 2016 yılında ABD’nin en çok kazandıran mesleği ise cerrahlık olarak belirlenmiş. Buna göre ABD’de ortalama bir cerrah yılda 360.000 dolar kazanıyor. Anestezi uzmanları da aylık 19000 dolar kazançlarıyla çok kazanan doktorlar arasında ön sıralarda bulunuyor. Diş hekimleri ve psikiyatristler de yine çok kazanan hekimlik branşları arasında. Psikiyatristler yılda ortalama 200.000 dolar kazanıyor.

 

2. Yazılım Mimarı

Teknoloji dünyasının en çok kazandıran mesleklerinin başında yazılım mimarlığı geliyor. En çok kazandıran meslekler listelerinde bu mesleği sık sık görmüşsünüzdür zaten. Ortalama 130.000 dolar civarında gelir sağlayan bu meslek sizibir anda milyoner yapmaz, ancak milyoner olma yolunda hızlı adımlarla ilerletebilir. İyi kazanç sağlayan bu mesleğin çalışma koşulları da genel olarak iyidir. Stres seviyesi düşük bir meslektir yazılım mimarlığı. Peki yazılım mimarı ne yapar diye sorarsanız, iPhone, Samsung Note 3, Canon 5D Mark IV gibi cihazların yazılımlarını üretirler. Şu anda bu yazıyı bir yazılım mimarının emekleri sayesinde okuyorsunuz mesela…

 

3. Instagram Fenomeni

Aslında buna ne kadar “meslek” diyebiliriz tartışılır. Ancak internet çağında yaşadığımız için “fenomenliği” de bir iş kolu olarak alabiliriz. Süper yemek fotoğrafları mı çekiyorsunuz? Komik paylaşımlar mı yapıyorsunuz? O halde Instagram üzerinden güzel paralar kazanma ihtimaliniz bulunuyor. Takipçi sayınız sayesinde pek çok firmadan reklam alabilirsiniz. Örneğin bir makyaj hesabınız var ve makyaj yapmanın inceliklerini anlatıyorsunuz insanlara. Eğer 2 milyon takipçiniz varsa makyaj ürünü satan şirketler, ürünlerinin tanıtımını yapmanız için size ciddi paralar ödeyeceklerdir.

Mutlaka okuyun: İnstagram’dan Zengin Olmak İsteyenlere

 

4. Borsacı

Borsada para sizin için çalışır. Siz para için çalışmazsınız. Şunu unutmayın: Borsada alım satım yapmak için ciddi bir sermayesinizin olması gerekmez. Önemli olan piyasayı iyi analiz edebilmektir. Eğer risk almaya yatkın biriyseniz, değeri düşük olan hisse senetleri borsasında kısa süre içinde iyi paralar kazanabilirsiniz. Ancak dersinize iyi çalışıp borsanın iniş çıkışlarını iyi analiz edebiliyor olmanız şart.

Mutlaka okuyun: Borsadan Zengin Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

 

5. Blog Yazarı

Instagram, Twitter gibi platformların ortaya çıkması blog dünyasını etkilemişe benzemiyor. Business Insider’a göre 2017’de bile blog yazarlığı sayesinde milyoner olmak mümkün. Scott DeLong’un ViralNova adlı blogu günümüzde bile aylık 100 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Google Adsense reklamları sayesinde ciddi paralar kazanan DeLong blogunu satmasına rağmen bu reklamlardan yüzbinlerce dolar kazandı.

 

6. Yatırım Bankacısı

Çok para kazanmak istiyorsanız bankacılık sektörü doğru bir tercih olabilir. Özellikle yatırım bankacılığı alanında çalışırsanız gerçekten güzel paralar kazanabilirsiniz. Yatırım bankacılığı alanında üç yıllık tecrübeli bir kişi yıllık 150.000 dolar maaş ve 60.000 dolar prim alıyor.

 

7. Youtuber

Son yılların en gözde mesleklerinden biri de Youtuberlık. Özellikle ürettiğiniz içerikler neticesinde büyük bir takipçi kitlesi edinirseniz hem reklamlardan hem de sponsorluklardan ciddi paralar kazanabilirsiniz. PewDieDie adlı Youtuber’ın şu an 55 milyon takipçisi bulunuyor mesela. Ürettiğiniz içeriğin geniş kitlelerce beğenilmesi için doktora sahibi olmanız, çok pahalı kameralarla çekim yapmanız da gerekmiyor. Akıllı telefonunuz ile oturma odanızda çekeceğiniz videolar sayesinde büyük bir hayran kitlesi elde edebilirsiniz. Ancak burada ürettiğiniz içeriğin insanlara hitap etmesi gerekiyor. Milyonlarca kişinin sizi takip etmesi için bir neden olmalı. Bununla birlikte Youtuberlığın bir alt dalı diyebileceğimiz Vloggerlık da son derece moda. Gün içinde yaptıklarınızı video-günlük şeklinde aktarabileceğiniz bu formatı da düşünebilirsiniz. Casey Neistat şu anda en popüler vlogger. Türk Youtuberlar içinde en popüler isimlerden biri olan Enes Batur, 3 milyon takipçisi sayesinde sadece reklamlardan günde 750 dolara yakın para kazanıyor.

Mutlaka okuyun: Kendi çabalarıyla zengin olan 10 YouTube milyoneri

 

8. Çeşitli Ek Gelir Yöntemleri

Size bir ipucu: Tek bir gelir kaynağına güvenmeyin. Milyoner olmak için en az 3 farklı gelir kaynağına sahip olmak gerektiği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yani örneğin yazılım mühendisliği yapıyorsunuz diyelim, aynı zamanda hisse senedi alıp satabilirsiniz.

Ayrıca dünyanın en zengin insanlarından biri olan Warren Buffett gününün büyük bir kısmını okuyarak geçiriyor. Thomas Corley’in “Zengin Alışkanlıkları” adlı kitabında belirttiğine göre dünyanın en zengin insanları günde 1 saatten daha az televizyon izliyor. Bunun yerine kendi kültürel sermayelerine katkı sağlayacak kitaplar okuyorlar. Kısaca zengin alışkanlıkları edinmeniz, gerçekten zengin bir insan olmanıza büyük katkılar sağlayabilir.

 

9. Girişimci

Bazı istisnalar hariç maaşlı bir işin sizi zengin etmesi pek olası değildir. Zira maaşın da bir üst sınırı vardır. Ancak girişimcilikte elde edeceğiniz kazancın bir limiti yoktur. Dünyanın en zengin insanlarının girişimci olmalarına dikkat ediniz. Elbette zengin olmak için girişimci olunmaz. Girişimci her şeyden önce yaptığı işi tutkuyla sevmelidir.

Girişimci olmauya karar vermeden önce girişimci olmakla ilgili sitemizdeki yazılara göz atmanızda büyük fayda var.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikten Zengin Olmak, Başkalarına Yardım Etmekle Başlar

 

10. Yazar

Özellikle ülkemizde yazı yazarak para kazanmak çok zordur. Buna karşın çok satanlar listesinde yer alabilecek bir kitap yazarsanız yazarlıktan da iyi paralar kazanabilirsiniz. Eğer milyonlarca kişinin ilgisini çekebilecek bir kitap yazabileceğinize inanıyorsanız bu seçeneği deneyebilirsiniz. Kitap gerçekten tutarsa senaryolaştırılabilir ve sinema haklarından da gelir elde edebilirsiniz. Özellikle son dönemlerde Gone Girl adlı kitabı yazan ve o zamana dek adı hiç kimse tarafından bilinmeyen Gillian Flynn, şahane bir servet elde etti. Bu kitap ünlü yönetmen David Lynch tarafından sinemaya bile aktarıldı.

 

11. Mucit

Jennifer Lawrence ve Robert de Niro’nun başrolleri paylaştığı 2015 yapımı Joy adlı filmde kendi çabalarıyla milyoner olarak Joy Mangano’nun hayatı anlatılıyor. Eğer filmi izlediyseniz Mangano’nun bildiğimiz paspasın mucidi olduğunu görmüşsünüzdür. Evet, vileda olarak da bilinen paspaslardan bahsediyoruz. Biriktirdiği ufak bir parayla 100 adet paspas üreten Joy Mangano, patent hakları aracılığıyla büyük bir servete sahip.

İnternet sayesinde de ilginç fikirleri gerçeğe dönüştürmenin yolları arttı. Indiegogo, Kickstarter, Fonlabeni gibi siteler aracılığıyla fikirlerinizi gerçeğe dönüştürmek için başlangıç sermayesi elde edebilirsiniz. Örneğin Pebble Time adlı kol saati projesi Kickstarter üzerinden 1 saat içinde 1 milyon dolar toplamayı başardı. Eğer sizin de bir ürün, film, albüm, kitap gibi projeleriniz varsa bu tür fonlama sitelerinden destek alıp fikirlerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Sahibini Zengin Yapan Basit İcatlar

 

12. Uygulama Tasarımcısı

Flappy Bird’ü bilenler bilir. Bu oyun pizza, kola, çikolata, sigara gibi bağımlılık yapıyor. Peki bu oyunun tasarımın Vietnamlı Dong Nguyen tarafından 3 günde tasarlandığını biliyor muydunuz? 3 gün… Bu oyun belki de internet aracılığıyla milyoner olmanın en kısa örneklerinden biri. Mark Zuckerberg bile bu kadar kısa sürede zengin olamadı. Nguyen oyunu yaparken ayda birkaç yüz dolar ek gelir elde etme amacına sahipti. Ancak daha sonra oyun internette viral bir biçimde yayıldı, App Store ve Google Play’de zirveye oturdu. İşin ilginç yanı ise Nguyen’in oyunu kendi isteğiyle App Store ve Google Play’den kaldırması. Medyanın ilgisinden sıkılan Nguyen günde 50.000 dolar kazandığı bu oyunu, sade hayatına fazla müdahale edilmesi nedeniyle kaldırdı.

Mutlaka okuyun: Yaratıcısını Zengin Eden Mobil Uygulamalar

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir