Kendi çabalarıyla zengin olan 10 YouTube milyoneri

YouTube videoların izlendiği ve yüklendiği en popüler platformdur. Eskiden PayPal’da çalışan üç kişi tarafından 2005 yılında kurulan YouTube 2006 yılında Google tarafından satın alındı ve popülaritesi her geçen gün artmaya devam ediyor. Ünlüler en yeni videolarını ve haber güncellemelerini yayınlamak için bu video sitesini kullanıyor. Ancak YouTube’un avantajlarından faydalananlar sadece ünlüler değil. İsmini gizli tutarak, boş zamanlarında yükledikleri videolarla üne kavuşan farklı kullanıcılar da var. YouTube insanlara yeteneklerini ve seslerini sergileme ve kendi fan tabanlarını oluşturma şansı sunuyor.

YouTube’un reklamları videolara bağlayarak başlattığı gelir paylaşımı uygulaması sayesinde herhangi biri YouTube’dan para kazanabiliyor. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse videolar yükleme kariyerini başarılı bir şekilde sürdürmek için sıkı çalışmak gerekiyor. İnsanların birçoğu milyonlarca görüntülenme alan düzenli video güncellemeleri ile meşhur ve zengin olmakta. En dikkat çeken YouTube başarı hikayelerinden biri Kanadalı pop yıldızı Justin Bieber’dır.

YouTube partner programının geliştirilmesiyle birlikte kullanıcılar her 1,000 görüntülenme üzerinden veya tıklanma başına para kazanabilmekte. Bu, video öncesi çıkan reklamların neden yaygınlaştığını açıklıyor.

YouTube büyümeye devam ettiğinden yeni starlar da ortaya çıkmaya devam ediyor. İnsanlara sunabileceği eğlenceli, bilgilendirici ve yaratıcı videoları olanlar YouTube’da kazanmaya devam ediyor.

Sizler için YouTube’un en etkili starlarını bir araya getirdik. İşte kendi çabalarıyla zengin olan 10 YouTube milyoneri:

 

10 – Epic Rap Battles 5.7 milyon dolar ( 818 milyon görüntülenme )

youtube-milyonelerleri-10

Bu fikir iki arkadaştan çıktı. Ve her video için yaklaşık olarak 50 dolar bir bütçe ayırdılar. Epic Rap Battles kanalını 2010 yılının Eylül ayında açan iki arkadaş, tarihteki ve fimlerdeki ilginç karakterleri bir videoda buluşturarak karakterlere rap atışması yaptırıyorlar. İlk resmi videoları John Lennon’a karşı Bill O’Reilly düellosuydu ve oldukça popüler oldu. Ancak asıl patlama Adolf Hitler ve Star Wars’un kötü adamı Darth Vader’a ‘rap düellosu’ yaptırdıkları ikinci videolarıyla yaşandı. İki milyonerin YouTube sayesinde elde ettikleri kazanç 5.7 milyon dolar.

 

9 – Uber Haxor Nova 7.7 milyon dolar ( 1.1 milyar görüntülenme )

youtube-milyonelerleri-9

Listedeki ikinci milyoner James “Nova” Wilson, 2008 yılının Nisan ayında çeşitli video oyunlarıyla alakalı yorumlar yaptığı ve gidiş yollarını gösterdiği videoları ile YouTube’a katıldı. Komik içerikleri ve takipçilerine sunduğu oyun ipuçları ve hileleri ile meşhur oldu. “Chronicles of Nova” serileri ve sayısız ilave video oyunu yorumları sayesinde kanalı genişledi. Kullanıcının şimdiye kadar elde ettiği kazanç ise 7.7 milyon dolar.

 

8 – Captain Sparklez 8.4 milyon dolar ( 1.2 milyar görüntülenme )

youtube-milyonelerleri-8

Hobisini kariyere dönüştüren oyuncu Captain Sparklez ilk videosunu 1 Temmuz 2013’de yükledi. YouTube dünyasında yeni olsa bile inanılmaz bir başarı yakaladı. İlk olarak Minecraft’ın zor seviyelerine takılanlar için yardım videoları yüklemeye başladı ancak bu noktada durmadı. YouTube kanalını diğer oyunların eğitici videolarının ve en popüler video oyunlarından bazılarının parodi video komedilerinin yer aldığı bir alana dönüştürdü. Aynı zamanda yılın hit parçalarına göre müzik videoları da hazırlıyor. Captain Sparkelz, bütün bu yaratıcı enerjisi sayesinde YouTube’un en başarılı dokuzuncu ve karlı starı oldu. Bu milyonerin şimdiye kadarki kazancı kazancı 8,4 milyon dolar.

 

7 – Jenna Marbles 9.1 milyon dolar ( 1.3 milyar görüntülenme )

youtube-milyonelerleri-7

Jenna N. Mourey nam-ı diğer “Jenna Marbles” YouTube’a yüklediği “How To Trick People Into Thinking You’re Good Looking(İnsanları güzel olduğunuz konusunda nasıl kandırırsınız?)” isimli videosu ile ilk haftada 5.3 milyon kez izlendi. “How To Avoid Talking To People You Don’t Want To Talk To (Konuşmak istemediğiniz kişinin sizinle konuşmasını nasıl engellersiniz?) ”videosu ile New York Times ve ABC News’i bile etkilemeyi başardı. Jenna yasal soyadı yerine “sahne” ismi kullanmayı tercih etti çünkü annesinin açık saçık videolarını bulmasını istemiyordu. Marbles düzenli olarak videolar eklemeye devam ediyor. Hatta The Annoying Orange ve Epic Rap Battles’da konuk oyuncu oldu ve YouTube’daki en başarılı kadınlardan biri. Kadın milyonerin Youtube’dan şimdiye kadar kazandığı miktar ise 9.1 milyon dolar.

 

6 – Toby Games 10.5 milyon dolar ( 1.5 milyar görüntülenme )

youtube-milyonelerleri-6

Amerikalı komedyen Toby ‘Games’ Turner, sinema filmi  ‘Click’ üzerinden hazırladığı komedi skeci ile YouTube’a 2006 yılında katıldı. YouTube’un süper starı oldu ve eğlenceli remix videolar ve oyunlaştırma yorumları hazırlayarak devam etti. Toby kariyerinde ilerlemeye devam etmek için Los Angeles’a taşındı ve diğer popüler YouTube kullanıcılarının videolarında küçük rollerde yer alıyor. Bu Youtube milyonerinin şimdiye kadarki kazancı ise 10.5 milyon dolar.

 

5 – Real Annoying Orange(Sinirli Portakal) 13.3 milyon dolar (1.9 milyar görüntülenme )

youtube-milyonelerleri-5

Dane Boedigheimer, etrafındaki bütün meyveleri ve sebzeleri sinirlendiren insan benzeri portakalı canlandırdığı Annoying Orange serilerini 2009 yılında başlattı. Boedigheimer konuşan yiyecek konseptine yabancı değildi çünkü JibJab için farklı karakter ve hikayelerden oluşan video serileri hazırlamıştı. Görünen o ki orijinal konsept bir elmaydı ancak bir meyveye surat yapmak o kadar da kolay değildi. Boedigheimer’in asıl amacı YouTube için tek bir video hazırlamaktı. Bu videoyu 2010 yılında YouTube’a yükledi. Ancak popülaritesi arttığından ve fanlar daha fazla video için yalvardığından Boedigheimer tam seriler hazırlamaya karar verdi. Bu seriler için Real Annoying Orange isimli yeni bir kanal açtı. Kanalın yaratılış biçiminden dolayı kanal YouTube’un en popüler kanallarından biri haline geldi. 2011 yılında Bottle Rocket Apps, Annoying Orange’dan yola çıkarak “Kitchen Carnage” isimli bir video oyunu geliştirdi. Dane’in şimdiye kadarki kazancı 13.2 milyon dolar.

 

4 – BlueXephos 16.1 milyon dolar ( 2.3 milyar görüntülenme )

youtube-milyonelerleri-4

BlueXephos, bir grup İngiliz video oyuncusunun ve komik videolar hazırlayan arkadaşlarının yaratmış olduğu bir YouTube kanalıdır. 2008 yılında Lewis Brindley ve Simon Lane tarafından kurulan kanal popüler video oyunlarının gidiş yollarına ilişkin videolar ve komik oyun videoları hazırlıyor. Kanalda genellikle, kurucu üyelerin ve arkadaşlarının oyunların zor seviyelerini gürültülü yorumlar, süslü senaryolar ve komik seslendirmelerle oynadıkları videolar yer alıyor. Kanal, 2013’ün Mart ayında YouTube’da en çok görüntülenen ve ikinci en fazla üyesi olan kanal oldu. Simon ve Lewis, Joystick Awards’de iki yıl üst üste “Greatest YouTube Gamer” ödülünü aldı. Youtube sayesinde milyoner olan gençlerin şimdiye kadarki kazançları 16.1 milyon dolar.

 

3 – Ray William Johnson 18.2 milyon dolar ( 2.6 milyar görüntülenme )

youtube-milyonelerleri-3

Oklahoma City’li Ray William Johnson, oluşturduğu bir video sayesinde 2011 yılında en çok izlenen videolar arasında altıncı olmayı başardı. Johnson, viral videolara eklediği fikirleri ve yorumlarıyla hazırladığı ‘Equals Three’ isimli serisi sayesinde popülarite kazandı.  Aynı zamanda Johnson nitelikli bir söz yazarı ve farklı müzik türleri için sözler yazıyor. Esprili yorumları ve özgünlüğü ile saldırgan ve bilgilendirici çalışmalarını takip eden geniş bir izleyicisi kitlesi var. Johnson’ın şimdiye kadarki kazancı 18.2 milyon dolar.

 

2 – Smosh 19.6 milyon dolar ( 2.8 milyar görüntülenme )

youtube-milyonelerleri-2

Smosh, Ian Hecox ve Anthony Padilla isimli kişilerden oluşan bir komedi ikilisidir. Padilla’nın internet sitesi smosh.com’dan esinlenerek Smosh ismini koydukları YouTube kanallarını 2005 yılının sonbahar aylarında açtılar. Videoları müziğe göre dudak hareketlerini uydurdukları sayısız popüler şarkıdan ve müzik temasından oluşuyordu. Pokemon temalı videoları 27 milyondan fazla izlenince YouTube topluluğunun dikkatini çektiler ve video o zamanın en popüler videosu oldu. Telif hakkı sorunları nedeniyle Pokemon şirketi videoyu geri çekti ancak 2010 yılında Smosh şarkıyı yeniden ortaya çıkarttı ve kelimeleri değiştirerek Pokemon şirketini eleştirdiler. Smosh, 2006’dan beri düzenli aralıklarla güncellenen ve popüler olmaya devam eden komedi skeçleri ve serileri hazırlamaya devam ediyor. Youtube milyonerlerinin şimdiye kadarki kazançları 19.6 milyon dolar.

 

1 – Pewdiepie 124 milyon dolar ( 11 milyardan fazla görüntülenme )

youtube-milyonelerleri-1

İsveçli  Felix Arvid’in Pewdiepie isimli YouTube kanalı  ilk olarak video oyunları alanına odaklanmıştır. Farklı video oyunları oynadığı ve yorumlar yaptığı Let’s Play videolarında uzmanlaşmıştır. Aralık 2013’ten beri 17 milyon fazla üyesi vardır ve listesi büyümeye devam etmektedir. Bu yılın Ağustos ve Kasım ayları arasında Pewdiepie, YouTube’da en fazla üyesi olan kanal olmuştur.

İlginizi çekebilir

Youtube’dan nasıl para kazanılır?
İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir