İnstagram’dan Zengin Olmak İsteyenlere

Çoğumuz Instagram aracılığı ile zengin olma hayali kurarız. Yani milyonlarca takipçiye sahip olmak ve bundan gelir elde etmekten bahsediyoruz. Neden “İnstagram’ın Zengin Çocukları” gibi olmayalım ki?

O kadar kolay olmasa da sosyal medya madeninden kendi hesabınızı altın madenine çevirmeniz mümkün. Bunu başaran insanların paylaştığı tavsiyelerle işe başlamaya ne dersiniz? İşte instagram’dan zengin olmak isteyenlere tüyolar:

 

1. Bakın ve kendi rolünüzü oynayın.

usain-bolt-instagram-

Her şey milyon dolarlık fotoğrafla başlar. Fotoğraflarınız temiz, yüksek kaliteli ve çekici olmalı. Dünyaca ünlü atlet Usain Bolt’un hesabı bunun en iyi örneklerinden biri. Kendi markasından ve mesleğinden istifade ederek yönetiyor hesabını.

“Piksel piksel olan fotoğraflar iyi görünmez. İnsanlara fotoğrafı iyice düşündüğünüzü ve özen gösterdiğinizi belli etmelisiniz.”

Aynı özen kullanıcı adına da gösterilmeli. Taşıdığınız mesaja paralel bir kullanıcı adına sahip olmalısınız. Hesabınızın neye hizmet ettiğini iyi bilin. Profesyonel mi? Kişisel mi? En iyi kendi isminizin bir türevini kullanmaktır. Ancak kişisel bir hesabınız varsa daha eğlenceli şeyler kullanmak da kabul edilebilir.

Biyografiniz, sizin perspektifinizi net bir şekilde yansıtmalıdır. Sizi özel kılan şeyi açıkça ortaya koymalıdır.

“Bir strateji oluşturun. Sadece takipçi edinmek için takipçi edinmek istemezsiniz.”

 

2. İlginç olun.

waverider-instagramda-milyoner-olmak

Hesabınızdaki fotoğraflar ve profil fotoğrafınız net olmalı. Yüksek çözünürlüklü olmalı. Bu tür platformlar güçlü video ve fotoğraflara önem verir.

En önemlisi de hesabınızın ne anlama geldiğini bilmektir. Yani nasıl bir değer üretiyor hesabınız? Bunu iyi bilmeniz şart.

“İnsanlar neden sizin gönderilerinizi takip etsin ki? Kendi perspektifinizi ve kendi vizyonunuzu işin içine katın. Yani haberlerin başlığını gönderen güruhtan biri olmayın” .

@waverider hesabının 1.7 milyon takipçisi var. Hesabın sahibi düzenli olarak ünlüleri taklit eden görseller üretiyor. Bu yaklaşımın kendine has bir kemik takipçi kitlesi var.

 

3. Tutarlı olun.

instagramda-milyoner-olmak-Puff-Daddy

Gönderilerin sıklığı ve düzenli olması, takipçi sayısıyla yakından alakalı. Günde birkaç kez ve düzenli olarak görsel paylaşmak, takipçilerin sizle düzenli olarak iletişimde kalmasını sağlar.

Puff Daddy adlı müzisyen düzenli olarak görsel ve mesaj paylaşıyor. 6.7 milyon takipçisi bulunuyor an itibarıyla.

Bunun tersini yapmak, yani düzenli olarak değil de bir anda patlama şeklinde içerik paylaşmak, takipçi kaybetmenize neden olabilir.

“Kimse aniden paylaşım bombardımanına tutulmak istemez.”

 

4. Aynı anda tek bir yere odaklanın.

sosyal medya-instagramda milyoner olma yontemleri

Birbirine bağlı sosyal medya hesaplarınız sayesinde aynı anda birçok platformda gönderi paylaşıyorsanız bunu yapmayı bırakın.

“Bunu yaparken habersiz olarak birçok hata yapıyorsunuz. Zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz, ancak her platforma uygun dilde içerik üretmelisiniz. Her platforma özgü bir anlayışla içerik üretirseniz bu hesapta daha iyi bir görüntü sağlar ve takipçileri teşvik eder. Çapraz promosyon içeriği çirkin ve anti-sosyal görünür. Bulunduğu platformun kurallarını hiçe sayar.”

 

5. Sosyal olun.

Dwayne Johnson - instagramda milyoner olmak

Taramalı tüfek gibi üçerik üretmeyin. İçerik üzerine diyaloga girmekten çekinmeyin.

Aktör Dwayne Johnson gibi takipçilerinizle iletişime geçin. Johnson, ilham verici fotoğraf ve video paylaşıyor. 58 milyondan fazla takipçisi bulunuyor.

“Bir amaç uğruna sosyal olmak denir buna. Soru sorun, yorum yazın, karşılık verin, beğenin, favoriye ekleyin.” diyor Levine.

Takipçilerle iletişim kurduğunuz zaman, onları hesabınızı tekrar ziyaret etmeleri için cesaretlendiriyorsunuz. Sizin hesabınıza girme, sizi takip etme ve sizin içeriğinizi paylaşma oranı bu şekilde artar.

Takipçilere yönelik online ve ödüllü yarışma düzenlemek de oldukça faydalıdır.

 

6. Kendiniz olun.

instagramda-milyoner-olmak-
Sosyal medyada kendiniz olmaktan daha iyisi yoktur. Kendi vizyonunu ve yaşadığı şehri kucaklayan Liz Eswein (@newyorkcity hesabının küratörü) instagramdan zengin olma şansına erişti ve kendi sosyal medya yönetim şirketini kurdu.

Nick’in hesabı (@Millionaire Lifestyle) onun arabalara olan tutkusu nedeniyle başladı. Daha sonra milyonerlerin yaşam tarzını gösteren bir platforma evrildi. Kendisi milyoner olmasa da milyonerlerin lüks yaşam tarzını tecrübe etti. Uber’den helikopter çağıran Dubaili bir kişinin hikayesini paylaşması da bunun güzel bir örneği. 1,1 milyon takipçi sayısı da her geçen gün katlanarak artıyor.

“Özgünlük ve gerçeklik çok önemlidir. Bu nedenle konuşma üslubuyla içerik paylaşın. Kendi perspektifinizi katın işin içine. Konuşmaya bir değer katmaya çalışın. Ve eğlenmeyi unutmayın.”

 

İlginizi çekebilir

Kendi Çabalarıyla Zengin Olan 10 YouTube Milyoneri
Sosyal Medyadan Para Kazanmak
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir